Mejuffrouw Heijer konde ons als con certzangeres slechts matig voldoen. Hare stemmiddelen zijn niet berekend voor eene zaal als die onzer Sociëteitterwijl geluid en voordracht ons niet konden boeien. Het lied van Taubert „dem Herzallerliebsten" beviel ons bet best en de toejuichingen welke zij hiermede verwierf, waren niet onverdiend. Een extra-nummer beloonde bare toehoorders voor 't applaus. Wat den Heer Steenman betreft, doet het ons genoegen, dat wij geen woord behoeven terug te nemen van het geen wij van dezen violist zeiden na de eerste door hem gegeven matinee. Behalve eenige kleine composities, welke hij ook bij die gelegenheid speelde, droeg hij nog voor de bekende romance van Svendsen en het technisch zeer moeielijke „Airs Ensses" van Wieniawski, benevens als toegift eene mazurka van denzelfden componist. Ook thans voldeed hij ons uitstekendzui verheid en voordracht verdienen grooten lof. Jammer dat de accompagnateur in het „Airs Eusses" aanleiding gaf tot stoornis. Wij maken hiervan melding ter wille der eerlijkheid. Daar de solist uit 't hoofd speelde, zoude men allicht ge- looven, dat de schuld bij hem lag. Ter afwisseling trad nog op een solo kwartet met „Goê Morgen" van E. Hol en „de Geboortegrond" van J. F. Dupont. In zooverre dit kwartet bestaat uit dilet tanten maakt het streven voorzeker aan spraak op verdienste; echter raden wij den Heeren in gemoede, alvorens zich wederom in 't publiek te laten hooren nog eens duchtig te studeeren. Klankge halte en intonatie lieten zeer veel te wenschen over. Tijdens het bijzonder geanimeerde bal, dat dezen feestavond beslootbood de letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer", bij monde van haren president der zuster vereniging een lauwerkrans aan, waar voor de voorzitter van „Crescendo" zijn dank uitbracht, bij welke gelegenheid hij tevens releveerde wat het doel en streven van „Crescendo" is. Hij bracht hulde aan den talentvollen directeurden Heer Andriessen, door wiens toewijding de Vereeniging tot de hoogte is geklommen waarop zij thans staat, en sloot met den wensch voor het bestendig welzijn der Liedertafel. Dat wij hiermede ten volle instemmen, daarvan zij „Crescendo" verzekerd. N ieuwsberichteii. Donderdag is in de Tweede Kamer het algemeen debat over de Indiesche be grooting aangevangen, 't Was te verwach ten, dat de Min. van Kol. nog al wat hooren moeBt. De heer W. v. Dedem opende den veldtocht. Hij weet den ma- terieelen achteruitgang van lndië aan gebrek aan initiatief bij de Eegeering, en kritizeerde hare spoorwegpolitiek, haar ekonomiesche houding in de Oost tegenover de partikuliere nijverheid, en hare niet naleving van het Eegeerings- reglement in zake de Goevernements- koffiekultuur. De heer van Gennep deelde in hoofdzaak het gevoelen van den vorigen spreker, en wees op de benadeeling van het prestige van het gezag door ongemotiveerde handelingen der admini stratie, waardoor de vrijheid der drukpers aangerand wordt. Vervolgens rukte de militaire macht tegen den Minister op. -Eerst de heer Eooseboom, die zijne teleurstelling uitsprak over de door de Keg. gedane mededeelingen betreffende den toestand van het Indiesche leger en de marine, en omtrent de eventueele ver dediging in lndië. Hij drong aan op het doen optreden van troepen buiten de bezette linieën inAtjeb. Daarna sprak de heer Kielstra, die zich geheel bij den vorigen spreker aansloot. De Minister verdedigde zich in eene van geest tinte lende rede tegen deze verschillende aan vallen. Loslating der bepalingen op erf- pachts-kontrakten wordt niet door het algemeen belang gebodende tabaksli centie drukt niet; vermindering van heerediensten blijft het doel der Eegeering; bevordering van de ontwikkeling der buitenbezittingen is haar streven. Tegen de verwij tingen van de Indiesche Ee geering van willekeur protesteerde de Minister, en uitvoerig verdedigde hij de sluiting der drukkerijen, op grond van het drukpersreglement. Ook ontkende de Min. dat de Eeg. enkel op het eindcijfer