N ieu wsberichten. De Wandelplaatsen en de Plantsoenen zijn bij de gemeente zelf in onderhond. De Kiosken in den Hout zijn verpacht ge durende 1885 voor ƒ243.De fontein j in den Hout heeft gewerkt als in voor gaande jaren. De kudde herten in de Hertenkamp heeft men verminderd met tien bokken, welke bij verkoop ƒ164. opbrachten. De pachtsom der vischwateren beliep 1066.'sjaars, doch de nieuwe pachtsommen voor de jaren 1886 tot |j 1890 bedragen gezamenlijk ƒ771.waar schijnlijk per jaar. De vergunning om te jagen op het Rietland in de Liede be- droeg ƒ2. Straten, Pleinen, Riolen en Waterleidingen. De gemeente be kwam in 1885 24 aren, 44 centiaren grond voor nieuwe straten. Als bijdrage in de kosten voor daar uittevoeren openbare werken ontving de gemeente ƒ1801. terwijl de gemeente met HH. Regenten van het St. Eliaabeths-Gasthuishofje een ruiling tot stand bracht,met vergoeding van 2500 door de gemeente, ten doel heb bende verbreeding van de Barrevoetesteeg. (I Hog is het stuk weiland voor het Pavil joen de gemeente heeft dit van het Rijk in erfpaoht opgehoogd en als wandelplaats aangelegd. De toegangen tot de museums in 't Paviljoen zijn hierdoor aanmerkelijk verbeterd. Het maken van trottoirs vorderde een uitgaaf van ƒ2208.13. Het onderhoud der straten en wegen geschiedt door ge meente-werklieden. Een gezamenlijke op-1 pervlakte van 46 497.31 M1 werd in 1885 verstraat of op nieuw bestraat voor reke ning der gemeente en 5916.56 H2 voor rekening van partikulieren, die hiervoor aan de gemeente 4259.92 betaalden. Met inbegrip der herstellingen aan de puin- wegen was het geheele bedrag der ver goedingen over 1885 4757.76s. Voor het leggen van bij de gemeente voor handen riolen, en bijbehoorende werken, het ophoogen van terreinen enz. betaalde de gemeente ƒ12833. De kosten van de bestrating, enz. van het Nassauplein en voor de nieuwgebouwde huizen aan de Kinderhuisvest bedroegen ƒ1680. De verkoop van grasgewas baatte de gemeente met ƒ1580.50; in 1884 was dit ƒ1952.50. Van het onderhond der pompen was aannemer H. de Koning voor 799 'sjaars. De duinwaterleiding-maatscbappij breidde in verschillende straten haar buizennet uit. De definitieve goedkeuring van de uit dieping van het Spaarne (van de spoor wegbrug tot Spaarndam) kon in 1885 nog niet tot stand komen. De heer J. Graaff werd voor ƒ914 aannemer van het maken der betonning van de daar thans aanwezige nieuwe vaargeul en voor het aanbrengen van nieuwe meerpalen in Noorder- en Zuider Spaarne was ƒ190 noodig. Het diep- en schoonhouden der gemeentewerken en het ledigen van fac- caliënputten eischte ƒ2813. De toestand van het grachtwater binnen de gemeente was voldoende, zoodat dat voor de verver- sching geen kunstmiddelen behoefden aan gewend te worden. Ter bevordering der waterverversching is met Rijnland een schikking getroffen. Wordt vervolgd.) De groote glasfabriek van den heer Eugène Baudoux, die tijdens de ongere geldheden nabij Charleroi in Maart 11. geheel vernield werdis bijna geheel weder opgebouwd. 500 werklieden, die door de vernieling der fabriek broodeloos werdenkunnen hierdoor geregelde bezig heid verkrijgen. De ten gevolge van de vernieling gedwongen werkstaking heeft voor de werklieden een verlies van 600,000 fr. aan werkloon berokkend. De fabriek leverde alleen één negende der geheele zeer belangrijke productie van glaswerk in België Men staat te Weenen verstomd over het waagstuk van den leidekker Pircher, die in den nacht vóór's Keizers verjaardag tegen den 475 voet hoogen toren der St. Stefanuskerk van buiten opgeklommen is en eene groote vlag aan de spits heeft vastgebonden. Hij begon des nachts om half een zich langs den bliksemafleider naar boven te werken, kwam op het dak en wist toen, door gebruik te maken van de Gothische ver sieringen, die buiten den toren uitsteken, de spits te bereiken. De torenwachter, die een witte gedaante langs zijn venster zag glijdenhield ze natuurlijk voor een spook en telegrapheerdedoodelijk ver schrikt, aan de politie en de brandweer. Deze rukte