Donderdagmorgen was een boertje' nit den omtrek van Antwerpen, dat zijn kndde naar het land van Waes wilde voeren, bezig zijn schapen aan boord van de veerschuit te brengentoen een der schapen tnsschen de boot en den steiger viel. Een tweededit ziendeaarzelde een oogenblik, maar sprong hem toen moedig naeen derde volgdereeds min der schuchter; een vierde sprong zonder bedenken in het water. Toen volgde de restmet geestdrift. De ongelukkige herder, door zijn hond bijgestaan, deed wat hij kon om verder verlies te ver hoeden maar per slot van rekening waren acht schapen verdronken en zes vermist. HH. MM. de Koning en Koningin, vergezeld van het prinsesje, zijn Dinsdag nam. te 2 ure 40 op het paleis aangekomen en werden door duizenden begroet. Toen de koninklijke familie op het balkon verscheen, washeteenjnbelenzondereinde. De Koning wenschte bij zijne aankomst den kolonel der eehntterij van Sommeren Brandt geluk met diens benoeming tot ridder der Orde van den Nederlandsehen leeuw, en overhandigde hem persoonlijk de insigniën. De audiëntie, Woensdag door Z. M. den Koning verleend, was eerst omstreeks 12 uren geëindigd. Meer dan 2000militaire en burgerlijke autoriteiten maakten hunne opwachting bij Z. M., die blijkbaar wei nig vermoeid was. H. M. de Koningin reed te 9 uren 30 min. uit, en kwam te 11.45 in het paleis terug. H. M. bezocht de Israëlietische kinderbewaarschool in de Rapenburger straat, waar gewoonlijk 1080 kinderen aanwezig zijn daarna bezichtigde de Ko ningin enkele huisjes en bovenwoningen in de Czaar Peter- en Plantinstraten van de Vereeniging tot het verkrijgen van eigen woningen. Vervolgens werd nog door H. M. een bezoek gebracht aan het nieuwe Luthersche weeshuis op de We teringsschans. Overal werden aan de Konin gin fraaie bonquetten aangeboden. Door de bestuurders werd H. M. omtrent alle bijzonderheden ingelicht. De Koningin be tuigde meermalen ingenomenheid met de verstrekte mededeelingen. Het Prinsesje bracht met hare gouver nante een bezoek aan Artis. In de omstreken van Maastricht wordt de kwakzalverij op het gebied der veeartsenijkunde in hooge mate, en naar het schijnt stralfeloos, bedreven. Men vindt daar kwakzalvers, die de veeartsenijkunde als hun ambt beschouwen en zich zelfs voor specialiteiten uitgeven: zoo o. a. woont er te Biesland (Oud-Vroenhoven) een persoon, die zich specialist noemt in het genezen van de melkkoorts bij koeien Dat znlke toestanden nadeelig voor den veestapel kunnen worden, spreekt van zelf, vooral wanneer men bedenkt, dat hier altijd nog veel vee uit België wordt binnengesmokkeld, waarvan het niet bekend is of het al dan niet in gezonden staat verkeert. Een verscherpt toezicht van wege rijks- en gemeentepolitie zoude, evenals eene strengere toepassing der wet op het onbevoegd uitoefenen der veeartsenijkunde, hier niet overbodig kunnen geacht worden. Bij het bestuur van de afd. Amsterdam van den Sociaal-Democratischen Bond is, volgens de Amst., niets bekend van de aan zienlijke gift van 15000, welke, de Heer P. Domela Nieuwenhuis zou geschonken hebben ten behoeve van een eigen gebouw voor de bijeenkomsten van de sociaal-de mocraten aldaar. - De gemeenteraad van Voorschoten weigerde een legaat groot f 1000 nominaal 3 pet. Nat. schuld, omdat er de bepaling aan verbonden was, dat van de gift „publiciteit" in een der dagbladen moest worden gegeven. Uit Alphen en Kiel (N.