eene motie betreffende deze aangelegen heid aan. Dinsdag werd de diskussie voortgezet. De heer Kenchenius, volhardend bij zijn gevoelen, dat de uitschrijving eener kon cessie van voorwaarden tot exploitatie der Ombiliën-kolenvelden in strijd is met de vroegere toezeggingen der Regeering, en zeer ten nadeele van 's Lands belang, en na veel aanmerkingen op de koncessie zelve en op den inhoud der voorwaarden, eindigde met het voorstellen eener motie, inhoudende de verklaring, dat de uitbe steding vooruitloopt op het verklaarde voornemen der Regeering om mijnontgin- ning in Indië wettig te regelen, en daarom afkeuring verdient. Die motie werd tot den volgenden dag verdaagd. De heer W. van Dedem waarschuwde tegen het vorderen van heerendienstenonder den naam van dessa diensten. De Min. verzekert, dat hij er steeds naar streeft, den druk der bevolking zoo veel mogelijk te verlichten. De heer van der Goes van Dirksland besprak de spoorweg- en tariefplannen. De Eeg. wil liever differentieel vrachttarief, in bezuiniging op de exploitatie. In antwoord van den heer Cremer, verklaarde de Min. vol vertrouwen te zijn, wat betreft de exploitatie der haven werken te Tandjong-Priok door particulie- ren.Hij wenschtgeenduurdere,maar gemeen schappelijke tarieven overgroote afstanden. Bij Afd. Oorlog wenschte de heer Roose boom een opperofficier der infanterie als legerkommandant en drong de heer Kielstra aan op eene wettelijke regeling van den toestand der Indiesche officieren, als waar borg tegen willekeur, en besprak de heer van Gennep de klacht van den Kapitein Willink Ketjen over zijn ontslag, niet tegenstaande vrijspraak, met aandrang op waarborgen tegen willekeurig ontslag en vervolgingszucht. Ook meende Spreker, dat aan den adressant de van hem terug gevorderde stukken in eigendom toebe- hooren. De heer Reuther en de Min. van Kol. trachtten te betoogendat adressant tot teruggaaf verplicht was. De Min. erkent de noodzakelijkheid eener betere regeling tot bevordering en ontslag der Indiesohe officieren. De heer van Gennep stelde voor te verklaren, dat de verdedigingsstukken aan officieren behoo- ren te worden teruggeven. Dit laatste voorstel werd Woensdag, na bestrijding door de heeren Kielstra, J. Schimmelpenninck van der Oye en W. van Dedemen na verdediging door den heer Farncombe Sanders met 34 tegen 22 stemmen verworpen. Laatstgenoem de Spreker had ook de urgentie betoogd van eene regeling der administratieve rechtspleging. Aangenomen werd het voorstel van den heer Kielstra, om ook aan de gereëngageerde Europeesche korpo raals en manschappen in Indië soldij ver hooging toe te kennen. De adressen betreffende de zaak van de heeren Sol en de Sturler (Tjiomas) werden verzonden aan de Min. van Kol., met verzoek om in- ichting. Daarna kwam in behandeling de motie van den heer Keuchenius, met een amendement van den heer Rnys van Beerenbroek. De heer Cremer stelde eene nieuwe motie voor, waarbij de Kamer nadere overweging noodig oordeelt van Regeeringswege in zake der konoessie- voorwaarden voor de ontginning der Ombiliën-velden. De heer Rnys wilde de wenschelijkheid eener wettelijke regeling aangaande mijn-ontginning doen uitspre ken, afgescheiden van de vraag: particu liere of Staats-exploitatie der bedoelde kolenvelden. De heer Cremer achtte de verwijten aan de Reg. in de motie- Kenchenius onverdiend. Zijn motie opent den weg tot koncessie op wettelijke grond slagen of bekrachtigd door eene wet, met exploitatie van een spoorweg naar de kust door den Staat. De heer de Savornin Lohman wilde evenmin uitgifte zonder medewerking der Wetgevende macht, zoolang er geen mijnwet is. De Min. van Kol., betoogende, dat de Reg. de talrijke koncessie-aanvragen bezwaarlijk kan laten wachten op eene mijnregelingterwijl de Kamer steeds op eene oplossing van de kwestie aangaande de Ombiliën-velden aandrongverdedigde de uitgifte onder de regeling van 1873, en achtte uitstel van uitgifte alleen gerechtvaardigdals eene spoedige tot standkoming der mijnwet verzekerd is. De heer Keucheunius konstateerde de eenstemmigheid in de erkenning van de voorbarigheid der