Nieuwsberichten. veel beter dan op de eerste matinée van den Heer Steenman. Minder bekoorde ons zijn spel in het „Carnaval" van Schnmann. Op de techniek van den Heer Michelsen maken wij geene aanmerking, maar voor dracht en uitdrukking deden hem niet kennen als den Schumannspeler bij uit nemendheid. Hier en daar merkten wij eene ruwheid op, die Schumann niet duldt en den aandachtigen toehoorder slechts onduidelijk doet verstaan wat de componist bedoelt. Overigens kan de concertgever ook deze matinée als volkomen geslaagd be schouwen. De Letterlievende Vereeniging „J. J. CREMER." De werkende leden van „Cremer" gaven Maandagavond in den Schouwburg, uit sluitend voor hunne ledeneene voorstel ling. Opgevoerd werd „Zonder Naam'" door Hosier Eaassen, Volksstuk in 5 be drijven. In hoofdzaak is de inhoud als volgt: Eduard de Wild, een jong mensch van goeden huize, maakt kennis met een dienstmeisje. De oude geschiedenis; een gebroken hart, een verwoest leven, een zelfmoord en een kind alleen in de wereld zonder naam achtergelaten. Het wordt liefderijk opgenomen door het echtpaar Bloem, menschen uit de volksklasse, die pas dien dag getrouwd zijn en die op hun tochtje met de bruiloftsgasten door de stad het jonge kind vinden en er zich over ontfermen. Eduard de Wild, de jeugdige oorzaak van al deze ellende, trouwt met een meisje uit zijn stand en heeft twee kinderen, een zoon en eene dochter. Het kind zonder naam is echter opgegroeid tot een knappe jonge damede echtelieden Bloem hebben geene moeiten en zorgen gespaard om het kind eene positie te verschaffen. Zij waren hiertoe in de gelegenheid gesteld door de rente van een kapitaal, onder beheer gesteld van een notaris, een vriend van de Wild, door de moeder van den laatste, en wel onder voorwaardedat niemandzelfs de zoon niet, iets mag weten omtrent de herkomst van dit geld. De jaren verloopen. Drie-en-twintig jaren later vinden wij al de personen, (uitgezonderd natuurlijk de zelfmoordenares) vermeerderd met enkele personen, terug. De vondeling „Henriette",' is ontwikkeld tot eene artiste van naam. De Wild is een man in goeden doen, doch van zijne kinderen is de zoon een jongman zonder zeden, zonder gevoel, prat op zijns vaders geld, kortom een tijpe van een fat. De dochter is een liefdevol kind en vaders oogappel. Tusschen vader en zoon hebben van tijd tot tijd heftige tooneelen plaats, die beider karakter in een helder licht stellen. Met de meerderjarigheid van Henriette zou evenwel, volgens bepaling van de Wild's moeder, hare toelage ophouden en de notaris Terbrugge het kapitaal zelf aan de Wild moeten teruggeven. De vrienden van weleer komen hierdoor op nieuw in aanraking en de notaris weet het geweten van de Wild in zoo verre wakker te schuddendat hij ernstig on gesteld wordt op het zien van Henriette, het sprekend evenbeeld der moeder, die aan de "Wild's dochter pianoles zal geven. Hierbij kwam nog het plotseling sterf geval van zijne dochter; de man, over stelpt door Bchnldgevoeltracht naar ver giffenis van Henriette; zijn straf bestaat hierin dat zij niets wil weten van den man, die de oorzaak is van haar moeders lijden. Tusschen de schoon weergegeven hoofd personen, de Wild, Henriette, de jonge heer de Wild en notaris Terbrugge, be wegen zich tal van personen uit het volk. Het degelijke spel van de twee eerstge- noemden, zóó pittig, zóó welbegrepen, zóó uitgewerkt als wij van dit tweetal gewoon zijn, pleit voor de bruikbaarheid van „Zonder naam" als volksstuk en doet den auteur alle eer aan, doch zonder de uitstekende medewerking van den jongen de Wild, die als de verpersoonlijkte fat terigheid, aanspraak heeft op een woord van dank voor de wijze waarop hij zijn rol getrouw bleef, zouden zeker verschil lende tooneeltjes minder schoon zijn uit gekomen. Terbrugge deed zich kennen als iemanddie met de bovengenoemden in een adem kan genoemd worden. De tusschenpartijen, bovenal de bunrzronwen- bijeenkomsten, waren alleraardigst en ge tuigden van goede opvatting. Levendig werden deze afgespeeld en gaven getrouw het beeld terug van hetgeen de bedoeling van den auteur washet volksleven met al zijne zorgen en