De Engelschen in Amerika hebben het plan gevormd ter eere van koningin Victoria's jubileiim een kolossaal beeld der koningin op te richten, nog honderd voet hooger dan Bartholdi's beeld der vrijheid. De schilder Frank Holl heeft de opdracht gekregen koningin Victoria's jubileum- portret te schilderen voor Windsor- Castte. Tot de hoogte chic behoort tegen woordig te Batavia, dat men de mnren der huizen niet met schilderpen, spiegels en andere ornamenten, maar met waaiers bedekt. Eenvoudige waaiers, welke men bij een klontong (Chineesche marskramer) voor een prijsje kan bekomen, verdienen de voorkeur. Deze waaiers worden in ver schillende figuren aan de muren bevestigd en vormen een verrassend geheel, zoowel door hunne bonte kleurenals door de eigenaardige figuren, die men daaraan weet te geven. Perzië is een gelukkig land: Het heeft geen staatsschuld. De belastingen worden geheven in natuurvoortbrengselen en in geld; zoodra echter de regeerings- ambtenaren eenige onrechtmatigheid ple gen, komen de klachten daarover van het volk rechtstreeks tot den Shah, die niet zelden dienaangaande berispingen aan de gouverneurs der provinciën uitdeelt en hen, als het erg loopt, van hun ambt ontzet. Pasteur spreekt openlijk de bewering tegendat verscheidene van de door hem ingeënte Russen toch aan de gevolgen der beten van een dollen wolf gestorven waren. Hij heeft zich gewend tot den burgemeester van Beloï, om te weten te komen of het bericht waar was dat daar 16 Rnssen, door hem ingeënt, gestorven zijn, en heeft daarop het volgende tele gram van den burgemeester ontvangen „Het bericht van het Duitsche blad is een brutale lengen. De 16 Russen uit Beloï, die in Parijs geweest zijnzijn nog zeer wel." De koloniale en Indische tentoon stelling te South Kensington, die voor acht dagen gesloten iswerd sedert de opening op 4 Hei 11. door 6.750.745 per sonen bezocht, d. i. 33.846 bezoekers per dag. De nieuwe lord-mayores van Lon den droeg bij het banket en den optocht een sleep van vijf meter lengtedie haar bekoorlijke dochter, miss Violet Hanson, haar nadroeg. De rand van de sleep was bezet met kleine gouden muntendie de jonge dame er onderweg afnam en liet vallen. De onderhandelingen tusschen de Fransche en de Belgische regeering over het instellen van een telephoondienst tus schen Parijs en Brussel hebben na veel moeite tot eene voorloopige overeenkomst geleid. De prijs voor het gebruik van de telephoon gedurende vijf minuten, het oproepen en afsluiten er onder begrepen, is gesteld op 3 frank. Dezer dagen is op eene der zand banken van Norderney gestrand een haai van 3 meter lengte en 270 pond zwaarte. Het dier kon bij opkomenden vloed niet meer vlot raken. Het is eene groote zeld zaamheid, aldaar haaien aan te treffen. NaaL-dmdreirtelegram uit Madrid heeft er te Manilla een vreeselijke brand gewoed waardoor omstreeks 1000 huizen vernield zijn 'geworden-. De schade is onberekenbaar. De gemeente-politie te Breda heeft eene jeugdige dievenbende in handen ge kregen. Deze maakte er gedurende de kermisdagen haar werk van om messen, pijpen enz. nit de kramen weg te nemen welke voorwerpen door verschillende leden der bende voor een bagatel verkocht wer den. Zoo werden messen van meer dan /I waarde en sigarenpijpen van f 10 voor 10 cent van de hand gedaan. Te Bergum zijn twee paarden, voor een ledigen wagen gespannen, waarop de arbeider Poelstra zat, op hol geraakt. Hij werd op den berm van den straatweg geslingerd, waar hij bleef liggen totdat in de nabijheid zijnde personen toesnel den. Zijn linkerbeen is gebroken en boven dien heeft hij nog zulke erge wonden bekomendat hij dadelijk naar Leeuwarden is vervoerd om daar geneeskundig behan deld te worden. Brutale straatjongens die de paarden met twijgen hadden geslagen, zijn de oorzaak van dit droevig ongeluk; Te Wageningen is aangehouden Ferdinand Roesemund, de vermoedelijke dader van de kerkdiefstallen te Neerbosch en elders gepleegd. Hij werd verhinderd in zijn voornemen