uitbesteding, in strijd met 's Lands belang. Hij bleef de voor waarden afkeuren en meendedat deze gewichtige zaak, na het voorgevallene met de Biliton-zaakin den Minister raad moet behandeld worden. De heer de Savornin Lohman stelde eene motie voor, verklarende, dat tot ontginning der Ombiliën-velden zonder wettelijke goed keuring niet moet worden overgegaan. Onder de gemeente Standdaardbuiten zgn bij eenige landbouwers dezer dagen des nachts levensmiddelenzooals spek enz. gestolen. Ook werd bij een hunner een horloge ontvreemd. In de duinen nabij Egmond aan Zee is door een jager een groote adelaar geschoten. De vogel heeft eene vlucht van 1.80 M. en werd geschoten juist toen hg met een haas in zijne klauwen de lucht invloog. Het prachtige exemplaar wordt opgezet. In de laatsten tijd hebben in en om Enschedé herhaaldelijk kleine diefstallen plaats gehad van goud en zilverwerk kleedingstukken, parapluies enz., maar het zonderlingste geval is wel de ontvreemding van eene nienwe overjas van den burge meester, uit diens bureau in het raadhuis, tegen achterlating van een oud versleten wambuis. Dinsdag vingen de pleidooien aan in zake de Hollandsche gasfabriek, advo caat mr. Van der Bregge, contra de ge meente Amsterdam, advocaat mr. Brng- mans. De eerste pleitte den geheelen dag om de onrechtmatige daad der buizenaf- snijding te betoogen. Toen Dinsdag avond om 6 uur trein 5, van Tilburg komende, het station Gilze-Rgen voorbijgereden was, werden de reizigers niet weinig opgeschrikt door een harden slag bij het voorbij stoomen van een anderen trein. Te Breda aange komen vernam men daardat tengevolge van het openstaan van een portier van den voorbijsnellenden trein eene glasruit in eene der coupé's stukgeslagen en een der bagagewagens beschadigd was. HAARLEM, 19 November 1886. Voor twaalf jaar werd op de Nieuwe Groenmarkt alhier door den Heer Prévinaire eene broodbakkerij opgericht ten einde de werklieden van zgn beide fabrieken goed brood te verschaffen tegen den kostenden prijs. Deze onderneming heette „De Werkmansbakkerij" en de verschillende werkzaamheden de bakkerij betreffende hadden plaats in den kelder onder het winkelhuis op de Nieuwe Groenmarkt. Het zaakje liep, doch nam na enkele jaren van voortbestaan niet de vluchtdie de zaakmet het oog op het philantropisch doel der inrichting, had kunnen nemen. Toch werden nog krachtige pogingen aangewend om de zaak tot meer deren bloei te brengen de bakkerij werd verplaatst uit den kelder naar een perceel naast den winkel gelegeneen nieuwe oven werd aangebouwd en de aldus herboren zaak hierdoor in staat gesteld der concurrentie het hoofd te bieden. Door het leveren van goed brood en door een nette bediening wist de bakkerij zich niet alleen te handhaven, maar ging met den dag vooruit en de vraag naar het brood der Werkmansbakkerij nam zoodanig toe dat de tweede vergrooting niet uit mocht blijven. Het daartoe benoodigde kapitaal werd op de meest genereuBe wijze ver strekt en met den meesten spoed werd het werk onder opzicht van den architect den heer Oude Wesselingdoor den metselaar van der Putten en den timmerman Krieger ten uitvoer gebracht, zóó tot genoegen der Directiedat hnnne namen in dit schrijven met eere mogen genoemd worden. De naam der inrichtingals misschien aanleiding gevende tot de veronderstelling dat haar brood alleen bestemd was door den Werkman gekocht te wordenwerd nog veranderd in dien van „Broodfabriek, De Volharding" en nu de geheele herschep ping haar beslag heeft, stellen wij het op prijs den indruk mede te deelen, dien een bezoek aldaar gebracht, op ons maakte. Wij geleiden den lezer hiertoe naar den welingerichten meelzolder, waar deze grond stof bewaard en gemengd wordt en waar het, onder de noodige voorzorgen tegen elke mogelijke verontreiniging, op mechanischen weg naar de kneedkamer gebracht wordt. Wat leven, wat bedrijvigheid in deze werkplaats, waar de werklieden, in wit linnen kleeding en dito baretten bezig zijn de kostbare grondstof te verwerken en waar de orde en netheid onwillekeurig de aandacht trekken. De eigenlijke bakkerij binnentredende, trekt al