De Rederijkerskamer,,liet Vliegend Wiel". N ieuwsberichten. sommige zien er tamelijk gezond, het meerendeel minder gunstig uit. Hogelijk komt het van de kou, maar een flink maal drie keeren per week zal ze wel goed doen. De borden worden gevnld met de dampende spijs, het is aardappels met wortelen die in groote pannen als uit den afgrond verrijst. De lepels komen in beweging, het is een geraas, een gekletter, een happen, om er pleizier in te krijgen. „Smaakt het goed vraag ik een bleekneusje van een jaar of zeven. „Ja, oome, lekker!'' is 't antwoord en een bevestigende knik van een paar anderen, bewijst dat de dreumes waarheid spreekt. Intnsschen gaat het werk maar gestadig voort. Naarmate de magen meer gevuld raken, beginnen de monden los te komen en nemen de tafelgesprekken een aanvang. Niet te lang, want nog steeds stroomen de gasten toe. Blozend, dankbaar en wat het meest zegt, wél gevoed gaandeeerst- gekomenen huiswaarts, na een beleefden groet tot hen, die zij gewoon zijn dagelijks in het Lokaal te ontmoeten. Het kan niet anders of de zegenrijke gevolgen van deze kindervoeding zullen niet uitblijven, ondanks eenige grieven die men ertegen meent te kunnen op werpen. Haar het is tóch een feit, dat verreweg het meerendeel de kinderen er een middagmaal doen, overvloediger en veel beter dan zij te huis kunnen ont vangen en al was dit nu ook slechts het eenige lichtpunt, dan kan men nog met alle zekerheid zeggen dat er een goed werk mede verricht wordt. Met dankzegging voor de plaatsing, Vto Dienaar N. M. Zaterdagavond gaf de Rederijkerskamer „Het Vliegend Wiel" in de groote zaal der Sociëteit „De Kroon" eene uitvoering welke behalve door de leden, ook nog werd bijgewoond door een groot getal genoodigden. De werkzaamheden bestonden in de uitvoering van twee blijspelen met zang en een tooneelspel, allen in één bedrijf, terwijl de medewerking van het kwartet „Loreley" niet weinig bijdroeg om den leden en genoodigden kunstgenot te deen smaken. Twee blij spelen, en een tooneelspel te bespreken gaat niet aangeen van drieën zijn ze nieuw; wij stippen dus slechts het een en ander aan .Eenekleine vergissing, moest eigenlijk heeten eene reeks van vergissingen ont staan doordien een rijk geworden familie ten platten lande niet het onderscheid kent tusschen een gewoon huzaar en een Ritmeester en zich hierdoor bespottelijk maakt. Van de uitvoerenden wonnen de dames het van de heeren in beschaafden toon en Jetje de dienstbode bleef het best in haar rol. Het stukje werd tamelijk vlug afgespeeld, eenige aardige coupletten door den huzaar gezongen werden druk geapplaudiseerd. Het Natuurkind is een wonderlijk stukje. Het bevat weinig waarschijnlijks. Hedwig de kleindochter (het natuurkind) zou, met meer oordeel gegrimeerd, en dus zonder het wanstaltig dames-aanhang sel van den nieuwsten tijd, bepaald lief zijn geweest. Wolphart had ouder be- hooren te zijn. Toch liep het stukje goed. De Weg naar het Hart, eenigen tijd geleden reeds door eene Zusterver- eeniging hier ter stede gegeven, laten wij geheel buiten bespreking; de meening, indertijd omtrent „De Weg" uitgedrukt, heeft door deze nieuwe opvoering geen wijziging ondergaan. Met ingenomenheid vermelden wij de muzikale voordrachten van het kwartet „Loreley". De vier heeren geven blijk van ernstige studie en goede opvatting, óók wat het tempo betreft. De toon van het kwartet wint gestadig in sterkte, in samenwerking en uitdrukking. Dit bleek duidelijk in het lieve koortje van J. E. Schmitz, Avondkoeltje, waar bij de ori- gineele opvatting der Tenorparty elk der andere stemmen zoo eigenaardig tot hun recht bomen. In 't Bosch, van Verhulst, muntte uit door gloed en kracht. De tekst werd schoon uitgesproken. In het algemeen bleek aan de uitspraak veel zorg besteed. Welverdiend waren de uitbundige toe juichingen, die het kwartet ten deel vielen, en dat men een extra-nummertje verlangde, was zeer natuurlijk. Dat „Het Vliegend Wiel" het Kwartet tot zijn Lid van verdienste gemaakt heeft, pleit voor den Kunstzin van deVereeniging. Hartelijk