land volgde met kroonprins Rudolf onmid dellijk achter den prins-regent de lijkkoets. Eerstgenoemde was gekleed in de Prui sische generaals-uiniform, met den maar schalkstaf en prins Rudolf in de uniform der Beiersche zware ruiterij. In de St. Michaël-kerk had de inzegening van het lijk plaats. Nadat de gebeden waren opgezondenwerd de kist naar het graf gebracht. De optocht duurde l3/t uur. In de Fransche Senaat las Zaterdag Béranger zijn rapport voor, waarvan de slot som was verwerping van het ontwerp tot verbanning der prinsenals onbestaanbaar met de vrijheid en als verderfelijk voor de goede betrekkingen met het buiten land. Ook zegt het rapport, dat de uit zetting geen zaak is van eene wetgevende vergadering, maar behoort tot de bevoegd heden der rechterlijke macht. Augustus Charles baron Hobart, beter bekend als Hobart Pacha, die Za terdag te Milaan overleden is, had een veel bewogen leven achter den rug. Den len April 1822 in Engeland geboren, kwam hij reeds vroeg in den Engelschen zeedienst. Tijdens den oorlog tegen Rus land, in 1854/55, verwierf hij zijne eerste lauweren in de Oostzee. Daarna werd hij berucht door de drieste wijze op welke hij niet minder dan 18 malen tijdens den Amerikaanschen burgerkrijg door de blok kade der schepen van de Noordelijken heen brak, om den Zuidelijken oorlogs behoeften en katoen naar Engeland te brengen. Door toedoen van Ali Pacha ging Hobart in 18G7 in den rang van schout bij nacht over in den Turkschen dienst. Als zoodanig voerde hij het bevel over de door Turkije naar Creta gezonden vloot. Later werd hij inspecteur-generaal der Turksche marine. Na in 1874 weder over te zijn gegaan tot den Engelschen dienst, werd hij bij het uitbreken van den Rnssisch-Turkschen oorlog aangesteld tot opperbevelhebber over de Turksche vloot. Hij vond toen echter geen gelegenheid meer om zich te onderscheiden, en gedurende de laatste jaren zijns levens heeft men niet veel meer van hem gehoord. Door de directie der Holl. IJz. spoorweg-maatschappij is een besluit ge nomen zeer ten gerieve van het reizend publiek. De banendoor deze maatschappij geëxploiteerdzullen in de drie eerstvol gende jaren worden begrint. De hoeveel heid grint, daartoe benoodigd wordt ge schat op 85.000.000 H3. Men hoopt daardoor het indringen van stof in de waggons geheel te voorkomen. Die boeren hebben het altijd gedaan of loopen er altijd ongelukkig in Een eenvoudig boertje uit Beerta liet uit goedheid een jongen bij zich in den wagen stappen. Een oogenblik later passeeren hen de commiezen, en deze, met hun fijne nenzen, houden den wagen staande en ontdekken bij den jongen smokkelaar een zekere hoeveelheid spiritus. Men begrijpt hoe het boertje stond te kijken, toen paarden en wagen mee in beslag werden genomen en alleen tegen borgstelling in zijne handen konden worden gelaten. Te Bolnes en Slikkerveer ziet het er treurig uit wat de werkzaamheden be treft. In de laatste weken worden daar GO a 70 werklieden uit gebrek aan werk weggezondenwelk aantal zeer waarschijn lijk nog wel zal vermeerderen. Enkelen, aan veldarbeid gewoon, vinden daarin nu een klein bestaan, doch de meesten loopen werkeloos rond. In het dorp Bovenknijpe (Schoter- land) heeft eene waterhoos een boom ter dikte van 3 i M uit de grond gerukt en in de vaart geslingerd, zoodat de scheep vaart gestremd iebovendien heeft zij een gedeelte van het rieten dak eener boerenschuur afgescheurd en een zwaren wagen, die daar achter stond, nadat deze driemaal in het rond was gedraaid, wel 30 M. verplaatst. De aanvoer op de Bolswarder kaas- en botermarkt was eene eeuw geleden, in 1784, 292,000 kilo kaas en 5665 ver reis vaten boter, tegen 550.800 kilo kaas en 15,900 verreis vaten boter in 1884. In beide jaren, door eene eeuw van el kander gescheiden, moest men tot uit breiding der stadswaag overgaan. De uitvoering overigens, was, voor zooverre we daarover onder deze omstan digheden konden oordeelenzeer verdien stelijk, en de verschillende nummers werden flink en met entrain afgespeeld. Bizonder succes had de kapel met de 2^e Rhapsodie Hongroise van Liszt en met de Aubade printanière van Lacombewelke beide composities werden gebiseerd. Een compliment verdienen voorzeker de solisten in de Fantaisie Faust voor de keurige en exacte voordracht der soli. Wij hopen spoedig in de gelegenheid te zijn, dit Harmonie-Orkest in de open lucht te hooren, overtuigd, dat de goede indruk, dien wij daarvan thans hebben gekregendaardoor slechts kan worden verhoogd. Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. PROGRAMMA VAN DE 109de Algemeene Vergadering en het Congres, te houden te Haarlemvan 12IQ Juli 1886in de bovenzaal der Soviet. Vereeniging Lange BegijnenstraaC). Maandag 12 Juli, 's namiddags l j-ure. Opening van de nieuwe Zalen in het Pavil joen in tegenwoordigheid van Directeuren, AfgevaardigdenDonateurs en Raadsleden der Museums. Bezoek aan de Museums en aan de Tentoonstelling van de werkstukken van 9 Nederlandsche Teekenscholen. 's Avonds 7j- ure. Ontvangst van DirecteurenAfgevaardigdenDonateurs en Raadsleden door het Dagelijksch Bestuur der Gemeente op het Raadhuis. 's Avonds 8 j- uur. Ontvangst door het Departement Haarlem in de Bniten-Societeit in den Hout. Muziek-uitvoering door het Stedelijk muziekcorps in den Hout. Dinsdag 13 Juli, 's morgens 9 ure. Eerste zitting der Algemeene Vergadering. Des avonds, Concert van de Amsterdamsche Orchest-Vereeniging in de „Vereeniging", aangeboden door genoemde Sociëteit. De Museums en Tentoonstelling blijven dezen dag uitsluitend voor de Leden der Maatschappij opengesteld. Woensdag 14 Juli 's morgens 9 ure. Congres. Openstelling der Museums en Tentoon stelling voor het publiek. Des avonds: Verlichting in den Houtaangeboden door de Gemeente Haarlem, en van het Pavil joen aangeboden door de Directie der Gas fabriek. Concert in de Buiten-Societeit in den Hout door het Muziekcorps der Kon. Ned. Marineaangeboden door de Sociëteit „Trouw moet blijken." Donderdag 15 Juli, 's morgens 9 ure. Tweede bijeenkomst en sluiting van het Congres. Tweede zitting en sluiting der Algemeene Vergadering. 's Namiddags 5 ure. Gezamenlijke maal tijd van Directeuren, Afgevaardigden, Do nateurs en Leden der Maatschappij in het Hotel „Funekler a f 3.50 per couvert. Vrijdag 16 Juli. Rijtoer door Haar lem's omstreken. Maaltijd op „Dninlust" te Santpoort, a f 3,het couvert. N ieu wsberichten. De Figaro deelt mede, dat de Fran sche gezanten te Londen en te Weenen de heeren Waddington en Foucher de Careil, hun ontslag zullen nemen, om als senatoren tegen de verbanning der prinsen te kunnen stemmen. Hetzelfde voornemen wordt aan den gezant te Berlijn, baron de Courcel, toegeschreven. De waschinrichtingen in de Seine, de zoogenaamde bateaux-lavoirs, maken tegenwoordig, met het oog op het gevaar dat zij door besmetting van het water opleveren voor de openbare gezondheid, te Parijs een belangrijk onderwerp van beraadslaging uit. De zaak is ter beslissing gezonden aan den gezondheidsraad, die een onderzoek heeft ingesteld. Daarbij is geblekendat er 22 dezer waschinrichtingen op de Seine aanwezig zijn, binnen Parijs. Tevens is gebleken, dat het vuile linnen in het Seinewater wordt geweekt en daar zijne schadelijke kiemen verliest, zonder dat het geringste ter ontsmetting is ver richt. Onderzoekingen van den hoogleeraar Miquel tjonen een sterke verontreiniging van het water aan die natuurlijk voor een deel door de waschinrichtingen veroorzaakt wordt. Dientengevolge is thans door de eigenaars der waschinrichtingen voorge- steld, het vuile linnen eerst te ontsmetten en het water, waarin het ontsmet is, te koken. De commissie voor de wereldten toonstelling van 1889 te Parijs heeft be sloten den ijzeren reuzentoren van Eiffel, toe te laten, en de regeering heeft aan dat besluit hare goedkeuring gehecht. Het gevaarte zal omstreeks vijf millioen kos ten en vier verdiepingen hebben, naar elke waarvan het publiek zich doormid del van een ascenseur