om ook de kerk te Wageningen te bestelen. Aan het spoorwegstation te Reenen is door een Wageningsche steenhouwer het woord Reenen, Vrijdag jl. veran derd in R h e n e n. Zooals bekend is had,,, de Raad bezwaar tegen de nienwe spelwijze en heeft de Minister onlangs vergunning gegevenbedoelde naamsver andering voor rekening der gemeente te doen verrichten. Omtrent een te Mierlo plaats gehad hebbenden kindermoord worden afgrijse lijke bijzonderheden medegedeeld. Zoo zou de ongehuwde moeder bekend hebben, dat haar kind heeft geleefddat zij het vooraf met zorg het doopsel heeft toege diend en toen in een linnen lap gewonden deze daarna met petroleum heeft begoten en vervolgens aan haren meester heeft overgegeven en dat hij het daarnamet haar medewetenin den bakoven heeft verbrand. De vermoedelijke vader van het kind blijft echter elke medeplichtigheid aan de gepleegde misdaad ontkennen. Het is intu8schen bewezen, dat de oven op den dag van den moord zoo hard was gestooktdat het geheele baksel verbrand is. Verschillende brooden zijn in beslag genomen, ten einde als overtuigingsstukken dienst te doen, terwijl de moeder naar de gevangenis te Roermond is overbracht. Te Rijssen in Overijsel heeft eene vrouwdie het niet al te breed had terwijl zij bezig was de keuken van het huisdat zij weldra zal gaan verlaten nog eens flink te reinigenonder een der vloersteenen eene som van f 1000 gevon den, vermoedelijk afkomstig van eene vronw die reeds jaren geleden in dezelfde woning had gewoond en plotseling over leden was. In de gemeente Odoorn zijn aan de hoofden der lagere scholen brandblusch- granaten ter bewaring gegeven, om bij voorkomenden brand daarvan dadelijk gebruik te maken. Te Maastricht waar, geene honden- markt bestaat en wellicht in een geheel jaar geen enkele hond in het openbaar wordt verhandeld, zijn nochthans 40 per sonen die als koopman in honden zijn gepatenteerd. Het patent wordt door hen genomen, om de stedelijke belasting op de honden te ontduiken. Sedert lang reeds zint het gemeentebestuur op middelen om die ontduiking tegen te gaandoch tot heden heeft het daartegen geen afdoenden maatregel kunnen vinden. Een Leidsch sigarenmaker, Pothos genaamdis Donderdag middag uit de gevangenis te Antwerpen ontsnapt. Hij droeg het kostuum der gevangenis. De gendarmes zoeken den vluchteling. Pothos was veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenis wegens diefstal. Hij heeft zich van een touw bediend om over den muur te klimmen. Te Breda heeft Woensdag een vree- selijk ongeluk plaats gehad. De naar Terheiden terngkeerende diligence werd aan den spoor-overweg overvallen door een trein, die den wagen verbrijzelde. Een inwoner van Verheiden werd bijna geheel vermorselden alle passagiers be kwamen zwaardere of lichtere kwetsuren. Voor het leven van twee in het gasthuis opgenomen personen bestaat groote vrees. De afsluitboomen van den overweg waren opennaar men zegt doordat de aanko mende trein geen signaal had gegeven. De justitie doet onderzoek. Op grond van art. 446 van het wet boek van strafrecht is door de maréchaussee te Beek proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon aldaardie bij den op Vrijdag jl. onder deze gemeente gewoed hebbenden brand geweigerd heeft de hulp te verlee- nen, die de openbare macht van hem vorderde. Door een rondreizende bedelaarsfa milie moet te Gennep de volgende schan delijke methode in praktijk zijn gebracht, om het medelijden op te wekken. Een slapend kind werd uit een met vodden gevulde wagen genomen en geruimen tijd half naakt aan het gure weder blootge steld. Nadat het wicht zich half dood had geschreid en paarsch en blauw van koude zag, werd het door de ontaarde moeder op den arm genomen, en de bedeltocht nam een aanvang. Medelijdende zielen ontfermden zich over de kleineen de helle veeg lachte in haar vuistje, dat de list zoo goed gelukte. Of de politie zich ermee bemoeide wordt niet gemeld. Geheel onverwacht ontlastte zich Vrijdag boven