waarvoor hoogstwaarschijnlijk weder eene geldleening zal ooodig zijnmaar nog niet in 1887, hoewel vrij zeker in den loop van dat jaar tot tijdelijke versterking van 's Lands kas wel uitgifte van vlottende schuld zal vereiseht worden. 's Ministers beschouwingen over een finaneieelen toestand waren nog al optimistieschen hij wees op onderscheiden lichtpunten tegenover welke echter als schaduwzijde genoemd werd de omstandigheiddat verschillende vroeger steeds in opbrengst toenemende belastingen stationair geworden zijn of minder opbrengen. Dientengevolge moet de heffing van 5 buitengewone opcenten op het personeel nog voor het aanstaande dienstjaar voorgesteld worden. Door de Regeering werd de gebruikelijke machtiging gevraagd om het tekort over 1887 voorloopig te dekken door uitgifte van vlottende schuld, hoogstens tot 17 miljoen. Na deze rede te hebben aange hoord ging de Kamer over tot het maken van eene nominatie voor raadsheer in den Hoogen Raadeen vijftalwaarvan Mr. Eyselladvokaat te 's-Gravenhage no. 1 is. De heer Schepel kondigde een inter pellatie aan betreffende de oorzaken der spoorwegongelukken op den Staats-spoor- weg bij Sauwert. Daarna is Comité- generaal gehouden over het voorstel van 14 leden betreffende de wijze van open baarmaking van de handelingen der Kamer. Eene kommissie is benoemd om over de uitgave van een analytiesch verslag nader aan de Kamer te rapporteeren. Daarna ging de Kamer uiteen. Maandag zal haar arbeid in de afdeelingen aanvangen. Ook te Konstantinopel heeft men weer last gehad van aardbeving. Schade is er evenwel slechts luttel aangebracht. In de Iersche stad Belfast is het nog niet tot rust gekomen. Vrijdag ver zamelden zich weder groote volkshoopen, die de politie met steenworpen begroetten. De politie gaf vuur; dit en een goede stortbui maakte een eind aan het tumult. Het jonge meisje te Baarndat volgens eisch van het O. M., wegens het stelen van rozen naar een verbeterhuis moest worden opgezonden, is door de rechtbank te Utrecht van alle rechtsver volging ontslagen. Uit het wrak van de Thomas Sorby, het Engelsche stoomschip dat in 1876 nabij Brouwershaven strandde, zyn 279 blokken tin bovengebracht. De voort durend hooge zee aldaar verhinderde met het werk nog meerderen voortgang te makenen zal oorzaak zijndat het eerst daags tot de volgenden zomer gestaakt moet worden. Een man uit Zevenbergendie door een vermoedelijk dollen hond was gebeten reisde op 's rijks kosten naar Parijsmaar, daar aangekomen weigerde hij zich onder behandeling van Pasteur te stellen het pleizierreisje was gemaakt, men zou hem wel weer gratis naar Holland brengen. De expertise omtrent de schade door den Kurhausbrand geleden is afge- loopen. Partijen zijn het eens geworden over het bedrag der schadeloosstelling en hebben de daartoe betrekkelijke processen- verbaal geteekend. Hoewel het vertrek der zwaluwen nog niet dadelijk den winter gebracht heeft, begint er toch al op het gebied der ijssport leven te komen. Zoo ontving onze schaatsenrijder B. Kingsma een schrijven van zijn collega Axel Paulsen uit Noorwegen een uitnoodiging om dezen winter naar Chistiania te komenten einde tegen zekeren heer Hagen te rijden. De leuke Fries begreep echter, dat het Paulsen te doen was een maatstaf te heb ben tegenover dien Hagen, zonder zelf te rijden, en bedankte dus voor de eer. Zaterdag den 25 September had te Delft de plechtige onthulling plaats van het standbeeld, gewijd aan de nagedach tenis van Hugo de Groot. Duizend leer lingen van openbare en bijzondere scholen waren uitgenoodigd om de feestcantate van Nicolaï te helpen uitvoeren en een breede schaar van genoodigden was opgekomen om getuige van de plechtigheid te zijn. De feestredenaar, de heer Mr. W. H. de Beaufort herdacht in welge kozen woorden den grooten De Groot als rechts- en godgeleerde, terwijl tevens zijn