dadelijk met ladders en valzeilen aanten einde zoo noodig hulp te bieden. De waaghals had intusschen zijn weg voortgezet enna op de kruisbloem een tijdlang uitgerust te hebbenden adelaar bereikt en de vele meters lange zwartgele vlag aan een der pooten bevestigd. Langs denzelfden weg als hij gekomen was daalde hij langs de buitenzijde weer om laag, waar hij door de politie en de brandweer, benevens duizenden nieuws gierigen, die niettegenstaande het nach telijk uur op het plein bijeengekomen warenwerd opgewacht. Nauwelijks had hij vasten grond onder de voeten, of hij werd in hechtenis ge nomen maar den volgenden dag weder op vrije voeten gesteld, toen men zich overtuigd had, dat hij met geen kwade bedoelingen, maar alleen om den Keizer eene bijzondere hulde te bewijzenzijn gevaarlijk kunststuk uitgevoerd had. Yoor zoover tot heden bekend is, klimt het aantal muzikale werken, door Liszt vervaardigd, tot het hooge cijfer van 647. Van dit aantal zijn 63 geschre ven voor orkest, hiertoe behooren 33 transcriptiën en 517 voor klavier, waarvan 300 transoriptiën. Voor orgel heeft Liszt 20 werken geschreven, voor zang 39 en melodramatische werken 5. Te Stettin was een borstelfabrikant veroordeeld, omdat hij op Zondag had uitgestald. De veroordeelde zette het vonnis voor zijn raamomgeven door eene trophee van borstelsen met de namen van twee buren die als getuigen in de zaak waren gehoord. Het openbaar ministerie vervolgt nu den fabrikant ter zake van „beleediging der justitie" en de rechterlijke macht zal dus moeten beslissen of iemand, die zijn eigen veroordeeling op die wijze bekend maakt, de justitie beleedigt. In de maand October zal te Parijs eene tentoonstelling van katten plaats hebben. De eerste prijs zal bestaan in eene gouden medailje ter waarde van lOOOfr. De commissie voor de tentoonstelling is reeds gevormd. Zij bestaatzegt menuit letterkundigenveeartsenkunstenaars en landbouwers. Waarom, vraagt een der bladenook niet eenige oude vrijsters in de commissie opgenomen? Men zegt dat Grévy wenscht af te treden als president der Fransche repu bliek. Hij is wel niet ziekmaar zeer zwak, zoodat zijn omgeving zich bezorgd maakt. Voor eenige maanden werd teLon den zekere Dusant veroordeeld wegens moordaanslag op den diamanthandelaar Tabak en diefstal van diamanten ter waarde van 25000. Thans zijn vijf personenverdacht van medeplichtigheid door de politie aangehouden. Een van hen is door den heer en mevr. Tabak herkend als de persoon die met Dusant bij hen kwamom diamanten te koopen. Uit het groote Heidelbergsche vat dat ter eere van de universiteits-feesten weer in gebruik is gesteld, werden van 4 tot 15 Aug. 14.000 liters Rnpperts- berger getapt en gedronken. Alexander, vorst van Boelgarije heeft zijn verzet tegen Rusland met het verlies van zijn troon moeten boeten. Voor zeven jaren was de Vorst door Russischen invloed op den troon gekomen; hij had kunnen vergeten dat hij als vorst van Bulgarijen in de eerste plaats Ruslands belangen had moeten voorstaan. De ont troning geschiedde met medewerking der regeering en van het leger, dat door zijne energie verleden jaar herhaaldelijk ter overwinning geleid was. De gevangene is in een stoomschip de Donau afgevoerd. Er is een voorloopig gouvernement opgericht zonder Zankoif. Door 4 baggelaars is ten oosten van Winsnm in het vaarwater 3,4 kilo aan oude zilveren munten gevonden, meeren- deels stukken van 28 stuivers, zoogenaamde ach-en-twintigen, waaronder met het jaar tal 1690, één-gulden-stukken en oude schellings en dubbeljes. Als een bewijs hoezeer gronden en gebouwde eigendommen in weinige jaren aan waarde verloren hebben, kan dienen, dat een stuk grond te Mierloo, ter grootte van 5/6 HA., dat voor zeven jaren 2000 opbracht, dezer dagen met het daarop gebouwde huis en de zes woningen slechts den spotprijs van 3400 kon opbrengen. Te Eindhoven werd eergisteren in hechtenis genomen een persoon die zich er mede bezighield verscheidene hotel houders op te lichten. O. a. had hij te Deventer een kostbaren