Eindhoven een hevig on- weder. Op een schitterenden bliksemstraal volgde terstond een vreeselijke donderslag de bliksem sloeg op den afleider der parochiekerk aldaar, waardoor de toren eenige oogenblikken in een lichtblauwen nevel gehuld werd. Een hevige stortregen en hagelslagwaarbij zeer groote hagel korrels die zich op sommige plaatsen tot een voet hoogteophooptenvergezelde het onweder. Dienzelfden avond sloeg de bliksem op den toren te Acht, waardoor het kruis verbrijzeld werd en het leien dak schade leed. Er zwerft weer een bende van 43 Zigeuners op de NederlandschBelgische grens rond, wederzijds door de politie opgejaagd. Het Dagblad van Zuid-Holland voegt er de opmerking aan toe dat het schijnt tijd te worden, bij internationaal tractaat de richting vast te stellen, waarin die gasten moeten worden verwijderd ten einde ze terug te brengen naar het land waar vermoedelijk hun wieg eens stond. HAARLEM, 23 November 1886. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de achterstaande aankondiging van het bestuur der Volksbibliotheek van ons Nuts-Departement. Die bibliotheek is in den afgeloopen Zomermet groote kosten en door groote krachtsinspanning van de bestuursleden geheel herzien en op nieuw gecatalogiseerd. Ruim tweeduizend nieuwe boeken zijn er in opgenomen en van de meest gezochte werken zijn twee of meer exemplaren aanwezig, zelfs tot twaalf toe. Dat het publiek de bibliotheek op prijs steltbewijst de groote toeloop van lezers voor dit winter-saizoen. In de jaren 1881 '82, '83 en '84 lieten zich doorgaans 1300 a 1400 personen inschrijven. In 1885 klom hun getal plotseling tot 1600, zoodat het in den vorigen winter reeds veel moeite kostte om de uitdeelingen op regelmatige wijze te doen plaats hebben. Dit jaar waren er dan ook maatregelen genomen om door eene verbeterde tijds- verdeeling en uitbreiding der werkkrach ten een groot getal lezers met bekwamen spoed te kunnen helpen. Maar op zóó veel lezers als zich thans hebben doen inschrijven, kon niet worden gerekend. Het bedraagt bijna tweeduizend. Het gevolg daarvan was dat op het laatst van den avond de toevloed van lezers te groot werd voor de beschikbare ruimte en velen moesten wachten vóórdat zij geholpen konden worden. Te vergeefs trachtten de leden van het bestuur hierin te voorziendoor ook buiten hunne zitting beurten hunne medeleden te komen bij staan. Er moest iets anders op worden gevonden om het publiek spoediger te kunnen helpen. Daartoe heeft nu het bestuur besloten de zittingen met Vs uur te verlengen door ze een Vs unr vroeger te doen aanvangen. Aan hen die tot nog toe omstreeks 9 uur in grooten getale toestroomden wordt thans gelegenheid tot verwisseling van boeken aangebodenreeds van half-zeven af, terwijl tot dusverre de zittingen eerst om zeven uur werden geopend. Wij vertrouwen dat de ingezetenen van Haarlem, die van de bibliotheekgebruik makendit op prijs zullen stellenen zullen medewerken om de bibliotheek die hun zooveel nut en genoegen verschaft in goedenvooral in zindelijk en staat te bewaren. Ter afwisseling of ter aanvulling, misschien wel van beiden, der gewone tooneelvoorstellingen van de Letterlievende vereeniging J. J. Cremer", hield de heer Justus van Maurik Maandag avond in die Vereeniging eene lezing. Zooals men dit in den laatsten tijd gewoon is, had ook deze plaats in den Schouwburg. Vroeg reeds wa ren de plaatsen bezet en ter bestemder tijd trad de Spreker op met „De Knorrepot". Het verhaal is, als alles wat uit de pen des heeren van Maurik vloeit, natuurlijk, uit het leven gegrepen, waarheid. De oude heer Worm, de hoofdpersoon, was in den strijd des levens een lastige brombeer geworden; zonder liefde tot iemand of tot iets, werd hij slechts gevreesd en ontzien, niet geacht en bemind. En toch smeulde in hem de vonk van menschenmin, maar een ziekbed was noodig om zijn hart week te maken. Men leze het verhaal, en men gelooft, dat het stuk eigenlijk gediend heeft om een soort van philantropie, dagteekenende