Nieuwsberichten. strekten zoowel deo directeur als den zan gers tot eer. Wij hopen die jongelui later als flinke leden van „Zanggenot" weder te ontmoeten. Nog steeds blijft de Tweede Kamer aan het debatteeren over art. 194en dat met steeds verminderde kans op een oplossing der kwestie. De op nieuw in zijn nieuw voorstel gebleken onvastheid van Minister Heemskerk heeft meer kwaads dan goeds gestichten de door een aantal liberalen geopenbaarde toeschietelijkheid we hadden het niets anders verwacht tegenover de alleseischende klerikale partijen wordt voortdurend met ondank beloond. In de zitting van Donderdag lichtte de heer v. d. Kaay een door hem en den heer Verniers van der Loeff voor gesteld amendement toe. Dit amendement een toevoegsel aan de voorlaatste alinea van art. 194 luidt als volgt: „Aan de openlare en uit openbare kassen onder steunde bizondere lagere en middelbare scholen wordt het onderwijs zóó ingericht dat ieders godsdienstige begrippen daarbij worden geëerbiedigd." Het voorstel der Eegeering terecht merkte de heer v. d. Kaay het op spreekt wel van toe gankelijkheid maar niet van bruikbaar heid dier scholen. -De heer Schaepman bestreed den heer van Houten en ontkende dat het amendement der rechterzijde ^Katholiek gekleurd was. Hij verdedigde de bepalingen van schoolgeldheffing en het subsidiestelselin het belang van rechtsgelijkheid. De heer Goeman Borgesius verzette zich krachtig tegen de opneming van het voorschrift tot schooldgeldheffingals nadeelig voor het openbaar onderwijs en verdedigde nader het amendement-de Beaufort, terwijl de heer v. Baar meende nog wat te moeten zeggen ten gunste van het amendement der rechterzijde. Het amendement der rechterzijde is door de voorstellers gesplitst in twee deelen, een op bet eerste en tweede lid en een op het derde lid. Deheeren van Delden, Gleichman en v. d. Sleyden stelden nu als amendementen voor, de verplichte schoolgeld heffing te doen vervallen. De heer de Ranitz verdedigde uitvoerig het amendement der liberalenals het eenige middel tot toenadering. De heer Haffmans verweet op snaaksche wijze den liberalen dat zij niet aannamen het amen dement der rechterzijde, dat, meer dan hij wensohte, in het voordeel was van het openbaar onderwijs. De heer Buma hield vast aan het bestaande art. 194. De heer A. Mackay verdedigde nader bet amendement der rechterzijde. Door de heeren Brouwers en van Baar werd als sub-amendement voorgesteld uit het amendement der rechterzijde weg te latenregeling bij de weten of en hoe subsidie zal worden verleend. De heer de Beaufort verdedigde met overtui ging het door hem en zijn vrienden voor gestelde amendementen wees er met nadruk ophoe bij verwerping van dit voorstel zou gebleken zijndat voor verdere grondwetsherzieningen art. 194 moet behouden worden. In de zitting van Vrijdag werd het debat over art. 194 voortgezeten nam het een einde niet op de door velen gewenschtemaar op de door half Neder- land wel verwachte wijze. De heer Keuchenius lichtte zijn amendement nog eens uitvoerig toe, en wijzigde het zoo, dat de woorden „liefde tot God" er uit werden weggenomen. De heer de Savornin Lohman verdedigde het amendement der rechterzijde en bleef volhoudenliever geen grondwetsherziening dan toe te geven het behoud der school zonder God zon der wettelijke waarborgendat de bizon dere school gesteld werd met de gemengde school. Hij deklameerde aan het einde zijner rede een paar versregels van da Costa en werd daarvoor door zijn geest verwanten met een lnid „bravo!" bekroond. Dergelijke bijval van dezelfde zijde viel ook den heer Schaepman te beurt toen hij beweerde, dat de linkerzijde alleen het recht wil, terwijl de rechterzijde recht voor allen wenscht. Een luid protest van de rechterzijde liet zieh hooren, toen de heer de Beaufort volhielddat de gemengde school zeer goed volksschool kan zijn. De heer A. Mackay wijzigde het amendement der reohterzijde door overneming van bet sub-amendement-Brouwers. De Min. van Binnenl. Zaken keurde krachtig af het non possumus der rechterzijde waar door zijbij verwerping van