tusschen echtgenooten de mandie zich zelf niet langer meester was, pakte een brandende petroleumlamp op en wierp die zijn vrouw op 't lijf. Haar kleeren raakten in vlam en zonder groote tegen woordigheid van geest en doelmatige „selfhelp," ware de vronw zeker het slachtoffer geworden van den „ontvlam den toorn" haars gemaals. Zij kwam er nu bijna ongedeerd af. Uit Delft wordt medegedeeld, dat aldaar gisteren een pasgeboren kind over leden is tengevolge van eene vergissing van eene geneeskundige. Een kraamvrouw wilde voor haar kind, zes dagen oud geneeskundige hulp inroepen, en zond een meisje van 13 jaar met eene bood schap naar den geneesheer B. Deze, mee- nende dat de moeder pijnen had schreef een morphine-drank voor, die dadelijk bij het kind den dood ten gevolge had. Het lijkje is naar 's-Hage opgezonden en vertoonde de kenmerken der vergif tiging. De socialist Belderok, rondventer van Recht voor Allen, is te Amsterdam op heeterdaad betrapt door twee rijks veldwachters terwijl hij aan het Paleis van jnsitie een van de oproerige biljetten aanplakte, waarvan dezer dagen is melding gemaakt. Het biljet is gericht aan de Neder- landsehe werklieden, en is honend voor het koningschap en voor Z. M. den Koning. Bij hem werden nog gevonden 106 exemplaren dezer biljetten. Eene vrouw, die Woensdag voor het tweede kantongerecht te Rotterdam terecht stond ter zake van het maken van nachtgerucht op de straat, kreeg na het requisitoir van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie zulk een hevig zenuw toeval dat zes agenten van politie noodig waren om haar uit de gerechtszaal te verwijderen. Als curiositeit wordt medegedeeld, dat bij de verleden week te Zierikzee gehouden landbouwfeesten o. a. een lucht ballon zou opgelaten worden, doch dat dit door de politie verboden isen wel op grond eener zeer oude wetsbepaling of verordening, naar men zegt uit den tijd toen de luchtballons pas uitgevonden waren. Uit Oorsohot wordt gemeld: Terwijl de metselaar Willens in den vroegen ochtend bezig was eenige reparatien te doen in den stal der bouw hoeve, toebehoorende aan den heer Goos- sensvond hij bij het afbreken van eenig metselwerk een kisje waarin voor eene waarde van ongeveer 500 aan oude gouden tienguldenstukken aanwezig waren. Te Breskens zijn drie leden uit het huisgezin der weduwe v. L., moeder en twee dochtersplotseling ongesteld gewor den na het gebruik van een boterham met leverworst. Een heer, aldaar gelo geerd werd eveneens ziekterwijl een anderedie bij de weduwe op kamers woonde, en van de worst niet genuttigd had geen letsel ondervond. Wel een bewijs dat de worst oorzaak was het voorge vallene. Dat het Zeeuwsche stadje Sluis goed bier levert en er daar en in den omtrek menig „pintje" gedronken wordt, bewijst wel het feit, dat binnenkort, naast de twee druk werkende bierbrou werijen, eene derde zal geopend worden. De eigenaar heeft gegnonde hoop dat hem niet aan klanten zal ontbreken. In sommige streken van Walcheren doet zich het verschijnsel voor, dat de gezaaide of gezette brnineboonen niet boven den grond komen. Een onderzoek heeft geleerd dat de ontkieming tot dusver achterwege is gebleven. Men meent dit te moeten toeschrijven aan gemis van regen op zijn tijd, waardoor de bodem den vereischten graad van vochtigheid tijdelijk moet missen. Als de boonen maar geen kiemkracht hebben verloren. Zonderlinge evolntiën van een schaap. Zulk, een vreedzaam dier, van de kudde afgedwaald, werd in de dorpstraat te Kloetinge door een hond achtervolgd. In zijn angst sprong het door een groote spiegelruit, die het geheel verbrijzelde. Juist maakte het dier zich gereed om door eene andere ruit weer op de straat terug te keeren, toen het gelukkig door de bewoners gegrepen en door de deur naar buiten gelaten werd. Het zonderlingst is nog wel dat het dier geen letsel heeft bakomen. Bij een landbouwer onder Biervliet werd Vrijdagmiddag diens dochtertje, een meisje van een paar