Eerst te Turijn en nu te Milaan is eene ware manie voor het hypnotisme sedert de séancen van den Belg Donato, die een zeer sterk magnetiseur is, want van de honderd personenwelke zich aan zijne proef onderwerpenhypnotiseert hij er bijna de helft. Het zijn de oude ver schijnselen, welke hij bij zijne sujetten opwekt; hij maakt hen in slaap, onder werpt hen geheel aan zijnen wilzoodat zij alles verrichten wat hij hun gelast ook maakt hij hen zoo stijf, dat hij kan gaan zitten op hunne lichamendie geen ander stennpnnt hebben dan eenen stoel onder het hoofd en onder de voeten. Maar de groote belangstelling, welke Donato ondervindt, geeft stof tot bezorgdheid, en de couranten brengen tallooze voor beelden aan van de verzwakking en ver stomping der gehypnotiseerden. Enkele administratiëno. a. de directie der spoorwegenhebben haren ambtenaren ten stelligste verboden zich te laten hyp- notiseeren. Vele medici verzetten zich ook krachtig tegen deze kunstbewerking; en de directeur van het groote krank zinnigengesticht te Mombello heeft er ten ernstigste tegen gewaarschuwd. In Hanover begint men tegenwoordig met voordeel de teenencultuur op onont- ginbaar veen aan te wendenin de plaats van boekweitbouwwelke ten gevolge van het afwisselende en koude weder zoo dikwijls mislukt. Een boer wilde te Moskau deu Hermitage-tuin bezoeken, doch wilde het toeganggeld uitwinnenwaartoe hij een voudig over de omheining poogde te klim men. Om dit te doengreep hij zich vast aan een geleiddraad van de elektrische verlichting en viel oogenblikkelijk dood neder. Hu zal men de geleiddraden door caout chouc of op een andere wijze zoodanig isoleerendat zij zelfs voor inbrekers geen gevaar meer opleveren. Bg arrest van het hof te Amsterdam werd E. E. L., de kappersbediende uit Utrecht, wegens poging tot moord op zijne vroegere beminde, veroordeeld tot vgf jaren tuchthuisstraf. Als verdacht van den roof van oor bellen, halskettingen of armbanden, in den laatsten tijd te Amsterdam aan den openbaren weg gepleegd op eenige kleine kinderen, zonder toezicht gelaten, is gis teren ochtend doer twee agenten van de afdeeling recherche aldaar in hechtenis genomen een 15-jaiige knaap, tegen wien alras zulke gewichtige bezwaren zgn ge rezen, dat men bem eenige uren later naar de celgevangenis heeft overgebracht. Te Oler (Limburg) heeft Zondag iemand zich zoo aan mee (honigbier) te goed gedaan, dat hg, na 11 glazen daar van te hebben gedronken, in slaap viel, en niet meer ontwaakte. Woensdag is ten stadhuize te 's Hage het huwelijk voltrokken van den heer mr. J. P. Sptenger van Eyk, minister van koloniën, met mejuffrouw F. J. A. D. de Neve, dochter van den gepens, gene raal bij het Indische leger De Neve. Naar aanleiding der denkbeelden in het U. D. ontwikkeld, om een nationalen feestdag in het leven te roepen, waarvoor op den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina vooral de aandacht gevestigd werd, zijn te Utrecht een paar vergade ringen van belangstellenden gehouden. In eene Woensdag avond gehouden bgeen- komst is nu besloten, maatregelen te be ramen, die tot viering van een nationalen feestdag kunnen leiden. Om bgzondere redenen is evenwel daartoe niet de Prin- sessedag gekozen. Aanvankelijk is bepaald, dat men trachten zal den aanstaanden 70en verjaardag van Z. M. den Koning met meer dan gewonen luister te doen vieren. Esne commissie is benoemd, om het tot nu toe behandelde nader in over weging te nemen en voorstellen te ont werpen, en die aan het oordeel van eene in September te houden vergadering te onderwerpen. Naar men verneemt, hebben zich voor de betrekking van opzichter der 3e klasse bg den provincialen waterstaat in Gelderland, op eene jaarwedde van 1200, 116 solicitanten aangemeld. Dinsdag deed de arrondissements rechtbank te Zutfen uitspraak in het welbekende „laster-proces" tegen den heer B. Cuperus, verantwoordelijk redac teur der Zutphensche Courant. Zg ver klaarde het Openbaar Ministerie niet ont vankelijk in zijn eisch (ƒ25 subs. 7 dagen gevangenisstraf), en ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging, en bepaalde, dat de Staat alle kosten zou dragen. Een kunstmatig houtsteen wordt tegenwoordig veelvuldig in Amer'ka'ge fabriceerd. Deze steensoort - Lumber wordt in groote blokken gemaakt, en bestaat uit leem met zaagsel van harsachtig bont, te samen tot eene brei gemaakt. Men bewerkt dezen steen evenals hout, doch hij is onbrandbaar en half zoo lich als gewone metselsteenen, terwgl de kos ten minder zijn dan die van gewone steen. Zondag a. s. zal te Utrecht eene algemeene vergadering der gehouden worden, ter voorbereiding van het feest van het 25-jang heston van het regiment der pauselijke zouaven. D nnd-striiders van den Paus wiUen een algemeen Nederl. Zouaven-feest orgam- seeren. Uit Oorschot wordt gemeld dat Dinsdag avond omstreeks kwart over zeven uren een onweder zich over die gemeente ontlaste, vergezeld met geweldigen hag slag, voortgezweept door een hevigcn wind, de hagelsteenen waren veel grooter dan kipsieren; alvorens was er een gesuis merkbaar als van een aankomend spoor trein. De bebouwde kom der gemeente en even daarbuiten hebben verschrikkelijk geleden; van al de te veld stonde vruch ten is letterlijk niets overgebleven; geen huis of het heeft schade aan glazen of pannenvooral aan de aan de windzgde gelegen huizen (wind west) zijn de pan nen en glazen geheel vernield. In het klooster alleen is voor meer dan f 1000 schade aan glaswerk en pannen. Dit weder duurde ongeveer een half uur. OmBtreeks half negen barstte er weder een onweder los, gepaard met hevigen slagregen, welke ten gevolge van het breken der pannen veel waterschade aan de aanwezige en geborgen goederen veroorzaakte, zooals aan «anen en andere koopmansgoederen. Woensdag ochtend 6 uren zag men nog hoopen hagel liggen van eenhalvenvoet dikte; het marktplein en verdere plaatsen waar boomen stonden was dik bedekt met afgehagelde bladeren en takken; de gla zenmakers en metselaars hebben handen vol werk om alles in orde te maken. Ook nit Zwolle meldt men dat daar denzelfden dag van 2V2 tot 'savonds S uren een hevig onweder boven de stad woedde. In de Dieze en de Diezerpoorten- voorstad sloeg de bliksem in twee boeren woningen en wel bij een door het schrob- gat der keuken, sloeg een stuk van de vensterbank en ging door het raam naar buiten; en bij een ander sloeg de bliksem in den schoorsteen; de ijzeren plaat werd er uitgeslagen en kwam terecht tegen de wieg, waarin een kind van 9 maanden oud dat gelukkig geen ander letsel be kwam dan dat het door den zwaveldamp bedwelmd geraakte; het behangsel en de schildergen werden beschadigd. De blik sem verliet beide woningen zonder brand te veroorzaken. Het programma is verschenen van het op de beide Pinksterdagen te Maas- stricht te houden internationaal muziek feest voor harmonieëo, fanfareB en zang verenigingen. Niet minder dan 76 socië teiten, waaronder uit Aken, Luik en meer andere buitenlandsche gemeenten, hebben zich doen inschrgven. De uitvoeringen zullen op vier plaatsen worden gehouden, nl. het stadhuis, de concertzaal, het Vrijt hof en de voormalige Wgkerpoort. De sociëteit Apollo, door wie het feest wordt georganiseerd, zal eene som van 2000 frank, verdeeld in premien van 600 tot 100 frank, onder de deelnemers verloten. Maandag avond te ongeveer 10 uren brak buiten den Noorderberg te Deventer, in de onmiddellijke nabijheid van den houtzaagmolen en van het hout- magazyn van den heer Stoffel, in de aardewerkfabriek van den heer Vos, voormalig eigendom van de firma Grol- leman Nierdt, een geweldige brand uit. Het grootste gedeelte der fabriek werd met al wat er in was in een uur in asch gelegd. Naar wg vernemen, is de firma Petrus Regout en Co. te Maastricht, welke dit jaar het 50-jarig bestaan van de groote glas- en aardewerkfabriek her denkt, voornemens bij die gelegenheid ten behoeve der werklieden eene plnlan- thropische inrichting in het leven te roepen. Dinsdag ochtend had er in het