In Frankrijk zijn twee soorten van vergiftigingen bekend geworden, die nieuw genoemd worden. De eene, in twee zui delijke departementen, is het gevolg van het gebruik van druiven, afkomstig van wijnstokken, die met kopersulfaat behan deld waren, weshalve de Pransohe regee ring dienaangaande een onderzoek heeft bevolen; de andere is eene vergiftiging van arbeiders door het totale bederf van de lucht en het openbare water in grooten omtrek, ten gevolge van het bezigen van baryt in suikerfabrieken, in Aubervilliers en Wallers, volgens het systeem van Du- brunfaut. Bedoelde fabrieken zijn door de overheid gesloten. De stad Kladno in Boheme, met 15,000 inwoners, wordt met ondergang bedreigd. De stad ligt op ijzer- en kolen- mijnendie men zonder aan de veiligheid der bewoners te denkengeëxploiteerd heeft. De exploitatie is voorloopig verboden en de bedreigde huizen, een zestigtal, behalve de kerkhet stadhuis en verschei dene scholen worden ontruimd. De zaken van den overleden koning Lodewijk II van Beieren zijn in zoo verre geregeld, dat, met behulp van verschei dene bankiershuizen, een som van 7 mil- lioen Mark aan de schuldeischers zal worden betaald. Met bijzondere strengheid waakt de politie over alleswat in de omgeving des Duitscben keizers gebeurt. Zoo werd een jong meisje, dat een bouquet in het keizerlijk rijtuig had geworpenin verhoor genomen. Ook vloog een brief in het rijtuig, maar te vergeefs zocht de politie naar den daderdie onder de menigte verdwe nen was. Haar de Dusseldörfer Yolks-Ztg. mededeelt heeft de heer Simons, directeur van het theater aldaar, in een circulaire den acteurs verboden met recensenten om te gaan. Er bevindt zich thans te Parijs een YenetiaanCamini geheetendie drie en negentig talen en tongvallen spreekt. Op eene zeer eigenaardige manier werd Zondag 11. voor de choleralijders te Rome geld opgehaald. De conducteurs der trams waren name lijk gemachtigd bij het in ontvangst nemen van de tramkosten aan de betalende pas sagiers mede te deelendat zij gerechtigd waren tot het in ontvangst nemen van een stuiver extra voor de slachtoffers der cholera. Bij die mededeeling moesten zij het echter latendaar niet de minste druk op de reizigers tot betalen der stuivers mocht uitgeoefend worden. Dat menige stuiver ten bate der lijders werd geofferd behoeft niet gezegd te worden. Te Parijs heeft eene vrouw van een politieagent in haar woning haar man met vier kogels gedood. De vrouw heeft zich bij de politie aangegevendoch verkeert in een toestand van zinsverbijs tering. Voor de gebroeders Grimm, de be roemde Duitsche taalgeleerdenzal te Hanau een gedenkteeken opgericht worden. De PruiBieBche regeering heeft voor dit doel een bijdrage van 25000 Mark toegezegd. Naar men verneemtzal zeer spoedig te Delft eene nieuwe belasting, onder den titel van „straatgeld," waarbij belasting wordt betaald naar het aantal meter eigendom langs de openbare straatbij den gemeenteraad alhier worden ingediend. In het Haagsche bosch verloor een heer Maandag zijne portemonnaie met 9 a ƒ10. Een jongen van nog geen tien jaren merkte dit van verre op en ijlde den wandelaar na, om het verlorene terug te geven. Het knaapje zag er hel der, maar sober in de kleeren uit en f 10 zon zeker een schat voor zijn moeder zijn geweest, die bovendien ziek lag. Toch kwam de gedachte om het geld te houden niet bij het kind op, maar op de vraag van den heer of bij de portemonnaie met het geld liever zou willen hondenkon hij toch niet anders antwoorden dan,ja, als ik 't krijg, graag." De heer ging met den kleine naar de woning der moeder, overtuigde zich dat het jongetje waarheid gesproken had en dat de vrouw werkelijk lijdende was en en het niet breed heeft en hij schonk aan den jongen de portemonnaie en het geld aan de moeder. Te Rotterdam werden Maandag op vijf verschillende plaatsen der stad elec- trische uurwerken in gang