Werkvrouw De THEE Op netten stand Florapark No. t TE HUUR HUIS met TUIN, Te Koop. ADVERTENTIEN. Sociëteit „Vereeniging" Concert Merdamsch Harmonie-Orkest, Keukenmeid, Werk-Kindermeid. TWEEDE MEID, DIENSTBODE, Dienstbode, TWEEDE MEID, DIENSTBODE, Magasijn van Japansche en Owseesche Artikelen, DAGMEISJE Vaccinatie-bureau. Wordt gezocht! KOST en INWONING, vrije Kamer, Kost en Inwoning. 700 per jaar. TE HUUR TE DUUR Voor ƒ125 per stuk. In Weenen ging een jcrng kleer maker naar een geneeskundige om dezen te raadplegen. Toen de jonge man vernam, dat zijn ziekte ongeneeslijk was, schoot tij tweemaal op den dokter en doodde daarna zichzelf. De wonden van den ge neeskundige zijn niet gevaarlijk. Te Charholz bij Minden zijn 60 personen na een bruiloftsmaal ziek ge worden. Een jong meisje is overleden. De oorzaak dezer ziekte heeft men tot heden niet kunnen ontdekken. Een landbouwer uit Wasbud, in Rnmenië, was den 11 Mei door een dollen hond vreeselyk in het gezicht gebeten en den 25sten daaraanvolgende te Parijs ge komen, om zich in het laboratorium van Pasteur te laten inenten. Die operatie is bewerkstelligd. Maar Maandag hebben zich de verschijnselen der verschrikkelijke ziekte by hem geopenbaard. De lijder is zich zyn toestand bewnst en is zachtzinnig jegens zijne verzorgers. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 341 tegen 311 stemmen de Home Rule Bill verworpen. Op voorstel van Gladstone is het Huis tot Donderdag uiteengegaan. Onmiddelijk liep het gerucht, dat het kabinet had besloten, der Koningin aan te raden het Parlement te ontbinden, en dat H. M. dit voorstel in overweging zou nemen. Het bevestigt zich thans dat de Koningin in de Parlementsontbinding heeft toegestemd en men gelooft dat dit plaats zal hebben op 25 of 26 Jnni e.k. Het Engelsohe verzekeringsblad The Review maakt melding van het overlijden van de 104-jarige weduwe Mary Meredith, in het dorpje Llangrove (N.-Wallis). Zij bleef tot aan hare laatste oogenblikken volmaakt gezond en was in het bezit van nagenoeg al hare zintuigen. Zij was, zegt een correspondent, de zesde honderdjarige die in de laatste 12 jaren in het Prinsdom Wallis overleed. Op het oogenblik leeft nog te Peny- gloddfa, Newtown (N.-Wallis) eene eer biedwaardige onde dame, mevrouw de wed. Grosvenor, die eenige dagen geleden haar 102n verjaardag vierde. Haar geheugen is uitstekend; zij kan lezen, een draad in de naald steken, naaien, alles zonder hulp van een bril, en behoeft op hare wandelingen geen steun. Haar gehoor is evenwel zeer zwak. De justitie te Heerenveen, zegt de Asser Ct.meent op het spoor te zijn van den moordenaar, die voor ongeveer 10 jaren den koopman Oenema te Ooster- wolde het leven benam. De zoon van den vermoedelijk schuldige, thans te Groningen in garnizoen, moet zich woorden hebben laten ontvallen, die tot eene nienwe in structie aanleiding geven. Uit Oosterwolde meldt men intusschen, dat van deze zaak nog zoo goed als niets bekend is, en dat hetgeen verteld wordt, slechts berust op geruchten. Bliksemafleiders. Aaneen opstel in de jongste aflevering van de Abhandlungen, uitgegeven door den Na- turwissenschaftlicher Yerein te Bremen, ontleent men de volgende, zeer behar tigenswaardige opmerkingen Bij het telken jare toenemende gevaar van door den bliksem getroffen te worden en wel tengevolge o. a. door het toegenomen gebruik van metaal