vrije geneeskundige hulp afgegeven, waar van echter in den loop des jaars 40 zijn ingetrokken. Yoor 29 lijkkisten is uit gegeven ƒ81.50. Het Stads-Armenhuis, onder bestuur van het burgerlijk Arm bestuur, telde 126 bewoners, waarbij 66 kinderen. In het Ziekenhuis werden 20 personen behandeld, zijnde op één na bewoners van het Armenhuis. De kosten van het Stads Armen- en Ziekenhuis beliepen ƒ10 393.85', zijnde ongeveer 27' cent per dag en per persoon, makende met dit het bovenvermelde bedrag voor de bedeeling der huiszittende armen een som van 14 750.61, waarvan na aftrek van eenige baten, ƒ10 633.12' ten laste der gemeente kwam. Op de begrooting was 12 075 hiervoor toegestaan. In het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis waren in 1885 305 personen gedurende 11028 verpleegdagen. Hiertoe zijn ook gerekend 48 personen voor rekening van Gemeentebesturen of Inrichtingen verpleegd. Overleden zijn 13 mannen, 16 vrouwen en 5 kinderen. De gebouwen en de verplegingsmiddelen verkeerden in goeden staat. Gedurende een groot deel des jaars is de afdeeling voor besmettelijke ziekten in gebruik geweest. De ontvangsten bedroegen ƒ25 574.91', het batig slot was ƒ1240.56'. De Stads-Apotheek voorzag in de ge neesmiddelen voor de bedeelden van het Burgerlijk Armbestuur en de verpleegden in het Stads Armen- en Ziekenhuis door het gereedmaken van 21585 recepten. Bovendien werden nog 8663 recepten gereed gemaakt voor rekening van ver schillende Armbesturen en de besturen van enkele Inrichtingen. De uitgaven be droegen 5165, de gemeente verleende hiertoe een subsidie van ƒ3875.60. In het Diaconessenhuis van Jonkvrouw A. J. M. Teding van Berkhout werden in 't afgeloopen jaar 62 personen ver pleegd. De Vereeniging voor Ziekenverpleging verstrekte hulp door het uitzenden van ver pleegsters bij ernstige ziektegevallen en door het uitreiken van krachtig voedsel aan herstellende kranken. Haar uitgaven bedroegen 5159.76'. Onder de Instellingen eener Kerkelijke Gemeente, bestemd voor de armen eener bepaalde godsdienstige gezindte noemt het Verslag: De Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo. Deze vereeni ging ondersteunde in 1885 776 personen en in het winterseisoen 1885/86 leverde hare spijskokerij 58 901 porties gekookte spijs. De Vereeniging van de H. Elisa beth, die 137 arme zieken bezocht en verzorgde en 90 arme huisgezinnen van kleedingstukken voorzagen het St. Josephs-gesticht aan hetSpaarne, dat 78 meisjes uit verschillende plaatsen van het Bisdom van Haarlem verpleegde. Verder vermeldt het Verslag instellingen van bijzondere personen of van bijzondere niet-kerkelijke vereenigingen als: Het fonds van den heer Blommert, het ver strekt brood en turf aan oude vrouwen het fonds van den heer P. H. Klaarenbeek, het reikte aan 68 personen giften en grutterswaren uitde Commissie ter spijBuitdeeling aan behoeftigen, die aan 395 gezinnen met 2104 personen 86 925 porties gekookte spijs heeft uitgereikt en de Van der Burch Stichting. Wordt vervolgd). Nieu wsberichten. Een der grootste boom-aanplanters der geheele wereld is de hertog van Atholl, in Schotland, welke landeigenaar elk jaar op zijne goederen tusschen zes maal 100,000 en 1 milioeu boomen aanplant, vooral eiken, dennen, sparren, larixen, beuken, elzen. De vorige hertog van Atholl dus de vader was eveneens een onvermoeid aanplanter. Toen hij nl. in 1854 daarmede op groote schaal begon, waren al de heuvels om Dunkeld en Atholl nog bijna geheel kaalen men berekent, dat hij in zijn leven niet minder dan 27 millioen boomen op zijn gronden heeft doen poten welke thans gansche wouden en aanzien lijke rijkdommen aan hout vormen. Dinsdag ochtend werden aan het Bergisch-Markische station te Dusseldorf, op verzoek van de Elberfelder autoriteiten, twee zeer elegant gekleede dames gevan gen genomen, die, in gezelschap van een jong meisje, zich op reis naar Nederland bevonden, en het meisje schijnen ontvoerd i te hebben. De