Uit Boergas meldt men, dat de Britsohe consul aldaar ijverig propaganda maakt voor de candidatuur voor den Boelgaarschen troon van hertog Johan von Schwerin broeder van den groother tog van MecklenburgSchwerin. Hertog Johan is in 1857 geboren en kapitein bij het huzaren-regiment der Pruisische garde. Ter waarschuwing deelt het Berl. Klin. WoQhenschrift een geval mede van zes personen die door bedorven eiwit ver giftigd zijn. Een zuinige huismoeder had het wit van eenige eieren acht dagen lang bewaard, en het toen voor een pudding- sans gebruikt, hoewel er een ietwat vreemde geur aan was. Den volgenden dag ver toonden zich bij de huisgenootendie van de pudding gegeten hadden verschijnselen van vergiftigingzoodat zij geneeskundige hulp moesten inroepen, en eerst na verloop van een week volkomen hersteld waren. De verschijnselen waren volkomen ge lijk aan vergiftiging door worst, vleesch, kaas of visch. Gustave van der Smissende Belgische afgevaardigde, die zijne vrouw vermoorddeis door het Hof van gezwo renen te Bergen veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeidmet aanneming van ver zachtende omstandigheden. Het Hof van Brabant tegen wiens vonnis van der Smis sen in verzet was gekomenhad hem tot 15 jarigen dwangarbeid veroordeeld. Zwitserland is El Dorado der onder wijzers. In het district Saanen, kanton Bern, worden bijna alle staats-en gemeen tebetrekkingen door onderwijzers bekleed. Van de drie afgevaardigden voor den grooten raad is een onderwijzer. De armen inspector is onderwijzer. Twee der plaat selijke rechters zijn onderwijzers. Een stadsklerk is onderwijzer. De ontvanger der registratie, de ambtenaar van het 0. M. en de chef der brandweer allen zijn onderwijzers. Hoe deze heeren hun op voedkundige plichten met hun andere ambten vervullen, begrijpt men niet. Dat Javaansche danseressen van bekende bekwaamheid prijshoudend zijn, schrijft het Soer. Handelsblad, bewijst Raden Adjeng Menoer van Solodie voor iederen avond 100 vraagt en krijgt behalve de reiskosten en uitgaven voor verblijf. Niettegenstaande dat hooge tarief is zij de meeste nachten in beweging. De Standard meldt nit Kopenhagen, dat de minister van binnenlandsche zaken bij den Folkething heeft ingediend een wetsontwerp betreffende den handel in margarinehetwelk met 1 Mei 1887 in werking zal treden. Het bepaalt, dat de geheele handel in dit artikel wordt geplaatst onder staatscontrole; kunstboter kan slechts in zekere vaatjesmet het woord Marga rine gemerkt, verkocht, in- en uitge- gevoerd worden. Wegens overtreding dezer wet kan boete en gevangenisstraf worden opgelegd. Te Hoshiarpoer in het Pnndjak gebied hebben Mohammedanen een Hin- doeschen wijk aangevallengeplunderd en de huizen vernield. Een detachement troepen is door de autoriteiten aangevraagd om de orde te bewaren. In de speelzaal te Monte Carlo is den 14 dezer een hevige twist ontstaan naar aanleiding van eene „spel-quaestie." Eerst werden over en weer hoogst beleedi- gende woorden gewisseld, vervolgens vuist slagen en daarna kwamen messen en revol vers voor den dagzoodat er verscheidene personen gewond werden en er een doode viel. Spelers en speelsters, die bniten het geding bleven verkeerden in den grootsten angst, maar het duurde niet lang, of zij konden hunne bezigheid aan de speel tafel hervatten alsof er niets gebeurd ware. Het bloed werd afgeveegd aan de gewon den hnlp verleend de doode weggedragen en het rouge et noir en het pair et impair ging weer zijn gang voor eene in span ning verkeerende schare. In Norg (Drenthe) bestaat de gewoon te dat jongelingen en corps des avonds jonggehuwden bezoeken, om hnn den eerewijn aan te bieden, waarvoor een versierde karaf en een glaasje worden medegenomen, en om eene gift in geld te ontvangenwelke aan drank wordt geofferd. Dezer