in onze woningen alsmede door de toenemende opvulling van de atmosfeer met damp, asch, stof enz., is het aanbrengen van afleiders noodig. Maar deze moeten volstrèkt nagezien en voor zooveel noodig overeenkomstig de nienwe inzichten veranderd worden. De afleider moet langs den kortsten weg met den grond verbonden en binnen den grond met een zoo groot en uitgebreid mogelijke metaalmassa in verbinding gebracht wor den. Het is bepaald eene foutals de strook van den afleider over een langen afstand horizontaal over huisdaken (zol ders) geleid wordt, zooals vroeger vaak gebeurd is. Bepaald gevaarlijk wordt de zaak, als op die zolders gas- of water leidingsbuizen liggen. Het feit, dat blik semstralen thans vaak de afleiders ver laten en naar de gasleiding overspringen duidt een groot gevaar aan. Het Nbl. voor 't land van Heusden en Altena vertelt het volgende als his torisch Merkwaardige voorbeelden van ver strooidheid lezen wij dikwijls vangroote mannen. Dezer dagen kon men er ook een hooren vertellen van iemand, dicht in de buurt van Heusden, dat wel waard is der vergetelheid te worden ontrukt, al is de betrokken persoon niet bepaald een beroemd man. Do bewnste persoon dan zon in het huwelijksbootje stappen en de dag van ondertrouw was bepaald. Toen goede ken nissen hem met den gewichtigen stap feliciteerden, bleek het Jtot zyn en hun verbazing, dat de bruidegom op het nipje de [gebeele aanteekeningsparty in een vlaag van verstrooidheid had vergeten. Te Winnipeg bestaat eene Neder- landsch-Belgische vereeniging voor Mani toba en de noord west Territoren, ten doel hebbendeom Hollandsche en Bel gische emigranten by aankomst aldaar by te staan, de leden dezer natiën te vereenigen en om Hollanders en Belgen aan te moe digen zich in Manitoba en het Noord westelijk grondgebied te vestigen. Verder om die personen met raad en daad bij te staan. Vooral landbouwers, die in Holland en België telken jare financieel achteruitgaan, noodigt de vereeniging uit om zich in Manitoba te vestigen, waar de grond veel vrnchtbaarder is, alle producten geteeld knnnen worden en waar slechts een klein kapitaal noodig is voor den verkoop van grond. Secretaris der vereeniging is de heer G. J. Verbeek 198 Jelmima Street Win nipeg. Donderdagmiddag ontlastte zich boven Halfweg en omstreken een hevig enweder gepaard met regen- en hagel buien. De bliksem sloeg in een hooiklamp by den landbouwer Schagen onder Sloten. Het begin van brand hierdoor ontstaan, werd door spoedig aanwezige hnlp spoe dig gebluscht. De schoorsteen van het huis van J. Smit, onder dezelfde gemeente, werd er afgeslagen; de bliksem baande zich een weg door den schoorsteen, en door de kamer en maakte zich een uitweg door den buitenmuur, waarin hij een gat sloeg. Te Hoofddorp en in het Oosteinde van Aalsmeer heeft het hevig gehageld, zoodat aan de tuin- en veldvruchten veel schade veroorzaakt is. De augnrkenbedden onder Aalsmeer zyn totaal vernietigd. HAARLEM, 15 Juni 1886. Gelijk men weet, is den 15 Juni 11. in de Anthoniestraat alhier eene chris telijke school voor on- en minvermogenden geopend. Aanvankelijk waren drie lokalen meer dan voldoende, doch tegen de ver wachting der meeste bestuursleden zyn, naar wij vernemen, de aanvragen om plaatsing met 1 Mei 11. zoo talrijk ge weest, dat ook het vierde, tot nu toe ongebruikt gebleven lokaal op verre na geene