zou letten en dat zij om financieele redenen de verdediging verwaarloosde. Vrijdag werd het debat voortgezet. De heer Eooseboom bleef aandringen op ver sterking van het Indiesche leger met vier bataljons. De heer Schimmelpenninck van der Oye drong aan op intrekking van het besluit, waarbij de inlandsche hulpzendelingen niet worden toegelaten, zonder advies der inlandsche hoofden. De heer Keuchenius sloot zich daarbij aan, en wees verder op de benadeeling van onze waardigheid door de toelating van het vlaggen door Konsuls in lndië op feestdagen in vreemde landen. Hij kwam op tegen de drukpersvervolgingen, als niet overeenkomstig den geest van het drukpers-reglement, dat hij zelf had helpen tot stand komen, tegen de benoeming van den heer Barnaby Lautier tot resident van Bagelen, en tegen het feit, dat aan de tafel van den Goeverneur-Generaal de aartsbisschop van Batavia de eere plaats naast den vice-president van den Eaad van lndië had mogen innemen, wat natuurlijk voor den ultra-calvinist Keuchenius een vreeselijke ergenisis. De heeren van Dedem en Kielstra repli ceerden. De Minister hield vol, dat de sluiting der drukkerijen in lndië overeenkomstig het drukpers-reglement geschiedt. De vergunning tot het uitsteken van vlaggen aan vreemde Konsuls in lndië is gegeven, in overleg met het Departement van Buitenlandsche Zaken. Van de ge wichtige kwestie van de vooraanzitting des aartsbisschops was zijne Excellentie niets bekend en aangaande die van de toelating der hulppredikers zou hij een onderzoek instellen. Het algemeen debat is gesloten. Koning Leopold van België heeft 350 veroordeelden wegens de wanordelijk heden te Charleroi van alle straf ontheven, 300 andere hebben vermindering van straf gekregen. Schmidt en Falleur behoo- ren niet onder hendie gratie gekregen hebben. De cholera die een groot deel van Korea sterk bezocht en in Japan eene aanmerkelijke sterfte teweeggebracht heeft, maakte het volgende aantal slachtoffers: in Japan stierven 37,000 onder 59,000 zieken. In Korea, waar eene schromelijke verwaarloozing heerschte van alles wat hygiëne betreftwas het cijfer veel grooter en onttrekt zich aan elke berekening. In de hoofdstad alleen stierven 36,000 personen op een bevolking van 250,000 zielen. Het verlies van de provincie is naar verhouding even groot geweest. De heer K. Cuperus, lid van den Autwerpschen gemeenteraad en voorzitter van den Belgischen Gymnastiekbond heeft zich in een uitvoerig schrijven aan de Antwerpsche bladen verklaard tegen de zoogenaamde schoolbataljonsomdat hij deze schadelijk voor de jeugd en hare opvoeding acht. Met klem van redenen dringt hij er bij alle ouders op aan, hunne zonen te weigeren tot zulke bataljons toe te treden. De Koning van Denemarken heeft aan de regenten geantwoord dat hij onder de beslaande omstandigheden zijnen zoon niet machtigen kan tot het aannemen der kroon van Bulgarije. De Kussische candidaat voor den Boelgaarschen troonde prins van Min- grelië is juist veertig jaar oud. In 1874 huwde hij een dochter van graaf Adler- berg den almachtigen minister van czaar Alexander II. Hij moet aangename ma nieren hebben maar zeer trotsch zijn, terwijl hij intellectueel niet zeer ontwik keld is en moreel op geen hoog standpunt staat. Zijn huwelijk met de gravin Adler berg was zeer ongelukkigzoodat zij nu i gescheiden leven. Graaf Andrassy, over wiens gebrek aan fijne diplomatische manieren soms gesproken wordt, had men de volgende woorden over de Boelgaarsche kwestie in de mond gelegd: „Vijf flinke, krachtige gezellen staan weinig ridderlijk toe te kijken, hoe een tegenspartelend meisje door een dronken kozak mishandeld wordt." Graaf Andrassy, hoewel toegevend dat de vergelijking niet kwaad is, verklaart echter het vaderschap er over niet te kunnen aanvaarden, daar ze niet van hem herkomstig is. Het vrijwillig hongerlijden schijnt tegenwoordig epidemisch te worden. Dezer dagen heeft zich nu ook een Duitscher, zekere Anton Crinis, die uit Stiermarken geboortig is en te