Nieuwsberichten. gegeven door 9 hoofden, 52 onderwijzers en 31 onderwijzeressen aan 1822 jongens en 1387 meisjesaan 888 jongens en 693 meisjes kosteloos. De vergoeding krachtens art. 45 der Wet op het lager onderwijs aan de gemeente toegelegd, was voor 1885 bepaald op j 22 427,46. De zaak van de Burgerschool waartoe 24 December 1884 door den Raad werd be sloten is in 1885 niet tot afdoening ge komen. De uitgaven voor Lager Onderwijs be liepen f 132 233.315, waaronder begrepen is ƒ34 070.70 voor het stichten der nieuwe school aan het Wijde (ielde- looze pad. Aan schoolgelden werd ontvangen 24 280.91. De Rijksnormaallessen telden 24 man nelijke en 29 vrouwelijke kweekelingen. De voorbereidingsklasse telt 32 leerlingen. De vijf kweekelingen, die zich onder wierpen aan het examen, verkregen de verlangde akte. Binnen deze gemeente waren 17 Bijzon dere scholen. Aan deze inrichtingen werden door 17 hoofden met 34 onderwijzers, 41 onderwijzeressen en 17 kweekelingen 1579 jongens en 1783 meisjes onderwezen. De school voor kinderen, die wegens klier ziekte of andere redenen de scholen niet mogen bezoekenis in het afgeloopen jaar gesloten geweest. Van het herhalingsonderwijs is in 1885 geen gebruik gemaakt. Van de avondschool of 3e schooltijd alléén toegankelijk voor leerlingen der hoogste klasse, maakten 131 kinderen gebruik. De avondschool voor fabrieksmeisjes, onder bestuur vau zes dames, werd be zocht door 25 a 30 leerlingen. De school voor bejaarden, onder beheer van het Departement Haarlem der Maat schappij »Tot Nut van 't Algemeen" werd bezocht door 21 vrouwen en meisjes, 42 mannen en jongelingen en 22 huzaren. Verder vermeldt het Verslag nog verschil lende Zondagscholen en elf Bewaarscholen, aan welke laatste 1033 jongens en 967 meisjes door 30 onderwijzeressen en 33 helpsters verzorgd werden. Wordt vervolgd.) De Min. van Marine gaf Donderdag aan de Eerste Kamer eenige inlichtingen betref fende het voorgevallene met het ramschip Schorpioen en gaf als zijne meening te kennen, dat een onderzoek door een enquête kommissie buiten het korps zeeofficieren overbodig was. De heer Blussé was van oordeel, dat het buitenland geen hoogen dunk van onze kostbare oorlogschepen zou krygenals deze door sleepbooten in den grond geboord worden. Hij en de heer Franse v. d. Putte drongen op een nauwkeurig onderzoek aan, en de Min. beloofde de Kamer op de hoogte te zul len houden. Metalgemeene stemmen werden aangenomen het wetsontwerp tot vaststel ling van uitgaven wegens verstrekkingen door het Departement van Marine, dienstjaar 1886, en het wetsontwerp tot machtiging van de Rekenkamer tot verevening van de in 1877 gedane betalingen en verrekenin gen. By de behandeling Tan het wets ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den akcijns op de suiker achtten de heeren Blydenstein en Muller geheele afschaffing van den suikerakcyns wensche- lyk, tot herstel van de Nederlandsche suikermarkt. De heer de Bruyn weet het verloop der suikermarkt voor een deel aan de afschaffing der differentieele rechten. De heer Wertheim zocht het middel tot herstel der suikermarkt minder in afschaffing van den akcynsdan wel in eene verbetering der industrie op Java, door betere werktuigen en goedkooper produktie. De Min. van Fin. betoogde, dat de schatkist een verlies van 8 miljoen de opbrengst van den akcyns vooralsnog niet kan lijden. Het wets ontwerp zelf werd niet bestreden en aan genomen met algemeene stemmen op 2 na. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan. By ontvangst der onrustwekkende berichten omtrent het lot van Alexander, vorst van Boelgarye, heeft keizer Wil helm onmiddellijk aan den Czaar doen verzoeken de noodige maatregelen te nemen tot veiligheid van den gevangene en wel met het gevolg dat de Vorst, tot op dien tijd als gevangene behandeld, onmiddellyk werd in vrijheid gesteld. Men verzekert, dat de Vorst Woensdag te Weenen was aangekomendoch van daar weder verder trok, alles onder het geleide van een Russisch officier. Op het verzoek van eenige gemachtigdenom weder naar1 Sofia terug te