het gevraagde ontslag eene schijndemissie. Daartegen protesteerde de Min. krachtig, terwijl hij ontkende dat de klauzule in de opdracht aan den heer Mackay met diens politieke antecedenten streed. Daarna werd het debat gesloten. Dinsdag werd in eene vereenigde zitting der beide Kamers de gewone vergadering der Staten-Generaal namens den Koning door den Min. van Binnenl. Zaken ge sloten. De aanspraak door den Min. bij die gelegenheid gehoudenbehelsde niets nienws. Wat aangaande de krizis werd medegedeeldwas een herhaling van de inlichting den vorigen dag door den heer Heemskerk aan de Tweede Kamer gegeven. Bij de kantonnale regeering van St. Gallen is concessie aangevraagd voor een electrischen spoorweg op den Hoogen SantiB, die zich ter hoogte van 2504 meter op de grenzen van Apenzell en St. Gallen verheft. De weg zou van de stad St. Gallen uitgaan en dwars door het kanton Appenzell langs de plaatsjes Haggen, Stein en Appenzell den berg hereiken. De kosten van den aanleg worden op 3,850,000 fr. berekend. Men verwacht, dat het vreemdelingen-verkeer op genoem den berg, dat in het vorige jaar 2136 personen beliepdoor dezen spoorweg zeer zal toenemen. Siberië wordt zeer miskend. Het land is veel vruchtbaarder dan Canada, welks houthakkers zich in een paradijs zouden verplaatst achten te midden der hosschen langs de oevers der groote rivie ren die Siberië van China tot de IJszee doorsnijden. Siberië vooral hetzniden waar het een land van graan en vruchten is zou geheel Europa wel van koren kunnen voorzienals het maar kon uit gevoerd wordenen in de warme vlakten zijn wijngaarden die een goede soort wijn opleveren. - Te Soeakim bevindt zich geen enkel Engelschman meerde plaats staat geheel onder de bescherming van de Egyptische troepen. De stammen noordelijk van de stad leggen vriendschappelijke gevoelens aan den dag. Op den 22 Mei, den sterfdag van Yictor Hugo zal de Comédie Fran$aise een matinee littéraire geven, waar La Fin de Satan, door den dichter in 1852 of 1853 geschreven, zal voorgedragen worden. Bovendien zullen Victor Hugo's vereerders dien dag gedenken door een bezoek te brengen aan het Panthéon, waar men kransen op het graf van den dichter zal leggen. Reeds nu ziet men in de bloemenma gazijnen te Parijs groote kransen met toepasselijke opschriften aan Victor Hugo uitgestald. Een der belangrijkste gebeurtenissen die zich in dezen tijd in Spanje konden voordoen, was de geboorte van een kroon prins. In weerwil van haar Duitsche afkomst de woelingen der Carlisten en van andere partijen, heeft de tegenwoordige koningin regentes zich weten staande te houden, maar niemand kon op voldoenden grond verzekeren dat haar regentschap van dnnr zou zijn. De toekomst kan thans evenwel in Spanje anders ingezien worden, nu men ten minste in den jonggeborene een steunpunt heeft; die, als hij wordt opge voed naar de inzichten van zijn moeder, welke reeds zooveel blijken van politieke wijsheid gaf, Spanje kan behoeden tegen de ellende van den burgeroorlog. De jonge koningszoon zal de namen dragen Fernando Alfonso. Volgens Figaro heeft het weldadig heidsfeest, Maandag in den tuin der Tuile- rien gegeven, eene som van ruim 120,000 fr. opgebracht. De kosten hebben wel is waar 250,000 fr. bedragen, doch er volgen nog drie groote feesten in deze maand. De geldelijke uitkomst belooft dus wel wat. Buitendien zal de tuin tegen een toegangsprijs tot het laatst dezer maand gedurende vijf dagen der week opengesteld blijven tot het bijwonen van voorstel lingen. Aan den Temps seint men uit Wee- nen, dat de keizer en de keizerin van Oostenrijk voornemens zijn nog dit jaar het bezoek, dat zij van den czaar en de czarin op Kremsier ontvingen, te beant woorden. Dit bericht wordt door het Fremdenblatt echter tegengesproken. De hoogbejaarde geschiedschrijver Leopold von Ranke te Berlijn is beden kelijk ziek. Men vreest voor zijn leven. Een proefneming omtrent eene uit vinding van August Richard Roosen om visch door middel van drukking een lan gen tijd versch