dadelijk de uiterst zindelijke melkberging de aandacht. Wij vernamen daar nog, dat er ongeveer tweeduizend Liter melk per week verbruikt wordt. Wie zich eene bakkerij nit den ouden tijd weet voortestellenstaat versteld zóóveel nieuwe werktuigen in dienst der hedendaagsche bakkerij geBteld te zien. De ovens, uit de Machinefabriek van Boeker te Essen, zijn geheel ingericht volgens het heetwater-systeem, waarbij de stoomspan- ning en de warmtegraad gemakkelijk kunnen geregeld en afgelezen worden. De massa's groot en klein brood, die volkomen gaar en van schoonen kleur de ovens ver laten, komen vervolgens in een gebouwtje waar mede de meest aantrekkelijke reinheid heerscht. Alles geschiedt onder het opzicht van den „meester-bakker" wien niets ont gaat, en dus de ziel der inrichting mag genoemd worden. Vóór aan de straat bevin den zich het kantoor en de wachtkamer voor depóthouders, eenvoudig doch degelijk, getuigende van praktischen zin. Voegt men hierbij nog, dat het gebouw op eenvoudige wijze zeer voldoende wordt geventileerd, dan komt men tot het besluit dat onze gemeente in de Broodfabriek „de Volharding" eene inrichting bezit, die wel waardig is vermeld te worden en dit nog te meer, daar alle baten ten goede komen aan den werkenden stand, zooals zieken fonds, ondersteuningsfonds, personeel der bakkerij en depóthouders. Den 21en November a.s. viert Mejuf frouw Knoppert, geboren Maria Trempe, haar honderdsten verjaardag. De nog altijd krasse vrouw is sedert 1845 bewoon ster van het Zuiderkofje jalhier en hoewel een weinig doof, ondervindt zij nog zoo weinig van de ongemakken des ouderdoms, dat zij, hoewel niet meer buiten het hofje komende, toch bij gunstig weer nog eiken dag op de ruime hofjes-plaats wat beweging neemt. Het mag zeker een genot genoemd worden de oude juffrouw van de lang ver vlogen tijden, waaraan het jongere geslacht zooveel te danken heeft, te hooren ver tellen wat haar uit de herinneringen harer jeugd is bijgebleven en als bewijs van haar onverzwakt geheugen mag wel bij gebracht worden, dat zij nog een tamelijk lang gedicht geheel uit het hoofd kan opzeggen. Belangstellenden in het lot van Onderwijzers-weduwen en weezen zal het een genoegen zgn te vernemendat het Ondersteuningsfonds, opgericht door het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap, in de weinige jaren van haar bestaan reeds velen tot zegen geweest, weder pogingen aanwendt om ter verbe tering van haar financieelen toestand ook in de toekomst aan haar doel te kunnen beantwoorden. Eene verloting van Voor werpen van Kunst en Smaak, waarvoor van verschillende zijden de meest gewaar deerde bijdragen zgn toegevloeid,zal daartoe in December gehouden worden. De loten zgn verkrijgbaar gesteld tegen een gulden per lot. Voor het examen van apothekers bediende te 's Hage,is den 16 dezer geslaagd onze stadgenoote Mej uffrouw A. de Haan. De jaarlijksche turfcollecte, Woens dag door het Roomsch-Katholiek Paro chiaal Armbestuur alhier gehouden, heeft opgebracht 679.60. Het gehalte der melkgeleverd door de Haarlemsche Melk-Inrichting onder toezicht der Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, controleur de Heer N. van der Sleen, was gedurende de maand October als volgt: Soortelijk v Vaste gewiekt. stoffen Minimum 1.0295 3.2 11.4 Maximum 1.032 3.7 °/0 12.4 °/G Gemiddeld 1.0304 3.36% 11.96% Benoemd tot onderwijzeres aan eene openbare lagere school te Leiden, Mejuf frouw J. C. C. van Kempenalhier. Heden is door Burgemeester en Wethouders aanbesteed het leggen van een riool van portlandcementhet maken van bestratingen, het zetten van koplagen en kantdeelen enzin de Leidschestraat. In geleverd werden 9 inschrijvingsbiljetten. Laagste inschrijver H. London alhier voor/2379 aan wien het werk is gegund. Overeenkomstig den eisch van het O. M. is Donderdag door de Arrondis- sements-Rechtbank alhier, W. Arons wegens diefstal van ongeveer ƒ40 aan dubbeltjes uit het Kantoor van het kaar selade-veer, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Door Burgemeester en Wethouders is Donderdag aanbesteed het leggen van putten, leveren van trottoirbanden, leggen van bestratingen enz. in de Wilhelmina- en Mauritstraten en langs de Oranjekade. 