Sedert eenigen tijd gebruikt men te Luik de telephoon ale wekker. De zaak is op die wijze ingericht, dat men het telephoonbureau bericht kan geven, op welk bepaald uur van den dag of nacht men gewekt wil worden. De tele phoon doet dan den volgenden ochtend haar plicht en houdt niet op te schellen vóór de abonné uit zijn bed gesprongen is en geantwoord heeft. In de Vereenigde Staten hebben vree- selijke stormen gewoed. Een kleine plaats in Ohio werd letterlijk door een zondvloed onder water gezet. Verscheidene menschen- levens zijn te betreuren. Eene visscherssmak uit Skiathos heeft getracht de blokkade der Grieksche kust te verbreken. Zij werd vervolgd door eene Oostenrijksche torpedoboot, die echter de vervolging heeft opgegeven, toen er uit het visschersvaartuig dynamiet- patronen werden afgevuurd. Op het eiland Spezzia heerscht reeds gebrek aan voedingsmiddelen. Een bataljon van het onlangs uit Athene opgerukte regiment is teruggeroepen. De beide andere bataljons blijven in Thebe. Vier personen die te Brussel Coqnelin hebben uitgefloten, zijn ieder tot vijf frank boete veroordeeld. In het vonnis wordt het fluiten op zich zelf niet strafbaar geacht, maar wel de wanordelijkheden door het fluiten ontstaan. De veroordeelden zijn in hooger beroep gegaan. In het hotel Galliera te Parijs, waar de graaf van Parijs gevestigd is als hij in de hoofdstad verblijft, is thans, ter gelegenheid van het aanstaand vertrek zijner dochter, princes Helena, die in het huwelijk zal treden met den kroonprins van Portugal, voor het publiek de ver zameling geschenken tentoongesteld, die der bruid ten deel gevallen zijnzoowel van hare verwanten als van vrienden, vriendinnen, aanhangers van het Huis Orleans en van corporatiën. Figaro geeft eene lijst van die verzameling, die waarlijk grootsch mag heeten en vele kunstschatten telt. Zij vult in het blad twee kolommen, kleine letter. Te Washington wil men een groot monument ter herinnering aan Christoffel Columbus oprichten. Over den vorm is men het nog niet eens. De eenen willen op een der openbare pleinen der stad een reproductie van het bekende standbeeld te Madrid oprichtenterwijl anderen in het noorden der stad een triomfpoort met toepasselijke bronzen groepen wenschen. Het laatste voorstel heeft naar het schijnt het meeste kans van slagen. De Magdeburger Ztg. wil weten, dat de militaire administratie binnen kort het effectief der garnizoenen in Elsasz- Lotharingen wil versterken. Men gelooft, dat den rijksdag een verzoek tot het ver- leenen van een crediet voor dit doeleinde zal voorgelegd worden. Met het oog op de stemming der tegen woordige meerderheid in den Duitschen rijksdag is een inwilliging van dit crediet niet te verwachten. Uit Engeland en Wales meldt men verscheidene overstroomingen tengevolge van hevige regens. In de districten van Scheffield en Notherham hebben de regens zoo groote schade aangericht, dat men het werk in verscheidene mijnen en fabrieken heeft moeten staken. Vele honderden arbeiders zijn dientengevolge zonder werk. Ook nit Amerika komen berichten van verwoestingendoor orkanen aan gericht. De rails van den spoorweg van Little Miami zijn op een afstand van 20 mijlen uit den grond gerukt. Te Xenia zijn 36 personen door een waterhoos verdronken. Tusschen Kansas en Pensylvanië zijn 90 personen gedood en 300 gekwetst. Ook van andere plaatsen uit de Ver eenigde Staten meldt men ongevallen. De cyclonen gingen vergezeld van regen donder en bliksem. Toen Vrijdag de afgevaardigde baron Soubeyran, directeur van de Banque 'd Es- compte, de bureau's der bank te Parijs wilde verlaten, hield een zeker Louis Pillot hem staande. Deze, sedert eenigen tijd voortvluchtig, wijl hij als agent eener verzekeringsmaatschappij zich aan bedriegelijke handelingen schuldig maakte en deswege veroordeeld werd, verzocht den heer Soubeyran om een ondersteuning. In een andere zaal aangekomen, veran derde hij geheel van houding, trok een pistool en