gehageld. Bij Kleinwechsungen heelt eene wolkbreuk plaats gehad, wsarbij alleB I eeDige voeten hoog onder water geraakte, met het gevolg dat er veel vee is ver dronken en een aantal huizen beschadigd zijn. Tusschen Scharzfeld en Osterhagen, aan den Zuid-Hartzspoorweg bij Barbis, heeft tengevolge eener andere wolkbreuk de spoorwegdienst tot Woensdag namiddag moeten stilstaan. Ook Eichsfeld en Teis- tungen hebben veel van wolkbreuken te lijden gehadvele huizen zijn er ingestort, eenige bruggen zijn er weggeslagen, en er is ook vee verloren gegaan. In de moerassige weilanden van Lincolnshire in Engeland merkte men reeds sedert lang enkele plaatsen op, die steeds onvruchtbaar bleven. Men kon hiervoor geen verklaring vinden. Thans is toevallig ontdekt, dat zich onder deze dikwijls tamelijk lange, maar steeds slechts enkele voeten breede dorre strook altijd op geringe diepte lagen van versteend hout bevinden. Onlangs werd een verbazend groote versteende pijnboom gevonden, waarvan de stam nog geheel gaaf was. De boom heeft eene grootte, zooals bij de tegenwoordige boomen dezer soort in die streek niet meer voorkomt. Te Ruhrort was dezer dagen het publiek in het koorddansersspel getuige van een treurig tooneel. Gedurende de voorstelling mislukte een toer; een meisje van elf a twaalf jaar viel van de gespan nen koord in een net, en werd daarop door den directeur gegrepen en met de zweep zoo onbarmhartig geslagen, dat algemeene verontwaardiging losbrak. Eeni ge dames weenden luide, en toen eenige der heeren zich de zaak aantrokken en den beul zijn gedrag verweten, antwoordde deze brutaal„Dat gaat n niet aanhet is mijn kind en ik kan er mee doen wat ik wil." Het meisje moest weer op de koord, maar viel er nu al zeer spoedig voor de tweede maal af, en werd in den wagen, de woning der acrobaten, gestopt. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten de boeken van den philosoof Fonillée, die in het oog der vergadering een clericaal, spiritist en mysticus is, op de volksscholen der stad Parijs te ver bieden als verderfelijk voor de leerlingen. Fouillée's Livres de lecture et d'instruc- tion zijn door de Académie bekroond. Volgens tijdingen uit Catania heb ben de uitbarstingen van de Etna opge houden. Het stadje Nicolosi, welks ver woesting reeds als zeker werd beschouwd, is gespaard gebleven. De Koning der Belgen zal kwijt schelding van straf verleenen aan allen, die onlangs veroordeeld werden wegens het bedelen in gewapende benden, bij het oproer te Charleroi. De toch reeds onge lukkige gezinnen van die mannen zouden als de kostwinners eenige weken lang gevangen moesten zitten, nog veel ramp zaliger worden. Zij, die wegens andere misdrijven ver oordeeld werden, zullen hun vonnis moe ten ondergaan. Te Stratford, een voorstad van Lon den, is Zondagavond de politie handge meen geweest met leden van het Londen- sche sooialisten-bond, die de menigte toe spraken. Elf socialisten zijn gearresteerd en wegens belemmering van het verkeer op den openbaren weg tot geldboeten veroordeeld. Te Berlijn heeft een hevige brand gewoed, waardoor de fabriek van machine olie der firma Otto Buttner geheel is vernield, In 16 ketels worden daar verschillende soorten van olie bereid. De ketels zijn afgesloten met houten deksels, die met schroeven aan den rand van den ketel zijn bevestigd. Eenige dezer schroefopenin- gen schijnen echter niet volkomen dicht te zijn geweest. Ten minste Zaterdag avond is kokende olie uit een der ketels ontsnapt, langs den wand naar beneden geloopen en in het vuur gevallen. On middellijk stond het geheele kookhuisin lichte laaie en spoedig was de geheele fabriek verloren, want voor eenige dagen waren 5000 vaten colophonium aange bracht, die met een paar honderd vaten olie tusschen het kookhuis en de straat lagen opgestapeld. Aan blusschen viel niet te denken en een uitgestrektheid van ongeveer een hectare is nu met puin- hoopen bedekt. Een vrouw kwam in de vlammen om, terwijl een andere vrouw door een sprong uit een der vensters het leven