-B) wordt gemeld Tnsschen stukken van het ond-archief is eene linnen beurs gevonden, bevattende eenige oude gouden, zilveren en koperen muntstukken, benevens eene som in rijks daalders en guldens ten bedrage van f229.50, zonder eenig bewijs van eigendom of herkomst. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam werden Woensdag eenige vleeschhouwers veroordeeld ieder tot eene boete van f 5 of subs, gevangenisstraf van 3 dagen, omdat zij in hunne vleeseh- kramen hadden te koop gesteld rundvleesch, hetwelk schadelijk was voor de gezondheid van een mensch. De politie te 's-Gravenhage waar schuwt het publiek op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van handelsbetrekkin gen met Samuel Metz, geboren te Zwijn- drecht 30 December 1836, gewoond heb bende te 's-Gravenhage, Van Ravesteijn- straat 296 en Panlus-Potterstraat 266, en thans aldaar adres hebbende West- einde 95. Den commissaris van politie der tweede sectie te Amsterdam werd Woens dag een dreigbrief gezonden. Genoemde ambtenaar had op den Dam eene som gelds te bezorgen, bij gebreke van dien zon bij hem „de boel in brand gestoken worden". Wat de schrijver van dien brief beoogde, namelijk in de gevangenis te geraken, heeft hierop plaats gehad. Hij was eerst kortelings uit Veenhuizen ont slagen. Een Chinees, de heer Taen Err Tonng, later genaamd Frederick George Arrhee, is gisteren te Amsterdam met mej. M. C. Cuypers, dochter van den gevierden architect, in het huwelijk ge treden. De bruigom en diens vader waren in Chineesch pontificaal. De slachterscourant zegt: Met de tijden veranderen de zeden, zegt het spreekwoord, maar de smaak verandert in de allereerste plaats. Zag men vroeger op Paschen in alle steden zonder uitzondering de prachtigste ossen in alle slachterswinkels, tegenwoordig zijn er velen, die van die traditie afwgken en het hoogstens bij eene kleine versiering van hun winkel laten. Want, redeneeren zij niet ten onreohte, wat geeft het ons of wij al een bijzonder vetten os slachten, het publiek wil er niet aan en laat ons zitten met het vet. De menschen hebben liever mager vleesch van een puiken os, en zoo komt het, dat het slachten van paaschossen langzamerhand afneemt. Op de dorpen houdt men zich nog trouw aan het oude gebruik, dat van langvervlogen tijden dagteekent; in de groote steden echter neemt de gewoonte sterk af, als zooveel dat aan den goeden ouden tijd herinnert. Woensdag ochtend hebben weder 22 fabriekarbeiders der firma J. F. Schol ten Zonen te Enschedé het werk her vat, zoodat de werkstaking nu weldra als geëindigd kan worden beschouwd. De Staatscourant bericht heden dat het gezamenlijk verzoek der ministers aan Zijne Majesteit den koningom eer vol ontslag nit hunne betrekkingendoor hen is ingetrokken. In de laatste dagen hebben in de omstreken van Tilburg enkele boschbran- den plaats gehad, die aan kwaadwillig heid werden toegeschreven, hetgeen bleek ook het geval te zijn geweest. Eenige maréchaussees betrapten tot twee malen toe op heeterdaad eenige jongens die de heide in brand staken, terwijl de inspec teur van politie in de Rabraken een be gin van boschbrand bluschte doch de jeugdige deugnieten, die op den loop gin gen, niet kon