dwong den bankier drie wis sels op Genève ten bedrage van 150.000 frcs. te onderteekenen. Niet lang zag Pillot iich in 't bezit van zijn 150.000 frcs., daar hij den volgenden nacht te Genéve met zijn drie wisselsdie nog niet ingelost warenis in hechtenis ge nomen. De geruchtenVrijdag op de Ber- lijnsche beurs in omloop, omtrent een ongesteldheid des Duitschen keizers zijn ongegrond. De keizer bevindt zich zeer wel. De posterijen in Italië znllen worden uitgebreid door de uitgifte van zoogenaamde „postbiljetten." Deze zullen bestaan in een blad papier met een daarop gedrukt postzegel, welk blad tweemaal zooveel schrijfruimte aanbiedt als een briefkaart, en als brief wordt gesloten. Het postbiljet zal dus bestemd zijn de leemte aan te vullen, die bestaat tusschen een brief en een briefkaart, doch heeft het groote voordeel boven deze dat de correspondentie geheim blijft. Het bekende voorstelom den Prinsen uit het koningshuis van Zweden en Noor wegen verlof te geven een burgerlijke j betrekking te bekleeden en naar eigen verkiezing te huwen, is door beide Ka mers verworpen. Thans kan met alle recht het jaar- geldvoorstel weer worden ingediend. De jonge Bandiet Courbés, die in den laatsten tijd veel van zich deed spre- ken in het Zuiden van Frankrijk, door zijn rooverijen en diefstallen, is nu door I het gerechtshof van Gard tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Courbes werd gevat in Januari 1L toen hg, bg vergissing, was ingebroken by een officier, die hem, met behulp van een oppasser, overmeesterde. De officier werd bp de worsteling met den woedenden inbreker gewond, maar niet gevaarlijk. Uit Oldeouwer (Doniawerstal) meldt men, dat een aantal werklieden in de veen- derij het werk gestaakt hebben en hooger loon eischen. Troepen trekkers van 200 a 300 personen, gewapend met knuppels, trekken den veenpolder door en dryven iedereen die nog arbeidt nit hun werk. Ook uit Weststellingwerf komen berichten omtrent werkstakingen. In Noorbeek (Limburg) gaf de verkiezing tot een onaangenaam incident aanleiding. Des avonds van den verkie zingsdag ontstond aldaar een ernstige woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat een raadslid door zijne tegenparty met een revolverschot aan het hoofd werd gewond. Nadat Yos, landbouwer te Genderen, de laatste dagen gemerkt had, dat zijne koeien, grazende onder Heesbeen, door kwaadwilligen uitgemolken werdenbe klaagde hy zich hierover by den kom- mandant der brigade maréchaussee te Heusden. Deze belastte twee zijner man schappen en een onbezoldigd rijksveld wachter om een oog op het zeil te houden. Toen werden in den nacht van 15 op 16 dezer op het uitmelken van koeien betrapt zekere Markus Kuipersnit Aalburg met zijne echtgenoote. Kuipers werd door den brigade-kommandant heden gesteld ter beschikking van den officier van ju stitie te 's-Hertogenboschterwijl zyne vrouw, wegens hoogst zwangeren toestand van preventieve gevangenschap verschoond werd. Hier te landeen wel te Groningen, is ingevoerd keuken- of tafelzoutuit de Saksische berggroeven. Dit kristalheldere zont moet door fijnheid en droogheid uit munten. Ofschoon een cent duurder dan het dusver verkochte, is het, volgens onderzoekingen door deskundigen 10 pc. sterker in gehalte, zoodat het gebruik vooral aan de groote nyverheid: boterfa brikanten, slachteryen, bakkerijeneen groot voordeel zal kunnen opleveren. Zondag avond omstreeks 7 uur waren twee personen op de plassen te Hillegers- berg aan het zeilen toen een hevige rukwind hun bootje deed omslaan. Een der opvarenden wist zich met zwemmen te redden, de ander zou echter verdronken zijn, indien niet een van de roeibootjes die terstond toesneldenhem had opge- vischt. Te Assen is heden gevankelijk binnengebracht G. de Roo, uit Meppel, als de vermoedelijke dader van den diefstal van bankbiljettencontanten enz. enz., ten nadeele van den veehandelaar J. Duiven aldaar. Gepasseerden Vrijdag avondruim 9 ure, vervoegde