verloor. Voorts zijn vijf brandweermannen gewond. De materieele schade wordt op 4,000,000 a 5,000,000 Mark geraamd. Vrijdag-nacht heeft in het station te Luik een 15-jarig jongmensch het station binnen weten te komen. Hij is op een locomotief, welke gereed stond voor den trein, die naar Parijs moest vertrek ken, geklommen en heeft teen aan een rad gedraaid, waardoor de trein zich in be- f weging zette. Snel sprong de jongen toen van de locomotief, doch deze derailleerde zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. De schade wordt op 25,000 francs geschat. Men zegt, dat de jongen niet wel bij het hoofd is. De vischmarkt te Berlijn had dezer dagen een buitengewoon voorkomenhet ging er inderdaad stormachtig toe. De lieftallige dames der Central Markthalle, I zooals men de vischmarkt te Berlijn noemt, hadden hare welriekende uitstallingen in I den steek gelaten en stonden, met gloeiende oogen, in dreigende honding allen op de middenplaats vergaderd. Wat had dan toch de verontwaardiging veroorzaakt van die anders zoo zachtzin nige lammekene van vrouwen? Een tiental studenten waren na aller hande lotgevallen tot op de vischmarkt ge sukkeld. Juist was de mijn aan gangen eenige vischvrouwen betwistten zich een koop visoh, toen onze studiosi eensklaps een grappigen inval kregen. Daar begon nen ze tegen elkander op te bieden, altijd hooger en hooger, totdat de visch, een paar marken waard, eindelijk aan een hunner voor 12 mark werd toegewezen. Doch, er moest ook betaald worden. De stud. jur. houden wel van lachen, doch marken worden zeer zeldzaam in hunnen zak aangetroffen. De roeper, die juist niet veel van grappen hield, eischte betaling de vischvrouwen, die geene studenten knnnen lijden, eisohten schadevergoeding en de advokaten der toekomst weigerden het een en ander. Van woorden ging het tot daden. De roeper ging hem te lijf, zijne helpers smeten de hoop van Duitsch- land, eenige emmers vischwater op de kleeren, terwijl een honderdtal vischvrou wen een bombardement begonnen met schelvischkoppen palingvellen en andere lieve dingen. Gelukkig dat de politie toeschoot, anders waren de arme studenten in het gevecht bezweken. Met hangende ooren namen zij den visch, legden samen de 12 mark bijeen en dropen af, tusschen eene dubbele rij van vischvrouwen, die nog nooit zooveel vermaak hadden gehad. In zijn werk Six months in Cape Colony and Natal deelt mr. J. J. Aubertin het volgende gesprek mee tusschen een Engelschman en een Transvaler. „Hoe durft een handvol ongelikte be ren," sprak een Brit, „zich vermeten om zich tegen ons te verzettenWeet je dan niet dat in Victoria's rijk de zon nooit ondergaat?" „Wat zou dat?" vroeg de Transvaler. „Welhet bewijst onze groote macht." „Het bewijst, dunkt mijheel wat anders." „Wat dan?" „Het bewijst dat de goede God zulke schurken als jelui niet in donker vertrou wen durft." Het zeer verwaarloosde plantsoen in het voormalige Delfshavenwaar het standbeeld van Piet Hein geplaatst iszal binnen kort een fraaier aanzien krijgen. Van wege het gemeentebestuur is een aanvang gemaakt met het aanleggen van grasban den, perken enz. Aan de Uileboomen in Den Haag werd sedert 8 dagen eene vrouw vermist, die in die buurt op kamers woonde. De buren dachten niet anders, of zij had de woning verlaten. Dit is echter niet het geval geweest, daar de bewoonster giste ren middag dood op hare kamer is ge vonden. Het lijk verkeerde reeds in ver gevorderden staat van ontbinding. De onaangename lucht die uit de woon kamer der vrouw het huis binnendrong, leidde tot het van politiewege openen der kamer, waar men het lijk vond. Te Brunssum (Limburg) werd Don derdag jl. naar den koningsvogel gescho ten. Nadat het hout er afgeschoten was, schoot een der schutters naar de ijzeren plaat, die door het schot afviel en op het hoofd van een zesjarig knaapje terecht kwam. Het kind werd de hersenpan in geslagen en het verkeert dientengevolge in hopeloozen toestand. Door de kommiezeu van's rijks be lasting -te Nijmegen is gisteren in den vroegen ochtend