te houden, is ten volle geslaagd. De geconserveerde visch was tar bot, die den29sten April te Edinburg, acht uren na de vangst, was ingepakt en dns reeds 17 dagen oud was. De bewerking is hoogst eenvoudig en kost weinig. Een stalen vat wordt voor 1/3 gedeelte gevuld met water, hetwelk 2 percent borax bevat. Dan wordt het verder met visch gevuld en onder een druk van 6 atmospheren hermetisch gesloten. Ten gevolge der drukking driDgt de borax in de visschen, die hierdoor tegen bederf zijn beveiligd. Ofschoon er nu slechts visch van 17 dagen verpakking werd opgedischt,was het den uitvinder bij vroegere proefne mingen reeds gelukt op die manier visch gedurende 40 dagen goed te houden. Dezer dagen hebben zich voor de betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere school te Terbregge, gemeente Hillegersbergniet minder dan 34 solli citanten aangemeld. Van deze zijn 11 uitgenoodigd tot een vergelijkend onder zoek. Aan die betrekking is een salaris van 500 verbonden. Er wordt wel eens van bezuiniging in de staatshuishouding gesproken en dat die niet onmogelijk is zou men kunnen afleiden uit de volgende mededeelingen van de Prov. Gr. Ct. Een tolgaarder aan den rijksstraatweg naar de Friesche grenzen kreeg gelegen heid zijn schapen te bewaren in een stal letje van twaalf honderd gulden; voor een collega werd een paardenstal gebouwd van twee duizend gulden. Een brugwachter gebruikteom zijn brug soms van onderen te teren, een bootje van twee en dertig gulden. Dat bootje moest bewaard wordenen de beste plaats daarvoor was onder de brug. Onze rijksambtenaren begrepen dat echter an ders; voor het bootje van twee en dertig gulden werd een loods gebouwd van acht honderd gulden. Te Goes was Dinsdag zooveel boter ter markt aangevoerd, dat om half een, toen de graanheurs aanving, de boter markt door de politie moest ontruimd worden. Sommige personen zijn toen voor een aanmerkelijken minderen prijs hun waar gaan rondventen, anderen namen de boter weer mede huiswaarts. Het is bijkans een halve eenw geleden dat aldaar de boter voorzulk een lagen prijs als tegenwoordig verkocht werd. Aan de ridders van de Militaire Willemsorde beneden den rang van officier, leden van de vereeniging Militaire Wil lemsorde, op reis zijnde tot het bijwonen van hunne vergaderingen, zal de Rijnspoor wegmaatschappij retonrbiljetten afgeven tegen enkele reisvracht, mits zij voorzien zijn van de orde en deu oproepingsbrief van de commissie. Te Smilde is Maandag jl. een moord gepleegd op de omstreeks 30 jarige Aaltje Doorten. Terwijl de andere huisgenooten naar de jaarmarkt te Dwingeloo waren, is zij vermoord geworden. Bij hunne terug komst vonden zij haar in het varkenshok liggen met afgesneden hals en twee belang rijke sneden over het voorhoofd. Naar het schijnt, is er eene vreeselijke wor steling vooraf gegaan overal vond men hoofdhaar in de keuken. Naar de omstandig heden te oordeelen, is de moord uit zucht om te stelen gepleegd. De kasten waren opengebroken, en eenige gouden en zilveren voorwerpen verdwenen. Omtrent den moor denaar is niets met zekerheid bekend. De justitie nit Assen heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. Het te Amsterdam vermoedelijk in 1887 te bouwen ramtorenschip zal ge wapend worden met 2 kanonnen van 28 cm. A. Het schip mag niet meer kosten dan 3% millioen en staat in geldswaarde alsdan gelijk aan 24 torpedo-booten groot model. Men meldt nit den Haagdat Maan dag aldaar een vertooner van de pop penkast door twee hem onbekende heeren werd aangezocht en betaald, om, ge durende het bijeenzijn van de Tweede Kamer, op het plein van het Binnenhof de poppenkast te laten spelen. De politie van meening dat deze betaalde poppen- kastvertooning op het Binnenhof al te zeer op eene spotternij geleek, beduidde den kermisman, dat hij eene andere plaats moest opzoeken. De man aarzelde niet aan dien raad gevolg te geven. „Hij had de centen toch al beet", zeide hij. De kermisgeestighedeD, die men zich I dit jaar veroorloofde, werden Woensdag