zich een zeer net ge kleed heer in het hotel Paulina, te Ou dewater, en verzocht om nachtverblijf, terwijl hy een diner enz. bestelde. Hy was met den laatsten trein van Gouda, gekomenom den volgenden dag zyne reis naar Harmeien te vervolgen. Den volgenden ochtend werd hij op zyn verlangen gewekt, en gaf hy den eigenaar van het logement te kennen dat het zyn gewoonte was, vóór zyn ontbijt een kleine wandeling te doen. De jonkman heeft toen het hotel verlaten en de logementhouder wacht nog steeds den gast terug. De politie is den sluwen oplichter nog niet op het spoor. Uit Zevenwouden meldt men dat de ijmkers (bijenhouders)naar de klei- oorden zyn vertrokken. De berichten omtrent de koolzaadbloem zyn niet gunstig. Het aantal adspiranten voor kadet aan de K. M. Academie te Breda bedraagt dit jaar 232. Het aantal plaatsen is 64. Men schrijft nit Aalten: Sedert meer dan twee eeuwen is eene landbouwersfamilie in deze gemeente, Kamphof op Groot-Veenhuis, buurtschap Haartin het bezit van een onfeilbaar middel tegen den beet van eenen dollen hond, ook al is het tien dagen na het voorval. Dat dit nogal bekend is, en niet alleen in deze omstreken, blijkt hieruit, dat genoemd middel gehaald wordt voor patiëntendie op meer dan 30 uren afstaDd van hier wonenzoowel in Holland als in Pruisen. Bij een hevig onweder dat Vrijdag middag in verschillende gedeelten van Noord-Brabant woedde, sloeg de bliksem in de kerk te Dinter, trof, op het oogenblik dat daar de Servatius-processie gevierd werd, een der zij torentjes der kerk en drong tot in het kerkgebouw door, waar een zevental personen gekwetst werden doch in lichten graad. Alleen een meisje werden de haren verschroeid, en kreeg eene wonde aan het hoofd, die zoo ernstig scheen, dat men aanvankelijk voor haar leven vreesde. De stoffelijke schade is zeer gering. Op de internationale tentoonstelling van honden te Rotterdam zyn o. a. twee zeldzame honden te koop. De eerste is een Yorkshire Terrier, Perfection, toebehooren- de aan Mrs. M. A. Trougbear Bury (Lan cashire). Dit kleinelangharige dier gefokt door Bucbyis te koop voor ƒ240.000. De tweede de Saint-Bernhards- hond Champion Plinlimmon van Mr. Hedley M. R. ChapmanWestbournegefokt door Y. Hall, is te koop voor f 120,000. Boven dien wordt nog een bloedhond aangeboden voor f 12000terwyl pry zen boven f 1000 geen zeldzaamheden zyn. Als bewijs hoe wakker sommigen met hun tijd medegaan mag de mededee- ling gelden, dat op 9 Mei jl. te Vlijmen de vlag van den gemeentetoren wapperde, ter eere van den verjaardag van wijlen prinses Marianne. Een zonderlinge vergissing heeft er te Amsterdam by onze rechtspleging plaats gehad. De advocaat-generaal by de rechtbank te Amsterdam deelde haar Woensdag by de behandeling eener crimineele zaak mede. Hy vermeldde het volgende feit: In 1880 werd Lavertu wegens diefstal tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Niet lang daarna kreeg hy gratie. „De gratie berustte op een vergissing." Een broeder van den beschuldigde, die gelijk met hem in het tuchthuis zat, werd ern stig ziek. De geneesheer gaf hiervan een attest aan de bevoegde autoriteit af, maar vermeldde per abuis daarin den gezonden Lavertu in plaats van den zieke. De koning verleende gratie en de man hervatte zijn vroeger bedrijf. Het blijkt alzoo, dat, als men bij abuis gratie bekomtdaarop geen verhaal meer is. Ook de zieke Lavertu zal van zijn ge neesheer kunnen zeggen: hij meende het goed, maar hij deed het slecht. Naar men verwacht, zal, volgens een voorstel van den heer J. M. Noorduijn te Nijmegen, president van de Maatschap pij tot exploitatie van de wielrijdersbaan aan de wedstrijden van den bondin Augustus te Nijmegen te houden, evenals het vorige jaar, weder eene tentoonstelling verbonden zyn. Vermoedelijk zal dan de jury samengesteld worden uit prac- tische technici en ervaren wielrijders. - In het Hbld wordt door den direc teur van het rijkstelegraafkantoor te Am sterdam