Nieuwsberichten. dat de niet genoeg te waardeeren lessen getrouw gevolgd zijn. Met oefeningen aan verschillende werk tuigen waarbij velen toonden uitmuntende gymnasten te zullen worden, nam het eerste gedeelte van den avond een einde en konden de leerlingen door dansen bewijzen van onvermoeidheid afleggen. Wij kunnen niet nalaten den heer Martin en zijne behulpzamen geluk te wenschen met het welslagen van dit feest. Zij heb ben onsal genietende, geleerdhoe nuttig en noodig, vooral voor jonge kinderen, de beoefening der gymnastiek is mogen zij menigeen tot het besluit hebben gebracht, „ook onze kinderen zullen voortaan die schoone kunst beoefenen, die kunst om door middel van doelmatig aangewende oefenin gen den welstand des lichaams te verhoogen en tevens dat lichaam te brengen onder heerschappij van den geest." H. P. S. Onzen dank aan de leden van SpartaHaarlem en Batodie ons op keuroefeningen en schermen vergastten. In de zitting der Tweede Kamer van Honderdag werd het wetsontwerp tot bevordering der verdeeling van mark- gronden verdedigd door de heeren Clercx en de Vos van Steenwijk, alsmede door den Min. van Justitie. Art. 1 en 2 werden daarna goedgekeurd. Bij art. 3 kwam in behandeling het amendement van de heeren A. Mackay en de Banitz strekkende om niet aan elk markgenoot het recht toe te kennen verdeeling te vorderentenzij eerst door de meerderheid tot verdeeling is besloten. Het werd ver worpen met 36 tegen 34 stemmen. Het amendement van den heer van der Sleyden om recht toe te kennen aan een of meer markgenooten te zamen voor minstens 1 /5 medegerechtigd werd even zeer verworpen, met 40 tegen 30 stemmen, waarnaook met 40 tegen 30 stemmen het artiekel werd aangenomen. Vrijdag in de laatste zitting vóór het Paasch- reces heeft de Kamerna diskussie over de onderdeelen van het bovenge noemde ontwerp dit aangenomen met 44 tegen 21 stemmen. De konkluzie over de Linge-uitwatering is verdaagd. De Eerste Kamer heeft Vrijdag aangenomen alle aanhangige ontwerpen waaronder dat tot wijziging der invoer- ringswet van het strafwetboek dat tot onteigening voor de Drentsche hoofdvaart en dat tot onteigening voor het gedeelte Nichtevecht-Utrecht van het Merwede- kanaaldit laatste na herhaalde verzeke ring van den Min. van Waterstaat, dat de bezwaren van belanghebbenden ernBtig zullen worden onderzocht. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. In een Duitsch blad wordt gewezen op de volgende bescheiden huwelijks-aan vraag Een handelsman, 32 jaar oud wenscht in kennis te komen met eene dame, ten einde met haar een huwelijk aan te gaan, waartoe ouderdom, schoon heid, godsdienst, karakter, nationaliteit of vermogen niet in aanmerking zullen worden genomen. Een typhoon heeft boven Saint Cloud (Minnesota) en omstreken gewoed. In de stad werden 67 personen gedood en gewond. De uittocht van een anarchist werd te Brussel op komisch plastische wijze voorgesteld. Men zag des avonds op de Boulevards vier mannen die een hoogen reiskoffer op hunne schouders droegen. Daarachter wandelde, het hoofd ter aarde gebogen, een man, gevolgd door een veer tigtal vrienden, twee aan twee, langzaam als een begrafenis. Deze stoet begaf zich naar het Zuider-spoorwegstation. Dit stelde den uittocht voor van een Pranschen anarchist, wien de politie het verblijf in België ontzegd had en die aldus zijne verbanning kenbaar maakte. Eene Fransche courant deelt het vol gende mede: „Een Duitsch reiziger geeft in een der Berlijnsche bladen het verhaal van zijn verblijf te Honolulu, de hoofdstad der Sandwich-eilandenhij beschrijft daarin de streek der vertwijfeling, waarheen ver bannen zijn de talrijke leprozen dier eilanden, zijnde eene van alle zijden door hooge rotsen ingesloten vallei op het eiland Molkaï. Tot hiertoe, voegt de Duit- scher er bij, is slechts één vreemdeling in die hel doorgedrongen; het is een Fransch priester, die onder die ten dood gedoern- den, onder die rampzaligen is gaan wonen om