keeren, moet hij ver klaard hebben, niet dan onder behoorlijke waarborgen van de mogendheden weder naar Boelgarye te willen terugkeeren doch deze blijven voorloopig in afwach tende houdingtot nauwkeurige berichten omtrent het gebeurde aldaar bij hen zijn ingekomen. Vrijdag is de Vorst te Lemberg aan gekomen, waar hij door een opgewonden volksmenigte met gejuich ontvangen en op de handen naar zyn rijtuig werd ge- dragen. Verder ging de tocht naar Breslan en Darmstadt, waar hem ook een warme ontvangst werd bereid. Een Oostenryksch blad begint al „ten stelligste" te verklaren, dat de mogend heden geen kennis zouden gedragen hebben van de samenzwering tegen den vorst. Men begint dus al met de zaak verlegen te worden, te meer, nu gebleken is, hoede Bulgaren op de hand van den vorst zyn. De Engelsche bladen zyn van meening dat een Engelsch-Duitsche combinatie ten zijnen gunste moet werkzaam gesteld worden. Het gerucht gaat dat Alexander by zyn gevangenneming een akte van afstand zou geteekend hebbenals dit zoo is, zal het zeker een wapen in de hand zijner vijanden zyn, om al wat in zyn belang ondernomen wordt te bemoeie- lijken. Men verhaalt, dat de vorst op de drin gende verzoeken van de Boelgaren eu door hoogen buitenlandschen invloed zich heeft laten bewegen om naar zyn land terug te keeren. Deze verandering van opinie staat mede, naar men gelooft, in verband met door hem ontvangen telegrammen uit Franzenbadwaar zooals men weet von Bismarck en von Giers, wie weet welke samensprekingen in het belang van den Europeeschen vrede houden. Thans ver schijnt in de buitenlandsche bladen een bericht, opgesteld naar 's vorsten monde linge mededeelingen. Het blijkt dat zyn gevangenneminghoewel onder Russischen invloed, het werk is van eenige verraders De strijd tegen de hondsdolheid en by gevolg dus ook tegen de honden plaag in het algemeen wordt door de politie te Londen met kracht voortgezet. In 1885 bedroeg het aantal aldaar opgepakte straathonden 25,575. By het opvangen van die honden zyn niet minder dan 180 agenten gebeten geworden, waarvan 3 door dolle honden zoodat zij zich onder behan deling hebben moeten stellen van prof. Pasteur. De beroemde scheikundige Chevreul te Parijs, voor wiens honderdsten ver jaardag op 31 Augustus men aldaar groote toebereidselen maaktis te Angers gebo ren. Zijn eerste leerschool was in zijn ge boorteplaats en hy kwam daar in aanraking met scholieren, die later naam verwierven op het gebied van kunsten of weten schappen, zooals J. David, de groote beeldhouwer, Béclard, de uitstekende pro fessor in de anatomie, MilletGuépin Bastard, Quille en verscheidene anderen. Zeer bevriend werd hy met zijn mede leerling Augustin Béclardde beide jon gelingen blaakten van ijver, moedigden elkander aan, wat bij hen het verlangen naar roem deed ontstaan. Hy bedacht later nog dikwijls, wat hy aan dezen wedijver te danken had. In 1803, toen Chevreul 17 jaar was, kwam hy te Parijs Op twintigjarigen leeftyd werd hij directeur aan het laboratorium van Prof. Vauquelin en professor aan het lyceum Charlemagne en toen hy nauwelijks dertig jaar was werd hij professor in de chemie aan de Gobelins, welke betrekking hij nog vervult. Chevreul volgt een vasten en bijzonderen leefregel. Wijn of versche melk drinkt hij nooit, van zyn jeugd af heeft hy er, even als van visch en verschillende groen ten, een grooten afkeer van. Van koffie is hij daarentegen een lief hebber, deze drank wekt hem op. Zelf schrijft hy zyn lang leven aan zyn ma tigheid en geregelde werkzaamheid toe. De ouders van den heer Chevreul hebben ook de honderd byna bereikt. Er bestaat dus een soort van erfelijke voorbeschik king. Zijn hooge leeftyd is des te op merkelijker, omdat hij geen gebreken van den ouderdom bezit. Hij is nog een aangenaamgeestig prater met een bewonderenswaardig ge heugen. De gemeenteraad van Parijs heeft eene groote gouden medaille laten slaan ter herinnering aan den honderdsten ver jaardag van den hoogleeraar. Deze medaille zal hem bij het feestmaal in het raadhuis ter hand gesteld worden. Tengevolge