dames bevonden zich in het bezit van brieven, waarmede zij meen den te kunnen bewijzen, dat de in Ne derland wonende moeder van het meisje; haar had opgedragen het kind herwaarts te brengen. Groot opzien heeft te Berlijn ver wekt de zelfmoord, door de ook in Neder land bekende soubrette Eugénie Erdoesy gepleegd. De zangeres heeft zich Vrijdag avond in den Thiergarten voor het hoofd geschoten, uit wanhoop over eenen af scheidsbrief van haren minnaar, een adel lijk persoon. De overledene was 28 jaren oud, bezat een flink vermogen, en mocht zich verheugen in eenen ongerepten naam. Zij heeft een open schrijven aan den procureur-generaal nagelaten, in hetwelk zij verzoekt, dat op haar lijk secties worden gedaan, opdat de uitslag daarvan de kwaadwilligen doe verstommen, die, door haren ongerepten naam in twijfel te trekken, de schande zouden willen doen nederdalen op het hoofd van haren minnaar. Op hoog bevel moesten eenige Russen, te Memel woonachtig, Pruissen verlaten met bedreiging van boete en gevangenisstraf, zoo hieraan niet binnen een bepaalden tijd voldaan was, maar uit Rusland kwam de tijding, dat zij wegens hun lang verblijf in Pruissen hunne nationaliteit verloren hadden en dus in hun vaderland niet meer werden toe gelaten. Men is nu zeer nieuwsgierig, waarheen de uitgestootenen, allen behoef tige lieden, thans zullen trekken. De beantwoording van de vraag, wie nu door den Czaar begunstigd zal worden met Bulgarijelicht nog in het duister. Terwijl door enkelen den naam genoemd wordt van Prins Waldemar van Denemarken, meenen anderen dat Alexan der van Oldenburg de man is. Maar wie het ook moge zijn, zijn taak zal niet gemakkelijk zijn. Aan den eenen kant de Czaar, wiens strooman hij zal moeten zijn, aan den anderen kant de bevolking van Bulgarije, die onder Alexan der van Bulgarije, reeds eenigermate aan vrijzinnige staatsinstellingen gewoon is geraakt. In aanmerking genomen evenwel, dat Prins Waldemar wegens zijn bemin nelijke persoonlijkheid hoog bij Rusland staat aangeschrevenzou voor dien de kans het best staan. Curasao is op Dinsdag den 17 Aug. door een storm bezochtdoch veel minder hevig dan die van 23 Sept. 1877. Reeds des ochtends was het weer eenigs- zins donker, doch daar het in de vorige weken herhaaldelijk geregend had, sloeg men op deze omstandigheden niet bijzon der veel acht. Tusschen 9 en 10 uur des voormiddags begon de barometer merkelijk te dalen in dezelfde mate nam de vrees voor een orkaan toe. De winden uit het NoordwestenZui den, Westen en Zuidwesten wisselden elkander af in hevige windvlagendie de grootste boomen ontwortelden. De zee brulde. De bewoners van de huizen langs het strand verlieten hunne woningen en zochten bij hunne buren aan den overkant, op Scharlo, en op den berg eene schuil plaats. De meeste familiën uit de Willem stad namen de wijk naar Scharlo. In de stad en in de voorsteden heeft de wind, behalve het omverwerpen van een aantal boomen geen aanmerkelijke schade aangericht. De zeegolven echter hebben de meeste ringmuren aan den zuidkant op Pietermaal weggespoeld. Van den Hervqrmd-Israëli- tischen tempel en het nieuwe schoolge bouw tot aan de Pen zijn de meeste ringmuren platgelegd. In de Oost-divisie was de schade mer kelijk minder dan in de West-divisie. In dit gedeelte van het eiland heeft de wind groote schade aangericht. De voorraden zout zijn hier wegge smolten daar door den zwaren regen weg gespoeld. Stroohutten zijn weggewaaid of omvergeworpen. De kade voor het Gouvernement en die aan de overzijde zijn erg beschadigd. De boei buiten den havenmond is wegge slagen en iu de haven terecht gekomen. De Javabode acht het voor den bloei van Indië noodzakelijk, dat de In dische begrooting in Indië zelf wordt vastgesteld, natuurlijk onder contróle van Nederland en niet langer in Nederland. Het blad noemt verder een wetgevende raad in Indië het eenige middel om te geraken tot een waarachtig liberaal stelsel. In de laatste