Koblenz woont, tot de vereeniging van Duitsche artsen te Berlijn gewend, met het aanbod om een hongerkuur van veertig dagen te onder gaan en dus te bewijzen dat een Duitscher dit even goed kan als een Amerikaan. Voor de som van minstens 30.000 mark verklaarde hij zich daartoe bereid. Zijn aanbod werd echter beleefd van de hand gewezen. Op de begrooting van de stad Parijs komt voor de uit te voeren publieke werken een post voor van twaalfhonderd millioen francs. Er is geen cent in kas; en een leening zal dus moeten volgen en de vroo- lijke Farij zenaars zullen nu voor het ver blijf aldaar nog meer dan tot heden te beta len hebben, terwijl de belastingen er toch j al zoo hoog waren. Hoe wil men nu de renten voor het te leen kapitaal vinden? Door twintig opcenten te leggen op de belasting der bebouwde eigendommen. Een Engelschman en een Duitscher gingen onlangs in Amerika een vennoot schap aan, de eerste met zijn kapitaal, de laatste met zijn ervaring (van den handel). Ka verloop van een jaar reeds werd de compagnieschap ontbonden. Toen had de Duitscher het kapitaal en de Engelschmanervaring. Te Chicago is eene maatschappij gesticht, by welke men zich voor 3 dollars 's-jaars abonneeren kan voor alle kleine herstellingenals gebroken ruitengas- en waterleidinglekkenen electrische schellen enz. Elke week komt iemand hooren of er iets te doen isen in geval van .dringenden aard kan men hulp ont bieden. Eoze (eigenlyk Eossel geheeten) de moordenaar van den koffiehuishouder Loysonis te Constantine in Algerie ge vat. Er zijn verscheidene gouden en andere kostbare voorwerpen by hem gevondendie de eigendom waren der vermoorde vrouw. Onder deze voorwerpen behoort ook een horlogewaarop hare initalen gegrift zijn. Zoodra het parket te Constantine aan den prefect 'van politie te Parijs per telegraaf bericht had gezonden van deze vangst, zijn twee dienaren van politie naar Constantine vertrokken om Eossel naar Parijs terug te brengen. Een Belgisch geneeskundig blad vermeldtdat over drie jaren België vierduizend geneesheeren zal tellen. Het blad maakt dit getal op uit het getal stu denten in de medische faculteiten der Hoogescholen en in allen ernst stelt het voor gedurende vier jaren geen studenten voor de geneeskunde meer toe te laten. Te Maastricht werd tot nu toe volgens liet Centrumdoor hondenwagens, bespannen met 4 hondenvuilnis en asch opgehaald. Met veel moeite is eindelijk in den Eaad besloten hiervoor paarden aan te schaffen Omtrent de tram BreskensMal- deghem doet het Weekbl. van Z.-Vlaan- derens Westelijk deel de volgende mede deelingen. Kaar de betrekking van directeur op eene jaarwedde van f 1500 zyn een dikke twee honderd tachtig solicitanten. De tram is in België aangekomen en met gejuich begroet! De wagens met rails en dwarshouten mochten echter niet voorbij 'tgrenskantoor, zonder betaling van zware rechten van invoerten bedrage van ongeveer 2000 franken. Op 't verzoek van het bestuur van de tram om van die invoerrechten verschoond te blijven, werd geantwoord, dat de minister de Belgische nijverheid moest beschermen Thans zyn op alle lijnen der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen de rijtuigen 3e klasse verwarmd. In October zyn voor den Indischen militairen dienst aangenomen lllKeder- landers en 44 vreemdelingen. Opnieuw is te Arnhem proces-ver- baal opgemaakt tegen eene vrouw uit Westervoortdie kunstboter voor natuur boter trachtte te verkoopen. Merlatti is reeds zyn twintigsten vastendag ingetreden. Hij verklaart zich zoo wel te bevindendat hy den lekkerste maaltijd zou kunnen zien opbrengen, zonder den minsten lust te gevoelen er f aan deel te nemen. Als maatregel van veiligheid zijn in het centraalbnreau der staatsspoorwegen te Utrecht brandschellen geplaatst, die by het uitbreken van brand het alarm sein geven. De constructie is eenvoudig genoeg en doelmatig. Langs de binnenzijde van het gebouw op de corridors loopen buizen, waardoor een koord gaat dat aan de schel verbonden is. De buizen zyn op