uit de laatste jaren, ingang te doen vinden; men hoore het verhaal door den heer van Maurik voordragen, en 't wazige tast men, ieder nevelbeeld neemt een vorm aan, alles leeft, alles handeltmen geniet. Dan vergeeft men den Spreker gaarnedat hij een schijnvrome dingen laat zeggen, die men van niemand anders dulden zou en dat hij in diensplaats niet liever een andere type stel de. Het spreekt van zelf, dat dit maar weer een persoonlijk gevoelen is; het dient dan ook slechts om aan te toonen, dat de wijze van voordracht den toehoorder over sommige zwarigheden doet heen- glijden, aangezien de geachte Spreker, altijd het beste deel der hoorders, de lachers, op zijne hand heeft. Dat de wijze van voordracht nogal aanleiding geeft om besproken te worden, vernam men na de pauze, als wanneer de Spreker in de kunst van mondelinge voordracht op ne gatieve wijze zijn toehoorders leerde, hoe men niet moest voordragen, hoe stem, stembuiging, intonatie, gesticulatie, niet behooren te zijn, om een aandachtig gehoor te vinden, hoe spraakgebrekkigen, zenuwachtigen, overdrij venden, eigenwijzen enz. enz. zich liever altijd onder de toe hoorders behoorden te plaatsen en Spreker bracht van sommige ongenietbare deklama- ties zulke uitgezochtevoorbeelden bij,dat do luide bijvalsbetuigingen, geuit zoowel door daverend applaus als dooreen hartelijk ge lach bij sommige passages, bewezen, dat men gaarne op die wijze wilde terechtgewezen worden. Natuurlijk past niemand het be spottelijke op zichzelf toe, zon men zoo zeggen, maar toch gelooven wij, dat het gesprokene vrucht zal dragen en dan moeten wij ook daarom de Vereeniging „Cremer" dankzeggen voor deze wijze waarop zij hare leden weet aangenaam en tevens nuttig te zijn. De militaire hulpapotheker J. de Haan is met ingang van 26 dezer van hier naar Zutfen verplaatst. Alhier heeft Zondag een schietwed strijd plaats gehad voor de leden der nieuw opgerichte schietvereeniging te dezer stede met Flobert-buks op een afstand van 15 M. op de Koningin Emma-baan van den heer L. K. Grader van der Maas aan het Stationsplein. In de eerste afdeeling werden prijzen behaald le prijs door C. A. L. Lasance met 104 punten 2e prijs door J. Ruyeenaars met 103 punten; 3e prijs door C. Versteeg met 101 punten. In de 2e afdeeling: le prijs door B. Brinkmann met 90 punten; 2e prijs door A. J. F. Sebus met 89 punten; 3e prijs door W. Visser met 87 punten. Door het gemeentebestuur is ver gunning verleend 1° aan J. J. Tjaden om eene stoffenververij op te richten in het perceel aan den Scheepmakersdijk, get. No. 492° aan G. A. Comaita om eene bewaarplaats van roet op te richten in het perceel aan de De Witstraat get. No. 3, en 3° aan J. V. Rusconi hetzelfde in een perceel aan de Ridderstraat get.No. 18. Heden morgen ten 6% ure is brand uitgebroken in den koestal van den land bouwer P. Zwart, gelegen aan de Raak» bij de Gasfabriek, ontstaan door onvoor zichtigheid met lioht. De brand werd door den zoon van Zwart ontdekt en is door deze, met behulp van het personeel van de Gasfabriekgebluscht. De koestal is bijna geheel verbrand, benevens een partij hooi op den zolder. Het vee is gered. Alles was verzekerd. A. s. Donderdag moet voor de Arr. Rechtbank alhier terechtstaan, Jacob Philip Mokkoopman, woonachtig alhier, ter zake beleediging van een magistraats persoon door den Commissaris van Politie te verwijtendat hij een valsch proces verbaal had opgemaakt tegen zijne zonen, beschuldigd van moedwillige verwonding. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 November 1886, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezermah. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga(Peters IV No. 1.J. S.Bach. 2. Variatien op een origineel thema in AHesse. 3. Sonate No. 3J.llheïnherrjer. a. Pastorale. Con moto. b. Intermezzo. Andante. Con moto. c. Fuge. Non troppo allegro. 4. Deuxième MeditationGuihnant. 5. FantasieTrutschei

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2