van het overmatig ge bruik van pruimepitten kreeg dezer dagen een meisje te Zwaag westeinde hevige brakingen die de duidelijke ken teekenen droegen van vergiftiging. Men wete,dat die pitten het vergiftige blauwzuur bevat ten. Haar toestand is thans gelukkig bevredigend. De heer F. A. Onderwater uit Dordrecht maakt met een harddraver, voor een rijtuig gespannen, eene reis door Europa. Hij kwam 21 Aug. na 13 dagen rydens uit Dordrecht te Frankfort a/d. M. aan. Het plan bestaat naar Peters burg te rijden. Het paard was in uitste kenden toestand. In de stoommeelfabriek „De Weichsel" in de Gieterstraat te Amsterdam ontstond Zondag ochtend, omstreeks half twaalf uur, een hevige brand. Hoe het vuur is ontstaan, is onbekend, zeker is het, dat het zich het ergst openbaarde in een zoogenaamden stof kokerloopende van de grootste fabriek naar het bestelhuis en de daarboven liggende zolders. Dê brandweer kwam spoedig en met zeer krachtige hulpmiddelen op het ter rein. Zij werkte met de Jan van der Heyde7 stoom- en 4 handspuiten en 1 brandkraan zoodat het haar gelukte het vuur in zeer korten tyd meester te worden. De brand was reeds om kwart voor éënen geëindigd. De schade wordt op ongeveer f 50,000 geraamd. Te Oosterbeek heeft zich een niet alledaagsch geval voorgedaan. Daar woonde de metselaar H. in een huis't welk zijn eigendom was, doch dat gebouw was op grondbehoorende by de pastoriegoederen. De huurjaren van den grond waren reeds lang verstreken en H. was aangezegd te vertrekken of weer opnieuw in te huren. Daar hij echter meendedat niemand bij machte was hem te verdrijven, deed hij noch het een noch het anderhet gevolg wasdat H. werd aangezegdbinnen drie dagen alles te ontruimen en toen ook hieraan niet werd voldaan, werd de in boedel van H. op den publieken weg gezet en het huis tot den grond toe afgebroken zelfs de boomen en heggen werden afge zaagd en opgeruimdzoodat thans alleen eenige fondamenten aanwyzen, dat aldaar een huis heeft gestaan. Men kan zich voorstellenhoe vreemd H. opkeek, toen hij des middags thuis kwam. Terwijl het boertje van N.-Buinen zijn praktijk heeft neergelegd, gaat het zijn provinciegenoot Veenboer uit Haule, die vóór eenige jaren naar Amerika trok, in dat land vrij wat beter met de uitoefening van de geneeskundewelke hij opvatte na vruchteloos beproefd te hebben zijn brood op andere wijze te verdienen. Zijn naam komt niet zelden voor in de Standard en andere couranten der Ver. Statenen dan altijd als „Dr. Veenboer, wiens zui ver plantaardige medicijnen ten zeerste worden aanbevolen". De man houdt op geregelde tijden zit ting in verschillende plaatsen, en in zijne woning, Boswick-street Grand Rapids, Michichan, 48. Onder begunstiging van het prachtig ste najaarsweder is thans de oogst in de beide IJpolders en den Haarlemmermeer in vollen gang. De veldvruchten en graan gewassen leveren over 't algemeen een goed beschot de aardappelen echter uitgezonderddie zeer veel van de ziekte te lyden hebben. Meestal wordt het koren, na een paar dagen op 't land gestaan te hebben, direct machinaalgedorschtzoo dat de werkende machines de levendigheid niet weinig verhoogen. Jammer, dat deze werkzaamheden zoo kort van duur zyn. HAAKLEM, 31 Augustus 1886. De zesde verjaardag van H. K. H. Wilhelmina, kroonprinses der Nederlanden is heden hier ter stede gevierd met het houden van eene groote parade onder commando van den majoor der Huzaren Vertholen, welk militair schouwspel door het heerlijkste zomerweder begunstigd, eene breede schare van toeschouwers had gelokt. Ter eere van het lief prinsesje heeft bij het orgelconcert in de groote kerk het bekende mannenkwartet Loreley eenige vaderlandsche liederen gezongen, o. a. het Wilhelmus met den ouden text. In de sociëteit „Vereeniging" zal heden avond een kinderfeest worden gegeven tot welks einde de zaal buitengewoon versierd is i en de tuin a giorno zal verlicht zijn. Ook van een groot aantal woningen wapperde de vaderlandsche vlag. In sommige plaat sen van ons vaderland zyn grootere fees telijkheden georganiseerd ten einde van dezen