wenschen wij haar nog veel zulke krachten. In eene der pauzen vernamen wij, dat het Bestuur wenscht te breken met het introductie-stelsel en wij gelooven, dat dit besluit in verband met den bloei der Vereeniging, een verstandig besluit zal blijken te zijn. De zaal was goed bezet en in de ver schillende kringetjes die zich vormden scheen het zeer gezellig toe te gaan. Den zaalcommissarissen komt lof toe voor de goede orde. Het zaalreglement worde verrijkt met de volgende slotbe paling :Gedurende de afzonder lijke voordrachten blijven de toegangen der zaal gesloten. Het zaalbestuur heeft dau ten minste ook gelegenheid tot genieten en de aandacht van het publiek wordt niet telkens afgeleid. „Weten en Werken" telt onder de sprekers, die bij de bezoekers hoog staan aangeschrevenook den heer Cohen Stuart uit Alkmaar, en geen wonder; zijn spreektrantuit het hart tot het hart, hoewel nu en dan een gevoelige snaar rakende, maar onmiskenbaar wel gemeend vermengd met een dosis grappen en kwinkslagen, treft doel en werkt als pijnstillend, ook als zenuwsterkend middel die de aandacht gespannen houdt voor de hoofdzaak. Het onderwerpdat aangekondigd werd was: eenige bepalingen uit het Nieuwe strafwetboek. Ale inleiding tot dit onder werp besprak de heer Stuart verschillende zakendie noodig waren om aantetoonen dat de veranderde begrippen van recht en wet aan verschillende stroomingen der toestanden op ieder gebied te danken zijn. Als voorbeeld hiervan haalde spreker aan welke verandering het stoomwezen heeft veroorzaakt in het oude handelsrechts begripSchipper, schip en lading zijn éénen hoe ook in verschillende andere opzichten door den loop der tijden ver schillende andere begrippen gewijzigd zijn. Vertoefde spreker soms op taal-, soms op kunstgebied, dikwijls op het terrein des dagelijken levens, steeds bleef het streven, heldere denkbeelden aan te brengen, de hoofdgedachte en dienden deze kleine uit stappen om aantetoonen dat de gewijzigde begrippen omtrent Recht en Wet ook de noodzakelijkheid deden geboren worden om de straffen te wijzigen. Hiertoe bracht spreker de verschillende soorten van straf in herinnering. Als gediend hebbende in een tijd toen straf nog gelijkluidend was met vergelding werden genoemd de doodstraf, geeselen, brandmerken, de lijf straffen bij leger en vloot. Toen kwam men tot de overtuigingdat in de meeste ge vallen deze straffen niet konden leiden tot verbetering van den gestrafte en daar voor in de plaats was getreden de lang durige gevangenisstraf als middel om den misdadiger uit de maatschappij te verwij deren. Op hoogst leerzame ontwikkelde Spreker, dat sedert de afschaffing van den Slavenhandel, met al zijn mensohont- eerend gebruik maken van het recht van den sterkste, ook noodzakelijk moest leiden tot het artikel in het nieuwe Strafwetboek, dat de dierenmishandeling strafbaar stelt met gevangenisstraf en geldboete en zoo werd het voor ieder duidelijk dat bedoeld artikel alweer een gevolg was der stroomingen op het gebied van Rechts gevoel en niet een ingrijpen van den Staat in de rechten der burgers of een klein geestig dryven om ieder vergrijp, ook aan eigen bezitting, te straffen. Op geestige wijze kregen de heeren der schepping van tijd tot tijd een veeg als de heer Stuart in diepe verontwaardiging de dieren soms plaatste boven de meesters, als zooveel edeler, en als hij dezulken die zich aan het dierenmishandelen schul dig makenbovendien nog een flinke kastijding wenschte toegediend zien. Een Chineesch spreekwoord, verhaalde de heer StuartzegtEerst ik dan nog eens ik en dan gij in lang nog niet. Welk grof egoïsme in deze woorden ligt opge sloten werd door een paar voorbeelden duidelijk gemaak. Hen dier voorbeelden betreft de allerongelukkigste „Adder-ge schiedenis" die misschien niet zooveel menschenlevens zou gekost hebben als een visseher in de nabijheid van het in nood verkeerende vaartuig had kunnen beslui ten zijne netten in den steek te laten om te helpen, en hoe die visseher toch niet ver viel in de bepalingen van de toen geldige strafwet, maar