dat de inlander zich de aardbevingen voorstelt als een gevolg van de levens teekenen, die zoo van tijd tot tijd gegeven worden door den rensachtigen schildpad, waarop volgens het volksgeloof, Java rnst. Het klimaat beschreef Spreker als zeer gelijkmatig, bedragende de gemiddelde thermometerstand 79 of 80 graden Fahren heit en het verschil tusschen de warmste en de koudste dagen niet meer dan 4 graden F. De reden van dit gering versohil waren te zoeken in de omstandigheid dat het land, als bijna onder den evenaar gelegen en dus dag en nacht ongeveer even lang hebbende, genoegzaam de over dag ont vangen warmte des nachts kan uitstralen heel anders dan bij ons, waar dagen en nachten in den zomer zoo veel in duur verschillen, en waar dus elke nieuwe dag begint met een voorschot van warmte nit den vorigen dag. Vervolgens kwamen de droge en de natte moesson ter sprake, en dat in den eersten de Z. O., in den tweeden de N. O. wind de heerschende was, alsmede dat op West-Java viermaal zooveel regen valt als op Oost-Java, en dat men den regentijd niet vermocht te vergelijken met onze allersaaiste regen achtige dagen. Toch is het klimaat van Java niet gezond voor den Europeaan, en veroorzaakt bij hem uitputting en daarmee gepaard gaande ongesteldheden. Nu de toehoorders aldus waren inge licht kwam de mensch, die in dit schoone land zijne woonstede heeft opgeslagen, ter sprake en geleidde Spreker hen aan de hand van een „warm vriend des Javaans" daartoe binnen de bloeiende residentie Bagelen. Men maakte daar kennis met het Javaansche dorp, ver scholen binnen de boschjes van de schoonste tropische gewassen en nam een kijkje in de eenvoudige woning van den goedhar- tigendoch vlijtigen Javaanschen dorps bewoner, trad binnen de hut van bam boes en met palmbladeren gedekt en merkte op hoe nauwkeurig de eene woning op de andere geleek. Wij sloegen de werkzame inlandsche vrouw gade, bezig met weven en wierpen een blik op de missigit of kerk, bekeken het kerkhof, waar sommige graven getooid waren met gaven der liefde en dankbaarheid en begaven ons toen naar het oogstfeest, waar jong en oud, rijk en arm bezig was de padi af te snijden om daarna als loon voor den arbeid het vijfde deel van den oogst voor eigen gebruik te ont vangen uit handen van den landeigenaar. Vervolgens voerde Spreker ons naar den Salak, een berg op een afstand van 15 uren van Batavia gelegen, deed ons daar kennis maken met Java's weelderigen plantengroei,en wij duizelden bij het hooren opnoemen der reuzen uit het plantenrijk waarvan sommigen eene hoogte van 140 tot 180 voet bereikten. Noch namen wij kennis van eenige gebruiken der Javanen, terwijl Spreker besloot met een verhaal, ten doel hebbende het aantoonen van de groote macht en invloed der Javaansche grooten, hoe die aanleiding geeft tot onderdrukking en knevelarij der lagere standen en dat hier door op den Nederlander de dure verplich ting rust den minderen Javaan te bescher men tegen macht en willekeur. De boeiende wijze waarop spreker deze hoogst belangrijke onderwerpen wist voor te dragenhield gelijken tred met de onafgebroken aandacht van de toehoorders en deze beiden bewezen op nieuw de voorliefde, die de rechtgeaarde Nederlan den voor onze schoone Oost koestert. Het was tien uur voor wij het wisten en veel wijzer dan men gekomen was verliet men het vriendelijke zaaltje van Weten en Werken met dank aan den spreker. Naar wij vernemen vervult de heer Cohen Stuart van Alkmaar den volgenden Maandag eene spreekbeurt. Op verscheidene plaatsen in Enge land viel de laatste dagen veel sneeuw, die hier en daar zes of zeven voet hoog ligt. Te Ashburn-placeKensington werd het lijk van een man onder de sneeuw bevonden. Ook in Frankrijk en Spanje is op vele plaatsen zooveel sneeuw gevallendat het verkeer is gestremd. Te Madrid zijn 30.000 personen ten gevolge van de strenge koude ongesteld. Uit wanhoop over den dood van haar echtgenoot heeft te Parijs de mar kiezin De Boys, 34 jaar oud, zich het leven benomen door zich uit een