genoegzame rnimte aanbiedt en reeds tot vergrooting van het gebouw zal moe ten worden overgegaan. Het behoeft wel nauwelijks te worden opgemerkt, dat nieuwe giften, en vooral jaarlyksohe bijdragen, met het oog op de aanmerkelyke verhooging van uitgaven, welke de aanstaande uitbreiding ten gevolge moet hebben, hoogst welkom zullen zyn. Penningmeester is de heer J. Bierent de HaanKenanpark No. 5, alhier. De gezondheidstoestand dezer ge- gemeente was in de afgeloopen maand Mei wederom zeer gnnstig. Ter gemeente secretarie werden aangegeven3 gevallen van febris typhoïdea en 3 van mazelen. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 7 levenloos aangegeven, be draagt 66. Het sterftecijfer was dus bui tengewoon laag. Verhouding der overle den tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 16.37. Aan lichaams zwakte stierven 13, aan hersensziekten 4, aan organische hartgebreken 3, aan ziekten der ademhalingsorganen 23, (waar van 12 aan keel- en longtering of bloed spuwing aan ziekten der spijsverterings werktuigen 3, aan andere oorzaken 11, terwijl één persoon door verdrinken en één aan eene onbekende oorzaak bezweek. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 14, van 15 ja ren 6 van 514 jaren 2van 1420 jaren 4, van 2050 jaren 11, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 10, boven 80 jaren 4. Geboren zyn 73 jon gens en 66 meisjes. Door de Haarlemsche tramway-maat- schappij zyn gedurende de pinksterdagen vervoerd op den eersten dag 745 perso nen met kaartjes en 2306 tegen betaling, alzoo samen 3051 en op den tweeden dag 1104 met kaartjes en 4497 tegen betaling of te zamen 5601 personen. De opbrengst was dus ƒ818.975. -Gister middag ruim twee uur heeft in den Haarlemmerhout onder Heemstede eene brutale aanranding plaats gehad. Aan eene dame, die in gezelschap daar wandelde, werd eensklaps haar horloge ketting ontrukt door een jongen man, ta melijk fatsoenlijk gekleed, die zich daarop door een boschje ijlings nit de voeten maakte. Later is een man aangehouden by wien echter niets van het ontvreemde werd gevonden. TWAALFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 16 Juni 1886, des avonds van 7V21° uurdoor hetStedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie vau den Heer M. H. Müller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Un8er Wenzel MarschSupjoc. 2. Ouverture FestivalLeutner. 3. Oper'n Scbauarr. Gren/sius. 4. Der Tanzlustige WalzerStasny. 5. Fantaisie La BohémienneBalfe. 6. Ouverture La Muette de Portici. Auber. arr. M. H. Miller. 7. Fautaisie HongroiseSteenebruggen. 8. ParadcmarschVan Boisum. arr. M. H. Müller. 9. Potpourri Madame Angot.Lecocq. van het onder directie van den Heer H. MANNSFELDT, Ktnink. Saks. Muziek-Directeur op Vrijdag 18 Juni 1886, 's avonds 7V2 uur. De Leden hebben vrijen toegang; dames en kinderen tegen betaling van ƒ0.50 de persoon, vreemdelingen bij introductie a 0.99. N. B. Na afloop van dit Concert vertrekt om 11 nur een extra- trein naar Rotterdamstop pende aan de Stations waar passagiers verlangen uit te stappen. Van de Kon. Mil. Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers, op Vrijdag 2 Juli. Van de Amsterdamsche Orkest-Vereeniging, op Hintdag 13 Juli. Aangifte voor ballotage van Leden tot Woensdag 30 Juni vóór des middags 12 uur. (926) Het Bestuur. Bevallen van een ZOON: L. DE LANOY geb. van Ouwenallxr. Haarlem11 Juni 1886. (927) Men vraagt met Augustus in een klein gezineene goed kunnende koken en genegen huiswerk te verrichten, en eene: nette, fatsoenlijke AdresSpaarne N°. 