N ieuwsbericht en. afzonderlijk aan Mej. Chr. Poolman als Gravin Olga mag niet achterwege blijven. Alle rangen waren tamelijk wel bezet, docb wij hadden drukker bezoek verwacht, te meer daar zulke flinke krachten aanwezig zijn, om het pu bliek wezenlijk kunstgenot te doen smaken. De begrooting voor Suriname werd Maandag middag door de Tweede Kamer goedgekeurd, nadat het lid voor Leiden, de heer Smeele, als West- Indieseh specialiteit gepozeerd had, door het maken van een aanmerking over een aangelegenheid van ondergeschikt belang. Hoofdstuk X der Staats- begrooting Kolonieënwerd aangenomen met 53 tegen 7 stemmen. De heer Corver Hooft had ver klaard, dat hij zon tegenstemmen, omdat hij geen vertrouwen stelde in het politiek beleid van den Minister Sprenger van Eyk. Daarna was de Middelenwet aan de orde. De Drentsche afge vaardigden v. d, Feltz en Smeeuge drongen aan op gelijkmaking van het tarief voor geladen turf schepen te Zwartsluis met andere schepen. De Min. zou het in overweging nemen, maar be twijfelde de mogelijkheid. De heer Bahlmann had een amendement voorgesteld, om de 2iy<j op centen op de belasting der ongebouwde eigen dommen weg te laten, dat echter na bestrijding door de heeren Kolkman, Corver Hooft en den Minister van Fin&ncieën, die zeer terecht ant woordde, dat bij aanneming van het amendement alleen de grondeigenaren profiteeren zouden, werd verworpen met 57 tegen 10 stemmen. De heer Haffmans had met ecnige aardigheden het amen dement gesteund. Meer sukces had de Ilaar- lemsche afgevaardigde de Meijier, wiens amen dement om de 5 buitengewone opcenten op het personeel te doen vervallen door den Min. werd overgenomen, nadat daarin door den voorsteller eene gewcnsclite wijziging was aangebracht. De Middelenwet werd daarop goedgekeurd met 56 tegen 2 stemmen. De tegenstemmers waren de heeren Gleichman en Keuchenius. Ook werden aangenomen Iioofdst. VII A Nationale Schuld), de begrooting voor het Burgelijk Pensioenfonds, en eenige naturalizatie-wetten. Bij het Dinsdag aangevangen algemeen debat over Iioofdst VIII Oorloghield de Min. Weitzel tegenover den heer Reuther vol, dat grondwetsherziening oorzaak was, dat geen organieke wetten konden worden gewijzigd. Het onder de wapenen houden van de oudste lichting der militie werd krachtig aanbe volen door de heeren Schimmelpenniuck v. d. Oye en Rooseboora, bestreden door de heeren de Vos van Steenwijk en Reuther, en door den Min. voor 't oogenblik onnoodig geacht. Eene nieuwe pen- sioen-regeliDg voor officieren zou te duur uitko men. Het verbod tot drankverkoop in kantines werd door den heer Schimmelpeuninck van der Oye van Nijenbeck gewenscht, maar bestreden door den heer Rooseboom en den Min. Be ginselen eener nieuwe wet voor de Militaire Aka- demie zijn nog niet vastgesteld. De Regeering is verantwoordelijk voor de defensie. De Ministers van Marine en Oorlog doen al het mogelijke om te voorkomen, dat die verantwoordelijk te zwaar zou drukken. De heer Fabius achtte de Reg. niet ontheven van de verplichting tot voorziening in den defensie-toestand, niettegenstaande de af wijzing van vroegere daartoe strekkende voorstellen. De Min. belooft te onderzoeken, of het Militair Tehuis te Kampen werkelijk tegengewerkt wordt, zooals door den laatsten spreker werd beweerd. Naar men wil moet zucht om proselieten te maken dat Tehuis in kwaad gerucht hebben gebracht. Na sluiting van de algcineene beraadslagingen be streed de heer Reuther uitvoerig 's Ministers argu menten voor de oprichting eener militaire school te Haarlem. Deze spreker kwam tot besluit, dat de school overbodig isniet in 't belang van het leger, terwijl de wijze van toelichting onbillijk was. De heer Rooseboom verdedigde met warmte de oprich ting der militaire