geconstateerd dat het dezer dagen zooveel besproken stelsel-Van Rijsselberghe uitnemend werkt. In den vroegen morgen van Woens dag op Donderdag nacht zijn, in een oog wenk tijds, drie behuizingen, staande in het westeinde der gemeente Nieuwolda, in de onmiddellijke nabijheid van het vaarwater, totaal afgebrand. De drie per- ceelen waren bewoond door acht huisge zinnen. Uit het eene perceel werd met groot gevaar nog bijtijds een klein meisje uit eene reeds in brand geraakte wieg gered. Uit eene der andere woningen redde de man een varken, in radeloosheid zyne kinderen vergetend, die echter gelukkig nog gered werden. Een der acht bewoners was niet tegen brandgevaar verzekerd, de eigenaars en bewoners der overige perceelen wel. Met moeite werden twee, in de nabijheid staande huizen, ofschoon reeds in brand geraakt, behouden. - Als een teeken van „malaise" op politiek gebied, wordt ons medegedeeld, dat bij de stemming voor drie leden der Provinciale Staten, van de 155 stemge rechtigden in de gemeente Vlacbtwedde niet meer dan 20 hun kiezersplicht ver vulden. Onder deze bevonden zich 6 leden der beide stembnreaux en twee kasteleins in wier lokalen de stemopening plaatB vond. Naar men verneemt, zal professor Virchow de ontdekking van eene genezings methode der diphtheritis door den heer Folkert N. Kramer, arts te Amsterdam, aan het geneeskundig genootschap te Ber lijn voordragen. Op den algemeenen verhuisdag te St. Jacobi Parochie moest ook eene oude ongehuwde vrouw, die hier sinds jaren alleen leefde, wegens hare slordigheid hare woning verlaten. Niemand wilde haar nu in huis nemen, zoodat de armvoogdij be sloot, haar in het armenhuis te doen op nemen. Dit wilde zij evenwel bepaald niet, en zoo bivakkeerde ze sedert Zaterdag met haar oud inboedeltje op de algemeene begraafplaats onder den blooten hemel. Haar slordig inboedeltje verliet zij geen oogenblik, doch toen de politie er zich mee kwam bemoeien, om haar ook van daar te verwijderen, en het rommeltje wenschte op te ruimen, kwam men tot de ontdekking, dat zich in al die oude zakken en lappen zilveren en koperen geldstukken bevonden. Toen men alles had nagezien, bleek het, dat het oudje, dat door bedeeling en half bedelend leefde, een kapitaaltje van bij de 1000 gld. had opgegaard. Nadat zij gereinigd, en het oude rommeltje aan kant geholpen was kon zij weder hare oude woning be trekken. De heer W. in 'tVeld, hoofd der openbare armenschool te Wageningen, heeft dezer dagen een blaadje verspreid, waarin den werklieden door sprekende voorbeelden worden gewezen op het nut tige en aangename van het sparen. Het gevolg van deze opwekking was, dat zich alléén Maandag jl. een 60tal leerlingen dier school hebben aangemeld, die voortaan wiWen sparen. Het Dagblad bericht, dat het pa norama-Mesdag voor de residentie behou den is gebleven. De nieuwe eigenaar, de heer Zahne, heeft onmiddelijk de deuren heropend en tevens aan onze artisten wederom de gelegenheid gegeven, van hun werk in het aan het panorama verbonden permanente Salon voor het publiek tentoon te stellen. Te Renkum heeft men Zaterdagavond getracht de woning van den bakker, den Heer E., in brand te steken. Ofschoon de politie voortdurend een streng onderzoek blijft instellen is het nog niet mogen gelukken den dader te ontdekken. Hoever de previlegiën van water schappen en polders zich soms uitstrekken, bleek dezer dagen aan den Haarlemmerstraat weg nabij Sloterdijk. Sedert verleden jaar is men n. 1. bezig den Rijks-straatweg van Amsterdam naar Haarlem aanmerkelijk te verbeterendoor bij 't korte elzenhout eene rij iepenboomen te plaatsen, waardoor de weg mettertijd weder eene aangename wan delplaats zou worden. Eenige polderbesturen tusschen Amsterdam en Halfweg hebben evenwel een aantal dezer boompjes laten rooien omdat zij grooter geworden zijnde, den windvang der molens zouden belem meren en daarom van wege den polder op-

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2