dag een nationalen feestdag te maken. Om hiertoe te geraken, schijnt het niet voldoende dat vereenigingen of bijzondere personen die zaak ter hand nemen. Er kenning en steun van overheidswege zyn daardoor noodig. Wanneer de gemeente besturen zooveel mogelijk jaarlijks op de stedelijke begrootingen daarvoor een som beschikbaar stelden, zou de 31 Augustus weldra een nationale dag zyn, die bij den 24en Augustus, den verjaardag van wijlen Koning Willem I, steeds door allerlei volksfeesten herdacht, niet behoefde achter te staan. Wedstrijd van den Nederlandschen Cricketbond, gehouden te Zutfen, op Zaterdag 28 en Zondag 29 Augustus 1886. Aan den cricketwedstrijd om het mees terschap van Nederland, uitgeschreven door den Nederlandschen Cricket-Bond, namen de volgende clubs deel„De Haagscbe C. C. „Concordia"de Haagsche C. C. „Olympia"; de Z. C. C. „Zutphania"; de Nijmeegsche C. C. „Gelria" en de Haarlemsche C. C. „Rood en Wit". De overwinning werd behaald door de Haagsche C.C. „Concordia"; die de gouden medaille van den N. C. B. ontving. „Rood en Wit" werd Zondag door „Concordia" afgespeeld. De scoring lijst van die partij laten wij hier volgen en men zal daaruit zien dat „Rood en Wit" met 16 punten en één innings verloor. „Rood en Wit". 1st. innings. 2nd. innings. II. E. Arriëns 1 b. van Lelijveld 7 b. Nienwenhuis, C. M. PleijteFz. 6 b. Nieuweuhuis 4 run out C. J. Posthnma 4 c. Verstegbe 0 l'uu out E. A. Iloeffelman 1 b.Nieuwenhuis 6 c. van Lelyveld H. Westerveld. 0 b. Nieuwenhuis 0 b. van Lelyveld W. Schiff 4 b. van Lelyveld 0 b. Nieuwenhuis A.F.P.Hayman 10 b. van Lelyveldlö stumped Koster P. Posthuma 1 b Nieuweuhuis 5 not out H. v. d. Bergh 0 b. van Lelyveld 0 b. Nieuwenhuis A. Beets 0 b. van Lelyveld 0 e. Suermondt. A. Lijkeu 1 not out. 0 b. van Lelyveld bijes, leg bijes 3 bijes, wide halls, noballs 9 31 47 „Concordia" innings D. Koster 3 b. Schiff E. Cremers 1 c. Hoeffelmau C. Nolet 6 b. Schiff H. Suermoudt 18 run out F. van Lelyveld 3 b. Schiff F. Nieuwenhuis 17 b. Iloeffelman V orstius 21 c. Hayman de Koek 0 b. Schiff Verstege 0 c. Hayman G. de Bruyn 5 b. C. Posthuma Smissaert 3 not out bijes, wide balls 17 94 Zondag 29 Aug. 1.1. had te Amsterdam op het terrein gelegen achter het Rijks museum, een cricketwedstrijd plaats tus- schen Amstel's Cricketclub en de Haar lemsche Cricketclub „Excelsior", waarin laatstgenoemde club de nederlaag leed. Dit is de eerste maaldat Excelsior ver slagen werd, doch wanneer men in aan merking neemt, dat de leden geheel onbe kend waren met het terreindat nog meer dan andere terreinen in ons land door ongeschiktheid voor 't cricketspel uitmunt, dan zal men hen deze kleine nederlaag niet als schande aanrekenen. Ofschoon't zeer warm waB,werd van beide zijden met veel animo gespeeld. Als bow lers verdienen de heeren H. Proost en Schroder van Amstel's Cricketclub en de heeren J. L. Jarman en C. Witleveen van Excelsior eene bijzondere vermelding. Uit de hierachter volgende scoringlyBt blykt, wie zich aan bat 't meest onder scheidden. Scoringlijst (b bowled; c st. stumped). H. C. C. Excelsior. 1st innings. 2nd H. Burkens b. Schroder J. de Vries b. H. Proost F. Meijer b. Schroder J. L. Jarman b. H. Proost C. Witteveen b. H. Proost H. Over b. Schroder caught. A. v. Walchren st. H. Proost T. Voltmer J. Francken H. Larssen F. H, Abhing Byes enz. Rodenburg H. Proost Alberts Schroder HProost Pino Peters Rust v. Gilsen Hartimck Koopmans Byes enz. 4 c. 0 c. 7 c. 3 b. 9 c. 0 b. 1 b. 0 0 b. 0 0 b. 4 28 Amstels Cricketclub. c. H Proost c. H. Proost Schroder not out mniDgs. Proost Schroder Schroder H. Proost H. Proost H. Proost H. Proost mu out Rodenburg not out Rodenburg 16 0 6 10 10 1 13 2 1 O o 62 1st innings, st. Meijer b. Jarman b. Jarman c. Witteveen c. Jarman not out b. Witteveen st, Jarman b. Jarman b. Witteveen st. Meijer 2nd innings. 1 c. Jarman 3 b. Jarman 2 c. Witteveen 7 b. Jarman 3 c. Witteveen 8 c. Jarman 0 (Was reeds ge- 3 wonnen door Am- 1 stel's C. C. waur- 2 om niet verder is 1 doorgespeeld). 12 9 49

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2