jaren, door den hof hond in den arm en 't gelaat gebeten en een der ooren meer dan half afgerukt, zoodat geneeskundige hulp onmiddelijk ingeroepen werd. De wonden aan arm en wang zijn weinig beteekenend. Het ongeval had plaats in het bijzijn der dienst bode, die den hond eten gaf. Het dier stond bekend als goedig van aard. De soldaat R. van het garnizoen te Middelburg die, als schildwacht voor het huis van arrest geplaatst, zijn post verliet, met achterlating van zijn wapens, werd heden naar Den Haag overgebracht, om zich daarover voor een krijgsraad te verantwoorden. Terwijl de knechten op de hofstede van den landbouwer D. onder Biervliet Zondag aan het middagmaal zaten, kwam een Belg op het zoogenaamde conventen nam de Zondagsche kleederen weg, die de knechten daar na kerktijd neergelegd hadden. De politie werd onmiddelijk ge roepen, en eerst de dief en daarna de vermiste kleederen, verscholen tusschen de veldvruchten, gevonden. De gearresteerde is Maandag naar Yzen- dijke getransporteerd, om vermoedelijk de reis naar Middelburg te vervolgen. Jaren geleden schijnt die zelfde vreem deling zich op dat hof eveneens aan eene ontvreemding schuldig gemaakt te hebben. Hij woonde er toen als knecht. Het is thans volgens dr. Klein ook mogen gelnkken de bacterie van het mond en klauwzeer af te zonderen en aan te kweeken. De bacteriën (diploeoccen) tieren welig in de melk voort. Door onderhuidsche inspuiting der cul turen werd geen ziekte voortgebracht, maar wel door voeding daarmede, tenzij inënting heeft plaats gehad, in welk geval de dieren vrij blijven van de ziekte. Te Nijmegen zijn door het breken van een steiger, die niet goed bevestigd was, bij een in aanbouw zijnd gebouw een drietal metselaars van eene aanmer kelijke hoogte gevallen, tengevolge waar van een hunner voor dood naar het zieken huis moest worden weggedragen, terwijl een ander zoodanige wonden aan het hoofd bekwam, dat zijn leven niet buiten ge vaar is. De derde kwam met den schrik vrij. Tegen Lieze, beschuldigd den ver moorden Lamblée bestolen te hebbenis 6 jaren tuchthuisstraf geëischt. Bij de hervormde kerk te Ferwerd (Fr.) heeft men op eene plaats, die men zeker weet, dat in eenige eeuwen niet geopend is geweest, talrijke geraamten gevonden in nog volkomen gaven toestand, en die belangrijk grooter en forscher zijn dan van het thans levende geslacht. De gemeente Sleen ontving in het laatst der vorige week een eigenaardig geschenk. Eene vrouw nl. liet in eene kruikar bij het gemeentehuis een tweetal kinderen achter, waarvan zij voor ongeveer acht weken was bevallen. Toen men de arme onverzorgd achtergelaten kleinen bespeurde, had zich de ontaarde moeder reeds eenigen tijd verwijderd. Men zoekt thans naar haar. De twee kinderen zijn voorloopig op gemeentekosten in een huisgezin te Sleen opgenomen. Te .^.rnhem werd Dinsdag een pak coupons ter waarde van ƒ5000 verloren. Vijf sjonwers vonden het pak, wisselden in eene tapperij een paar coupons in, en behielden het overige. Zij werden echter 's nachts door de politie uit hun bed gelicht, en in verzekerde bewaring gesteld. Een voortvluchtige kassiersbediende uit Nijmegen, heeft ook in zijn gezelschap medegenomen den korperaal J. H. E. E. Gnlikers, oud 20 jaar, lang 1.63 meter, blond haar, gezond uiterlijklitteeken aan het hoofddie met den voortvluchtige zeer bevriend was en sedert Zondag jl. van het 5e regiment infanterie te Nijmegen wordt vermist. Bedoelde korperaal heeft zich van zijne militaire kleeding ontdaanen is met den onttrouwen bankiersbediende in bur- gerkleeding Zondag ochtend omstreeks 9 uur van Lent per rijtuig naar Arnhem vertrokken. Zij schijnen zich dien dag te Arnhem te hebben opgehoudenalthans volgens inlichtingen, zouden zij daar in onderscheidene cafés zijn gezien. In een gezin op het platteland werden vader en dochter veroordeeld; de eerste wegens het rijden op de kleine steenen tot 3 boetesubs. 2 dagen gevangenis straf, en de dochter wegens burengerucht tot f 5.50 boetesubs. 