hun den troost te brengen van het eeuwige leven. Reizigers van alle natiën, die de rots van Molkaï voorbij vaart, hoeden af!" Aan het Dagblad verzekert men, dat die zelfopofferende priester, door den Duit- schen reiziger tot Franschman gemaakt, is een Nederlander, en wel een Hagenaar, namelijk de aan vele ouderen van dagen welbekende Hendrikus Michiel Burgerman, die onder den naam van Père André in eene Fransche orde is overgegaan. Volgens een andere lezing evenwel, zou het gebleken zijn dat men zich in den persoon vergist; de geestelijke moet werkelijk een Franschman zijn. Een telegram van den 15en uit Odessa meldt eene vreeselijke ramp op de Zwarte Zee. De Russische stoomboot Neetalan, met 300 ton petroleum aan boord, had nauwelijks de haven van Baku verlaten toen eene vreeselijke ont ploffing plaats hadtengevolge waarvan het vaartuig uit elkander sprong, terwijl de brandende petroleum zich als eene vuurzee over het water spreidde. De bemanning 13 koppen sterkis bij deze ramp omgekomen. Volgens bericht uit Berlijnis Prinses Maria van Pruiseneehtgenoote van den hertog van Saksen-Altenburg, vroeger Prinses Hendrik der Nederlanden voorspoedig bevallen van eene dochter. Te Ajaccioop Corsicais een huis van zes verdiepingen bewoond door meer dan 20 huisgezinneningestort. Reeds zijn er elf lijken gevonden en vele gekwetstenterwijl nog negen bewoners vermist worden. Een jong meisje, dat de ouders en den broeder verloren heeft en zelf zwaar gewond werdis krankzinnig geworden. Eene vrouw, twee dagen te voren bevallen, is als door een wonder gered. Uit Charleroi komt de tijding dat de werkstaking schijnt terug te keeren en algemeen wordt in de kolenmijnen. De werkstakers zijn echter niet hand tastelijk de burgemeesters treden als bemiddelaars op tusschen hen en de patroons, maar de stappen hebben nog geen resul taat gehad. De werkstaking bestaat te Jumet, Lodelinsart, Marchiennes en Grosselies. Onder de patiënten van Pasteur komen thans ook twee geneeskundigen voordie gebeten zijn door een persoon die door een dollen hond werd besmet en aan watervrees lijdende was. Uit Oostenrijk meldt men twee spoorweg-ongelukken. Het eene was van weinig beteekenis maar bezorgde den keizer, die uit Munchen kwameen opont houd van drie uur. Erger was het tweede op de lijn naar Gastein. Het werd ver oorzaakt door een steenstorting juist voor de trein uit den tunnel kwam. De stoker en twee dames hebben 2 uur lang onder de waggons gelegen, maar zijn gelukkig gered door de andere passagiers. Weinige personen kregen verder kwetsuren. Des stokers toestand wekt bezorgdheid. Van een Noorweegsch schoenerschip te Amsterdam, zeilree liggende in het Wes terdok, is in den nacht van Zaterdag op Zondag schier de geheele bemanning ge deserteerd. De scheepskok, die zich onder de deserteurs bevond, werd Zondag op den Zeedijk, op aanwijzing van den gezag voerder, door de politie in hechtenis ge nomen en aan boord teruggebracht. HH.MM. de Koning en Koningin zul len uit de residentie vertrekken zonder het Prinsesje. Evenals vorige jaren zal de jonge kroonprinses eerst den vóórlaatsten dag van Hunner Majesteiten verblijf in de hoofdstad, dus Zondag 2 Mei, derwaarts gaan, ten einde den volgenden dag Haro ouders naar het Loo te vergezellen. Uit Middelburg meldt men, dat de aandeelhouders in de Middelburgsehe Maat schappij van stoomvaart op Rotterdam hebben wel betere tijden gekend dan thans, toen hun 20 pet. dividend of meer werd uitgekeerd. Uit de gisteren afgelegde re kening is gebleken, dat over 1885 een zniver saldo bestond van.