achterhalen. Omtrent den grooten brand, die Paaschmaandag de geheelen dag gewoed heeft in de Schaesberger en Elmpter wonden, kan nu gemeld worden, dat hg ontstaan is onder Mijnweg, nabij Herken bosch. Meer dan 450 H. A. bosch zijn vernield, die aan verschillende eigenaars toebehoorden en gedeeltelijk verzekerd waren. De oorzaak is onbekend. De Delftsche Cl. meldt: Onze sedert den laatsten tijd minder gunstig bekende stadgenoot Th. Vink heeft Dinsdag avond alhier weder eene proeve van zijn oplichters-talent gegeven, waarbij hij zich nu, voor de variatie, ook Bchuldig maakte aan eene poging tot diefstal. Onder den aangenomen naam van Pol, student aan de Polytechnische school, hunrde hij boven een sigarenwinkel op de Markt alhier eene kamer, kocht op rekening voor negentig cent sigaren en namna een kort bezoek aan zijne nieu we woning, drie zilveren theelepeltjes mede. De politie was evenwel intijds van een ander onderricht, en de inspecteur Welsink maakte tegen den nieuwbakken student proces-verbaal op. Eenige jongens en meisjes waren eenige dagen geleden te Groningen aan het A-kerkhof aan het spelen en eindelijk aan het twisten geraakt. Een der jongens, oud 12 jaar, liep een meisje van gelijken leeftijd, dat voor hem wegliep, achterna en gaf haar in vollen ren een duw in den rug, waardoor zij voorover kwam te vallen met het hoofd tegen een stoeprek. Zij bleef bewusteloos liggen, werd voor- loopig in huis gebracht bij den heer K., en later naar huis. Sedert is het kind bijna voortdurend buiten kennis gebleven en Donderdag overleden, waarschijnlijk tengevolge van hersenbeleediging. Te Buinen, gem. Borgerheeft Dinsdag bij het uit elkander doen springen van keisteenen door middel van buskruit een schipper een brok steen tegen het lichaam gevlogen, waardoor eene hevige beenbreuk is ontstaan, zoodat men voor het behoud van zgn leven vreest. Omtrent den brand in de Venen- daalsche stoomspinnerij en weverij kan nog gemeld worden, dat hij zich gelukkig heeft bepaald tot eene der bovenste zalen van het vier verdiepingen hooge gebouw, dank zij het krachtig optreden van de brandweer der fabriek en die der gemeente Yenendaal. De burgemeester de heer P. de Wijs, en de directeur der spinnerij en weverij, de heer T. Spencer Elce, gaven afdoende en doelmatige bevelen, en aan hun flink optreden is het zeker te danken, dat het onheil geen ernstiger gevolgen heeft had. De brand ontstond door het warm loopen van eene spintafel. Eene hoeveelheid katoen werd eene prooi der vlammen, eenige machines en een aantal kleedingstukken der arbeiders werden be schadigd. Er bestaat te Vucht de oude ge woonte omals een paar gaat trouwen, den avond voor het aanteekenen op het Stadhuis, in de nabijheid der woning van de aanstaande zoogenaamd „bruid te schieten." De aanstaande bruid, zoo zegt men, moet dan losgeschoten worden van de banden, die haar nog aan het ouderlijk huis hechten. Hoewel het schieten streng verboden is, schijnt men die onde ge woonte niet te willen laten varen en wordt men, nn de maand Mei nadert, menigen avond daarop vergast. HAARLEM, 30 April 1886. In het lokaal „Weten en Werken" werd Dinsdag avond eene openbare ver gadering gehouden van de alhier gevestigde Afdeeling der Ned. Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust. De Voorzitter Ds. Brutel de la Rivière opende haar met een inleidend woord. Hij deed daarin vooral uitkomen, dat, hoewel men in den aanvang, toen de beweging ontstond, waarvan deze Vereeniging een uitvloeisel is, vooral het oog had op 's menschen godsdienstige be hoeften en den invloed, dien het geloof uitoefent op de gemoedsgesteldheid en het gedrag der burgers, men later ook andere beweegredenen heeft doen gelden om de Zondagsviering aan te bevelen, zooals de bevordering van het huiselijk leven van den werkman, de herstelling zijner lichaamskrachten enz. De Vereeniging als zoodanig wil alleen de Zondagsrnst be vorderen, maar zij laat natuurlijk aan hare leden de vrijheid om daarenboven individueel te ij veren voor Zondagsheiliging Zij is zich bewust, dat zij met vele be zwaren zal te worstelen hebben en stelt zich daarom voorshands geen hooger doel dan te bewerken, dat de Zondag voor zoovelemogelijk een rustdag zijUit het algemeen verslag werden daarna eenige bijzonderheden medegedeeld. Reeds vooraf was door den Penning meester Ds. M. J. Mees rekening en ver antwoording gedaan. Daar er thans evenwel niemand was, die orer het voorgedragene eenige inlichting te vragen had, las de Voorzitter eenige vragen voor door het hoofdbestuur gedaan betreffende het koopen en verkoopen op Zondag en de wijze om het een en het ander te beperken. Daar het bestuur erkende eenige voorlichting te behoeven, alvorens aan het Hoofdbestuur denoodige gegevens te kunnen verstrekken, werd er eene Commissie benoemd bestaande uit de heeren W. L. Schram, H. Zeeman en W. H. Voet, om het Bestuur ter zijde te staan. Daarna werd de aandacht der vergadering gevestigd op verschillende adressen, die bij den Raad waren ingediend tot afschaffing van de kermis. Uit de discussiën bleek, dat men van oordeel was, op eene vergadering als de tegenwoordige de vraag aangaande de afschaffing der kermis niet te moeten behandelen, maar men meende dat het geheel lag op •den weg der Veeeniging aan Burgemeester en Wethouders het aanzoek te richten om op de Zondagen, die in de kermis vielen, alle openbare kermisvermaken te verbieden, zoo althans de Burgemeester ook de macht had, die kermisvermaken te verhinderen die in sociëteiten gegeven werden. Daartoe werd dan ook besloten. Gisteren namiddag omstreeks 6l/s ure, is, tijdens de bewoonster, de weduwe Weers, afwezig was brand uitgebroken op het bovenhuis van perceel No. 11 aan het Klein Heiligland, waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend is. Het bovenhuis is bijna geheel uitgebrand, terwijl het be nedenhuis belangrijke waterschade bekomen heeft. De politie met haar slangenwagen, bijgestaan door eenige spuitgasten, heeft den brand gebluscht. Het huis en de in boedel van de weduwe W. was verzekerd, maar die van de beneijenwoners niet. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 April. R. v. d. Werff en M. L. v. Reste ren. J. Luttik en C. G. Kuneman. H. Kion en H. v. Norden. 29 April. P. E. Dodennuis en M. Z. Hutter. J.Meijersen H. M. A. Felder. J. P. v. Bourgonje en. W. Winkel. GETROUWD. 27 April. F. E. L. A. Abel en J. C. Apetz. 28 April. H. Nederkoorn en W. v. d. Anker. 29 April. J. T. Erdtsieck en C. F. v.d. Steeg. J. O. Hessels en JC. Holster. J.A. v. Dapperen en E. M. Kruseman. GEBOORTEN. 