venster harer woning te storten. Parijs bezit meer ratten dan ooit het bekende Hameln heeft bezeten. De rattenvanger zouberekent menniet minder dan 21- millioen ratten door zijn gezang en gefluit kunnen lokken. De telephoonmaatschappij te Lissa bon heeft eene overeenkomst gesloten met de directie van de Opera, en is daardoor in staat de aan het telephoonnet aange slotenen, tegen eene geringe bijbetaling boven den gewonen abonnementsprijs muziek en zang te huis te leveren. Onlangs had in Texas een twee gevecht met repetitiegeweren plaats tus- twee milionairs, Bennet en Kumfield genaamd. Zij waren in twist geraakt over een ruil van vee en kozen het Winchester- geweer tot wapenbestaande uit twee boven elkander geplaatste loopen, waar mede in 32 seconden zestien schoten kun nen worden gedaan. De kampioenen wer den door hun secondanten op een afstand van honderd meter van elkander gepos teerd en begonnen op het gegeven teeken te schieten. Bennet stortte neer na twee schoten gelost te hebben. Hij bleek vijf kogels in de borst te hebbenwaarvan een door het hart was gegaan. De Ame- rikaansche bladen voegen bij dit bericht slechts de opmerking, dat de verslagene nauwelijks 100.000 dollars rijker was dan Kumfield. Een twintigtal individuen zijn door de politie te Madrid gearresteeerd. Zij hielden zich bezig met het vervaardigen van valsche bankbiljeten. In de nabijheid van het dorp Perevos, in het Russische district Kirssano, zijn in den Woronastroom 49 personen verdron ken. Een groot aantal boerenfamiliën be geleidden de nieuw uitgetrokken lotelingen; de groote schaar kwam aan het overzet veer van de Worona en wilde zich zoo spoedig mogelijk aan den overkant laten brengen. Toen bijna het midden van den stroom bereikt wasbarstte de boot in tweeën en al de passagiers vielen in 't water49 personen kwamen omwaar onder twee recruten. Groote aanhankelijkheid aan Glad stone den veel besproken Engelschen minister, legde een werkman te Lancashire aan den dag. »Ik ben altijd een warm radicaal geweest en had" zeide hij„in mijn hut portretten hangen van John Bright en Chamberlain, maar toen zij Glad stone afvielenheb ik hun portretten genomen en ze buiten de deur geworpen. Ik weet niet wat er verder mede gebeurd is, maar ik wilde ze niet langer hebben.» De afvoer van warm water uit de fabrieken kan bij de vischteelt goede diensten bewijzen. In Oostenrijk heeft men vijvers aangelegd, die hun water ontvan gen uit den condensator eener naburige fabriek, waarin de karperteelt buitenge woon veel oplevert. In eene aldus van water gevoeden vijver, waarin voor zeven jaar 300 jonge karpers gebracht werden, hebben zij zich zoo sterk vermeoigvuldigd dat een hengelaar er nu 100 in een uur kan vangen. In Lancashire en Yorkshire teelt men goudvisschen in van de fabrie ken komend warm water. Ook zou men in de waterbassins van oranjerieën op deze wijze de goudvisschenteelt met vrucht kunnen inrichten. In de maand Maart zullen de thans in aanbouw zijnde lijkovens op Père Lachaise in gebruik worden gesteld. Er zijn proeven genomen ter vereenvoudiging van de gewone wijze van lijkverbranding. Daartoe is de electriciteit gebezigd, en men wil nu in eene der voornaamste steden eene inrichting doen verrijzen waar de lijkverbranding zal plaats hebben door middel van electriciteit. Door dit stelsel verteert het gebeente in een on- geloofelijk korten tijd tot asch. Het nut van het muilbanden der honden als een voorbehoedmiddel tegen de watervrees is te Weenen duidelijk gebleken. Vijf jaren lang moesten de honden daar gemuilband zijn en toen verminderde het aantal gevallen van dolheid tot twee per jaar; daarop werd het muilbanden afgeschaft en het aantal gevallen steeg tot 93 per jaar. Tegenover deze sterksprekende feiten, stelle men de stemmen, die ook in ons land opgaan tegen het muilbanden cn dan vraagt men, vanwaar dit versohil Den vij fden September 1886 reisden twee kooplieden uit Charlottenburg via Ostende naar Engeland. Toen zij op zee waren, kwamen zij op de gedachte, nadat