ook, hoe zulke onverlaten die hulp weigerden in gevallen van oogenblik- kelij k levensgevaar, thans door de straffende hand der gerechtigheid kunnen bereikt worden. Betreurde spreker, dat in dit opzicht de Wet niet krasser middelen van correctie toeliet, hij uitte den wensch, dat voor dit slag van misdrijven nog de onteerende straffen, des noodig aan den lijve mochten bestaan terwijl nog een opwek kend woord en de herinnering aan eene schoone gelijkenis den avond besloot. Noode namen spreker en toehoorders afscheid; voor beiden bleek „Weten en Werken" een geliefde plaats van bijeenkomst. Had den de toehoorders door de hartelijke voordracht veel geleerdook de geachte spreker verklaardeniet minder ingenomen te zijn met de mannen, die als altijd met de grootste aandacht de rede hadden gevolgd. De volgende week zal de spreekbeurt vervuld worden door den heer J. B. A. Saeys. Terwijl Zaterdag Clovis Hugues in de couloirs der Fransche kamer uit den zak van zijn overjas een revolver, dien hij altijd bij zich draagtin den zak van zijn jas wilde steken, liet hij hem vallen. Het schot ging af en de kogel baande zich juist een weg tusschen twêe leden der rechterzijde, gelukkig zonder iemand te kwetsen. L'Avenir de Dordogne bericht, dat de gewezen artillerist Tkimonvan beroep werktuigkundige, een nieuwe bom heeft uitgevondendie ergens mede in aanra king komende, ontploft en 144 projectielen naar alle richtingen slingert. Er zullen eerstdaags proeven met dat liefelijke werptuig worden genomen. Naar het Tijdsch. van Geneesk. mededeelt is de cholera, welke thans in Bulgarije voorkomt, daarheen overgebracht door de besmette kleedingetukken van een i Bulgaar, in Hongarije aan cholera gestor ven welke kleedingstukken naar zijn dorp zijn opgezonden. Zij die zich daarmede bezighielden zijn het eerst door de ziekte aangetast en aan die ziekte overleden. Volgens de Kreuzztg. zal de troon rede bij de opening van den Pruisisohen landdag de indiening van kerkelijk-poli- tieke wetsontwerpen aankondigen. Naar hetzelfde blad verzekert, zal dit ontwerp belangrijke concessies aan de katholieke kerk ook wat de geestelijke orden betreft, bevatten. De senaat der Yereenigde staten heeft tot opheffing der secte der Mormonen besloten en een wetsontwerp aangenomen, waarbij strenge straffen op de polygamie in Utah worden gesteld. Op werkelijk barbaarsche wijze zijn te Glenbergh in het lersche graafschap Kerry achterstallige pachters van huis en erf verdreven. Door de agenten werd het dak boven het hoofd der rampzalige families in brand gestoken. Het zijn drie gezinnen het le uit 6het 2e uit 8 en het 3e uit 10 personen bestaande en allen zoo arm en ellendig, dat ze in plaats van met kleeren met ellendige lompen waren bedekt. In Den Haag hebben een paar jon-, geus bewijzen gegeven van brutale sluw heid. Zij stonden bij een vischvrouw te kijkentoen een hunner twee schelvis- schen beetpakte en daarmee op den loop ging de andere bood zich aan om den dief te achtervolgen en deed dit ook, maar met geen andere bedoeling, dan om met zijn makker en de schelvisschen 't hazen pad te kiezenterwijl de bestolen vrouw rustig op zijn terugkomst wachtte. Op een ander punt van de stad maakten zich eenige jongens meester van verschei dene paren schaatsen. Door den eigenaar en een politieagent achterhaald, wierp een der jongens het gestolene in het water. Dezer dagen waren in sommige bla den advertenties geplaatst van een make laarskantoor te Arnhem Beerenstraat 5, waarin groote landgoederen worden aan geboden. In de Prov. Nijmeegsche Cou rant vanMaandagjl. plaatste datzelfde kan toor eene aanbieding van trouwlustige weduwen en jonge dames met kolosale vermogens (ƒ300.000 en meer). Inlichtin gen omtrent die dames waren bij den makelaars te verkrijgen. Bij een onderzoek is gebleken, dat men hier met eenen Duitscher te doen had, Jo- hann Heinrich Casper Grollman genaamd. Na door de politiedie met zijne annonces in kennis was gesteld, ondervraagd te zijnheeft hij haastig de wijk genomen naar Essen. Te Valtermond zou iemand op