dagen komen te Dtrecht vele gevallen van roodvonk en diphthe- ritis voor. De vorige week werden van elke dier beide ziekten ongeveer 20 gevallen waargenomen. De diphtheritis vooral is van kwaadaardig karakter, zoodat veel gevallen doodelijk afloopen. Op de Aelbrechtskade (Oud-Delfts haven) hadden zich Maandag avond hon derden personen verzameld voor een aan den wal liggend Rijnschip, waarin het, naar men zeide, spookte. De bijgeloovigste praatjes werden ge houden en reeds waren er enkelen, die handtastelijk wilden bewijzen, dat spoken en dergelijken hier niet zeer welkom zijn, toen de politie de menigte verspreidde, De beide luchtballons, die Zaterdag namiddag te 4Vs ure uit den tuin van den Parkschouwburg te Amsterdam op stegen, zijn des avonds te 7 V2 ure op het Kampereiland nedergekomen. De grootste hoogte welke zij bereiktenis 2400 meter. Beide ballons vielen tegelijkertijd neder op 600 meter afstand van elkander. Dinsdag avond omstreeks negen ure vervoegde zich een persoon in den winkel van den heer C., goud- en zilversmid, aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam voorgevende een horloge te willen koopen. Nadat men het over den prijs was eens gewordennam de kooper het op en liep zonder betaling den winkel uit. Op het geroep van: „houdt den dief!" zette een bewoner van de overzijde der straat hem achternawien het geluktehem nabij de Nieuwemarkt te pakken en met hulp van nog een voorbijganger aan de politie over te leveren. Een minderjarig meisje, namens de ouders door de politie opgespoord, is te Goes teruggebracht. Toen de moeder haar op het politiebureau kwam afhalen, verklaarde de dochter echter, dat ze daarmee niet gediend was en toch weer zou weg- loopen. België is voor den heer Domela Nieuwenhuis gesloten, tenzij hij zich wil blootstellen aan gevangenisstraf. Het Koninklijk besluit deze betreffende is Domela Nieuwenhuis bij exploit beteekend. De Amsterdamsche gymnasten zul len eindelijk hunnen wensch, een flink en ruim oefenlokaal te bezitten, vervuld zien. Alle hinderpalen, die de uitvoering van het plan der „Maatschappij voor Turngebouwen" tot nog toe belemmerden, zijn uit den weg geruimd, althans nog vóór de wintermaanden zal de fundee ring gelegd en dadelijk daarna met den verderen opbouw worden voortgegaan. Het bestuur hoopt in het najaar '87 met het werk geheel gereed te zijn. Het verongelukken der blazerschuit T. X. 84 heeft weer velen op Texel in rouw gedompeld. De beide opvarenden zijn daarbij zeer stellig omgekomen, en laten ieder een weduwe met kinderen in behoeftige omstandigheden achter. Het ongeluk moet naar de meening der vis- schers vóór of bij het Marsdiep hebben plaats gehad. Verschillende voorwerpen tot het vaartuig behoord hebbende, zijn reeds gevonden. Het gerucht liep daar, dat een der lijken was opgevischt door een Urker visscher. Een voerman is Zaterdag te Arn hem in slapenden toestand van den wagen met hout, dien hij bestuurde, gevallen. De wielen gingen hem over het lichaam en de man bleef op de plaats dood. Hij laat eene vrouw met zes kinderen achter. Naar wij vernemen is het verzoek om gratieten behoeve van mevrouw Bulkley-Bekking ingediend, door Z. M. den Koning afgewezen. -De 4 kolossale blokken graniet, voor het voetstuk van het standbeeld van Hugo de Groot bestemd, zijn te Delft aangekomen. Het beeld, dat een gewicht van ongeveer 2300 kilogram heeft, werd Maandag te Delft verwacht. Met het plaatsen daarvan op het voetstuk, waarop het los komt te staan, met het gezicht naar het raadhuis gewend, hoopt men Woensdag gereed te zijn. Nog steeds werkt men met kracht 1 op de Lutine. Al bestaat de geheele vondst nog maar uit ongeveer 2800 Sp. matten en 71 goudst., toch laat men den moet niet zakken. De duiker meent een ontdekking gedaan te hebben, die, naar hij hoopt, tot een gunstig resultaat zal leiden. Hij meent thans juist op de plaats te zijn, die naar de gegevensde schatten moet bevatten. Volgens eene