gebracht. Deze uurwerken worden door een hoofduurwerk gedreven en wijzen dus allen denzelfden tijd, en wel den juisten middelbaren tijd voor Amsterdam, Op lantaarnpalen ge plaatst en voorzien van dubbele doorschij nende wijzerplaten, die bij avond van achteren verlicht worden, zijn zij van verre te zien. In hunne samenstelling komen de uur werken overeen met het meegaande uur werk, dat sedert Januari in den gevel van het huis op het Westnieuwland ge plaatst is. Het hoofdunrwerkzoowel als de meegaande uurwerken, zijn volgens het bekende stelsel van Hipp te Neuchatel. Maandag was voor de stoomtram AmsterdamSloterdijk een ongeluksdag. Eerst kwam er op een der avondtreinen een defect aan de machine, en bij een lateren rit werd een man overreden, die tussehen de rails lag en dien de machinst niet tijdig genoeg gezien had om te kin nen stoppen. Hij werd in deerniswaardigen toestand naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. Een treurig ongeval heeft Vrijdag op de Waal onder Erlekom plaatsgehad. Een tienjarig dochtertje van een schipper wilde water scheppen uit de rivier, doch viel te water. De broedereen zeventien jarig jongeling wilde haar redden, doch het meisje maaktedoor de wijze waarop zij zich in haar angst aan haar broeder vastklemde, diens hulp onmogelijk. Nu kwam ook de vader te hulp om zijn beide kinderen te redden doch anderer hulp was noodig om hemnog in het uiterste oogenblik, aan den dood te ontrukken. De lijken van zijn kinderen werden kort daarna opgehaald. Te Rouveen vond iemand 's morgens zijne geheele tapperij plat tegen den grond. Het gebouw was van hout. In den Wilheminapolder bij Goes werd de laatste drie dagen der vorige week een groote drijfjacht op hazen ge houden. De kloppartij bestond uit twaalf jagers en dertig drijvers. Men schoot re spectievelijk 104 124 en 125 te zamen 353 stuks. Schutters behendigheid. Onder Nieuwdorp heeft een jager twee wilde ganzen geschoten uit een rijtuig, waar mede hij over den weg reed. Zondag voormiddag kwam in de haven te Stavenisse het tjalkschip Yrouw Jannetje, schipper Jac. Van Houten van Sint Maartensdijk hiertoe genoodzaakt omdat het vaartuig ongeveer vlak voor de haven lek gesprongen was en het bepaald bij langer afwachten in de diepte zoude verdwenen zijn. Het vaartuig had eene lading aardappelen van circa 700 HL. inbestemd van Oud-Yosmeer naar Haarlem. De bemanning, met vronw en kind, vond eene liefderijke ontvangst bij den veerschipper C. Boomsluiter te Sta venisse, die met zijn personeel en met behulp van eenige ingezetenen dadelijk de handen aan 't werk sloeg om tot lossing te kunnen overgaan. Het vaartuig zelf is verzekerd, of dit met de lading het geval is weet onze berichtgever nie^ De heer J. Menno Huizinga arts te Harlingenhet katknuppelenpaling trekken en dergelijke spelen vergelijkende met Donato's experimenten over hypnotis me, zegt ten slotte: „Beide zijn volksvermakelijkheden van verdacht gehalte, 't verschil zit hem hoofd zakelijk daarindat in het eene geval een heer in zwarten rok op een gymnasiast, in het andere een Jordaanbewoner op een paling of een kat experimenteertbij beiden is het de kop van het proefdier, die er onder lijdtmitsgaders en benevens de zedelijkheid der toeschouwers." Niet minder dan 7 kolonisten uit Yeenhuizen en Ommerschans kozen in éen nacht het hazenpad. De tijd van de kachels nadertdus ook weder de ongelukken door het aan maken ervan met petroleum. Te Reenen is reeds een meisje dupe daarvan geworden. Zij bekwam gevaarlijke brandwonden. Dezer dagen werden zekere D. en M., twee bekende vogelhandelaars te Nijmegen, door het Landgericht te Kleef ieder tot 8 dagen gevangenisstraf veroor deeld wegens het vangen van zangvogels op Pruisisch grondgebied, zoodat aan de Pruisische vogelwet blijkbaar krachtdadi ger de hand wordt gehouden dan aan die hier te lande. Ten einde zeker te zijn, dat