eene belangrijke aanhaling van spiritus gedaan welke in twee fusten en een aantal blikken bussen geborgen wasen die met een rijtuig en paard frauduleus uit Pruisen werd ingevoerd. Om de voerman tot staan te krijgenwer den hem eenige revolverschoten achterna gezonden. Hij wist echter te ontkomen met achterlating van rijtuigpaard en spiritus. Voertuig, paard en spiritus zijn geconfisqueerd. Door de Belgische sleepboot Leopold werd Woensdag te Vlissingen een groote bruinvisch van ongeveer 2 meters lengte aangebracht, in welks lichaam men een levenden jongen bruinvisch van 80 cent. lengte vond. Deze visschen zijn over het geheel moeilijk te vangende meegebrachte was op de rivier door eene slag met de schroef der sleepboot bedwelmd geraakt en dreef nog eenigszins levendboven water, zoodat men hem gemakkelijk mees ter kon worden. üit Utreoht schrijft men aan het Hbld. De feesten naderen, maar de harmonie gaat verdwijnen. Aan den heer Bichard Hol is, zooals bekend is, opgedragen de vervaardiging der feestcantate. Hij heeft daaraan voldaan, en houdt nu herhaal delijk repetities. Maandagavond was er weer zulk een repetitie, waarop het niet aangenaam toe ging. De heer Hol heeft nl. dien avond zijne zangers toegesproken op eene wijze, die enkelen deed besluiten nog voor de pauze weg te gaan, terwijl de overge blevenen hem na de pauze, toen hij weer het woord voerde, herhaaldelijk hebben uitgefloten. - Dit Lage Zwaluwe wordt gemeld dat een onbekend persoon, voorgevende collecteur der Staatsloterij te zijn, zich dezer dagen bij een der ingezetenen ver voegde, hem mededeelirig doende, dat hij een der gelukkigen was, op wiens lot een prijs van duizend gulden gevallen was. Alvorens dit geld echter te knnnen innen, moest aan hem ƒ25 gegeven worden tot goedmaking van onkosten enz., waarvan hij quitantie zou achterlaten, en op ver toon waarvan den volgenden dag te Breda de duizend gulden konden in ontvangst genomen worden. Onmiddellijk werd de gevraagde som tegen overreiking van een bewijs verstrekt. Na zich aan een stevig maal te hebben verkwikt, in welken tus- sohentijd hij nog een fooi van tien gulden wist machtig te worden, verwijderde de quasi-collecteur zich. Toen echter onze ingezetene den volgenden dag aan het hem opgegeven adres den prijs wilde in ontvangst nemen, kwam hij tot de ont dekking, dat hij de dupe was van eene brutale oplichterij, daar zijn lot meteen niet was uitgekomen, terwijl het door hem vertoonde bewijs voorzien was van eene totaal onleesbare handteekening. De vermoedelijke dader van den moord te Smilde, Roelof G. is Zaterdag in hechtenis genomen. Hij is geboeid naar Assen gebracht. De man ontkent nog steeds alle schuld. Ook zijn geen vermiste voorwerpen gevonden, maar de aanwijzin gen voor de schuld van G. moeten zoo bezwarend zijn, dat zijne voorloopige in hechtenisneming is bevolen. De justitie te Roermond heeft een scheikundig onderzoek bevolen van het honigbier, waaraan de persoon te Oler Zondag jl. is overleden. Te Maastricht werden dezer dagen in tegenwoordigheid der civiele en mili taire autoriteiten en van vele belang stellenden, proeven genomen met een nieuw brandbluschmiddel, uitgevonden door den heer Brandt, nit Beieren. Het hevigste vuur werd in een oogenblik door het daarin geworpen vocht gebluscht; zelfs een vat teer, dat men had uitgestort en in brand gestoken, was tegen de uitwerking van het vocht niet bestand, evenmin als een houtstapel, die met allerlei brandbare stoffen was overgoten. Naar het R. Nbl. verneemt, is dezer dagen een Rotterdammer, die zich veel met het spiritisme bezig hield, ten gevolge daarvan naar Meerenberg vervoerd moeten worden. De aanstaande te Utrecht te houden maskerade zal bestaan uit drie groepen. De eerste zal zijnde Unie van Utrecht, de tweedede stichting van de universiteit van Utrecht, gevolgd door de derde groep, voorstellende den vrede van Utrecht. Op een bovenwoning in de Gulden armsteeg te Amsterdam ontstond Zaterdag ochtend een zware binnenbrand eenige oogenblikken nadat de bewoonster