3 dagen. Daar volgens hunne meening het „zitten" voor zoo iets geen schande is, werd be sloten die 8.50 maar te sparen en de straf te ondergaan. De tijd voor den vader was aangebrokenbeladen met een aan tal „stikken met spek" en eene kruik bier ging hij op reismaar moest te bestemder plaatse aangekomen, natuurlijk alles afgevenen 's morgens zijn maal doen met droog roggebrood en koffieook kreeg hij een bakje met zout om op het brood te doen. Dit sehynt hem slecht bevallen te zijn want wel is waar roemde hij de zinde lijkheid, maar dat roggebrood zat hem zoo dwars in de maag, dat toen hij te huis kwamhij voor zijne dochter dade lijk de ƒ5.50 betaalde. Volgens zijne meenig zou de „maid" het er geen drie dagen uithoudenen dit te meer omdat het gezelschap hem ook alles behalve bevallen was. Dit voorbeeld zal zeker bij de in voering van het voorgenomen stelsel van de eerste drie dagen op water en brood wel meer voorkomen. - De Alkmaarsche gemeenteraad heeft het besluit genomen het Waagpleindat steedsmaar vooral in deze dagen te klein blijkt voor den aanzienlijken aanvoer van kaas, met omstreeks 100 vierkanten meter te vergrootendoor den aankoop voor amotie van drie perceelen voor de som van ƒ19,000, behalve de kosten van overdracht en levering. Onder geleide en toezicht van den Amsterdamschen professor Max Weber, is een dolfijnwelke te Tessel aan strand is gespoeld, naar het Zoöl. Gen. N. A. M. vervoerd. De visch is ruim 3 meterlang. Te Amsterdam zijn door ambtenaren aan de Amstelwaeht aangehouden 68 kisten vensterglas, wegens te lage aan gifte, gewicht bruto 5050 kilo, in diverse maten. Volgens de Delftsche Courant is in de groote zaal van het Prinsenhof te Delft de eikenhouten muurbekleeding ge heel gebijtst en in het was gewreven. De uitermate donkerebijna zwarte kleur, die zij hierdoor kreeg begint langzamer hand plaats te maken voor de donker bruine kleur, zooals die van oud eikenhout is. De meubelendie sedert langen tijd slechts bestonden nit twee kasten naar het model uit den tijd van Prins Willem I, zijn sedert gisteren vermeerderd met een viertal voorwerpendrie stoelen en een rustbankje, te Amsterdam vervaar digd naar het model van genoemd tijd vak. De eene komt in vorm geheel over een met dien onder no. 1659 geëxposeerd geweest op de historische tentoonstelling in J uli en Augustus 1881 alhier gehouden en waarvan gemeld werd dat het de stoel was waarop Willem I in 1578 gezeten heeft, toen hij bij Dirk Janz. de Graeff burgemeester van Amsterdamgelogeerd was en die hoewel de eigendom van de familie de Graeff, thans berust in het museum van het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap te Amsterdam. De beide andere stoelen zijn aan elkander gelijk en van eene massief houten en rechtopgaande rugleu ning met inlegwerk voorzien. Het rust- bankje is evenals de stoelen geheel van eikenhout en met eene beweegbare rugleu ning. Onder allen bevindt zich een kastje, bewaarplaats voor boekenpapieren of dergelijke. In het gebouw van „Felix Meritis" te Amsterdam had Zondag middag een bijeenkomst plaats van de vele vrienden en vereerders van den heer Hofdijk, om hem, den Kennemer minstreel geluk te wen- schen met zijn zeventigsten verjaardag. Geestdriftvol werd de hooggewaardeerde schrijver van „ons voorgeslacht" door een groot getal letterkundigen en kunstenaars toegesproken en menig bewijs van achting getuigde van de liefde, die men den talent vollen auteur toedraagt. De plechtigheid werd besloten met een maaltijd op „Duin- lust" bij Zandpoort. De Koning van België heeft den heer Hofdijk tot ridder in de Leopoldsorde benoemd. Een kastenmakersgezel, die Zater dag avond in de Damstraat te Amsterdam bij het in arrest nemen van een venter van het blad Recht voor allen, luide op ruiende woorden gebezigd heeft, zal wegens opzetting tot wederspannigheid worden vervolgd. Uit Venloo wordt gemeld dat daar tegenwoordig dikwijls