23. (928) Tegen Ang. gevraagd eene P.G., boven de 20 jaar, die mazen, stoppen en strijken kan. Kleine Houtweg N°. 14. (929) Door het huwelij k der tegenwoor dige dienstbode wordt tegen Augustus in Haarlem gevraagd, in een zeer klein gezineene eenvoudige als meid-alléén, van de P.G. onder de dertig jaar. In persoon of met franco brieven, zich te adresseeren bij De Erven Loosjes alhier, onder N°. 930. Wordt verlangd tegen 1 September, in een jong huishoudeneene flinke goed kunnende kooken en werken, Zich aan te melden bij Mevrouw ALBARDA, Smedestraat N°. 9 des morgens van 9 tot 1 en des avonds van 8 tot 9 uur. (931) gevraagd voor heele en halve dagen, ook gedeeltelijk Zondags. Men vervoege zich Warmoesitraat M°. 10. (932) In een deftig, klein gezin te Haarlem, wordt gevraagd met Augustus, tegen goed loon, eene fatsoenlyke welke op den Bazar, onlangs in de Statenzaal gebonden, werd ge schonken, is afkomstig nit het van de P.G., bekwaam in het opdoen der wasch, in het stryken, naaien, stoppen en mazen, van goede getuigen voorzien. Franco brieven onder letters M. L.aan den Boek- en Kunst handel van Jac8. ROOKMAAKER, Groote Houtstraat 11, Haarlem. Wordt gevraagd tegen Augustus eene fatsoenlyke voor Meid-alléén. Adres: Jansstraat 20rood, Spreekuur: 's avonds van 7 tot 9 unr. (934) Kruisstraat 2, hoek Nieuwe Gracht, en aldaar voor 1.25 de Vijf ons verkrijgbaar. (937) Voor nette Ouders van de P.G., die gaarne hunne dochter zindelijk en net willen leeren werkenbestaat eene goede gelegenheid haar tegen behoorlijk loon in een fatsoenlyk gezin, vooreerst als en later voor dag en nacht geplaatst te zien. Brieven franco by De Erven Loosjes, onder N°. 935. Gevraagd HUISBEWAAR DERS (man en vrouw zonder kinderen), vrije woning, vrijdom belastingen en eene toelage van ƒ60.'sjaars. Verplichting tot schoonhouden van het lokaal en verplegen van het kalf. In persoon zich aan te melden bij den directeur den heer Pu. S.FRANK, Jansweg. Door een Jongmenseh (Werkman)! KOST en INWONING. Brieven met conditiën franco, onder N°. [938, bureau van dit blad. Voor een net Jongmenseh wordt desverkiezende met vrije Kamer aangeboden. Adres: Jacobijnestraat N°. 11. Op een netten stand bestaat gelegenheid voor één of twee Heeren of Commensaals, tot gebruik van Conditie billijk. Adres: Spaarne 104, hoek Gravinnesteeg(940) een WERKPLAATS met BOVENHUIS, te bevragen Groote Houtstraat N". 4. (941) te hnur EEN LOKAAL, ge schikt voor bijeenkomsten van on geveer 100 personen. Kan ook voor de helft gebruikt worden. Te bevra gen onder N°. 942 aan bet bureau! van dit blad. een vrij BOVENHUIS, bevat tende 4 kamers met alcoof, keuken zolder met 2 kamertjes, voorzien van gasleiding en verdere gemakken, staande in den omtrek van het Station. Huurprijs 250 'sjaars. Brieven franco, onder N°. 944, aan het bureau van dit blad. een BOVENWONING, voor een klein gezin. Te bevragen: Sckagchelstraat 7. Twee uitstekende RUDGE- tweewielers, 54 en 52 inch hoog, met balassen aan voor- en achterwiel, holle vork en stang, „lang distance" zadel, enz., enz. Inlichtingen te bekomen bij De Erven Loosjes Ged. Oude Gracht 86alhier. (946)

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 3