school, waarvan hij intellektucel gevormde officieren verwacht, wetenschappelijk he ter ontwikkeld dan de officieren, afkomstig van de hoofdkurzuasen. De heer Vermeulen zag in de oprichting eene bevoorrechting van de openbare hoogere burgerschool en achtte een andere regeling van de toelating wenschelijk. Ook de heer Schiin- melpenninek van der Oye bestreed de veelvuldige opleiding tot officier. In de avondzitting verklaar de ook de heer Seret, dat bij hem overwegende be zwaren tegen de school bestaanDe heer Zaaijer was van oordeel, dat het onbillijk zou zijn, de jonge lieden, aan wie voorspiegelingenzijngedaan, door sluiting van de kurzus op eenmaal in hun studieen te stuiten. Hij dringt overigens aan op eene wcttelij- keregeling van lietgehecle militaironderwijs,waar van de Min. verklaarde een voorstander te zijn. Na eene langdurige diskussie werd het amendement van den heer Reuther, om art. 8 met ƒ1700 te ver lagen (het eerste der vijf door hem ingediendeamen- dementen, gericht tegen de oprichting der militaire school te Haarlem) verworpen met 41 (liberale) te gen 36 (anti-liberale) stemmen. De overige in deze zitting nog onbehandelde artiekeïen werden na enkele korte aanmerkingen aangenomen. "Woens dag ontving de Kamer nrededeeling, dat bij haar was ingekomen eene gewijzigde begrooting voor Marine, hangende de beslissing over het door den heer Ge- ricke gevraagde ontslag.— De Oorlogs- en Vesting- begrootingen werden vervolgens aangenomen, de eerste met 41 tegen 25 stemmen, de laatste met 63 tegen 8 stemmen. Vóór de eindstemming ver klaarde de heer Lieftinck, ook namens zijne medeafgevaardigdeu, dat zij deze meer als krediet- wet dan te maken begrooting goedkeurden, ter bespoediging der grondwetsherziening, waaruit vermindering van defensielasten zal voortvloeien, wat zeker heel Nederland hoopt, wat door den heer Corver Hooft werd betwijfeld. Hoofdstuk IX Waterstaat, Handel en Nijverheid) was toen aan de beurt. De heeren van den Bosch van Verwolde en A. vau Dedem vroegen maat regelen tot opbeuring van den landbouw De hee ren Lieftinck enBunra wenschte, dat van Regeerings- wege het partikulier initiatief voor bevordering van landbouwbedrijven, met name de zuivelbe reiding, krachtig zal worden gesteund. De heeren Rutgers van Rozenburg en Hubel' keurden 's "Ministers beleid af. Huns inziens miskent hij over 't algemeen de wenschcn der Kamer. De heer Iluber was dankbaar voor de genomen maat regelen ten aanzien van de Zondagsrust, en wenschte nog meer van die maatregelen. De heer van Diggelen was van een tegenovergesteld gevoelen en wenschte zelfs, dat op die maatregelen be treffende de posterijen zou worden teruggekomen. De Minister is begonnen zijn beleid te verdedigen. De Eerste Kamer hield Dinsdag eene zitting, waarin voornamelijk over den akcijns op het ge distilleerd werd gedebatteerd. De gunstige schildering door den Min. van Fin. in de Tweede Kamer van den financieelen toestand gegeven, welke de loslating der buitengewone opcenten ten gevolge had gehad, oefende invloed nit op de stemming, zoodat 10 leden zich tegen deze be- lastingverhooging verklaarden. De Heeren Mul ler en v. Naamen van Eemnes waren er tegen, omdat zij de verhooging wilden bewaren voor latere afschaffing van schadelijke akcijnsen. De Kamer heeft verschillende ontwerpen goedgekeurd, waaronder dat tot wijziging der burgerlijke rechts vordering. Woensdag wees hij het algemeen debat over de Indische begrooting de Heer Fransen van de Putte in eene schoone rede op de nood zakelijkheid om de belangen der inlandsche be volking te behartigen, wat zijns inziens door den Min. van Kol. en den Goev. Generaal te zeer werd nagelaten. De Min. van Kol. verklaarde niet te willen achterstaan bij den Heer Fransen van de Putte