ƒ45 1 Omtrent de ministerieele crisis deed eerst het bericht de ronde, dat Z. M. de Koning graaf Schimmelpenninck dienaan gaande zou geraadpleegd hebben. Thans verneemt men, dat Z. M. het verzoek om ontslag der Ministers niet zal aannemen. Maandag namiddag werd een Ministerraad gehouden. Te Maastricht is eene Duitsche Dame, bij het grijpen naar hare haar ontvallen parasol, in de Zuid Willemsvaart gevallen. Hoewel spoedig er uit gehaald, is zij nochtans aan de gevolgen overleden. In de Roermondsche ijzergieterij te Roermond werd een oppassend werkman, vader van zes kinderen, door eene machine tegen den wand geslingerd, met het on gelukkig gevolg, dat hij na eenige uren van vreeselijk lijden is overleden. Te Roermond is door de politie een leenhuis ontdekt, dat, zonder wettige ver gunning, ad 260°/o gelden verstrekte tegen pand. Al de panden zijn in beslag genomen, terwijl tegen den houder proces-verbaal is opgemaakt. Dezer dagen meldde zich bij den brigadier der maréchaussee te Axel eeu landlooper aan onder den naam van John Faggdie een aardig verleden achter zich heeft. Bedoelde persoon deserteerde, volgens zijn aangifte, indertijd als serge ant van de mariniersnamgebruik makende van valsche stukken, dienst in Algiers, en diende vervolgens, ofschoon protestant zijnde, als pauselijk zouaaf. Later werd hij aangehouden als deserteur onderging zijn strafook wegens valsch- heid in geschriften en werd onder ver schillende valsche namenverscheidene malen over de NederlandscheFransche en Belgische grenzen gezet. Volgens op gave is hij geboortig van Vlissingen. Weet men hoe lang een kanon dienst kan doen Twaalf secondenOnmogelijk! roept men uit. Welnude kogel blijft er gedurende het schot een twee honderd vijftigste deel van een seconde inen daar een kanon van het beste metaal na 3000 schoten versleten is doet het wer kelijk twaaf seconden dienst. Zondag is de aartbisschop van Madrid gedurende den dienst in de kathe draal door een priester doodgeschoten. De moordenaar loste drie schotende aarts bisschop werd door het tweede doodelijk getroffen. De priester werd gearresteerd; uit het ingestelde gerechtelijk onderzoek bleek, dat hij Galeato heet en voorheen aalmoezenier van een nonnenklooster was maar wegens wangedrag ontslagen werd. Te 's Gravenhage is Woensdag den 14 April overleden de bekende roman schrijfster mevrouw Bosboom-Toussaint. Zij stierf na eene korte ziekte-aandoening der ingewanden. Anna Louisa Geertruida Toussaint werd den 16 Sept. 1812 te Alkmaar geboren huwde in 1851 met den kunstschilder J. Bosboom en vestigde zich met ter woon in de residentie. In 1837 trad zij voor het eerst als schrijfster op met eene novelleAlmagro getitelddie weldra door tal van andere lettervruchten gevolgd werd. Het Huis Lauernessehaar meest be roemd werkverscheen in 1840 en beleef de eene zeldzaamheid voor een Neder- landschen roman, in een tiental jaren een derden druk. De dood van deze talentvolle, brave vrouw is zeker door hare vereerders in den lande met deelneming vernomen. Het stoffelijk overschot van onze ge vierde romancière werd Zaterdag aan de koele aarde toevertrouwd. De lijkbaar was bedekt met een zeven tiental kransen. De keur van Nederlands letterkundigen, schilders en andere man nen van beteekenis benevens een groote schaar vrienden en vereerders bewezen de groote vrouw de laatste eer. De knecht van den bakker H., te Baarn, bij wien voor 14 dagen de schuur afbrandde, is Zondag middag geboeid naar Utrecht gebracht. De waarschijnlijk heid dat hij de dader is, wordtgrooter daar Zaterdag avond een agent van politie en Zondag morgen de dienstbode een brief ontvingenmet bedreiging dat het op hun leven gemunt, is. Deze bedreiging schijnt ook van bedoelden knecht af kom- stig te zijn naar aanleiding dat genoemde personen niet ten gunste hebben getuigd. In twee dagen tijds zijn te 's Gra venhage, tengevolge van dronkenschap twee personen dood gebleven. Eerstens eene vrouw doordien zij aan de gevolgen van een val van de trap overleedtweedens een mandie reeds den geheelen dag beschonken aldaar had rondgezworvenen hevig bloedende en bewusteloos in het portaal zijner woning gevonden werd. Een diepe wonde aan het hoofd gaf blijk dat hij eveneens op de trappen was uitgegleden en met het hoofd op den scherpen kant van een steen in het portaal was neergekomen. Paul Haasse, de bekende