tevens onbezorgdheid, het volk met zijn hebbelijkheden, doch daaraan gepaard gaande natuurlijke goed hartigheid, den volke voortestellen. „Cremer" mag deze voorstelling onzes inziens weder rekenen tot de goed ge slaagden, en de kunstlievende leden hadden alle redenen tot tevredenheid. Het na- stnkje „De Weg naar 't Hart", blgft onbesproken. Achterwege had het kannen blijven omdat het den goeden indruk van „Zonder Naam" benadeelde, niet door de minder goede opvoering, maar omdat het door het ietwat twijfelachtige gehalte eigen lijk meer in een café-chantant behoort. Bo vendien was men te zeven uur al bijeen gekomen, en met door zoo'n stukje van de beleefdheid des publieks nog te vorderen, daarvoor ruim een unr te blijven, is toch wel wat kras. Eenige minuten voor twaal ven kon men, zonder aan zijn verplich tingen te kort te doen, vertrekken. Missehen hadde ik dit wel weêr niet mogen zeggen, doch met al wat in mij is zal ik blijven opkomen tegen dat ge heel ongemotiveerde, opzettelijk rekken der uitvoeringen, die, hoe goed op zichzelf, altijd het ongerief hebben van veel te laat te eindigen. De Eerste Kamer heeft hare werk zaamheden hervat. Dinsdagavond hield zij zitting, en de opnieuw verkozen heer v. Eoyen mocht toen, na goedkeuring zijner geloofsbrieven en na beëediging door Z. M. den Koning, weder zitting nemen. Aan de Kamer werd medegedeeld, dat ruim 40 ontwerpen bij haar waren inge komen waaronder de Indische Begrooting en de drie eerste Hoofdstukken der Staatsbegrootingdie naar de opnieuw saamgestelde afdeelingen zijn verzonden. Zaterdag keurde de Eerste Kamer goed alle provinciale belastingen, en evenzoo de uitzonderingswetten tot heffing van plaatselijke indirekte belastingen. Wat deze laatste betreft, opperde de heer v. Akerlaken bij die van Yeere het grond wettig bezwaar, dat de wet was geamen deerd. De Min. bestreed dit. De ont werpen voor AlkmaarHoornEdam en Purmerend werden bestreden door den heer v. d. Breggen, die door de heeren Meineszv. Tienhoven en den Min. werd weêrlegd.De ontwerpen werden aangeno men met 33 tegen 3 stemmen. Ook werd aangenomen het ontwerp tot ver eeniging van de Limburgsche gemeenten Rimburg en O bach. De behandeling der overige ontwerpen is uitgesteld tot Maan dag 20 Dec., ook omdat men, alvorens de Indiesche Begrooting te behandelen zeker wilde zijn van het lot der suiker- wetten in de andere Kamer. Aan de Tweede Kamer werd Donder dag medegedeeld, dat uit Indië een tele gram was ontvangen van de toezending door snikerfabrikanten van het aangekon digd adres tegen de suikervoorstellen. Aangenomen werden verschillende ontwer pen o. a. de suppletoire Indiesche Begrooting voor 1885. Daarbij beloofde de Min. van Kol., als de koffie-opbrengst gunstig blijft, de indiening opnieuw van eene wettelijke regeling in zake financieele verhouding met Indië. De heer Corver Hooft zou elk zoodanig ontwerp bestrijden. De heer Keuchenius drong aan op desinfektie-maatregelen tot wering der beri-beri. Bij de domeinbegrooting drong de heer de Beanfort aan op her ziening der domein wet van 1848.—De Min. kon die niet toezeggen. Daarna is het debat begonnen over Hoofdst. V der Staats begrooting BinnenlZaken). De heer v. Delden protesteerde tegen het Kon. Besluit, waarbij het raadsbesluit van Hattem was goedgekeurd tot toelating van een raadslidofschoon zijn overleden tegenkandidaat de meeste stemmen had verworven. De heer de Beaufort drong aan op eene wettelijke grensregeling van Nieuwer-Amstel en Amsterdam, daar de toestand onhoudbaar is, en op een ont eigeningswet voor de Yechtwaterleiding. De heer Corver Hooft bestreed de grens- verandering te Nieuwer-Amstel en drong aan op wijziging der wet op de hondsdol heid. De heer Keuchenius drong andermaal aan op herziening der Kiestabel vóór de Grondwetsherziening. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde de beslis sing in zake het Hattemsohe raadsbesluit. Of een nadere grensregeling tusschen Nieuwer-Amstel en Amsterdam tot stand zal komenis nog niet uitgemaakteen onteigeningswet voor de Vechtwaterleiding is te verwachten. Wat de kiestabel betreft de vorige zijn door de Kamer verworpen, en thans is er een bij additioneele artiekelen ingediend. De heer Rutgers van Rozen burg pleitte voor de aanhechting van Nieuwer-Amstel aan Amsterdam. De heer Keuchenius bleef het door hem ge opperde bezwaar handhaven. Vrijdag vernam de Kamer, dat was ingekomen het ontwerp tot tijdelijke sehorsing van het uitvoerrecht op de suiker in Indië dat wegens het spoedeischende reeds 's middags in de afdeelingen is onderzocht. De bedoeling van dit ontwerp is, het uitvoerrecht op de suiker in Indië gedu rende twee jaar te schorsen, te beginnen met 1 Juni 1887. De beslissing over het voort bestaan der uitvoerrechten in het algemeen moet verband houden met de nieuwe re geling der landrentewaaromtrent in twee jaar wel beslissing kan worden genomen. Het debat over Hoofdst. V werd voortgezet. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde de Min. uitvoerig de subsidieën aan geneeskundigen en vroed vrouwen. Het amendement van den heer A. Mackay, om alleen aan vroed vrouwen subsidieën toe te kennen, werd verworpen met 43 tegen 26 stemmen en het artiekel zelf onveranderd aangeno men met 48 tegen 21 stemmen. Bij de afdeeling Onderwijs drongen de heeren Zaaijer en Vermeulen krachtig aan op inkrimping der leerstof bij het onderwijs vooral de gymnasia. De heer de Beau fort bestreed met aandrang den raad om het Grieksch te doen verdwijnen als verplicht examen vak. De heer Lintelo de Geer verdedigde in een uitnemende geestige rede het behoud van het Grieksch, maar toonde aandat men bij het onder wijs in het Grieksch eene verkeerde rich ting volgde, en de grammatica te veel op den voorgrond stelde. De heer Mackay wilde bij het toelatingsexamen tot gymnasia meer kennis van de moderne talen eischen. De Min. van Binnenl. Zaken achtte de klachten over overlading overdreven, maar zou het denkbeeld van den heer Mackay in overweging nemen, en ook vermindering van lesuren bij de gymnasia, Een amendement van de heeren v. Wassenaer-Catwijk en de Beaufort, tot het aanstellen van een konservator in de geologie en de mine ralogie te Leidenwerd verworpen met 41 tegen 28 stemmen. Oscar Carré, die thans met zijn circus te Munster voorstellingen geeft, had Maandagavond het ongeluk een zijner 'beste springpaarden te verliezen. Bij een dames-jockey-wedren op het einde der voorstelling stortte het paard bij het springen over een hindernis en viel juist op zijn nekwaardoor het dier onmid dellijk dood bleefde amazone kwam er gelukkig met den schrik af. Achttien van de vrouwelijke stu denten te St. Petersburg, die deelnamen aan eene demonstratie, zijn langs admi nistratieven weg uit de hoofdstad gezonden, waarheen is onbekend, maar waarschijnlijk naar een afgelegen plaatswaar zij onder toezicht der politie hun mislukt leven zullen betreuren. Het plandat een depu tatie der overige vrouwelijke studenten zich naar den prefect zou begeven om te protesteeren tegen de behandeling harer zusters, is opgegeven, omdat dit den schijn eener nieuwe demonstratie kon dragen en dus ook nieuwe arrestaties zouden volgen. Naar verzekerd wordt oordeelde het Italiaansche publiek aldus over Renans Abbesse de Jouarre na de opvoering te Rome: „Het werk bevat passages van buitengewone schoonheiddie hier en daar aan Shakespeare herinnerenmaar het bevat ook lang gerekte, philosophische bespiegelingenwaaraan alle handeling ontbreekt. In één woord: het stuk is te wetenschappelijkte weinig menschelijk. Een treurig ongeval had Zondag te Pesth plaats. Vijf officieren zaten met eenige andere personenwaaronder een kind van negen jaar, in een café. Een der officieren richtte schertsend zijn revol ver op het kindhet schot ging af en trof het in het hart. Onmiddellijk keerde de luitenant het wapen tegen zich zelf en overleed een uur later. Bij het station te Londen is een koffer met 23.000 frs. gevonden, welke vondst in verband gebracht wordt met den bekenden spoorwegdiefsta). Veel kansdat de schuldigen aan dezen diefstal ooit gevat en gestraft zullen wor den is er niet, omdat de daders Engelschen zijn geweest. Volgens de Engelsche wet kunnen Engel- sche onderdanen niet vervolgd worden wegens diefstallen in het buitenland ge