zij eene flesch wijn op het welzijn der achtergeblevenen in hunne geboortestad geledigd hadden, in de flesch een kaartje te steken met hun adres, en waarbij zij tevens vijf frank beloofden aan den vinder voor het terugbezorgen der flesch aan hun adres. Na deze goed gesloten te hebben, werd zij overboord geworpen. Den 4den Jan. ontvingen de heeren de flesch met begeleidend schrijven terug uit Laiec- kullen (Noorwegen). Daarin werd gemeld dat de flesch den 23sten Dec., twee mijlen van Christiania gevonden werd door den koninklijken loods E. Eilerstreem. De heeren zonden onmiddellijk het beloofde aan den vinder. Te Parijs is eene vijf-en-twintigjarige vrouw, Eveline Rappy, van Engelsche afkomst, die een groot hötel in de na bijheid van het Saint-Lazare-Station be woonde, in hechtenis genomen. Deze vrouw, welke zeer schoon moet zijn, maakte er haar werk van, door schoon klinkende advertentiën personen tot hu welijken te verlokken, welke te Londen gesloten werden en waarna zij zich met de kostbare bruidsgeschenken enz. ge regeld uit de voeten maakte. Zelfs zeer bekende en hooggeplaatste personen hebben zich op die wijze laten oplichten. De dame hield keurig boek van hare slacht offers en den sedert twee jaren gewonnen buit. Te Luik is een bedelaarster overleden, in wier woning men een som van 20.000 1 frcs heeft gevonden. Men gelooft, dat er nog meer geld en bankbiljetten verborgen zijn. De Bulgaarsche deputatie heeft een brief eener Engelsche dame ontvangen, waarin zij zich als koningin aanbiedt, ingeval er geen vorst voor den Bnlgaar- schen troon is te vinden. De Hooge raad heeft heden het be roep in cassatie van den heer F. Domela Nieuwenhuis verworpen. Diens veroor deeling tot 1 jaar gev. straf blijft dus gehandhaafd. De man die te 's-Gravenhage was ge arresteerd onder verdenking van zijn kind zoo te hebben mishandeld dat het aan de gevolgen overleed is weer op vrije voeten gesteld. Uit het visum repertum dat van den gerechtelijken doodschouw is opgemaakt, is van mishandeling of van geweldadigen dood niets gebleken. Gisterenavond werd te Goes eene dienstbode naar de gevangenis gebracht, verdacht van het zich wederrechtelijk toeëigenen van geld, waarmede zij reke ningen moest gaan betalen. Zij zou die rekeningen eigenhandig gekwiteerd hebben. De bevolking van Amsterdam be droeg op 31 December 1886, 378.969 personen. Niet alleen de burgemeester van Meliok-Herkenbosch (Limburg) de secre taris en de ontvanger, maar ook de veldwachter en de wegwerker (de zooge naamde wegkretser) hebben hun ontslag ingediend. De oorzaak dezer algemeene werkstaking ligt in de indiening van eene klacht bij Gedeputeerde Statendoor den wethouder, inhoudende 13 verschillende beschuldigingen tegen de genoemde hooge en lage ambtenaren. Op de secretarie van Balk is ook al in gebroken. Het slot van de deur is er in zijn geheel netjes uitgezaagd. Heel bedaard schijnt de daar hangende lamp te zijn aangestoken. Daarna is het bureau van den secretaris opengebroken en het daarin liggend geld medegenomen. De papieren van de gemeente heeft men laten liggen. Men is de daders nog niet op het spoor. Te Ingen zakte op de waarden een 25tal personen tegelijk door het ijsallen zijn gered. Z. M. de koning heeft, als blijk van belangstelling, aan de heeren Joost 't Hooft Labouohére, fabrikanten van Delftsch aardewerk te Delft ten geschenke aangeboden een uitgebreide collectie oud- Delftsehe borden en vazen, om in genoemde fabriek voor modellen dienst te doen. De voorwerpen zijn allen uit Zr. Ms. verza meling afkomstig. De hardlooper, die, toen te Arnhem zijn vonnis in de zaak van een schapen diefstal zou worden uitgesproken, ont snapte, is in Duitschland naar men zegt te Liinenburg achterhaald en zal weder uitgeleverd worden. Omstreeks 4% uur Zaterdag namid dag is eene dienstbode, die in een pand aan de Wijnstraat te Rotterdam op de tweede verdieping glazen wa6chte, uit het raam en op straat gevallen. Zij brak den schedel en een been en was oogenblik- kelijk een lijk. Aan