dagen huwde een 70 jarig weduwnaaren toen deze uit beginsel weigerde, de gift te geven, begon een waar bombardement; meer dan 30 glas ruiten werden verbrijzeld en de hekken omvergeworpen, zoodat de politie tnsschen- beide moest komen om een eind te maken aan dit van middeleeuwsche bekrompen heid getuigend schouwspel. Te Amsterdam is men evenmin als hier tevreden met de beerwagens, die dagelijks hun nuttige, doch stankversprei- dende tochten door de straten doen. Op een klacht dienaangaandebij de in be handeling zijnde begrooting ingediend, verklaart de Memorie van Toelichting, dat Burgemeester en Wethouders zoekende zijn naar een middel om het ongerief der beerwagens op te heffen doch dat men voorloopig die dingen als een noodzakelijk kwaad heeft te beschouwenwaardoor een veel erger kwaad het op straat werpen van faecaliën wordt bestreden. Te Hees hebben bnren die over eene onbeduidende zaak met elkander rnzie hadden, zoo hevig gevochten dat eene vronw voor altijd het gebruik van haar arm heeft verlorenen een dsr mannen in levensgevaar verkeert door wonden met een mes hem toegebracht. Het Noorden deelt de volgende staaltjes mede van bevoordeeling van den vreemde ling boven den landgenoot. De heer K. E. Peschman,fokker van Poland-Chinavarkens te Groningenkan een fokbigge in mand niet anders naar Beverwijk verzenden dan per goederentrein voor 13.60, en dan moet het dier 3 dagenzegge drie dagen onderweg zijnof per personentrein voor 41.90 in den tijd van omstreeks 11 nren. De buitenlanders kunnen daarentegen zoo een dier als bestelgoed verzenden. Nog een voorbeeldeen pakje zaad van 250 gram kilo) van Duitschland naar Batavia kost ƒ0.15terwijl dit van uit Nederland slechts als brief kan verzonden wordenvoor een bagatel van 4.25 Te veel ijver schaadt. Dezer dagen werd te Rotterdam eene schoonmaakster opgedragen om een onbewoond kwartier te reinigen. Toen zij des avonds niet terug kwam, stelde men een onderzoek en vond haar met het bovenlijf in den schoorsteen en de voeten op den grond. In haar ijver had zij meer willen doen dan haar gevraagd was en schoorsteen- vegerswerk willen verrichten, met het gevolg, dat zij zich zelve niet uit haar benarde positie had kunnen redden. Zij had een paar uren aldus doorgebracht doch heeft er geen schadelijke gevolgen van ondervonden. Als een curiosum zal zeker wel beschouwd mogen worden het volgend adres, dezer dagen aan een burgemeester hier te lande ingediend: „Zeer Welhedelen Heer Burgemeester „Geve met verschnldiche Heerbied te kennen met het verzoek 't welk onze keurmeester tot het stoffelijken overschot is overgegaan „Om met het funsie te ondergaan van onze vorige overledenede persoon welker dagelijks hij omgaat zoo noemt ik mij enz." Te Zevenbergen is de huisvrouw van den wegwerker v. G. plotseling van schrik dood geblevenomdat zij een barer kinderen miste, en dacht dat het een ongeluk had gekregen. Het kind had zich echter onder de tafel verscholen. Naar men mededeelt, znllen de rijtuigen 3e klasse gedurende dezen winter bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij door preskolen worden verwarmd. De Am8terdamsche Sportclub is voornemensindien de aanstaande winter streng en langdurig is, op een baan van natuur-ijs, welke aangelegd zal worden, proeven van kunstschaatsenrijden te doen geven. Ofschoon een internationale wed strijd niet in het plan van het bestuur ligt, zullen toch uitnoodigingen om hier te komen gericht worden tot bekende kunstschaatsenrijders, als CatamCurtis en anderen. Te Meppel had een winkelier eene revolver in de handen, die hij meende dat niet geladen was en die hij wilde wegbrengentoen eensklaps een schot afging, waardoor een aanwezige timmer man getroffen werd. De kogel ging door een vinger en de kleeding en raakte het onderlijf. De wonden