zal kunnen begeven. Om een denkbeeld te vormen van de hoogte van dit gevaarte, zij het genoeg te zeg- gen, dat de Notre Dame te Parijs ge makkelijk eene plaats zou kunnen vin den in de ruimte, gevormd door den boog der vier voetstukken van den toren. De ruimte beslaat eene oppervlakte van niet minder dan 125 vierkante meter. De hoogte van het ijzeren gewrocht zal het zevenvoud zijn van die van den Are de Triomphe te Parijs. Hee bierbrouwers in Duitschland in den laatsten tijd ten onrechte gestraft zijn wegens het in den handel brengen van een zeer bitter bier, is thans mede gedeeld door prof. Buchinger te Straats burg. De scheikundigen hadden die bittere stof wel niet kunnen aantoonen, maar ze was er toch in, besliste de rechter. Maar nu is te Straatsburg gebleken, door het onderzoek van den apotheker Reeb, dat de oorsprong van dat bittere deze is, dat de brouwers hun mout uit gerst heb ben gemaakt, die uit Frankrijk afkomstig was en met hulzen van de Coronitta Georpicides gemengd was. De brouwers, die genoemde gerst eerst hadden gezui verd, kregen dat bittere bier niet. Die Coronitta is ook naar Lotharingen over gekomen. Overigens heeft prof. Schlag- denhauffen thans de bedoelde bittere stof uit de Coronittazaden afgescheiden. In Denemarken moet weder een der meest uitgestrekte veengronden in brand zijn geraakt. De oorzaak van zulk een veenbrand is doorgaans onbekend, en er zijn er, die beweren dat de brand in die venen nooit gehesl uitdooft, maar altijd voortsmenlt. Ook in '1884 werd van daar een hevige veenbrand bericht. De rechtbank te Brooklyn heeft dezer dagen beslist, dat geen anarchist het burgerrecht in de Yereenigde Staten kan verwerven. Een bekend anarchist had het burgerrecht aangevraagd, maar men was van oordeel, dat hij, met zijn gevoelens, den burgereed van trouw aan de wetten des lands niet kou afleggen Onder de jongelieden, die zich aan gemeld hebben om toegelaten te worden tot de militaire Bchool van Saint-Cyr, waarvoor het examen thans in gang is, bevindt zich ook prins Henri van Orleans, zoon van den hertog van Chartres. De Great Eastern, het monstersehip van Brunei, schijnt eindelijk, na eene schijnbaar eindelooze reeks van rampen en teleurstellingen, eene betere toekomst tegemoet te gaan. De jongste proefneming met het schip is bepaald geslaagd. Aan gekocht door een ondernemend winkelier te Liverpool ligt het nu in de Mersey nabij de groote tentoonstelling, waar het als drijvend buffet en restauratie dienst doet. Ook concerten worden in en op de Great Eastern gegeven en zelfs tooneel- opvoeringen ontbreken er niet. Gedurende de Pinksterdagen alleen werd het groote schip door 23,000 personen bezocht. Omtrent den te Zurich gepleegden belangrijken diefstal van bankpapier en effecten deelt men mede, dat die waar schijnlijk is bedreven door vier personen van welke één op heeterdaad werd betrapt. Hij noemt zich Georg Burton uit Dublin handelaar in kleederengeboren in 1830. Zijne medeplichtigen zijn voortvluchtig, en in het bezit van het gestolene. Een van hen is kennelijk een Engelschman. Hij is 35 a 40 jaren oud, middelmatig groot, slank met zwart haar en dito snorren, zwarte korte geschoren bakke baarden, eindigende in spitse volle baar den, lang, tanig geel gezicht, energieke en vrij moedigen oogopslag, stijve houding hij spreekt Engelsch en Fransch. Hij is gekleed met donkere overjasdonkere nauwe broek en heeft een zwarten stijven en van boven platten vilten hoed op. Deze persoon bedreef mede den roof en is zonder twijfel in het bezit van de gezamelijk gestolen waarde. De begrafenis des Beierschen konings is Zaterdag overeenkomstig het program ma volbracht. De kroonprins van Duitsch-1 Het hof van assises te Rodez heeft Maandag uitspraak gedaan in de zaak van den moord des heeren Watrin te Deca- zeville. Zes der beschuldigden, onder welke twee vrouwen, zijn vrijgesproken. De vier overigen zijn veroordeeld, de een tot acht jaren dwangarbeid, de tweede tot zeven, de derde tot