elke corridor verbroken, zoodat het koord zichtbaar is. Dit laatste is omsloten door een kastje, dat gesloten is door middel van een draad voorzien van een zegel. Dit wordt bij brandgevaar verbrokenen zoodoende kan de schel in beweging ge bracht worden. Een alleraardigstgeïllustreerd kin derboek getiteldSprookjes van Anna Lindaudoor Gerard Kellerzag dezer dagen by C. L. Brinkman te Amsterdam het licht. De rechte kindertoonwaarin de sprookjes geschreven zynmen leze b. v. b.Een bezoek by den Muziek- duivel, wettigt het vermoeden, dat het boekske zich spoedig in de gunst van ons jonge volkje zal mogen verheu gen waartoe ongetwijfeld ook het fraaie uiterlijk en de keurige plaatjes het hunne zullen bijdragen. De Berliner Börsenzeitung doet mededeeling dat de uitvinding is gedaan om petroleum te verharden en zij door dit proces tevens haar ontplot baarheid zou verliezen. Voor 't geval deze mede deeling waarheid bevat, zou de ontdek king groote voordeelen opleveren. Men denke slechts aan lading, vervoer en overlading, welke kosten daaraan in haar vloeibaren toestand verbonden zyn en men zal overtuigd zyndat de uitvinding goud waard is. Een dure liefhebberij. In een onzer dagbladen werd dezer dagen een postzegel van Kieuw-Brunswijk, O'Connell, 5 cent, bruin, (prachtexem plaar) te koop aangeboden voor 250 zegge twee honderd en vijftig gulden. De eigenares heeft het postzegeltje voor dien prijs van de hand gedaan. Had de kooper zyn geld niet nuttiger kunnen besteden Aan het Tolhuis te Amsterdam werd Maandag eene tentoonstelling geo pend van voorwerpenopgevischt van het wrak der Lutine. De opbrengst is ten voordeele van het Willem Barendsz-fonds. De politie te Amsterdam is er naar men zegt nog niet in geslaagd de kwajongens te vattendie een knaap een met petroleum gedrenkt papier op het hoofd drukten, waarna zij er den brand in staken. De slechte gewoonte om muren of schuttingen met onreine, vuile woorden te bekladden waardoor de openbare zede lijkheid beleedigd, het kiesch gevoel en het oog onaangenaam aangedaan wordt, is volgens art. 451 al. 3van ons nieuwe strafwetboek gelukkig strafbaar. En die straf is waarlijk zoo gering ook niet; er staat niet minder dan 5 dagen hechtenis of f 15 boete op. Onder de werken uit den tegenwoor- digen tijd, die de wetenschap weten te behandelen op eene wijze die voor elk verstaanbaar ismagwat de aard rijkskunde betreft, het tijdschrift van het aardrijkskundig Genootschap met eere genoemd worden. Het bevat min of meer uitgebreide artikelen over Land- en Vol kenkunde, reisbeschrijvingen en al wat daarop betrekking heeftalles op de meest boeiende wijze beschreven en door illus- tratiën en kaarten opgehelderd. De prys per jaargang van twaalf afleveringen, te zamen 100 vel druks, is f 11.90. Om half een passeerde Zaterdag nacht in Den Haag de heer M„ ambte naar van de Holl. Spoorwegmaatschappij het Lamgroen toen een man hem aan sprak en vroeg hoe laat het was. De heer M. haalde zijn horloge uit om den juisten tijd op te gevenwaarop de on bekende eensklaps het horloge met een ruk ontstal en het op een loopen zette. In het eerste oogenblik van verwarring van den heer M. kreeg de dief zooveel vóór, dat hij onmogelijk was in te halen. Ook de politiebij wie aangite is geschied, heeft den dader niet ontdekt. Tegen een 5tal knapen te Leiden is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens diefstallen door insluiping gepleegd, o. a. van eetwaren en eene offerbus met geld, bestemd voor de weezen. Te Valkenswaard is het vangen van valken voor dit jaar weer afgeloopen. Men is in het bezit van vele valken ge komendie deels naar Frankrijk, deels naar Duitschland en Engeland verzonden worden. Binnen betrekkelijk korten tijd worden zij goed afgerichten Uit de aanvragen blijkt, dat dit op hoogen prijs wordt gesteld. De persoondie den moordaanslag te Geleen heeft gepleegd, is naar men uit Maastricht mededeelt, geen Kederlan- der maar een Duitscher.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2