stok van den zoon des huizes bij zijn vertrek medegenomen, en wel hij zou ook te Tilburg in het hotel De Gouden Zwaanwaar hij kamers besteld had zijne oplichterij voortgezet hebbenindien hij niet herkend was door een handelsreiziger. De verdachte, argwaan koesterdemaakte zich uit de voeten en reisde naar Eindhovenwaar intusschen de politie gewaarschuwd was. Jeanne Lorette, die haar gevange nisstraf te Arnhem ondergaat, is sedert eenigen tijd ongesteld en schijnt aan eene kwijnende ziekte te lijden. Zaterdag avond is door den laatsten trein van Gorinchem naar Dordrecht, in de onmiddelijke nabijheid van het station te Dordrecht, zonder schuld van den machinist een man aangereden, die den volgenden morgen stierf. De ongelukkige woonde in de Raamstraat te Dordrecht en laat eene weduwe met vijf kinderen na> Toen de heer D. de P., hoofd der school te Bloemendaal11. Zaterdag avond van zijn vacantiereis terugkwambemerkte hij, dat bij hem diefstal met braak was gepleegd en een aantal zilveren en andere voorwerpen waren ontvreemd. Door het verbreken van eene glasruit aan de achter zijde van de woning had men zich toegang verschaft. Maandag namiddag zijn eenige der gestolen voorwerpen aan het Staten- Bolwerk te Haarlem, gewikkeld in een witte jas, teruggevonden. Maandag avond heeft te Middelburg een treffend ongeluk plaats gehad. Om streeks 10 uren kwam in een bierslijterij een 28-jarig jongmensch. Boven aan de trap gekomenschijnt hij door een dui zeling overvallen te zijntengevolge waarvan hij van de ongeveer vier meter hooge trap viel. De jonge man was binnen weinige oogenblikken een lijk. Maandag avond maakte 's-Graven- hage een persoon, tevens in schutterlijken dienstdie zich zoodanig gedroeg, dat de politie er bij te pas moest komen, van het hem verstrekte wapen (een sabel) misbruik om den agent van politie op het hoofd te slaan. Hij was zijne woning binnengetreden en had het zijdgeweer voor den dag gehaald. Wegens dit gewapend verzet tegen de politie zal hij zich later te verantwoorden hebben. Naar de Arnh. Ct. verneemt, is een tweede verzoek om gratie ten behoeve van mevrouw Bulkley ingekomen, ditmaal voorzien van eene verklaring van den waarnemenden geneesheer in de gevangenis te Dordrecht, dat een lang verblijf aldaar voor haar leven gevaarlijk te achten is. Aan de werf van den heer Van Heemstede Obelt aan den Kadijk te Am sterdam is op bestelling van Z. M. den Koningeen vaartuigje gebouwd voor het prinsesje, om mede te spelevaren. Het is een vierriems wherrywrigged, met vaste bankenongeveer acht meter lang. Boven den stuurstoel is eene zonne tent gemaakt van wit en blauw gestreept linnende bank daaronder draagt een blauw zijden kussen. De houten vloer is ingelegd met twee kleuren. Het vaartuig zelf is van cederhont gebouwd en met verguldsel versierdwaar metaal noodig was schittert het nikkel. De wapens van den Koning en de Koningin zijn klein maar smaakvol op de achterplecht geschil derd. Aan den voorsteven prijkt de naam „Emma," en ook de riemen dragen eene gekroonde E. Voorop staat een oranje wimpel, en achterop de Nederlandsche vlag. Te Breda geraakten deze week twee kinderen zoek. De geschiedenis dier kin deren isdat zijeen glasruit gebroken hebbende, bang voor de politie waren gemaakt, waardoor zij de ouderlijke woning zijn ontvlucht. Het eerst waren ze dan ook nergens te vinden, tot men ze eindelijk na lang zoeken, des nachts heeft gevonden in eene weide onder Teteringen waarin zij beiden rustig lagen te slapen. Dat de ouders den tijdgedurende welken zij de kinderen kwijt waren, in angstige spanning hebben doorgebracht laat zich begrijpen De twee broeders Menszoons van den zoogenaamden «burgemeesters van de Willemstraat te Amsterdam, zijn be noemd tot broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Zooals men weet, hebben die beide mannen uit het volk zich tijdens het oproer op de Lindengracht onderscheiden door de oproervlaggen neer te halen. Eene daad van moed en vaderlandsliefde, die hun tot eer strekt. Aan de onderscheiding, hun