zes en de vierde tot vijf jaren tuchthuisstraf. Volgens de A. C. werd ruim drie jaar geleden voor eene woning in de Goudsbloemdwarstraat te Amsterdam een in doeken gewikkeld kind van ongeveer drie weken gevonden. De vrouw in dat huisdie zelve kinderloos wasnam het kind, een jongen, tot zich en verzorgde het als haar eigen kind. Dezer dagen nu heeft eene ongehuwde dienstbode zich als de moeder aangemeld en den jongen opge- eischt. De pleegmoeder weigert echter hardnekkig het kind af te geven. Volgens een Reuter-telegram van 18 Juni uit Pinang, hebben de Atchi- neezen de Nederlandsch-Indisohe stoom boot Hok Canton nabij Rigas(Nias?) aangevallen. Zij doodden den eersten inge nieur en den tweeden officier, en namen den kapitein en diens vrouw gevangen. De ingenieurszegt het telegramzijn Engelschen. - Het getal drinkfonteinen te Amster dam is thans met twaalf vermeerderd. Bij de jongste verkiezingen voor leden der Tweede Kamer heeft geen der kiezers van Vlieland van zijn recht gebruik gemaakt. De heer J. V. Gz. te Deventer had een zeer prachtig kalf, dat bestemd was om deel te nemen aan de veeten toonstelling te Deventer. Het dier liep in eene weide onder Twelloo genoemden heer toebehoorende. Vreemd zag men optoen men des morgensin plaats van een kalf, slechts een vel in de weide vond. Tot nog toe bleven de bedrijvers van deze misdaad onbekend. Op hunne ontdekking isnaar men beweert, eene premie gesteld. Het wanbedrijf is waarschijnlijk nit wraak of wangunst uitgevoerd. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben aan de Burgemeesters der Gemeente in die provincie machtiging verleend om ten behoeve van hen, die tengevolge van den hagelslag hun uitzicht op een goeden oogst verloren hebben in hunne gemeente eene collecte te houden. In één etmaal, van Donderdag j.l. voorm. 8 tot Vrijdag morgen 8 uren, ie te Wageningen, volgens den regenmeter der Rijkslandbouwscbool, niet minder dan 40 mM. regen gevallen. Uit Diemen wordt gemeldDe felle Noordelijke wind der laatste dagen heeft het water der Zuiderzee met kraoht opgezweept en de zomerkade van den Diemer-Buitendijkschenpolder over stroomd en den geheelen polder onder water gezet. Het weelderig grasgewas, voor het grootste gedeelte reeds gemaaid, is bedorven of weggespoeld. Vele veehou ders lijden hierdoor aanmerkelijke schade. Door de politie te 's Gravenhage zijn Zaterdag middag een party aanplak biljetten in beslag genomen, waarbij weder een socialistische monstermeeting werd aangekondigd in het lokaal Walhalla, aldaar. Volgens een berekening in de Stan daard zijn er bij de plaats gehad hebbende verkiezingen in ronde cijfers uitgebracht 54000 antiliberalen en 48000 op liberalen. Het blad leidt hieruit af dat, als kies tabel en kieswet goed waren, een anti liberale meerderheid zon gekozen zijn. Men meent evenwel reden te hebben om deze beweging te betwijfelen. Het ontslag van den heer Verhulst, als directeur van het concert Diligentia te 's Gravenhage houdt nog steeds de mu zikale wereld bezig en het geschil zal nu op een ledenvergadering moeten uit gemaakt worden. Terwijl sommigen de redenen van het ontslag billijken, vinden anderen het onverantwoordelijk den be jaarden grootmeester der kunst eenvoudig aan den dijk te zetten. Naar men verneemt, zal het Bestuur voorstellen den heer Ver hulst een jaarlijksche toelage te verzekeren, maar men vraagt, of het niet verstandiger geweest ware de geldkwestie te regelen vóór het ontslag te geven. In open zee op de kust van Tessel dreef eergisteren met het stormachtige weer een man in een open bootje. Hij was ten speelbal aan wind en golven en dreef, ondanks al zijne pogingen om den wal te bereiken, verder van de kust. Gelukkig merkten de visschers den benarden toestand van den man op. Zij sprongen aan boord van de blazerschuit ,,T. X. 8" en zeilden naar de plaats des gevaars. Een uur later keerden zij behouden terug met de vlet en den geredden man. t

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2