in liefde voor de inlandsche bevolking, maar de omstandigheden moesten in aanmerking genomen worden. Er bestond geen verschil in appreciatie. Ook gingen de belangen der industrie meest samen met die der bevolking. De Indische Begrooting en het ontwerp tot aanleg van den spoorweg Tjitjalengka-"Warong Bandreu werden met algemeene stemmen aangenomen. Ook de Vossische Zeitung bevat nil een bericht over den zeer bedenkelyken gemoedstoestand van den czaar. Volgens die geruchten heeft er bij hem reeds eene uitbarsting plaats gehad, waardoor zelfs zijn gemalin met gevaar was bedreigd. Eene dure verrassing werd onlangs den prinses van Wales bereid. Zij logeerde met haar gemaal op het kasteel van den Deenschen gezant en vertelde dat het haar nooit was gelnktde operette Grande Duchesse de Gérolstein te zien. Eenige dagen later geleidde de gezant zijne hooge gasten, na het diner, in eene zaal, waar een tooneel was opgeslagen, en waar door eene operetten-gezelschap, dat per telegraaf uit Parijs was ontbodende „Groother togin van Gérolstein" tot groote verrassing der prinses werd opgevoerd. Ongeveer 30000 francs moet deze surprise gekost hebben. Tnsschen Luik en Liers is zooveel sneenw gevallen dat het spoorwegverkeer er door gestremd was. Door onmiddellijk met opruimen te beginnen en daarmede den geheelen nacht door te gaanis het gelnkt den dienst Woensdag morgen te kunnen hervatten. De rechtbank te Parijs heeft met zeldzaam voorkomende gestrengheid von nis geveld in de zaak van twee wijnver- valschers Linden en Margot. Als hier het woord „wijnvervalschers" gebruikt wordt dan moet men dit in oneigelijken zin op vatten want in hetgeen die eerlijke lieden voor St. Emilion, St. Jnlien en Macon ver kochten was geen druppel druivennat. Het was een vuilrood gekleurd aftreksel van schadelijke kruiden. Allen die van deze grondsop dronken, zijn ongesteld of ziek geworden. De rechtbank heeft Linden en Margot tot het maximum der straf veroordeelddat is tot een jaar gevan genzetting en 1000 fr. boete. Bovendien heeft zij gelast het vonnis op hunne kosten bij aanplakking in al de arrondissementen van Parijs bekend te maken, Te Charleroi is een roman afgespeeld, dat een droevig licht op onzen tijd werpende. Twee jonge lieden, een knaap van 16 jaar en een meisje van 15, hebben zich ver dronken, daar hun ouders hun liefde hinderpalen in den weg leiden. De beide lijken zijn Maandag gevonden, de kinde ren hielden elkanders hand vast, terwijl zij zioh met een ceintuur om den hals vastgebonden hadden. Met de Oosten rij ksche regeering wor den thans onderhandelingen gevoerd om den Zigeunertroep voor rekening van dat land naar Hongarije op te zenden. Deze regeering heeft inzage gevraagd van de papieren der liedenten einde te over tuigen of zij Hongaren van geboorte zijn. Aan dit verzoek is voldaan. In afwach ting van een definitief antwoord wordt de troep, die nu geheel op Nederlandsch grondgebied vertoeft, van rijkswege van het noodige voorzien. Big een opvoering in het stedelijk theater te Halle viel een bovenstuk van een coulisse naar beneden, waardoor den tooneelspeler Dosz beide beenen werden verbrijzeld. Tijdens de jongste stormen heeft zich de zandbank Onrust bij Tessel weer op in het oog vallende wijze in oostelijke richting verplaatst. De reddingkaapop Onrust geplaatst, staat nauwelijks 100 schreden meer van de Noordzee verwij derd. Het is te voorziendat binnen weinige jaren deze kaap verplaatst zal moeten worden. Een schapenkoopmaa te Hoedekens- kerke is gisterenavond van een slechte reis gekomen. Hij had te Goes eenig geld ontvangen en was op den 's Gravenpol- derscben weg, in de nabijheid van 't Huisje ten Halvetoen hij met andere personen in aanraking kwam en zijn geld en broek- stukken kwijt is