22 April. H. Rademakers geb. v. Boxtel d. M. A.P. de Wilde geb. Heidveldtd. F.v. Dokkum geb. de Jong d. J. Landwerk Jo- hann geb. Ersman d. P. v. d. Veeken geb. dullaart dACMHalfkensckeid gebCi- kot. dA. M. v. Pellecom geb. Revalk z 23 April. W. Wessel geb Seger. d. M.A Blankenberg geb Tilanus d. 24 April. C. v- Ketel geb. Rij broek d.II. S. Elskampgeb. ten Hope z.M. G. T. A. Hoeve geb. Rups. G. Muhring geb. Langekoot z. J. Braak man geb. Opbroek d.M. v. Duin geb. Veldheer z. J. van Rosendael geb. Boeré z. 25 April. J. v. Dijk geb. Bon d. M. Prinsen geb. Godefrooi d. M. v. d. Burg geb. Vermeer z. 26 April. H.C. v. Vliet geb. Rosbach d.M. Bos. geb. de Vos z. J.v. Merkenstein geb. Noorman z.J. v. Looij geb. v. Veldhuijzen z. J. C. Wijkhuizen gebWijnberghzJ. Groet geb. Doets z. 27 April. J. Handgraaf geb. Alberts d JKelderman geb.Kamp zWOverdijk geb. Smit dAEAWarmer gebPaulen zJ. Keizer geb. Lenningsz.H. J. Lohmangeb. Waasdorp d. 28 April. H. Marbusgeb. Ripz. M. Timmerman gebHelder z. A. Schollen geb. Dragstra z.M. E. Remmé gebde Reus dCM Lieftink geb. Meijer d.29 April. A.M. v.d. Berk geb. Majoor zMCDirks gebFonteijne z OVERLEDEN. 21 April.-J. H. F. Wagemaker2j. d. Kam persingel. 22 April. J. G. Aldenrahd 79j. Brouwersvaart.23April.M. M. Doree9j. dLeidschevaartMJEKlesser 14 jd. Gr. Heiligl.A. Obdam. 66j. Delftstr. K. v. d. Waalechtg. v. A. D. Broekhuijzen 45 j. Botermarkt.— P. v. d. Kroft 7 m. z. Tulpenstr. Dr. N. D. Sijbrandi Jansweg. A. A. Meijerink22jJanstr. J. E. P. Kleine wed. J. Dolleman 74j. Nieuwegr. J. J. Huijboom 2 m. z. Leidschestr. 25 April. C. v. Aartrijk echlg. v. .1K. v. Roon 46 jKerkhofstr. J.B.A.T. v. Schlat- man 71 jgedOudegrA. Vallenduuk 19 m. dKIHeiligl- 26 AprilJ.H.C. Bijster27 d. Sophiastr. A. Blokker41 i.L.Heerenv. A Liwijn Echtg. v. J. A. voet 27j.Zijlsingel. M. Boumer 13 m. d. schip Spaarne. 27 April. A. J. v. Wijk 45j.Rustenb. sloot. P. Bleeker 24 j. Kamphuisstr. S. de Paus wed. T. M. Greve 72 j. LindschoterstrG. C. Wijsman 67 j. KI. Houtweg. 28 April. P. Duijfjes 8 m. z. L. Vaart.P.G.Veen 4.m. z.Oranjestraat.G.H. Bouman 2 j. z. K. Begijnestr. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli tie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een Nickel armband. Een atlas. Een hondenhalsband. Een paardendeken. Een mand met wasch- goed. - Twee boezelaars. Een pater noster. Een kruiwagentje. Een paar zeemlederen handschoenen. Een gym nastiekschoen. Eenige stalen. Een zwarte handschoen. Een duimstok. Eene ring met sleutels. Eenige losse sleutels. In de tram-wagens achtergelaten Een kanten fichu. Terug te bekomen bij H. J. Rooyers, Doelstraat 36, eene portemonnaie met f 1.35. Bij J. F. de Zwaan, Kamper straat hoek van Marumstraat 26, een gouden medaillon waaraan gouden ketting met slot. TWEEDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 2 Mei 1886, des middags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder Directie van den Heer M. II. Muller, Kapelm. PROGRAMMA. I. Voorwaarts MarschHenset. arrM. II. Miiller. 2. Ouverture, Ein Morgen, Ein Mittag Ein Abend iu WienSappe. 3. O, schoner Mai. WalzerStrauss. 4. Mosaique. ün Folie a Home. arr Zinnen. 5. Soldatenlust. OuvertureCarl. 6. Nocturne. Bonheur PasséEilertherg. 7. Potpourri. FradiavoloAuber.vXt..,Warg. I

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2