Pruisische grens- douanen in bnrgerkleeding worden aange troffen, die komen spionneeren wie en waar men tabak en koffie koopt om die artikelen in Daitschland binnen te smokkelen. Daar aan wordt het toegeschreven, dat van de vele smokkelaars in den laatsten tijd en kelen in hunne handen vielen. De nieuwe cellulaire gevangenis te Breda wordt met 15 Augustus e. k. in dienst gesteld. Naar men verneemt, bestaat het plan om in de verzakking der fundeering van de overkapping van het Centraal station, volgenderwijs te voorzien: Op de bestaande fundeering wordt eene be- tonlaag gemetseldwaarop kapbeenen voorzien van rollen (op zoogenaamde schaatsen) komen te staan. Bij aanwendig van dit minst kostbare hulpmiddel wordt bij eventueel voortgaande verzakking geen nadeel toegebracht aan de overkapping zelve, wijl deze dan niet, althans slechts zeer gering, in de beweging deelt. Bij denzelfden slager te Arnhem, waar onlangs eene geheime bewaarplaats van niet voor de belasting aangegeven vleesch werd ontdektis Maandag ochtend door de komiezen op nieuw eene hoe veelheid vleeschbenevens wagen en paardwaarmee het vervoerd werdin beslag genomen. Meermalen maakten wij reeds mel ding van het bijgeloof dat zich vooral aan den Ringdijk der Haarlemmermeer nog in al zijn geuren en kleuren vertoont. Nu verkeert er weder een huisgezin in de grootste ongerustheidaangezien de buren een teeken gezien hebben in den vorm van een onBchuldigen ekster dat hen aan wijst dat er spoedig een lid van dat gezin zal sterven. Deze ekster brengt dikwijls den morgen in de nabijheid der woning door wat de buren tot die onderstelling aanlei ding geeft. Dat men er werkelijk aan ge looft blijkt hieruit, dat men den vogel nu herhaaldelijk verjaagt, doch volgens zeg gen is het nute laat. Donderdag middag hield de heer M. J. Hengeveld van Alkmaar te Halfweg de aangekondigde voordracht. Verschillende vormen en rassen van paarden werden nagegaan en de deugden en gebreken bij een twintigtaldoor eenige landbouwers welwillend afgestanepaarden aangetoond. De redevoering werd met veel belang stelling aangehoord en gevolgd. HAARLEM, 2 Juli 1886. Donderdag middag is alhier een proefrit gedaan met drie tramonni bussen, uit de fabriek van den heer Beijnes af komstig. De tocht ging van het Stations plein door de Jansstraat over de Groote Markt, door de Zijlstraat en over Over- veeu naar het logement bij de kerk te Bloemendaal. De gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal, het bestuur van de Haarlemsche tram enkele aandeelhou ders en verdere genoodigden namen aan den proefrit deel. Ieder rijtuig heeft 12 zitplaatsen, 8 staanplaatsen op twee balkons en is als tramrijtuig ingericht. Het voertuig is keu rig gemaakt. De rit duurde ongeveer een half uur. Na aanbieding van den eerewijn en vele toespraken en wenschen voor den bloei der onderneming, welke in drie maan den geheel tot stand is gekomen, werd de terugtocht naar Haarlem aanvaard, waar de stallen met 16 flinke paarden bezichtigd werden. Heden is de dienst geopend. -Het eindexamen aan het Gymnasium alhier had plaats op 25, 26, 28, 29 en 30 Juni. Achttien kandidaten namen er aan deel. Toegelaten werden voor de facul teit der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid en der letteren of wijsbegeerte de heeren A. Leendertz, H. G. Derx, A. Maclaine Pont, H. Hulshof, D. J. H. Haakman, J. D. Bierens de Haan, C. J. de Lange, W. J. M. Plate, M. JStibbe, A. W. de Pauly, E. A. Hoeflelman, P. Teding van Berkhout en K. A. Cohen Stuart (en- traneus) voor de faculteit der genees kunde of de wis- en natuurkunde de heeren C. W. Broers, H. Hulshof, L. P. van Lelijveld (extraneus), J. W. Lem (extraneus) en J. H. Meerburg (extraneus). Een kandidaat is afgewezen. - In de maand Juni is bet Museum voor schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier bezocht door 338 beta lende en door 371 niet betalende personen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2