13 inschrijvers. Gegund aan H. London alhier; voor 6585.zijnde de laagste inschrijver. In de 11. Dinsdag avond gehouden bidstond van de Gereformeerde Vereeniging in Felix Pavore, waar Dr. A. H. de Hartog, hoogleeraar a/d Vrije Universiteit optrad, werd eene collecte gehouden voor het Studiefonds, welke 137.02 opbracht. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 12 November. C.S. Strackee cn M. M.Klep. 17 November. A. Molenaar en G. C. Üitten- bosck.J. Bosch en J. v. Es.—C. Luers en E. H. Prager.J. Koning en J. C. v. d. Weetering. GETROUWD. 17 November. J. K, v. Roon en M.Eve- leens.—B. H. Vester en H. M. v. Mannen- berg.— J.Schuurman en S. Aan de Kerk.—- H. Smink en A. 1'. v. d. Pol.P. G. Sade- laar Kenzenen W. Honing.P. C. Waaning en S. J. vanHon8chotenA. v. Droogeen J. v. d. Veen.L. Kuijk en M. v. Zanten. A. Wiggers en G. de Vos. GEBOORTEN. 11 November. J. C. de Rooij geb. Knaapen. z.W. Kruijergeb. Henningz—C. E. de Graaf geb. Neuman d.— H. Nordman geb. Heerenberg zBIIGerber gebSchmidt d.12 November. A. Verkruissen geb. Kuur- stra d. 13 November. M. E. v. Asten geb. Becker dGLenniegs geb. Mulder dJ. Cliteur gebSprengers dWLigtenberg geb. Vermolen z.— 14 November. H. Rip- hagen geb. Leenez.G. Korzeliusgeb. Huël d.C. M. Pietersgeb. Asmussend. A. Marsbergen geb. Degenaarsd.C. H. Duijff geb. Möhrs d.M. H. Heenk geb. Zeeman d. 15 November. 3 Tuijn geb. Bloemzaad d.— E. v. Nimvregengeb. v. Huijsend.— A. M. v. d. Berg geb. v. Maanenbergd. H. de Bruijn geb. Rademaker d.E. v. Rangelrooij geb. GelaudiezRC. Verdel geb. Hanegrnaf d.16 November. M. Regen boog gebde Haas dMCDonker geb Voorhof d.3. de Brie geb. Smits d.C. Bonger geb. v. Rosenbeekz.G. Geerling geb. Duivenvoordend OVERLEDEN. 10 November. A. G. Overakker 78 jKI. Houlstr.11 November. K. Kramer eebtg. vanDr. T. C. Winkler 65 j. Damstr.3 J Lingeman9. m. d. KI. Heiligl.—Een levenl. aangeg. kind v. h. vrouwel. gesl. v.H. Booms de Witstr.J. v. Dansikechtg. v. H.Booms de Witstr.D. Moerbeek 83j. Zuiderst. Een levenl. kindv. h. vrouwel. gesl. vanJ. v. d. Bosch Heereusingel12November. M. v. d.Klngt 7,j. d. Spaarnw.str. J.C.E. Gosler64j. Parklaan.—II. C. Go vers 2 j. z. Molenpad. 13 November. J. Soetermans55 j. Kerkhofstr. W. Maas79j. Spaarnw.str. J. Blankwater 18 m. z. Hondenst.G. B. Kornerwed. J. B. Dievelaar71 jGroote Houtstr.14 November. 3. M. Voskuijl6 m. z. Leliestr.— A. M. Maarsman echtg v. J HSoli 84 jKruiswegJH. Visser 70 j. KI. Houtstr.15 November. S. C. Schulp- zand 4 jdKousenblaanJAKraaij wed. W. v. Vliet 70 jVoortingstr.K. Blom 55 jM.Spicsstr. M. Henarikzechte, v. H. Duits45 j. Scheepm.dijk J. Weide 40 j. Zomervanrt.J. G. v. d. Ven65j. GKraaienhgr16 November. Een levenl. kind v.h. mannel. gesl. v. A. Timmer Spaarnw. str.-J. W. Mees6j. z. K. Poellaan.17 N. Kok 74j. Schotersingel.A. Simons 30 j. W. Appelaars!. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene portemonnaie met ƒ1.175. Eene portemonnaie met 0.22. Een wit boezelaar. Een koperen kruis met Christusbeeld. Een onderstuk van een gouden oorbel. Eene parapluie. Een kinderschoentje. Een breiwerk met 4 pennen. Een kinderhandschoen. Uit het water van den Kloppersingel op- gevischt een zwart Amerikaansch linnen koffertje, o. a. bevattende eenige witte onderkleederen gemerkt (V. A„ benevens een blikje met zalm en eene flesch citroen limonade. Terng te bekomen bij P. Baggerman Kleine Houtstraat 7, eene sanella dames- paraplnie. Bg Boogaard, Spaarne, eene platte kruiwagen. Bij Vet, Spaarn- wouderstraat 10, een zak meel. Bij L. van Zonneveld, Lange Hofstraat 3, eene nieuwe zwarte parapluie met zwarten stok. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 23 November 1886, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezerhah. PROGRAMMA. 1. Toccate en l'uga (Band IV No. 4)J. S. Bach 2. Choral (Bach's Passion)Bitter, 3. SonateKühmstedt. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Finale. 4. ImprovisationTopfer 5. Halleluja (Handel's Messias)Mac/cull,

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2