schijnen niet gevaar lijk te zijn. Uit Hillegersberg meldt mendat Pieter Roggeveen aldaar die den len dezer 100 .jaren oud werdde weduwe C. de Neve te Lekkerkerkdie den lOen dezer mede dien leeftijd bereikte, op dien dag zijne belangstelling heeft doen blijken. Na dankbetuiging van hare zijde, hadrr eene wederzijdsche wisseling van portret ten plaats. Men leest in de Bred. Ct. Het berichtin onderscheidene nienws- bladen voorkomende, dat te Breda een kind zou zijn ontvoerd is zeer overdreven voorgesteld. De eenige zaak is, dat eene vrouw aldaar een kind naar hare moeder, te Hillegersberg (bij Rotterdam) heeft ge bracht. Dit geschiedde wel zonder mede weten van den vader, die met zijne vrouw in geen goede verstandhouding leeft, maar toch openlijk, zonder dat daarbij list, bedrog of geweld werd gepleegd. Bij een publieke verkooping voor afbraak van een huis te Lunteren (door sterfgeval onder den hamer gebracht) werd het gegund voor de som van ....ƒ5! De soldaat V. d. G., bij hetinstr.- bataljon te Kampen gedetacheerd en be diende in de cantineheefd bekendzich herhaalde malen schuldig gemaakt te heb ben aan diefstal van gelden der cantine. Het ontvreemde naar men verneemt over de 1000 had hij zorgvuldig bewaard en is reeds terecht. Te Wageningen werd gedurende de laatste dagen door arbeiders, onder toezicht van de politie, gezocht naar een kistje met geld, hetwelk vermoedelijk in de nabijheid van het kerkhof zou ver borgen zijn door Regeling, den dader van den in het vorige jaar op den klompen maker Jansen gepleegden moord. De schutterij te Deventer is zonder hoofd. Niemand wil commandant zijn, en eenige officieren zijn, uit vrees dat zij met het opperbevel zouden belast worden, op de loop gegaanterwijl ook anderen om dezelfde reden zullen bedanken. Niemand wil zelfs tijdelijk die betrek king aanvaarden. De gemeenteraad heeft thans uit de gemeentekas een toelage van 400 per jaar toegestaan voor hem, die met het commando zal worden belast. Men hoopt nu dat een gepensioneerd officier lust zal gevoelen, om zich met de betrek king te belasten. Wanneer dit het geval is, zullen de officieren, die hun ontslag gevraagd hebben, daarop terugkomen. HAARLEM, 19 October 1886. De gemeenteraad van Haarlem be noemde indertijd eene commissie uit zijn midden, om voorstellen te doen tot opheffing van het ongerief, dat door het spoorwegverkeer ontstaat voor de gemeen schap tusschen het Noordelijk en Zuidelijk deel der gemeente. Genoemde commissie biedt thans den Raad een plan aan waar over zij in overleg is getreden met den raad van administratie van de Holl. spoorwegmij. en waarvoor deze zijne medewerking heeft toegezegd. In hoofd zaak wordt door dit plan, dat door den heer Telders, vroeger ingenieur bij de staatsspoorwegenthans hoogleeraar te Delft, is ontworpen, voorgesteld de ge heele spoorbaan en de Spaarne-brug 2 a 3 Meter te doen rijzen, zoodat er zoowel aan den Kruisweg als aan den Jansweg doorgangen, waarvan de vloer nagenoeg horizontaal zal liggen, onder de baan wor den verkregen, en de scheepvaart door het Spaarne aanmerkelijk wordt gebaat. Verder is in het plan begrepen eene spoorweghaven met loskade, en eene geheel nieuweveel doelmatiger en veiliger, in richting van het station. De kosten van het werk worden ge raamd op f 750 000, doch met uitvoering van eenige wijzigingen zou het ongevser één millioen wezen. De Hollandsche spoorwegmaatschappij heeft te kennen gegeven dat zij bereid is het grootste deel der kosten op zich te nemen. De gemeente Haarlem zou hiervan 390 000 hebben bij te dragen, doch aan gezien in de begrooting eenige der gemeente toebehoorende gronden zijn opgenomen tot een bedrag van 105 000, behoort deze som op het aandeel der gemeente in mindering gebracht te worden, om tot het cijfer van de gemeentelijke bijdrage