pakhuis van den heer S. te Kralingen, een ernstig ongeluk plaats. Terwijl die heer zich met een zgner knechts daar bevondvielen een paar van op een hoop gestapelde met graan gevulde zakken naar beneden met het gevolg dat zg op het lichaam van den heer S. terecht kwamen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het bleek toen dat de heer S. zwaaren zijn knecht licht was gewond. De stedelgke gasfabriek te Maas tricht heeft over 1885 een winst van f 13637.68 opgeleverd en de Tielsehe gasfabriek heeft den gasprgs van 10 op 8 ets per M3 gebracht. Te Deventer wordt het volgende verhaald Zaterdagavond had zich een jeugdige schilder daar ter stede bij de inrich ting der schildergtentoonstelling werk zaam geweest naar Bathmen begeven, om er den volgenden morgen tgdig stu dies te maken. Het scheen dat zgn uiter lijk natuurlgk ingericht voor een ver- blgf buiten zijn ransel en wat bg verder noodig hadweinig verwachtingen opwekten, of wel dat men hem voor een „spulleman" hield. Men weigerde althans hem in het dorp nachtverblgf te verschaffen, en ten slotte gevoelde de openbare macht in den persoon van den veldwachter zich gedrongen den vreemden bezoeker over de grenzen der gemeente te brengen. Hg kwam dan ook te 2 uur des nachts weder te Deventer terug. Door tusschenkomst van den commis saris van politie te Deventer, die de noodige geruststellende verklaringen af legde is hij thans in het onherbergzame oord toegelaten. Een 46-jarig verpleegde te Veen- huizen, D. C. V. genaamd, die op 12 Maart jl. aan den Heer J. D., te Groningen, een brief heeft geschreven, waarin werd ge- ëischt een som van 50, met bedreiging anders diens fabrieken te zullen in brand steken, en dat hij den geadrssseerde zou vermoorden, indien hij het geld niet binnen twee dagen toezond, is door het Gerechts hof te Leeuwarden, wegens bedreiging met brandstichting en moord, veroordeeld tot 1 jaar correctioneele gevangenisstraf. De Heer Albert Becker, te Berlijn de componist van de op het te Dordrecht 1 te houden muziekfeest der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst uit te voeren Grosse Mes te in B, zal, daartoe door het feest-comité uitgenoodigddeze eerste uitvoering in Nederland van zijn werk komen bijwonen. Naar aanleiding van het vinden van een vogelnetsje aan een ijzeren spoorweg brug, meldt men uit Ruurlo het volgende »Aan het station alhier is een Engel- sche wissel om de rails van stand te doen veranderen, voor de verschillende treinen en trams. Dagelijks worden daar 80 a 100 treinen gerangeerd. Onder dien wissel op den grond liggen houten blokken op zekere afstanden, en onder het- ijzer van den wissel, tusschen die blokken, heeft een kwikstaartje haar nest gebouwd en, niet tegenstaande al het g-raas der passeerende treinen, 6 eitjes daarin gelegd. Het spoor wegpersoneel werd door het herhaald heen en weer vliegen van den vogel daarop opmerkzaam gemaakt. Rust en kalmte schijnen dus geen onmisbare voorwaarden te zijn voor het bouwen van een nest en het leggen van eieren. Eenige dagen geleden hebben te Ehrenfeld, in de Rgnprovincie, heimelgk de ouderlgke woningen verlaten John. Gröhser en Matthias Hochköppel, beiden oud 16 jaar en fatsoenlgk gekleed, die zich vermoedelgk op avontuur naar Neder land hebben begeven,tengevolge waarvan door de familie hier te lande nasporingen naar hen worden gedaan, en hunne aan houding wordt verzocht. Te Hilvarenbeek heeft de hagel bgna den geheelen oogst verwoest, en werden duizenden glasruiten vernield. Ook onder i Goorle was dit het geval. HAARLEM, A Juni 1886. Bg Kon. besluit van 28 Mei is benoemd bg het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht tot dirigeerend militair apotheker met rang van l«it.-kol.de dirig.