genoemde personen zich niet aan de hun opgelegde straf zouden onttrekken, werden zij na hunne aanhouding in pre ventieve hechtenis gesteld. Yolgens een bericht in de Zutf. Ct. i moet zich het volgende staaltje van op lichterij in Rijsen hebben voorgedaan Dezer dagen kwam de vrouw van een polderwerker in een schoenwinkel, om een paar laarzen te koopen. Zij verzocht ééne laars, die haar man van pas scheen mee te mogen nemen, opdat haar man die zou aanpassen. Zij zou dan terug komen om de andere laars op te halen en dan te betalen. Later ging zij naar eenen anderen schoenmaker en deed daar evenzoo; maar nu nam zij een laars voor het rechterbeen mee, en bij den eersten een voor het linker. Alzoo had haar man een paar nieuwe laarzen zonder dat het haar iets kostte. Naar wij vernemen zal de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen optreden als Uitgever van de Geschriften over Sociale Yragen door de Liberale Unie te verspreiden. De persoon, die zich in den nacht van den 16en September 1.1. aan den Oudendijk te Kralingen om het leven wilde brengen, door zich 2 revolverscho ten in de borst te geven, waardoor men voor zijn leven vreesde, heeft verleden week het Ziekenhuis genezen verlaten. Door de politie té Scheveningen is een persoon aangehouden, die zich een gouden horloge en ketting had toegeëi gend, dat van onder het puin van het Kurhaus aldaar te voorschijn werd ge haald. De voorwerpen zijn in beslag ge nomen en tegen bedoelden persoon is proces-verbaal opgemaakt. Vermoedelijk is te Giethoorn een moord gepleegd op den te NVanneperveen gestationneerden jachtopziener H. Kiel, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag op het lichten en stelen van aalfuiken in de Jan Hozengracht onder deze gemeente zou passen. Zoowel de jachtopziener als zijne boot worden sedert vermist. Yrijdag ochtend, tussehen 3 en 3y2 uur, is in het Zuideinde van Giethoorn hulpge schreeuw en alarm gehoord, maar omdat de fuiken-lichters (aaldieven) er wel eens inloopen is daar minder op gelet. Een roeiriem en een stuk van een punterboom zijn gevonden. Het terrein van den vermoedelijken moord is een uitgestrekt veld, afgewisseld door uitkraggen (tilland), moeras, poelen en gaten. Maandag is er den geheelen dag met grooten ijver door tal van personen, onder aanvoering van den burgemeester der gemeente en de rijksveldwachters uit Steenwijk (natuurlijk in punters) gezocht. In den laten namiddag is de boot van Kiel gevonden, in de kraggen, ten noor den van de Jan Hozengracht (kanaal), en de punterboom in het Beulakerweide. In de boot waren eene roeiriem, eene jas en een stok. Het vaartuigje was vol water. Te 10 uren arriveerde de justitie uit Hee renveen, die hier tot den avond vertoefde. Verschillende personen zijn gehoord, en een jonge visscher is in voorloopig arrest genomen. Na het kind met acht grootmoeders krijgen we nu het meisje met drie vaders. In een dorp in de nabijheid van Utrecht is een jonge vrouw getrouwd, waaraan het buitenkansje te beurt gevallen is van drie vaders te hebben. Haar eigen vader vertrok namelijk na haar geboorte naar Oost-Indiëtoen na langen tijd niets meer van hem werd vernomensprak de recht bank vermoeden van overlijden uit, waarna de »weduwe« hertrouwde. Later kwam de eerste man echter levend terug. Haar schoonvader meegerekend, zal de bruid dus drie vaders hebben. HAARLEM, 26 October 1886. Het propaedeutisch examen in de geneeskunde werd Zaterdag aan de Uni versiteit te Leiden met goed gevolg afgelegd door den heer J. W. Jenny Weyermangeboren alhier. De te Haarlem opgerichte voorbe reidende practische cursns tot het verkrij gen van den rang van officierwordt bijgewoond door 20 volontairs. Behalve aan kapitein L. de Vlamingdie met de leiding is belastis het onderwijs opgedra gen aan de luitenants der infanterie J.H. de Wildt, A. A. Schilfgaarden en H. G. van Tarel. Naar wij