te komen. Uit Haarlem wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld Door een bekend veehandelaar is alhier eene vleeschhouwerij opgericht, waardoor men in de gelegenheid is gesteld prima qualiteit rund- en kalfsvleesch te ver krijgen tegen veel mindere prijzen, dan bij de gewone vleeschhouwers. Dit is een gevolg van de halsstarrigheid, waarmede de slagers weigeren hunne prijzen in over eenstemming te brengen met de lage vee- prijzen. De heer C. J. Smits, sedert een groot aantal jaren lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, heeft voor zijne lidmaatschap bedankt. Thans zal in de volgende maand eene verkiezing voor zes leden dier kamer plaats hebben. Naar wij vernemen is de Haarlem- sche Mannen-Zangvereeniging „Crescendo" voornemens ter viering van haar tienjarig bestaan binnenkort aan hare kunstlievende leden en hunne dames aan te bieden een Buitengewoon Feest-Concert en Bal in de muziekzaal der Sociteit „Vereeniging" alhier. Op dit Concert zal „Crescendo" voor namelijk voordragen nummers, waarmede zij in verschillende wedstrijden prijzen heeft behaald. -L. 1. Zondag zijn al de dezer dagen op het buitenverblijf „Bosch- en Land zicht, gelegen onder Bloemendaal, ont vreemde goederen, ook de wijnverborgen in de duinen onder die gemeente terug gevonden. De daders zijn vooralsnog on bekend. Jongstleden Zaterdag werd 's morgens te negen ure een persoon uit de gevange nis ontslagen zijne uitgaanskas van ƒ45 was door hem 's avonds reeds verteerd, toen hij in beschonken toestand door de politie alhier op straat werd aangehouden. In den nacht van 11. Zaterdag op Zondag zijn te Hoorn door middel van buitenbraak en inklimming, ten nadeele van de horlogemakers Gebroeders Bossert ontvreemd 50 gouden en 27 zilveren horloges, waarvan de nummers bekend zijn. Zaterdag is door de politie alhier aangehouden W. Arons, oud 18 jaren, die door middel van insluiping in het kantoor van het Kaarseladeveer aan het Spaarne aldaar, een zakjewaarin onge veer 40 aan dubbeltjes, had ontvreemd, doch op heelerdaad werd betrapt. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 20 Ocl. 1886, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Miss. Ged. Staten goedk. beslnit ver huring grond Dwarshooglandslaan. 2. Id. id. id. verhuring grond Ripperdastraat. 3. Id. id. id. verhuring grond Plein. 4. Id. id. id. verkoop grond in de Barrevoetesteeg. 5. Rapport Commissie reclames primitief kohier pi. dir. belasting. 6. Bezwaarschrift K. I'. van Steijn van Hensbroekpi. dir. belasting, bij Ged. Staten. 7Rekest II. Scholten huur en koop grond bij den Hout. 8. Rapport speciale Commissie overwegen van den Spoorweg. 9. Miss. Kamer van Koophandel en Fa brieken adhaesie adres Vereeniging Stoomvaartbelangen haven-, kade- en bruggeld. 10. Rapport Comm. fabricage, houten wal- beschoeiing Melkbrug. 11. Voorstel B. en W. met Rapport Kamer van Koophandel en Fabrieken omtrent de kermis en adressen tot behoudaf schaffing en verplaatsing van de kermis. 12. Voordracht B. en W. benoeming on derwijzer 2e kl. School B. 13. Nader voorstel B. en W. vergoeding bewaarder Raadhuis kosten groote schoonmaak en wijziging Instructie. 14. Voorstel B. en W. toelage ƒ100. voor onderwijs Fransche taal aan de opleidingsschool voor jongens. 15. Id. id. wijziging instructie blaasbalgtreders. 16. Verslag opzichter gasverlichting over September. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 October 1886, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezebjlan. PROGRAMMA. 1. Fantasie met Canon en FugaWorp. 2. Prière en FaGailvumt 3. Sonate No. 2S. de Lange. a. Maestoso. b. Andante. c. Allegro con pioco. 4. Einleitnng zur Legende von der heiligen Elisabeth (Liszt.)M. Hartung. 5. Choral Fantasie No. 3Lux.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2