mededeeling aan het R. H. zijn Spaansche matten (of piasters), waarvan in verband met de Lutine telkens gesproken wordt, zilverstukken uit da vorige eeuw. Vóór 1772 bedroeg het gehalte ËML na dat jaar £2®-. De waarde 1000 J 1000 dezer munten bedraagt ƒ1.92"'1. De apostolische vicaris in Tongkin meldt, dat in Thanhoa in de maand Augustus 700 Christenen werden vermoord en 30 dorpen verbrand, terwijl 9000 Christenen aan hongersnood ten prooi zijn. Er is een dieftal van twee milioen gepleegd ten nadeele van de schatkist van Pernambuco. The Times schrijft, dat er in En geland geen enkel betrouwbaar pantser- doorborend kanon bestaat, alsmede dat een menigte kaveleriesabels onbruikbaar gebleken zijn en 21% der bajonnetten, als te slap, moesten afgekeurd worden. Het treurigst moet het evenwel met het zeege8ckut gesteld zijn, als zijnde het bij onderzoek gebleken, dat een groot deel slecht bewerkt is uit slecht metaal. Of men hier denken moet aan onkunde bij het Britsche departement van Oorlog, dan wel aan misbruiken bij de aanbe stedingen en leverantiën, is nog niet zeker. In het Italiaansche plaatsje Torre Annunziata waar de cholera uitgebroken is, gelooft het volk, even als voor twee jaar, toen de ziekte daar ook was, dat de geneesheeren het choleravergif op last der regeering verspreiden. Het verzet zich daarom met alle kracht tegen de middelen, die aangewend worden om den zieken ge neesmiddelen toe te dienen, en zelfs worden niet dan met moeite de dokters binnen de stad toegelaten. Te Scheveningen heeft men een begin gemaakt met het omverhalen der muren van het verbrande Kurhaus. Door werklieden zijn hier en daar bij de puin- hoopen gesmolten zilveren muntstukken gevonden. Iemand, die uit ondervinding spreekt, geeft den raad om bij brand, als men voor zich en anderen nuttig wil werkzaam zijn, niet overeind te blijven staan, maar op handen en knieën langs den grond te kruipendamp en gloed gaan dan over het lichaam heen en de zuiging langs den- grond verlicht de ademhaling, het gehoor blijft helder en het gezicht niet te sterk beneveld. Laag bij den grond dus bij brand en men kan zich zelf en anderen helpen. Te Stratum werd Woensdag aan gehouden eene vrouw, van zeer verdacht voorkomendie zich in verschillende koffiehuizen bezig hield met het schrijven van brandbrieven. Zij had den mond vol van brandstichten en brandbrieven. Zij werd door de maréchaussée over de grenzen gebracht. Tevens werden twee gevaarlijke sujetten aangehouden die hetzelfde lot deelden. Hoe weinig nog de overtuiging van, het nut van den bliksem-afleider bij velen is doorgedrongen, blijkt uit een raadsbe sluit te 's-Gravenpolder, waar 22 Mei 11. de toren der hervormde kerk getroffen werd. Met algemeene stemmen werd het voorstel van den burgemeester, om het gebouw van een afleider te voorzienver worpen. Wanbegrippen op godsdienstig gebied schijnen gedeeltelijk tot dit roeke- looze besluit aanleiding gegeven hebben. HAARLEM, 14 September 1886. Op het Malieveld te 's-Gravenhage werd verleden Zondag een cricketwedstrijd ge houden tusschen negen Engelsehen, die in Nederland wonen en elf Nederlandsche cricketers. De heer J. Rin uit Noordwijk had zich belast met de samenstelling van het Engelsche team, doch kon slechts negen heeren vinden, die zich op 12 Sept. te zijner beschikking wilden stellen. De heer D. A. Koster, match-captain van de Haagsche C. C. „Concordia", koos het Nederlandsche elftal en dientengevolge zouden de H. H. C. J. Posthuma, Pleyte, Hoeffelman en Westerveld, leden der Haarlemsche C. C. „Rood en Wit", deel daarvan uitmaken. De twe« laatsten waren evenwel verhinderd, zoodat onze Haarlemsche club nu slechts twee leden voor de eleven gaf. Mr. Hayman, match captain van „Rood en Wit", speelde in het Engelsche team mede. Aangezien eenige Haarlemsche cric keters aan den wedstrijd deelnamen, stellen hunne elubgenooten waarschijnlijk belangin

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2