thans door den Koning toegekendis verbonden eene jaarlijksche toelage van ƒ200, die bij overigden voor de helft op de weduwe overgaat. De broeders der Orde van den Nederlandschen Leeuw dragen de zilveren medaille der orde aan een lint van Nau- sausch blauw, met een oranjestreep in het midden. Men heeft thans uitgemaakt, dat, evenals menig ongeluk door ontploffing in fabrieken geweten moet worden aan het fijne stof dat in de lacht van vele van die inrichtingen zwevend is, zoo ook menige explosie in steenkoolmijnen het gevolg is van gelijke oorzaak. Deze werkt als de opvulling van eene ruimte met gas. Bij de groote ontploffing van de Pochinmijn (graafschap Monmouth, En geland) in November 1884 hield de brand op in eene galerij, die nat werd gehou den door een waterwagen, welke vier maal daags water aanvoerde en lek bleek. De Engelsche regeering heeft nu bevolen het vochtig houden der mijnen, die niet van nature vochtig zijn. Sedert lang waren bekend en wer den als meststof gebruikt in verschillende landen van Europa de kopraliethen, d.i. dreksteenen, omdat die stoffen niets anders zijn dan versteende excrementen van voorwereldlijke dieren. Ook worden ze gebruikt, om er fraaie ornamenten voor dames uit te maken. Thans wordt als geneesmiddel veel gebezigd het ichtol, eene scheikundige stof, afkomstig van versteende vissshen uit een ander tijd perk van de voorwereldlijke schepping. Al waren er tijdens het bestaan ook van deze dieren misschien nog geen menschen op aarde, om er nut van te trekken, toch blijft dat nut vroeger of later blijk baar niet uit, zij het dan pas na duizen den of tienduizenden van jaren! Uit Dordrecht wordt gemelddat. mevr. Bulkleydie aldaar hare gevange nisstraf ondergaat, vrij ernstig ongesteld is. Om te probeeren of melk met. water verdund is, behoeft men slechts een goed gepolijste breinaald loodrecht in de melk te laten zakken. Als er bij het uithalen ook maar een klein weinig melk aan blijft hangen kan men zeker zijn, dat de melk niet verdund is. De namenwelke bebezigd worden voor een knot katoen, wol of sajet, blijken nog al verscheidene te zijn. In een der voornaamste winkels te Amster dam zijn in den tijd van éen maand de volgende benamingen afgeluisterd: knot, knoo, knotsie, knotje, knok, knotken, klit, klist, knikkel, kluw, knekkel, klouwel, sluf, streng, ding, dog, dot, feet, wrong, storrel, stukje, stofje, fitoir, roof, roofie, wiB, schutje, terwijl dage lijks nog veel andere benamingen werden gebezigd. Het gebruik van Volapük zou voor een bediende in een sajetwinkel waarlijk een uitkomst zijn. Mevrouw B. op het Groenewegje te 's-Hage liet Zaterdag aan onvermo- genden kosteloos muilkorven voor hon den nitdeelen. Jammer, dat er onmiddel lijk weder misbruik van hare goedheid werd gemaakt, daar sommigen zich niet ontzagen, den pas ontvangen korf voor enkele stuivers te gaan verkoopen. Ook zal het hoofdbestuur derVereeni- ging tot bescherming van dieren een aantal muilkorven ter beschikking van onver- mogenden stellen. De veldwachter der Vereeniging, zou ze uitreiken. Donderdag jl. werd door de politie te Maastricht, op vermoedens van diefstal gearresteerd en naar de gevangenis aldaar overgebracht, eene ongehuwde Belgische vrouw. Door de reshtbank in raadkamer nog dienzelfden dag buiten vervolging gesteld, zou zij dien avond het huis van arrest verlaten. Dit kon echter niet plaats hebben, aangezien de aangehoudene eenige minuten vóór haar vertrek aan eene wereldburgeres het leven schonk. Moeder en kind worden nu beiden in de gevan genis verpleegd. Het recht van uitgifte van de Hen- gelosche en Goorsche Courant is gekocht voor v ij f cent. Het busje aan den ingang der Bak kerijtentoonstelling geplaatst, waarin ieder, wiens goed hart hem daartoe dreef, iets voor de armen kon werpen, is heden ge opend f 39.68V2 is er gevonden. Deze som is door de tentoonstellings-commissie bestemd voor het fonds ter ondersteuning van hulpbehoevenden tengevolge van de onlusten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2