beminnelijk doeb tevens mannelijk karak ter in het juiste licht werd gesteld waarna het standbeeld bij monde van den heer Mr. E. J. J. B. Cremers, voorzitter van de Hoofdcommissie aan de gemeente Delft werd overgedragen. Het feest werd des avonds besloten met een illuminatie der Markt. Bij een landbouwer te Colijnsplaat heeft zich het zeldzame geval voorgedaan dat eene kip voor de derde maal kuikens heeft uitgebroed. Van de eerste twee broed sels zijn er 19 in leven, terwijl het beest nu met 7 jongen rondloopt. Waartoe de liefde een mensch al niet' kan brengenTe Assen woont een minnaar dieom het hart van zijn vroegere minnares te verteederen, zioh thans nu en dan voor haar woning in het water werptin de hoop, dat uit vrees voor zijn leven, haar hart zich weder tot hem zal wenden. Dat het niet veel meer dan een bedreiging beteekent, bleek ook Zaterdag voldoende, toen de man, hoewel verscheidene mensehen toeschoten om hem te helpenzich zelf hielp en aan den tegenovergestelden kant van hel Noord-Willemskanaal weer op het droge kroop. Te Akkerwoude is dezer dagen eene behoeftige familie aangenaam verrasttoen bij het overlijden eener hoogbejaarde grootmoeder een spaarpotje werd gevonden, inhoudende vijfenveertig honderd gulden bestaande hoofdzakelijk in gouden tientjes zilveren dukaten en muntbiljetten van verschillende waarde. Noch de grootvader, noch een der kinderen wist bij of voor het overlijden iets van den verborgen schat, die zorgvuldig ingepakt in de bedstede was bewaard geworden. Een paar detectieven uit Londen hebben te Hamburg eene goede vangst gedaan. Zij vonden nl. dat eene bende Duitsche oplichters, die reeds geruimen tijd hun bedrijf uitoefenden, hun hoofd kwartier te Hamburg hadden. De geheele som, welke dit gezelschap op allerlei wijze wist te verduisteren, bedraagt 1,300,000 mark. De grootste schade werd geleden door fabrikanten in het koninkrijk Saksen. De leider dezer bernchte bende is nu te Hamburg gevangen genomen. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: Zij, die Zaterdag voormiddag langs de achterzijde de kazerne der grenadiers en jagers voorbijgingen, werden staande ge houden door de drukte en levendigheid die het kazerneplein vertoonde. Daar klonk de tijding„er is brand in de kazerne." Dit was nu niet het geval, maar werd ten minste veronder steld, ten einde het regiment te oefenen in de maatregelen, die bij een wezenlijken brand in het gebouw zullen worden toe gepast. Omstreeks 11 uren werd brand alarm gemaakt, op welk sein alle man schappen de kamers ontvlodenmet medeneming van hunne kleeding, wapenen, equipementstukken en beddengoedal welk goed op de plaats werd nedergelegd. In zeer korten tijd was het kazernegebouw ontruimd. De brandspuiten manoeuvreerden met hare gewone bediening op de binnenplaats, en wierpen flinke stralen water in de vlammen, die men zich moest verbeelden als reeds hare trillende tongen aan alle zijden uit de vensters te steken. De grenadiers stonden op de plaats opgesteld in afwachting van nadere be velen. De hekken aan de beide toegangen der kazerne werden gesloten en door militairen bewaakt. Aan alle soldaten, onverschillig tot welk wapen behoorende, die buiten dienst waren en toevallig de kazerne passeerden, werd gelast binnen te komen en zich ter beschikking te stellen van den bevel hebber. Dat sommigen, die van den prins geen kwaad wistenmet lange gezichten aan dat bevel gehoorzaamden, laat zich he grijpen. Gedurende dezen phantaisie-brand werd een offioier van gezondheid naar de plaats des onheils geroepen en een troepje onge wapende soldaten in allerijl naar het hospitaal gezonden, om daar verbandmid delen af te halen ten gebruike bij moge lijke ongevallen. Alles kwam de werkelijkheid zóó nabij, dat onder de toeschouwers langs de kazerne menschen waren, die in de meening ver keerden dat er een hevige