zanger, wil het tooneel weêr verlaten en zich opnieuw uitsluitend aan concertzang en onderwijs wijden. Hij heeft de directie der Duitsche opera verzocht om van zijne verbintenis voor het volgende seizoen te worden ontheven. In een Duitsch blad waren voor eenigen tijd de Hollanders de sterkste koffiedrinkers genoemd. Men had de con- sumtie koffie in Holland op 12 pond per hoofd jaarlijks berekend. Een deskundige beweert, dat de Brazilianen de Hollanders in het koffie-verbruik overtreffenzij hebben jaarlijks 15 a 16 pond per hoofd noodig. -Het talrijke leenwengezin in de Am- sterdamsche Diergaarde is weer vermeer derd. De leeuwin Sophie, reeds in het bezit van een elftal welpen, is opnieuw moeder geworden, naar vermoed wordt van een drietal. Ook de schollevaars hebben thans kui kens; alle vijf de eieren zijn uitgebroed. De merkwaardige wijze van voeding het kuiken steekt snavel en kop geheel in den kop zijner voedsters kan men reeds gadeslaan. Te Groningen is eene vrouw, tegen wier kooplustigheid de commissaris van politie aldaar dezer dagen heeft gewaar schuwd, opgenomen in het ziekenhuis ter roorloopige verpleging, daar men verneemt, dat zij krankzinnig is. Althans zij deed zich bij het doen van hare bestellingen als eene schatrijke erfgename voor, die beschikken kon over enorme kapitalen, en deed dan meestal belangrijke inkoopen. Aan de verschillende persenen, met wie zij in aanraking kwam, als winkeliers, politiebeambten en logementhouders, be loofde zij geschenken van 45 of 10 duizend gulden en meer, uit te betalen binnen eenige dagen, zoodra zekere papieren waren gekomen. De straatjeugd, die van hare goedgeefschheid spoedig had gehoord, had haar reeds den naam gegeven van millioenenjuffrouw en geleidde haar, onder luidruchtig vreugdebetoon, op hare wan delingen door de straten. De hoop, dat de student M., die te Schiedam door den spoortrein werd overreden, den éénen voet zou kunnen behouden, is ijdel geblekengisteren is ook de tweede voet geamputeerd. De toe stand van den lijder is thans zeer zorg wekkend. Nabij het station Alfen is Maandag morgen door den treinwelke om half elf te Leiden aankomtoverreden de huis houdster van een baanwachter aldaar. Ze was aan de sloot van den berm water gaan scheppen en hadterugkomende wegens hare doofheid zeker den van Woerden komenden trein niet opgemerkt. Men vond haar verminkt lichaamdes avonds overleed zij. Zondag nacht is de boerenwoning van den heer de Jong Schouwenburg te Amster dam, gehuurd door den heer Schoen en bewoond door den landbouwer Korringa staande in den Houtrakpolder tegenover 't stationsgebouw te Halfwegin minder dan een uur tijds een prooi der vlammen geworden. De brand die omstreeks 4r uur uitbarstte, tastte zoo snel om zich heen, dat men niet kon verhinderen, dat 7 koeien, een dorschmachinne, eenige boerenwagens, landbouwgereedschappen, een party hooi, stroo en graan't grootste deel der meu belen en eenige gouden en zilveren sieraden door het vuur verteerd werden. De brand spuit was spoedig aanwezig, doch kon niets meer behouden. De brand zou door het omvallen van een lantaarn ontstaan zijn. Alles was verzekerd. HAARLEM, 20 April 1886. Den 16 April is te Amsterdam bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap, met een academisch proefschrift getiteldDe hoofdbeginselen van het zee- assurantiesrecht (historisch toegelicht), de heer H. J. D. D. Enschedé alhier. Op de Vrijdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 41 meestal werkpaarden. De prijzen liepen van 40 tot f 200. Aan den heer C. J. Gonnetisdoor Burgemeester en Wethouders op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als commies ter Gemeente- Secretarie. Dientengevolge hebben de vol gende bevorderingen plaats gehadtot hoofdcommies de heer J. Schouten, thans commiestot commiezen de heeren J. Stoel, P. J. Smit en J. W. van Campen, thans adjunct-commiezen en tot adjunct-com-

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2