pleegd. De dieven kunnen dusals zij Engelschen zijn, gerust de gestolen papie ren te gelde maken zonder dat de politie hun iets kan doen. il De eerste bierbrouwerij in Indië, de Bataviasche bierbrouwerijis 15 Nov. 1885 in werking getreden, na allerlei bezwaren overwonnen te hebben. Zij levert zeer goed dubbel princesse-bier. Het grafmonument voor wijlen mevrouw Bosboom-Toussaint zal in Sep tember van het volgend jaar onthuld worden. Daar het gedenkteeken in het voorjaar nog niet gereed kan zijn, en de commissie het wensehelijk achtde plech tigheid niet in de zomermaanden te doen plaats hebben, is deze tot dat tijdstip verschoven. Den 12 Dec., is benoorden den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg ge strand de Duitsche schooner Annette, van Newcastle met kolen naar Plymouth. Een man is overboord geslagen en ver dronken vier man zijn gered door het vuurpijltoestel. De reddingsboot van 's-Gravenzande, bemand door het loodswezen van den Hoek van Hollandis bij de pogingen tot red ding omgeslagen, waardoor een der loodsen, is verdronken. Een dienstbode te Veere had in een winkel aldaar een paar klompen gekocht, doch wenschte die een dag of drie later te verruilen, omdat ze h. i. te dun waren. De winkelierster verklaarde de klompen niet te kunnen terugnemenwaarop de dienstbode haar met een der klompen een goed aankomenden slag in het gelaat gaf. De zaak is in handen der politie. Zaterdagmorgen waren het weder en de zee zoover gunstig, dat eenige vissohersvaartnigen het op het Nieuw» Zand gestrande stoomschip Rival konden naderen. Het schip is gebroken en zit met den voor- en achtersteven geheel' onder water. Er bestond thans nog geen, gelegenheid om iets van het schip of de lading te kunnen bergen. Eenige balen vlas zijn aan het strand te West-Schouwen aangespoeld. De mosselvloot, die Maandagmorgen 6 dezer, geladen van Bruinisse naar Ant werpen uitzeilde, kon, tengevolge van de gewoed hebbende stormeneerst Vrijdag aldaar terugkomen. Ook zij heeft heel wat te verduren gehad. Door elkander te forceeren, om het eerst aan de markt te zijnhebben de schippers Maandag avond de haven te Hansweert verlaten teneinde des nachts de reis voort te zetten. Intusschen wakkerde de harde wind van 's avonds aan tot den storm van Maandag op Dinsdag, waardoor van een vaartuig de mast gebroken is en verscheidene anderen het zoo moeielijk haddendat sommige opvarenden meenden te verongelukken en niet dan met levens gevaar hunne bestemming konden bereiken^ 't Is wel wat roekeloos zooveel te wagen doch zoo gaat het in den schelpvischhandel} De laatst gewoed hebbende storm heeft op de Zuiderzee, niet ver van den Marker vuurtoreneen tjalk doen zinken. De 80jarige schipper en twee knechts trachtten in den mast eene schuilplaats te vinden. De schipper werd evenwel door eene stortzee overvallen en verdween in de golven. De knechts werden den volgenden dag door Gooische vissohere gered en te Volendam binnengebracht. Daar werden zij liefderijk opgenomen en verzorgd. Doch ondanks de goede verple ging is toch een der knechts, een man in de volle kracht des levens gestorven, tengevolge van de doorgestane ellende. De brand in het Kurhaus teSche- veningen zal waarschijnlijk toch nog aan leiding geven tot eene gerechtelijke vervol ging. Wij vernemen althans, dat dezer dagen de raadkamer van het Haagsche gerechtshof, in strijd met de beslissing der rechtbank, die geen termen moet hebben gevonden tot het doen instellen eener vervolging tegen de dienstbode, op grond van art. 158 strafwetboek een nieuw on derzoek heeft bevolen. Een gehuwde vrouw te Deventer, wier man voor eenigen tijd naar Amerika was vertrokken en van daar weder was teruggekeerd, hield gedurende de afwe zigheid van haren man kostgangers. Don derdag kwam haar een dezer opzoeken en zij besloot met hem op reis te gaan. Zij haalde geld, naar zij beweert ƒ425, dat zij bij eenen notaris had staan, en ging met den voormaligen kostganger naar den trein. De kostganger stapte in den trein, doch liet zijne gezellin achter. De vrouw beweert, dat bij haar geld heeft mede genomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2