de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft werd, wegens het overlijden van den eersten beslagkoker Oversloot, de tweede koker A. van Peppen in diens plaats aangesteld, die door de bevordering aanspraak kreeg op hooger loon. Vrijwillig deed hij echter afstand van deze loons- vermeerdering ten behoeve der weduwe van zijnen overleden kameraad, tot tijd en wijle hij wellicht zelf er over mocht gaan denken de zorgen voor een eigen huishouden op zich te nemen. Bij de vermelding dier edele daad zegt de Fa brieksbode: „Braaf zooen met recht. Een heer, aan de Steenstraat te Arnhem wonende, gaf een arm meisje, naar bij meende, vijf 2t/2 centstukken als aalmoes. Eerst later bemerkte hij, in vergissing daarbij een gouden tientje ge geven te hebben, en deed daarom bij de politie aangifte. De moeder van het meisje was hem echter reeds vóór geweest en had mede kennis gegeven van het abuis. Voor hare eerlijkheid werd de vrouw behoorlijk beloond. Te Ter Apel-kanaal is eene oude vrouw, die jaren lang door hare dron kenschap den spotlust der straatjeugd gaande maakte, na twee dagen onder den blooten hemel gelegen te hebben, ouder gewoonte, in een toestand van verregaande bedwelming aan de gevolgen overleden. Nadat men haar gevonden en onder dak gebracht had, leefde zij nog slechts eenige uren. Van zes jongelieden, die onlangs te Sydney ter dood veroordeeld werden wegens ergerlijke mishandeling van een jong meisje, zijn nu vier opgehangen. De terechtstelling van de twee anderen is opgeschort. Bij het bestuur van Arti et Amicitiae te Amsterdam zijn ingekomen 58 schil derijen van mededingers naar de konink lijke subsidie voor schilderkunst. Onder die schilderijen zijn onderscheidene van kolossale afmetingen, met name onder scheidene levensgroote studiën naar het naakt model. Op de Zuiderzee ondervindt men veel last van het ijs. Eenige vaartuigen die voornemens waren Terschelling bin nen te loopen, werden hierin door het ijs verhinderd, en waren verplicht buiten om Nieuwediep af te houdenterwijl verschillende schuiten, die met bestem ming naar Urk en Enkhuizen van Helder waren vertrokkengenoodzaakt werden halverwege terug te keeren. De nieuwe reddingsboei van Depe- tasse is voorzien vau accumnlateursdie aan deze gloeilamp een stroom leveren gedurende zes uren. De lichtkracht van de lamp komt overeen met zes kaarsen. Er zijn zes van die lampjes aanwezig en de boei kan op vijf kilometers gezien worden. Wanneer de reddingsboei in het water wordt geworpen wordt de stroom vanzelf gesloten en geven de lampen licht. Op ruim 74 jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de alom gunstig bekende théater-directeur de heer A. van Lier. Bij gelegenheid van de 35-jarige herdenking van den dag waarop hij als tooneel-directeur optrad, hadden zijne kunstbroeders en vele kunstlievende inge zetenen zich voorgesteld dien dag feeste lijk te vieren thans ontvangen de hiervoor bestemde gelden eene andere bestemming. De kunst verliest in hem een waardig beoefenaar; zijn vele vrienden verliezen in hem iemand wiens hart warm klopte voor al wat edel en schoon was. Ook de Haarlemsche kunstliefhebbers hebben aan hem menig genotvol uur te dankenen niet licht zal de verdienstelijke van Lier worden vergeten. Het stoffelijk overschot werd Maandag onder veel bewijzen van belangstelling ter aarde besteld. Dezer dagen is verschenen het eerste nommer van den zevenden jaargang van het „Maandblad der Yereeniging tegen de Kwakzalverij". Een Exemplaar hiervan wordt gratis toegezonden aan elk die het aanvraagt bij den Uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden. In dit nommer worden meer of minder uitvoerig behandeld PainexpellerMira- culo-praeparaten, Tandhals-bandjes, Maag poeder de vergiftige haarmiddelen Homeriana, Revalenta en het zoogenaamde Racahout der Arabieren, terwijl ook de samenstelling van de middelen van graaf Matteï, Peschier-pillen tegen lintwormen en het dronkenschapsmiddel van Retzlaff

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2