schaat sen een dokter gaan halenvoor een per soon wiens been op het ijs gebroken was. Hij had het ongeluk zelf te vallen en brak een arm. Zekere D. B. in de gemeente Smal- lingerland, die voor de aardigheid met iemand om het hardst op schaatsen had geredenkreeg denzelfden dag eene bloed spuwing, die den dood tengevolge had. Hij laat een weduwe met 8 kinderen achter. In zekere gemeente van ons vader land is een knaapje van 31 jaar, dat, wanneer hij aan moeders borst zijn dorst gelescht heeft, een sigaar aansteekt en deze dapper tot het einde oprookt. Wij zonden dit bericht niet opnemen, als er ook maar twijfel aan de geloof waardigheid des berichtgevers bestond zegt het Dagbld., waaraan wij dit bericht ontleenen. De vaart tusschen Gouda en Leiden is Zaterdagmorgen geopend door de stoom- booten derLeidschestoombootmaatschappij de Volharding. Op sommige plaatsen in den Rijn had het ijs nog eene dikte van 16 Centimeter. Onder de gemeente Kouderkerk werd de bemanning der booten met steenworpen begroet, waardoor een der opvarenden eene wond aan het hoofd bekwam. Men was genoodzaakt om, wilde men verder stoomen, den bijstand der politie in te roepen. Een Scheveningsche jongen van elf jaar, die, wegens diefstal veroordeeld, Zaterdag op last van de rechtbank aldaar, naar het verbeteringsgesticht de Kruisberg is opgezonden, stal kort voor zij n vertrek nog vijf gulden uit de toonbanklade van een kruidenierhet geld werd gedeeltelijk verstopt in het duin, gedeeltelijk aan snoeperyen besteed. Door middel van inbraak is in den nacht van Woensdag jl. in de woning te Haerlerheide uit een kast 600 frank ont vreemd, welke dien dag voor een verkochte koe en varken waren ontvangen. Vijf weezen uit de weesinrichting te Neerbosch, zijn naar Noord-Amerika vertrokken om zich te Grand Rapids te vestigen, drie als timmerlieden, één als meubelmaker en één als tuinman. Twee weezen zijn reeds te Oranje City gevestigd, waaronder een, die eenigen tijd in de Transvaal had doorgebracht, maar van daar moest terugkeeren, omdat hij in zijn onderhoud niet kon voorzien. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben tot sluiting van alle zeesluizen besloten. Blijft het nu vriezen, dan zullen spoedig wel alle vaarten in de provinoie bereden kunnen worden. Van den spoortrein, die Zondag avond te 6.7 uur van Zwolle naar Utrecht vertrok, is eene waggon onder Nunspeet ontspoord, ten gevolge waarvan de van Utrecht komende sneltrein, in plaats van te 7.59, eerst te 9.30 te Zwolle aankwam. Het bekende rijmpje: „Het ijs, is iedereen te wijs." wordt door de schip perij op Texel nog steeds in eere gehouden. Trouwens bleek ook nu wederdat er veel grond voor dat oude rijm bestaat. Nadat de kust gedurende drie etmalen vrij van ijs was geweest, zeilde een deel der mosselvloot uit om weer eens te be proeven de mosselbank te bereiken. Men moest zichwegens het vele ijsechter haasten naar de haven terug te keeren waar zich inmiddels weer veel drijfys had vastgezet, zoodat 't groote moeite kostte weer binnen te komen. Als een zeldzaamheid wordt bericht dat op het vaarwater de Grevelingen, voor Bruinisseeen vreemde zwemvogel geschoten is, die weinige vederen doch een dikke vacht van dons heeft. Men meent dat het een Alk (Alcidea) isdie in de wateren van Buenos Ayros en om streken te huis behoort. Te Ymuiden kwamen in 1886 bin nen: 351 zeilschepen tegen 381 in 1885. 1251 stoomschepen tegen 1230 in 1885, en vertrokken351 zeilschepen tegen 357 in 1885 1234 stoomschepen tegen 1225 in 1885. De netto-inhoud der ingekomen zeil schepen bedroeg583.529 M3 tegen 501.965 in 1885die der stoomschepen 2.392.794 M3 tegen 2.439.727 in 1885. De netto-inhoud der uitgezeilde zeil schepen was 490.869 M3 tegen 510.600 in 1885 der stoomschepen 2.358.458 Ms tegen 2.244.644 in 1885. Hieronder zijn gerekend onder Neder- landsche vlagbinnengekomen zeilschepen 78 tegen 127 in 1885stoomschepen 433 tegen 396 in 1885vertrokken zeil schepen 80 tegen 126 in 1885 stoom schepen 412 tegen 393 in 1885.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2