-milit. apotheker met rang van majoor de heer G. C. W. Bohnensieg. Door Burgemeester en Wethouders werd Woensdag aanbesteed het maken van eenige veranderingen en vernieuwin gen aan het tot Burgerschool in te rich ten gebouw op het Klein Heiligland (raming 3420). Ingekomen waren drie inschrijvingsbiljetten. Het werk is voor f 3707 gegund aan J. Giebels en J. vanSer- vellenDe levering van 100 wissel tonnen met toebehooren en trechters is gegund, aan M. Weyers te Kampen te zamen. voor ƒ328. De Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" stelt zioh voor den lOen Juni a.s. in den Schouwburg eene Soiree déclamatoire te doen plaats hebben. Wij. zgn van „Cremer" iets goeds gewoon en er zal dus wel wat te genieten zgn. Daar evenwel de baten van deze Soiree geheel aan een fatsoenlgk, doch rampspoedig,, gezin ten goede komenmeenen wij onze stadgenooten hierop te mogen wgzen, op dat zg óók financieel slage. Het Stedelgk Museum van Schilde rijen en Oudheden op het Raadhuis is in de afgeloopen maand Mei bezocht door 260 personen tegen betaling en door 206 personen zonder betaling. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Mei. N. Hazevoet en M. E. Kete. 29 Mei. T. E. Mijnders en W. Vooges. 1 Juni. II. L. Manson em D. M. A. Stibbe. J. ïangmann en A. M. Dorenbos. 2 Juni. J. H. Winkelman en M. B. v. Amesvoord. F. Schipper en C. Bredemeijer. J. Blom- mestijn en J. Hoogenboom. O. Verpoorten êii C, C. de Laat. A, Gerber enJ.T. C. Reijne. N. Wiersma en M, M. J. Zifkamp„ GETROUWD. 2 Juni. J. de Mon en J. M. Koot. P. Klabou en N. M. de Bruin C. Emmeren A. Kerpershoek. J. v. Zutphen en H. Wijk huizen.M. J. M. Biemans en J. C. Visser- JKruup en D. GEDroogLA - Weber en M. J. van Maas. N. W.Swartr en H. Kraak. W. A. P. F. L. v. Konings- noven en E. Meulenbroek. J. R. Graal en W. Godefrooi. J. Frautig en A. M. van Gastel. N/J. C. S. H. Lette en J. C. H. v. Walchren. 3 Juni. A. Siegers en E. A. Kooij. GEBOORTEN. 27 Mei. J. J. Wellens geb. Peperkamp z- A. E. v. Til geb. Swenneker z. J- Bijster geb. Roose z. A. M. Booms geb. v. Salen z. G. Ebeli geb. de Wilde z. J. Oerlemans geb. v. Roosenbeek d. A. W. Nieberg geb. Hoogen z. J. J.. Boogaard geb. Prenen d. 28 Mei. A. E. de Vos geb. Smorenberg d. A. M. W. Kortenaar geb. Adams z. en d. K. Wil- genliof geb. Terstal d. 29 Mei. M. L. v_ d. Aar geb. Houtkamp d. 30 Mei. M. Bijster geb. Nienkemper d. S. M. P. Pörtzgcu geb. Wesselingk z. 81 Mei. J. R. M. Stoffels geb. v. Roermundz. P. C. v. Leeuwen geb. v. Deursen z. A. M.v. Kordelaar geb. van Zjjl z. M. P. Voorham geb. van Galen d. C. F. J. Hubée geb. Timmermans d. H. C. Elferink geb. Heere mans z. 1 Juni. A. H. Voordcrhaak geb. Vooijs d. OVERLEDEN. 28 Mei. G. N. v. d. Linden 13 m. z. de Witstraat. W. F. Möhringer 4 j. z. Brouwersstraat. 29 Mei. Eenlevcnl. kind van het mannel. hesl. van J L. Dollé, Camp- kuisstraat. E. Kelderman 3 j. d. Heeren laan 31 Mei. JSmits 18 dzKoolsteeg. 1 Juni. C. E. Reijm, wed. A. Brakel 85 j. Gierstraat. 2 J uni. T. Veenings 6 m. z Meesterlottenlaan. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige sleutels. Een duimstok. Een bloedkoralen ketting. Een pater noster. Eenige armbanden. Een jas. Een paardenbit. Een kinderkous. Een broche. Een mes. NEGENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 6 Juni 1886,. des middags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder Directie van den Heer M. H. Müller, Kapelm. PROGRAMMA. 1. Marsch. Herinnering aan de Transvalera. Met het lied van BoonW. II. Muller 2. Ouverture Jean de ParisBoildieu. 3. Kunstlerleben, WalaerStrauss 4. Fantaisie MacbethVerdi. 5. Ouverture Robin des Mers. .Bihoul. 6. Hocb Germania QuadrilleC'larens. 7. Potpourri Madame AngotLe Cocq. Buiten-Societeit „Trouw moet Blijken.' HARMONIE-CONCERT op Zondag 6 Juni 1886, des avonds van 1% tot 10 uur, onder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Le 25me Universairc. Marsch.Baudonck. 2. Ouverture FantastiqueGevaert. 3. Fantaisie HougroiseSteenebrugen 4. Bonton d'Or. Mazurka de Concert. Brieffaux 5. Fantaisie Le Petit DueLe Cocq. 6. Ouverture Fleurs d'AmitieNihoul. 7. Nocturne Bonheur PasséEilenberg 8. Mein TraumtValzerIValdteufel 9. Fantaisie Herculanum. arr: van Bruggenhout.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2