geraakt. Daarentegen bekwam hij een wond aan den halsdie met een scherp voorwerp moet toegebracht zijn. De politie doet onderzoek. Te Yerseke heeft iemand de baldadig heid gehad om bij een landbouwer den paardenstal binnen te slnipen en van een jong paard de manen en den staart af te snijden. Dinsdag ochtend is de sigarenfabriek van den heer Yerlinden te 's Hertogenbosch geheel afgebrand. Een groote hoeveelheid tabak en sigaren is verloren gegaan. Maandag morgen was een brieven besteller in uniform van het postkantoor te Zaandijkgoed voorzien van geld in een koffijhuis te Zaandammaakte grove verteringen en onthaalde de aanwe zige gasten op onbekrompen wijze. Hij vertrok daarna naar Amsterdamdoch is kort daarop door de politie teruggebracht, want, naar men zegt, was hij belast, geld te ontvangen bij den rijks-ontvanger te Zaandamdoch had hij hiervan mis bruik gemaakt en het ten eigen bate Nu de winter is gekomenstelt het Utr. IJ. voor, een anti-hoedafnemersbond in het leven te roepen stilzwijgendzonder bijeenkomsten en zonder bestuurmet dit eenig artikel tot reglement: „dat gedu rende het winterjaargetijde in het belang der gezondheid, de groet zich bepalen zal tot eene handwuiving, waarbij het hoofd gedekt blijft." Volgens de N. G. C. ontving de politie te Groningen herhaaldelijk aan gifte, meestal van melkboeren buiten de Heerepoort, dat zij des avonds vervalscbt geld hadden ontvangenhalve en heele centendie op vernuftige wijze in dub- beljes en kwartjes waren veranderd, en door die boeren ter goeder trouw als zoo danig ontvangen. De politie kreeg al spoedig zooveel aanwijzingendat zij Zaterdag avond een inval deed ten huize van S., in een der stegen buiten de stad woonachtigalwaar een Duitsch huisgezin inwoonde. Zij vond den Duitscher jnist bezig met het veranderen van geld stukjes. Zij nam hem en zijne gereed schappen in beslag, en daar het onder zoek leerde, dat zijne vrouw en zijne hospitavrouw S., van de door hem ver- valschte muntsoorten hadden uitgegeven volgde ook haar arrestatie. De rechtbank heeft reeds een bevel tot gevangenneming tegen den Duitschermet name G. C. E. uit Lengever, bij Göttingen, en diens vrouw uitgevaardigd. Voor zoover thans bekend is ge worden, heeft de vreeselijke orkaan van de vorige week 128 schipbreuken ver oorzaakt, waarvan 61 ter hoogte van de Britsche kust. Het levensverlies was gelukkig, niet zoo talrijk als men bij het totaal cijfer der rampen, tusschen 300 en 400 zou moeten vreezen. Op de hoogte der Britsche eilanden kwamen in 't geheel 28 menschen om, terwijl aan vreemde kusten 66 personen verdronken. Het totaal aantal schipbreukelingen voor het loopend jaar is thans 1490. Te Oosterhout overleed plotseling de vronw van den landbouwer P. H. Aangezien die vrouw door hare huisge- nooten slecht werd bejegend en zich in dat gezin meermalen plotselinge sterf gevallen hebben voorgedaanis het lijk door de politie in beslag genomen en gerechtelijk geschouwd. Het onderzoek duurt nog voort. HAARLEM, 24 December 1886. Dinsdag avond had in de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeniging" eene kunst beschouwing plaats voor de Leden van het Teeken-College „Kunst zij ons Doel" aangeboden door den WelEd. Heer P. Langerhuizen Lz. Tal van schoone aqua rellen, op doelmatige wijze langs de wanden tentoongesteld, trokken de belangstelling van de kunstliefhebbers, die in grooten getale waren opgekomen. Bovenal trok de aandacht het schoone Kerkje van Bosboom, naar wij meenen de Hoogelandsch Kerk te Leiden, dat door fraaie teeke- ning en praohtige verdeeling van licht en bruin uitmuntte. Dit de Dinsdag gehouden opening van stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den Raad der gemeente alhier, is gebleken dat uitgebracht zijn 950 stem men nl. twee meer dan het getal opge komen kiezers. Negen briefjes waren van onwaarde. Verkregen werden door den heer A. van der Steur Jr. 447, H. F. Peltenburg 368, Dr. J. Bosscha 114, Mr. E. A. Jordens 2, D. E. L. v. d. Arend 2, W. Küppers 2 stemmen. L. van der Weiden Jz, Hazevoet, J. Vring, F. C. Misset, J. J. Beijnes, J- W. A. Beijnes ieder 1 stem. Alzoo moet eene herstemmng tusschen de twee eersten plaats hebben. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Dec. J. G. Kuijken en M. A. Halderman. GETROUWD. 21 Dec. Jhr. J. C. Teding v. Berkhout en J. C. J. Duijmaer vTwist.-23 Dec. H. J. N. Loeven en Al. J. J. Vogelpoel. GEBOORTEN. 14 Dec. H. v.Ordengeb. Lomans2z. L. J. Gediking geb. v. Bronkhorst d. 16 Dec. J. v. Duin geb. Melehiorz.C. Hoogers geb. v. Maanenberg z.—J. Hartoggeb. de Jong d.A. Wijndersgeb. v.d. Kroefd. T. C. v. Vliet geb. Dikkeboomd.A.D.v. Dijok geb. v. Brero z.17 Dec. N. Koster geb. Sundag d.— 18Dec A. P. Tijken geb. Grossfourd z.19 Dec. L. v. Opzeeland'geb. Voogesz.A. S. Poen geb. v. Dokkum a. C. Vismangeb. Lapd.— 20 Dee. AI. E. H. Puts geb. v. Koningsbrugge zAJ. Uiten- daal geb. Kamp z.— 21 Dec. A. AI. Lablans geb. v.d. Bevgz. J. v. h. Ncderend geb. v.d. Raadt d.L. Hoek geb. Schouten z.C. CKraaij gebQuint zHJv. Zutphen geb. Moeta.— G. v. Roersel geb. Damz. G. A. Jochemsz geb. Lammed. 22 Dee. W. Verschoor geb. Jansz. E. Molitoorgeb. Lieder z.G. J. de Graaf geb. v. Sckooten z.A. Koster geb. Beukers z. A. Daneel geb. Jockemsd.— 23 Dee. C. G. Hagedoorn geb. Bekkcr d.M. Rond geb. Geelvoet z OVERLEDEN. 14Dee. P. Salodéeclifgv. E. Boumanöl jLEeerenvest15 DecA. JG. Souwer 3j. z. W. Appelaarst. 16 Dec.H.Bijleveld echt»v0 JBraakenburg 39 jG. Oudegr. H. Lode 3 j. z. Oranjeb.laan.M. J. Voorham 6 m. d. Anthoniestr.17 Dec. J. E. Revalk 29 jZijlsingelC. Smits echtg. van A. v. Duin 80 jKlerkst. 18Dec. J. C. A. v. Santen wed. J. ten Hope 52 j. Gast huissingel.— J. P. Misset25j. Spaarnw.str. J. v.d. Laan 83 j. Riviervischmarkt. 19Dec. J. C. L. Burgering3j.z.Kennemer- str.20 Dec. M. Luiten wed. L. v. d. Aard weg 68 j. Kampersingel.H. Handgraat'9 dzKoudenhomJCHHetem 8 m z. Amsterdamstr21 Dec. T. J. de Vries 1 jz. Z. Polderstr. M. C. Sweers 18 m. d. Hagestr22 DeeMCReith 3 jd. Kou denhom ASmit wedJWv. Schoten 80 j. Zuiderstr.P. J. Muller 58 j. Prinsen- Bolwerk.Een levenl. kindv. h. vrouwel. gesl. van P. A. MeineK. Lakenstr.W. Heiligers 83 j. Hagestr.23 Dee. J. G. Gielen 19 j. Koudenhom. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een armbandje.Een zilveren oorbel. Een steekbeiteltjetwee booren en een priem. Twee leesboeken. Eene witte vrouwen zak waarin eene portemonnaie met f 0.15 '/a een flacon met zilveren dop, een zakdoek en twee sleutels. Eene portemonnaie, waarin f 0.08. Een zakboekje. Eene ledige vrouwenzak. Een schoolboek. Een zwart polsmofje. Een honden- muilkorf. Een wollen handschoen. Een brnine bandschoen. Vijf sleutels. In een der tram - wagens achtergelaten Eene parapluie. Een protestantsoh kerkboek. Terng te bekomen bij den winkelier Lamp, Barteljorisstraat, eene zwarte pa- raplaie. Bij A. Bruigom, Leidsche vaart 28e, een kruiwagen. Bij A. van Velden, Kruisweg 37. eene portemonnaie met ongeveer f 1.50. Bij O. v. d. Eng, Brouwerstraat 55i, een zilveren medaillon met heerenportret. Bij P. van Steijn, Bullenhofje 36, een paar trijpen gebloemde, manspantoffels. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 28 December 1886, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium op 2 Thema's: Graun's Tod Jesu.Hesse. 2. Canon met Variat. op een morgenlied.Litzau 3. Première MéditatiooGuilmant. 4SonateBgkhuizen a. Allegro con luoco. b. Adagio. c. Finale. 5. Chor uit Haydn's ScheppingBitter.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2