haar amende ment herziening van art. 194 voor geruimen tijd onmogelijk zou maken. - De Min. bleef van meeningdat de openbare school nuttig en noodzakelijk is en zóó ingericht moet zijn dat ieder gerust zijn kinderen er heen kon zenden terwijl het bizonder onderwijs moet be schermd worden onder dezelfde voorwaar den als in 1848. Tot algemeene ver bazing verklaarde nu de Min., dat de Eeg. het amendement-van Delden (geen verplichte schoolgeldheffing) overnam. Hu verklaarde de heer Savornin Lohman was voor de rechterzijde meegaan met het Eegeerings-artiekel onmogelijk. De heer Keuchenius trok zijn amendement in. De heer Mackay liet zijne twee amendementen vervallenen verving ze door het oorspronkelijk amendement der rechterzijdezonder de eerste alinea. Het kontra-voorstel der rechterzijdenu in stemming gebracht, werd verworpen met 43 tegen 42 stemmen. Het amen- dement-de Beaufort werd verworpen met 61 tegen 22 stemmen (de voorstanders van het behoud van art. 194). Het amen dement v. d. Kaay (handhaving der neutra liteit ook voor de gesubsidieerde bizondere scholen) werd verworpen met 68 tegen 18 stemmen. Het Eegeerings-artiekel werd verworpen met 56 tegen 30 stem men De Eeg. trok. daarop Hoofdst. X in. Het toernooi was afgeloopen veel welsprekendheid was aan den dag gelegd, maar vergeefs het laveeren van den heer Heemskerk had meer kwaad dan goed gedaan en de volslagen onhandel baarheid der rechterzijde was gebleken. Een sergeant-majoor en twee ser geanten van het regiment grenadiers en jagers zijn, als verdacht van socialistische gevoelens en wegens het maken van propa ganda voor die beginselenuit het regi ment verwijderd. Twee zijn naar andere regimenten (Deventer en Bergen-op-Zoom) overgeplaatstterwijl aan den derde wegens het eindigen van zijn diensttijd een pas poort is uitgereikt. Den 8sten dezer te 2 ure werd de order van het ministerie ontvangenen om half drie was een der betrokkenen al op reis. Woensdag avond is op den Fitch- burg-spoorweg in Massachusetts (V. St.) een vreeselijk ongeluk gebeurd. Langs de Deerfield-rivier loopt de lijn op een kunst- matigen oeverranddie deels uit de rotsen gehouwen en deels op de hoogte van 200 voet boven de waterspiegel is aangevuld. Op zeker punt schenen de stortregens eene verzakking te hebben veroorzaakt, tengevolge waarvan een gekeele passa- gierstrein in de rivier stortte. Door den val ontstond daarbij nog brand wat het tooneel van verwoestingen oog vreeselijker maakte. Van alle personendie zich in den trein bevondenzijn slechts drie ongedeerd gebleven. Onmiddelijk dood waren 13 personenhoofdzakelijk tengevolge van verbrandingen meer dan 30 personen zijn, meerendeels gevaarlijk, gekwetst. Vrijdag morgen verspreidde zich te Brussel de mare, dat de advocaat Van der Smissen, lid der Kamer van afgevaar digden, zijne vrouw vermoord had. Me vrouw Van der Smissen was in het bezit van brieven, waaruit overtuigend bleek, dat tusschen de beide echtgenooten eene verzoening had plaats gehad nadat haar man eene rechtsvordering tot echtscheiding had ingesteld. Die brieven wilde Van der Smissen terug hebben en zijn vrouw wilde ze niet afgeven. Des nachts te één uur heeft hij zich naar haar begeven en h bont portant verscheidene revolverscho ten op haar gelost. De wonden waren van dien aard, dat men het ergste vreesde. De moordenaar is gevat in het huis waar hij zijne misdaad gepleegd heeft en naar het paleis van justitie gebracht. Een geweldigen indruk heeft deze gebeur tenis in de stad gemaakt. Door de machine van trein 117 werden Zondag avond aan het spoorweg station te Schiedamde voeten van den student M. uit Delft afgeredenwelk ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid moet worden toegeschreven. Op alle bewoonde plaatsen komt in de lucht zwavelwaterstof vooren deze is de oorzaak van het zoogenaamde aanslaan of zwart worden van het zilver. Ook wanneer zilverwerk lang in afge sloten ruimten bewaard wordt, wordt het met een waas overtogen. Gemakkelijk kan het zijne witheid terug krijgen door het met ammonia af te borstelen, doch het aanslaan wordt