vernemen bestaat bij het Bestuur aan de Afdeeling Haarlem van den Volksbond het plan om Woensdag 10 November weer een feestavond te geven. Van verscheidenezeer te waar-1 deeren zijdenmoeten reeds toezeggingen van medewerking zijn ontvangen. A. D. Prillevitz is heden door het gerechtshof te Amsterdam wegens brand stichting veroordeeld tot vijf jaren gevan genisstraf. Een ontzaggelijk lawaai en rumoerig twisten tussehen drie Israëlitische koop lieden ontaardde Zondag avond tot erger nis van velen die op het perron van het Station alhier tegenwoordig waren in eene formeele vechtpartij. De moedige strijders waren de gebroeders M. en zekere de V., deze laatste werd voor dat men hem kon scheiden hevig aan het hoofd en een been verwond zoodat heelkundige hulp verleend moest worden. Door het gemeentebestuur is ver gunning verleend aan W. Koopman en N. Roozekrans tot oprichting van eene smederij aan het perceel aan de Raak» get. nc. 3benevens aan C. Serodini om eene bewaarplaats van roet te hebben in het perceel aan de Ged. Voldersgracht get. n°. 43. Wij ontvingen het volgende schrijven De bedelarij als handwerk wordt tegenwoordig in onze gemeente schaam teloos gedrevendoor allerhande zooge naamde kooplieden. Hun koopwaar bestaat uit eenige doosjes lucifers en men kan gemakkelijk narekenen, dat de verkoop geen zout kan opleveren. Doch zij blijven lucifers venten en de goedgeefsche Haarlem mers zijn blij als zij door één of meer centen te offeren van het gezeur dier lieden ontslagen zijn. Zoo blijven zij alweer verkoopend bedelen en bedelend verkoopen, zonder dat de politie vat op hen heeft. Waar al die centen blijven? Een geval, eenige weken geleden steller dezes over komen, geeft één antwoord. Bij de Kleine Houtweg sta ik omstreeks half negen 's mor gens met een vriend te praten. Een schamel gekleed man vraagt in gebroken Hollandsch om een stuk brood. „Het schijnt dat de man honger heeft," denk ik en geef hem een cent of wat, ondanks de afkeurende beweging van mijn vriend. De man loopt verder, ik blijf hem nakijken en zag hem in de eerste de beste kroeg verdwij nen om m ij n, met werken ver diende, centen te verdrinken, wil ik zeggen. „Nu weet ge waar Uw geld blijft, dat ge zoo ondoordacht weg geeft," zei ik in mij zeiven. Sedert dien tijd, geef ik niets meer aan bedelaars of zoogenaamde „arme ongelukkigen" die ik niet ken en mijn huisgenooteu doen het evenmin. Ik zie meer en meer indat onze zucht, om wel te doen aan zulke lieden, gemakzucht is en men de armoede aankweekt in plaats van ze te lenigen. Me dunkt, als wij onze eigen armen voorthielpen, wij dan spoedig onze goede stad zouden gezuiverd zien van dat immer arme, immer schooiende, nimmer te helpen volkje, en de wezenlijke armen, zij, die een gift noodig hebben en verdienen, zouden er bij winnen. Wie er ook zoo over denkt, volge mijn voorbeeld. M. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 October 1886des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezermah. PROGRAMMA. 1. Fuga No. 4 op den uaam B A C H .72. Schumann* 2. Lieder ohue Worte (IJuet)Mendelssohn 3. Sonate No. 7Rheinberger a. Preludio. b. Andante. c. Finale. 4. Oostenrijksche volkslied. Var i atHay dn. 5. FantasieWorp SOCIËTEIT „VEREENIGING." CONCERT, door de AmsterdamscheOrkest- vereeniging op Donderdag 28 October 1886. PROGRAMMA. 1. Symphonic No. 4 (E mol)Johs. Brahms* Eerste uitvoering. a. Allegro non Troppo. b. Andante Moderato. c. Allegro Giocoso. d. Allegro Enérgico e Appassionato. 2. Im Walde. Suite für Orchestre mit Obligaten VioloncelDBopper. Voor te dragen door den Heer Joh. Snoer. 3. Ouverture Guillaumc TellG. Rossini. 4. Entre Acte zum Drama Künig ManfredC. Reineke. 5. Geschichten aus dem Wiener Wald WalzerJ. Straus. 6. Coppelia. Ballet muziekLeo Velihes. a. Entr' Acte et Valse lento. b. Prelude et Mazurka.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2