j avond even vóór middernacht nog met eene vermeerderd. Een stoet van vier 1 mannen schreed langzaam voort langs tenten en kramen, in hun midden dra gende eene met een zwart kleed over- i dekte lijkkist, terwijl als lijkbezorgers voorop gingentwee Pierrots 1 Men bracht het stoffelijk overschot van J de laatste Haagsche kermis ten grave Met klokslag van middernacht verza melden zich voorts een aantal studenten om het rondpoint van de Passage, en na een kring gevormd te hebben om eene denkbeeldige groeve, werd door sommigen eene grafrede uitgesproken. HH. MM. de koning en koningin en H. K. H. prinses Wilhelmina kwamen Zaterdag namiddag te Arolsen aande vorst van Waldeck-Pyrmont was zijne hooge gasten te gemoet gereisd tot Scher- fede. De straten waren getooid met Wal- decksche, Nederlandsche en Duitsche vlag gen. Tal van bloemen en ruikers werden aan de grensstations" het vorstelijk paar aangeboden, en bij den tocht door de straten van Arolsen werden nog vele bouquetten in het rijtuig geworpen. Dinsdag verliet de koninklijke familie Arolsen weer, om zich naar Wildnngen te begeven. Eenige jaren geleden maakte een reiziger van een Amsterdamsch handels huis te Rotterdam in een hotel kennis met een jeugdig Engelsch toerist. Hij ging met hem uit en liet hem alle beziens waardigheden van Rotte's stad zien. Sedert hoorde de Amsterdammer niets meer van zijn Engelschen vriend. Hoe verbaasd stond hij de vorige week te kijken, toen hij in een der Amsterdamsche bladen eene oproeping las aan zijn adres, uitgaande van een Londenschen notaris. Hij maakte de reis naar Londen en vernam daar dat de oude kennis overleden was en hem eene som van 1200 pond, alsmede een gouden horloge en ketting had vermaakt Als het waar is, zon men kunnen vragen wat leert gij uit dit alles Antwoord dat men steeds hulpvaardig en vriendelijk moet wezen vooral tegenover een Engelsch man. En als het niet gebeurd is, kan het nog plaats hebben. Men vestigt de aandacht erop dat de algemeene kwijning in zaken zich in geen bedrijfstak erger openbaart dan in dien van oud papier en lompen. Voor 6, 8 en 10 jaren kon men in de bladen vragen lezen van aanbiedingen tot hooge prijzen. Thans zoekt men tot spotprijzen per annonce naar afnemers. In een der couranten werd dezer dagen oud papier, alles dooréén, gelijk het papier in den handel voorkomt, a ƒ1.40 per 100 kilo aangeboden per zending van 25,000 kilo franco per schip naar Amster dam te leveren. Van genoemd bedrag gaan nog af werk loon, emballage, scheepsvracht en pak huishuur. Volgens een der Haagsche bladen zoekt de Goudsche politie-commissaris een 50jarigen touwslager met„lichtblauw haar!" Als die niet spoedig wordt ge vonden en teruggebracht, dan is de politie geen knip voor haar neus waard. Als er voor de aanstaande verkie zingen voor de Tweede Kamer herstem mingen noodig zijn, valt de datum daarvoor, 29 Juni, ongeveer samen met de viering van het vijftigste lustrum der Utrechtsche Heogeschool, zijnde 28 Juni. Uit den aard der zaak zonden beide aangelegenheden hieronder lijden en is men ernstig in de weer om de feesten een week vroeger te doen plaats hebben. Door de maréchaussees Bogaard en Lammerschap, te Bergen-op-Zoom, is in de heide onder Heerle een berucht zout- smokkelaar, A. Lnyckx, gepakt, die in het Algemeen Politieblad was gesigna leerd. Tot het ondergaan van onderscheiden straffen is hij naar de cellulaire gevan genis te Breda overgebracht. Zekere V. S., schoenmaker te La- naken, die Maandag naar Maasstricht was geweest om -inkoopen te doen, had zich op den terugweg naar zijne woonplaats in beschonken toestand op de rails te slapen gelegd. Gelukkig werd hij door den machinist van den goederentrein, die gisteren morgen te 4 ure uit Maasstricht vertrok, bijtijds ontdekt om te kunnen stoppen. Deze wekte den slaper en nam hem mede naar Lanaken, waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. HAARLEM, 21 Mei 1S86. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal bedraagt in het Hoofdkiesdistrict Haarlem 1365 en in ds onderkiesdistricten 2028. Woensdagmiddag is een jongentje van negen jaar, wonende in de Bakker straat, door den stoomtram in den Haar lemmerhout overreden en aan het linker been ernstig verwondwaardoor overbren ging naar het Gasthuis noodzakelijk was. Bij de onderhandsche aanbesteding voor den bouw van een Diaconessenhuis, op een stuk grond aan de Hazepatersiaan, waren tien inschrijvers waarvan de laagste waren de heeren J. van Ek en Zoon al hier, aan welke firma het werk voor 30757 is gegund. Als iets ongewoons kan gemeld wordendat gisteren en heden geene lijken op de algemeene Begraafplaats dezer gemeente zijn ter aarde besteld. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Mei. J. Rosbach en G. A.Mulder.— N. J. C. S. II. Lette en J. C. H, v. Walchrcn.- 19 Mei. P. Klabou en N. M. de Bruin C. Emmer en A. Kerpershoek.J. v. Zutphen en II. Wijkhuizen. W. A. P. F. L. v. Ko- ningsnoven en E. Meulenbroek.M. J. M. Bieraans enJ. C. Visser. J.KruupenD. C. E. Droog.L. A. Weber en M. J.van Maas. J. R. Graaien W. Godefrooi. N. WSwart en H. Kraak. GETROUWD. 19 Mei. M. Koster en E. van der Bijl. M.v. Deursen en G. van Duivenbode. G. Lange- veld en A. de Bruin. J. Hessels en D. Lui- kel. K. N. v d Bos en AKopjes Nieman J. v. d. Berg en H. E. Zuijdwijk. W. H. de Laat en A. A. Cornet. E. v. d. Waag en W. Horius. 20 Mei. P. F. Maas en M. J. Vogelsang.— GEBOORTEN. 13 Mei. C. Kilian geb. Rustenburgd. G. L. Smits geb. v.Campen z.— H. v.d.Colk geb. Duijs d.— W. Meiergeb. v. d. Wee tering z.G. Hartog geb. Duijvesd. 14 Mei. A. J. Raasveldt geb. Born z. C. v. d. Heuvel geb. Timmer d. C. J. Ckristiaans geb. Sneldcrweert zA. Z. M. v. d. Linde geb. Meijer z. 15 Mei. G. Arnold geb. Buurmand. IJ. d. Jong geb. Tou- zijn z. E. Kensengeb. v. Duijna.— J. J. Sangster geb. Scbutted.16Mei. M. C. v. Aken geb. v. Franken d.A. E. v. Hoekelen geb. Koster z.17 Mei. C. Jooresgeb. Kor- beeck z.P. Heijman geb. Stobbèlaard N. v. Maanenberggeb. Maarsed. M. E. Leupen geb. v. d. Berg z. —18 Mei. M. Mooijekind geb. Kortekaasd.C. Cornelis- seu geb. Wagemakerz.19 Mei. S. Zonne veld geb. v. Hemertz.— M. A. de Haan geb. Kleinenbroicb z.20 Mei. E. Nieman geb. vRixel d. OVERLEDEN. 11 Mei. MNeelissen 66 jHoutmarkt. 12 Mei. W. Spronkwed. J. M v. d. Laar schot 54 j. Anthoniestr. 13 Mei. F.S. W. Akkermans 69 j. KI. Houtstr. 14 Mei. J. L. Agatz 60 j. Leidschev.D. Wessels77 j. Kerkstr. 15 Mei. J. W. A. Wolzak'15 j. z. Gierstr.-D. Dollé43j. v. Marumstr. J. M. Sikman ecbtg. van J Kerkhoven 79 j. Jansstr.A. de Jong 12urenz. Jan Stcenstr. 16 Mei. K. Bakker echtg. v. A. M. Hof 41 j. Hagestraaf. 17 Mei. Eenlevenl. aangeg. kind v. h. vrouwel. gesl. van F. Baas. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli tie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor d© eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige sleutels. Eenige portemonnaie's en beursje. Een ijzeren hoepel. Een broodmes. Een vrouwenzak, Een R.C. Kerkboek.Een paar jongensjassen. Een zweep. Eenige sigarenkokers. Een Muts. Een dop van een rijtuigas.- In de Tramwagen achtergelaten Een zilveren knip. Terug te bekomen bij den Heer R. II. J. Gallandat ItnetJansstraat 1, een bast aard hazewindhondje.Bij H.J. Noteman Anegang 40, een kruisje. Bij C. Dijkland, Dijkstraat 6, een zilveren hor loge. Bij A. II. v. d. SteurGed. Oude Graoht 111, een zilveren broche. Bij M. SteenvoordenVerwulft, een zwart zijden doek. Bij S. Lingeman, Klein Heiligland 91, een drooglijn. Voorts nog: een kurkentrekker en een kous VIJFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 23 Mei 1886, des middags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder Directie van den Heer M. 11. Müllek, Kapelm. PROGRAMMA. 1. Defilcer-marschJT.H. Stuiter. 2. Ouverture Solcnnellevan der Biest. 3. Polonaise, Fantaisie..Baudonck. 4. Potpourri La BohémienneBalfe. 5. Dichter nnd BanerSuppé. 6. Quadrille aus dor Bottelstudent.Millöcker. 7. Potpourri d'opera'sde Verdi

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2