haar woning had verlaten. Verschillende om standigheden deden vermoeden, dat de brand opzettelijk was aangestoken en de vrouw werd onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. De drie jongelieden uit Friesland, die na de internationale tentoonstelling te Amsterdam onder geleide van den heer W. Mackintosh naar Suriname zijn ver trokken, ten einde daar het plantersvak te leeren, om later op eene plantage als directeur te worden geplaatst, zijn dezer dagen alle drie te Leeuwarden terugge keerd. Gedurende hun verblijf in West- Indië zijn zij op onderscheiden plantages als opzichter werkzaam geweest, doch de vooruitzichten om directeur te worden waren, wegens het toenemend verminderen van het getal plantages, zóo gering, en de kansen om op de eene of andere wijze in de kolonie vooruit te komen voor hen zóo slecht, dat zij besloten, naar het moe derland terug te keeren. Te Heerlen zou in de vorige week het vleesch eener afgekeurde koe begra ven worden. Een der beide veldwachters, hiermede belast, werd ten raadhuize eene flesch carbolzuur ter ontsmetting van het bedorven vleesch medegegeven. Nabij de plaats, tot begraving bestemd, aangekomen, gingen de beide veldwachters het terrein opnemen en gaven de flesch carbolzuur in bewaring aan den geleider van het voertuig waarop het vleesch lag. Deze, meenende dat er jenever in de flesch was, deed de prop er af en nam er een flinken slok uit. Op hetzelfde oogenblik gevoeld» hij vreeselijke pijn in de ingewanden. Huilend en kermend liep hij naar de pomp eener nabijgelegen steenbakkerij, en liet zich daar eene groote hoeveelheid water inpompen, met het gelukkig gevolg dat de pijnen langzamerhand verminderden en hij daardoor aan een groot gevaar ontsnapte. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat een landbouwer te Berkhout bij Hoorn eene koe bezit, die dagelijks 24 Liter melk geeft. Het dier wordt driemaal daags gemolken. Dat menschen onmatig eten of drin ken komt meer voor, maar dat dieren zich daaraan schuldig maken, slechts zelden. In den Wilhelminapolder hebben sommige runderen zich zoozeer te goed gedaan dat zij, volgens zeggen van den veearts een ophooging van bloed in de hersenen kre gen waardoor duizeligheid, zgn. kolder ontstond. Een dezer dieren is daaraan gestorven, terwij 1 andere dientengevolge plotseling geslacht moesten worden. Vele menschen, die anders verstoken zijn van het eten van rundvleesch, konden nu voor 15 cent per halve kilo puik vleesch be komen. Het hestunr van den Wilhelmina polder zal beproeven door de dieren telkens te verweiden, dergelijke buitensporigheden te voorkomen. Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 8 en 10 dezer storm weder verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. Tt Parijs zijn thans reeds 2 Neder landers uit den gegoeden stand, eene dame en een heer, aangekomen, die door dolle honden gebeten zijn en zich aan de operatie van Pasteur wenschen te onderwerpen. Het stelen van jonge ooievaars heeft weder als vorige jaren een aanvang ge nomen. Bij den landbouwer J. Verschoor te Rijswijk zijn ze in den nacht van 4 op 5 dezer weggehaald. De dieven hebben er één met gebroken vleugel achtergelaten. Ook te Andel zijn de jonge ooievaars in den nacht geroofd. Ditmaal was niet door particulieren, zooals in vorige jaren, de vermoeiende taak om in den nacht de wacht te houden, opgenomen. De meermalen genoemde oplichtster vrouw Van der Meer heeft ook in de voormalige gemeente Delftshaven hare kwade praktijken uitgevoerd. Zij heeft daar, onder allerlei jammerlijke voor wendsels, van het armbestuur reisgeld naar Delft voor zich en haar gezin weten te hekomen, zonder dat echter dat reisgeld tot het beoogde doel werd aangewend. Vijftienduizend tram-beambten heb ben te New-York weder den arbeid ge staakt om eene regeling af te dwingen gunstig voor de tram-beambten der Derde Avenue; dit werd echter gedeeltelijk Zaterdag avond bereiktwaarna de werk stakers den arbeid hervat hebben.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2