brand woedde. Een voddenraper vond Donderdag op de plaats der Capuchinas te Madrid een bus met negen flesBchengevuld met ontplofbare stoffen. Te Utrecht is een Vereeniging tot stand gekomen om den 19 Februari, den verjaardag van onzen koning, tot een nationalen feestdag te maken. De Vereeniging tracht zich van de medewer king te verzekeren van muziek- en zang gezelschappenrederijkerskamers en too- neelvereenigingenvereenigingen voor volksvermaken en volksvoordrachten werkmans-vereenigingen enz. Leden kunnen zijnallen zonder onder scheid van staatskundige of godsdienstige richting, die Oranje liefhebben en in trouw aan het Stamhuis van Oranje het middel zien tot behoud der eendrachtzon der welke ons volksbestaan gevaar loopt. De Vereeniging heeft een plaatselijk karakter. Zij tracht echter in andere gemeenten gelijksoortige vereenigingen te doen oprichten. Uit een der luchtballons, Zaterdag te Amsterdam opgestegendaalde een bloemenregen, terwijl tevens 5000 aan- teekenboekjes, met het adres van een magazijn van heerenartikelen op de aarde nedervielen, zeker een geheel nieuwe reclame. Woensdag avond, omstreeks half twaalf, is te Goor en in de omstreken een merkwaardig luchtverschijnsel waar genomen. Het vertoonde zich als een aerolyth van grooten omvang, die zich bewoog van het Z. naar het N. langs den helderen hemel en liet eene lichtende streep na, die aanvankelijk geel, later langzamerhand rooder werd, tot zij in rook overging. Na eenige minuten nam die vuurstip de gedaante van een golvende lijn waarna zij verdween. Op den Italiaanschen driemaster Nicolaasgeladen met benzineis in de haven van Fiume brand uitgebroken. Zeven man der equipage zijn in de vlammen omgekomen, vier andere verkregen ver scheidene brandwonden. HAARLEM, 28 Sepember 1886. Zondag 11. had alhier op het terrein aan de Kleverlaan een cricketwedstrijd plaats tusschen de Amsterdamsche C. C. „Progress'en de Haarlemsche C. C. „Ex celsior". 't Weder, dat zich in den beginne zeer slecht liet aanzien, klaarde later eenigermate op, en bleef gelukkig gedu rende 't verdere van den dag zoo goed als droog. Excelsior was ditmaal zeer ongelukkig; ten 10Va ure ging zij 't eerst aan bat en behaalde sleohts 10 punten. Progress behaalde daar tegen in hare lste innings eene score van 33 punten. Ten IV2 ure ging Excelsior weder aan bat, maar zy behaalde slechts 25 punten, zoodat Progress om te winnen nog slechts 3 punten noodig had, die weldra werden gemaakt. De uitslag was dus dat Excelsior met 10 wickets en 1 punt werd verslagen. Wij willen hopen, dat zij een volgend seizoen gelukkiger mogen zijn. Naar men verneemt, zal de Lieder tafel „Crescendo" alhier, deelnemen in de tweede divisie van het Zangconcours, dat den 3 October a. s. te Mechelen zal gehouden worden. Door wijlen den heer C. Zandvliet, R. K. priester alhier, is aan het R. K. Wees- en Armenhuis alhier vermaakt eene erfstelling, na aftrek van eenige legaten enz., en zulks tot stichting van een blijvend fonds uitsluitend voor de kapel onder den naam van „Fonds Rector Zandvliet" en in beheer van Regenten van gemelde instelling. Naar men verneemt zal het fa brieksgebouw genaamd „de Phoenix" staande aan de Friesehe Varkenmarkt, toebehoorende aan de Haarlemsche katoen maatschappij in het aanstaande voorjaar voor goed worden gesloten. Door de politie alhier is aange houden en naar het huis van Arrest over gebracht Leendert Bronkhorst, gesignaleerd in het Algemeen Politieblad als ontvlucht uit het Rijksgesticht Ommerschans op 16 September jl. In een buitengewoon politieblad wordt gesignaleerd Jan Betels, (ook genaamd Hessner) 34 jaren, lang 1.95 meter, slank, donkerblond haar, laag voorhoofd, donkere wenkbrauwen, blauwe oogen, lange neus, groote mond, goede tanden, ronde kin met baard, bleeke gelaats kleur, Oost-Friesch dialectgekleed 0. a. in defecte donkere broek. Zijne uitlevering is, wegens moord, door de Pruisische Regeering aangevraagd. Dezen gesignaleerde op te sporen, aan te houden en daarvan onmiddelijk bericht te zenden aan het Departement van Justitie wordt verzocht. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOEiNSDAG den 29 Sepl. 1886, des namiddags ten een ure. 1. Missive Gedep. Staten goedk. Ie suppl. kohier pi. dir. belasting. 2. Id. id. goedk. Staat beta ling uit Onvoorziene Uitgaven. 3. Procesverbaal van kasopneming. 4. Rapp. Opzichter gasverl. over Augustus. 5. Missive B. en W. met gemeente-reke ning over 1885en Rapp. Comm. Fin. 6. Voorstel B. en W. krediet voor land- hoofd nieuwe Melkbrug. 7. Id. id. op rek. N. Z. H.Stoom tramweg-maatschappij wijziging van de richting harer baan. 8. Id. id. op eene nadere aanvraag. 9. Rekest Mej. II. A. van Heukelom tegen die verlegging. 10. Id. bewoners van den Wagenweg. Id. 11. Voorstel B. en W. rek. N. Z. H. Stoom tramweg-maatschappij definitieve concessie te- lephoon geleiding. 12. Id. id. rekest Directeuren fond» A. de Haasaankoop grond Dwars Hooglands laan en Rapp. Comm. fin. IS. Id. id. rekest Giebels en van Servellenaankoop grond in de Barrevoete- steeg en rapp. Comm. Fin. 14. Id. id. rekest U. J. Bleekendaal grond Houtplein en rapp. Comm. Finantiën. 15. Id. id. rekest weder inhering gronden in de Ripper- dastraat en rapport Com missie Finantiën. 16. Id. id. rekesten huur van wal- gronden en water ea rapp. Comm. Finantiën. 17. Id. id. demping en rioleering Rustenburgersloot en rapp. Comm. Finantiën. 18. Id. id. af- en overschrijving kwade posten en rapport Commissie Finantiën. 19. Id. id. verkoop schoolbanken aan de vereeniging voor de school met den bijbel en rapport Comm. fin. 20. Rapport Comm. Finantiën, begrooting Stads-apotheek. 21. Voorstel B. en W. verbetering lokaal H.B. school met 5jarigen cursus, met advies com missie van fabricage. 22. Id. id. rekest Wed. J. Schouten om onderstand en rapport Comm. pensioenen. Afloop van de verkooping van Huizengehouden den 25 Sept. 1886, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Winkelhuis en Erve, Anegang 4, 10050, B. Hagen. 2. Heerenhuis en Erve met Tuin, Parklaan 67, ƒ7000, A. v. d. Linden. 3. Huis en Erve met Tuiu, Schootersingel 89, ƒ5700, J. J. Frangois. u 4. Huis en Erve met Tuin, Schootersingel 89a, ƒ5600, D. j. F. Klinkhamer qq. 5. Huis en Erve met Tuin, Schootersingel 89b, 5775, J. J. Frangois. e 6. Huis en Erve met Tuin, Schootersingel 89c, ƒ6000, J. J. Frangois. u 7.Bouwterrein, Hazepaterslaan2980, opgehouden. r 8. Drie Huizen en Erven, Houdcnsteeg *1 5cde zwart en rood 2505, opgeh. e 9. Huis en ErveHondensteeg 17, 1150, B. van Woerd, u 10. Huis en Erve, Raamstecg24, ƒ2305, opgehouden. n 11. Huis en Erve, Nieuwsteeg 83a 405, opgehouden. 12. Huis en Erve, naast het voorgaande, 83b, ƒ400, T. J. v. Garste. n 13. Huis en Erve, naast het voorgaande, 83c, ƒ385, opgehouden. u 14. Twee Huizen en Erven, naast het voorg. 83d, ƒ705, opgehouden. 15.Twee Huizen en Erven, 83eF, ƒ705, opgehouden. 16. Huis en Erve met Schuur enErve, Gast- huisv. 37, ƒ1840,D. E.L.v. d. Arendqq. r 17. Huis en Erve, Brouwersstr. 8 zw. en rd. 18. Huis en Erve. naast het voorgaande, 6 zwart en rood. 1 19. Werkplaats met Bovenwoning en Erve, naast het voorgaande, 4 zwart en rood. 17, 18 en 19 te zamen /8445 opgeh. n 20. Huis en Erve, Nieuwe Groenmarkt 27a, ƒ860, II. Serné qq. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op- Donderdag 30 September 1886, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezermax. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam B. A. C. H.. .R. Schumann 2. Sonate h'o. 7J. Rheinberger. a. Allegro non troppo. b. Andante. c. Finale. 3. Gefigureerd Koraal op de melodie Jesus mein FreudeJ. G. Bastiaans,. 4. Fluit-Concert (le deel)C. H.Rinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2