voorkomendoor het zilverwerk te bewaren in papier gepakt dat vooraf gedrenkt is in eene oplossing van zinkoxyde en bijtende natron en daar na gedroogd. Na omvangrijke proefnemingen is van wege de militaire overheid in Duitsch- land voor het leger een smeersel van salicylznur voorgeschreven tegen het doorloopen van de voeten en dergelijke kwalen. De samenstelling is als volgt: 2 deelen salicylznur opgelost in 5 deelen benzoëtinctuurworden vereenigd met 100 deelen schapenvetdie gewreven zijn met 5 deelen benzoëhars. Het geheel wordt een paar maal flink omgeroerd en dan in doozen en bussen gedaan. De woudenonder de meren van Noord-Amerika ontdektpleiten zeer voor den hoogen ouderdom welke heden- daagsche boomsoorten kunnen bereiken. Men heeft b. v. in New-Yersey in moe rassen stammen gevonden met 1080 jaar ringen terwijl men daar beneden andere ontdekte met 500 jaarringenen wel zoodanige die reeds weggezonken moesten zijn, toen de volgende begonnen te groeien. Deze wouden hadden dus 1500 jaar be staan voordat het land gedaald was beneden het oppervlak der meren. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school aan den Heenweg te 's-Gravenzande op een jaarwedde van f 500 meldden zich 29 sollicitanten aan. Twee a drie jaren geleden kwamen er voor de scholen in de kom der gemeente op f 600 niet meer dan een zestal. Door de directie van de Maatschappij tot exploitatie van de Staatsspoorwegen is bepaald, dat aan de leden van de Gym- nastiek-vereenigingendie de aanstaande algemeene vergadering te Leeuwarden zullen bijwonen, van 26 tot 29 April, aan al hare stations retourbiljetten naar Leeu warden zullen worden afgegeventegen betaling van den vrachtprijs eener plaats- kaart enkele reis. Volgens het Vad. schreef onlangs een dronkaard, die wegens herhaalde veroordeeling ter zake van dronkenschap voor den tijd van 3 maanden in de «Schans» geplaatst was, aan zijne vrouw of ze hem zestig gulden wilde zendenwant te Ommerschans was znlk eene goede gelegenheid om een tapperijtje te beginnen. (Historisch.) De verzakking der spoorbruggen aan het IJ te Amsterdam blijft aanhou den wat op sommige plaatsen merkbaar is aan de voorheen aangevulde scheuren. Eigenaardig dat men daar niets van hoort er hangt toch te veel van deze bruggen af dan dat er niet op het meest mogelijke toezicht zou aangedrongen worden. Dage lijks rollen er zwaar gevulde passagiers- treinen over heen en elk ongelukdat er plaats mocht hebben zou een zware verantwoordelijkheid laden op de over heidspersonen die zooals de zaken thans staan, duidelijk genoeg worden gewaar schuwd. Dat het hoogBt moeielijk en nadeelig zou zijn, deze epoorweglijn geheel buiten dienst te stellen is gemakkelijk te be grijpen maar waarom niet tijdelijk haar gesloten en hulpstations aangelegd waar door men zich eens ernstig met het onder zoek en de verbetering zou kunnen bezighouden Stilzwijgend te wachten op de dingen die komen zullenis onver antwoordelijk vooral nu er nog verbe tering zal aan te brengen zijn. In het Rhoonsche eiland ging dezer dagen een colporteur rond om inteekenin- gen te verkrijgen voor een Christelijke scheurkalender voor het jaar 1887 (zeven en-tachtig) maar op vele plaatsen moest de man vernemendat er hem nu reeds twee voor geweest waren. Tusschen Maastricht en Smeermaas is Zaterdag avond een werkman door vier hem onbekende personen aangehouden en naar geld gevraagd. Op zijne weigering werd hij aangegrepen en van den dijk in de Zuid-Willemsvaart geworpen, waar uit hij zich met groote moeite redde. De justitie doet onderzoek. HAARLEM, 13 April 1886. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Maartkan het volgende worden mede gedeeld. Ter gemeente-secretarie werden aangegeven12 gevallen van mazelen 3 van roodvonk en 4 van febris typhoïdea. Het totaal der overledenendaaronder begrepen 6 levenloos aangegevenen bedraagt 90. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 22.3. Aan lichaamszwakte stierven 15aan klierziekte 3aan stuipen 3 aan hersenziekten 8 aan kinkhoest 4 aan organische hartgebreken 2aan ziekten der ademhalingsorganen 28 (waar van 4 aan keel- en longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 4 door verdrinken 2 aan andere oorzaken 10, aan onbekende oor zaken 5 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 25 van 15 jaren 14, van 514 jaren 5, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 16 van 5065 jaren 3 van 6580 jaren 14boven de 80 jaren 5. Geboren zijn 84 jongen en 91 meisjes. De schilderijenverzameling in het Eaadhnis alhier door de heerlijke stuk ken van Frans Hals eene der schoonste en zeker meest kostbare werd in de laatste jaren door schenkingen en legaten verrijkt- Er was hierdoor gebrek aan plaats. Eene derde zaal is nu in orde gebracht en tot ontvangst van meesterstukken gereed. Nu de schilderijen die vroeger op het Pavil joen te vinden warennaar het rijks museum zijn overgebracht, wordt deze heerlijke verzameling te meer op prijs gesteld. Naar men verneemt, heeft de heer A. Beernink bedankt als president van de Liedertafel „Zang en Vriendschap." In den gezelligen foyer van den Schouwburg had Maandagavond een letter kundige voordracht plaats, aangeboden door de Letterlievende Vereeniging „J. J- Cremer". Een niet groot publiek en 'twas werkelijk jammer dat het aantal zoo klein was was hierdoor in de gelegenheid kennis te maken met den heer S. Eippe van Rotterdam, die op treffende wijze de séance opende met de voordracht van Byron's Kaïn, vertaling van Ten Kate. De heer Rippe beschikt over een stemorgaan dat voornamelijk in het diepe register een merkwaardige buig zaamheid vertoont; een uiterlijk dat on willekeurig aantrekteen diep gevoel voor dichterlijke schoonheden en een vrij goed gebarenspel. Toegerust met deze eigen schappen kon het niet anders of het schoone gewrocht werd vertolkt op een wijze die voortreffelijk mag genoemd worden, en bij name in die gedeelten waar Byron's stout geteekende Kaïn sprekende werd voorgesteld. Vervolgens werden eenige gedichten van Laurillard voorgedragen. Waar in deze de heer Eippe een komische toestand be handelde, was de indruk minder, dan toen b. v. Laurillard's, Toen ik terug kwam ten gehoore werd gebracht. Het glanspunt van den avond was evenwel de artistieke voordracht van Twee broe ders door den Vlaamschen dichter van Rijsselt. Kracht en waarheid streden hier om den voorrang. lu dit stnk bewees de vertolker zijn meesterschap ten volle, en wij vermoeden dat de heer Rippe zioh slechts meermalen in het openbaar behoeft te vertoonen, om spoedig algemeen gunstig bekend te worden. LI. Zaterdag avond is alhier naar het Huis van Arrest overgebracht Barend Stokman oud 53 jaren, verpleegde in het Stedelijk Armenhuis, die den directeur, den heer Vermeulen, met een mes eene belang rijke snede in het aangezicht en een steek in' den hals had toegebracht omdat hem straf was opgelegd wegens beleediging van den ziekenvader. Stokman is reeds 3 malen wegens moedwillige mishandeling en verwonding veroordeeld geweest, o. a. in 1850 tot 2 maanden gevangenisstraf. Zaterdag middag had een elfjarig meisje het ongeluk op den Dreef door een wielrijder aangereden te worden. Het kind was in het aangezicht gekwetst en bewusteloos, terwijl ook de wielrijder zich aan hand en arm bezeerde. De toestand van het meisje Bchijnl niet ongunstig te zijn. - In den nacht van 11. Zondag op Maandag ten 4 nre is eene felle brand uitgebroken in een paardenstal van den stalhouder M. H. Slonzen, gelegen aan de Plantage, vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid met licht. De stal is geheel uitgebrand. Vier paarden zijn in de vlammen omgekomen en ongeveer 1500 kilo hooi is mede verbrand. Niets was verzekerd. De brand is door de politie met haar slangenwagen gebluscht zonder hulp van de brandweer. - Door de politie alhier ie proces verbaal opgemaakt tegen eene 13 jarigen knaap, die een 56 jarigen man, welke woordentwist had met zijne moeder, eene vrij belangrijke steek met een mes in den rug heeft toegebracht. In den afgeloopen nacht is uit eene in aanbouw zijnde villa een party tim mermansgereedschap ontvreemd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2