HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 9. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES. Gedempte Oudegracht 86. Negende Jaargang." op ZONDAG 30 Jan. 1887. Nieuwsberichten. imTtimniB ABONNEMENTSPRIJS: on T 1007 Per drie mandenf-,25. van ZATERDAG 29 Januari 1881. VERSCHIJNT: franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. A&onderlifke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën morden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Nam. 2 nre, Escher. Zondag 46. 's Avonds 6 ureHoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Etcher. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Woensdag 'sav. 7 nre, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barger. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Installation de Mr. Sylat Dehry, et sermon d'entrée. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 'g av. 7Va ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'sAv.-5 ure, Ds. Dee, pred. te Koekengen. Donderdag 'sav. 7Vs ure, Schotel. Luther8ehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ureMees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. 's Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, F. Haverschmidt pred. te'Schiedam. Met medewerking v. h. zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. bewaarschool L. Heerenvest. Maand, 's av. 8 ure, Moeton. Bybellez. Genesis 25 7 vv. Lokaal in de Ridderstraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, de Braai, Agent voor de Vereen, voor Chr. Nat. Onderwijs. In te leiden door Ds. Barger. Lokaal der jongelings-Vereeniging. X. Annastraat. Donderdag 's av. 8 ureBarger. Bijbellez. Matth. 5 10 vv. De collecte aan de denren der kerken gehouden op Zondag 23 Jan. j.l. voor het Godsdienst-onder wijs heeft opgebracht de som vaD ƒ81.95. Ds. Barger verzoekt zijne katechisanten van Dinsdagavond acht uur, des Maandags te komen op hetzelfde uur. Bij Ds. Smeding in dank ontvangen voor de Chr. school voor on- en minvermogenden van Mej. N.N. f 10.— Door E. JFeiss in dank ontvamgen voor Suriname een coupon van ƒ6.18*. Een avond in den Nieuwen Schouwburg. In den goeden ouden tijd behoorde het tot de regelen van het tooneel dat de deugd werd beloond en de ondeugd gestraft. Dit nu, waren ook de slotwoorden van een stuk van Jnl. Rosen, getiteld„Ein Engel", hetwelk jl. Dinsdag in onzen nieuwen, of vernieuwden schouwburg werd opgevoerd. Evenmin echter als de hoofdpersoon aan zijn bijnaam de Engel beantwoordde, evenmin was iemand die het stuk bij woonde er op voorbereid, dat bovenge noemde zedeleshet nitgangspnnt en doeleinde van den schrij ver was geweest. De Heer Saldau, huisvader en onver beterlijke Don Jnan tegelijk, zoekt betrek kingen aan te knoopen met een naaistertje uit de buurt, waarop zijn zoon serieus verliefd is geraakt, en bij wien zijne dochter gereede aanleiding zoekt tot een geheime samenkomst met een heer, die alleen door haar nn en dan op straat te volgen een onnitwisohbaren indrnk schijnt gemaakt te hebben op baar gemoed. Mama, die den ouden Engel (zoo wordt bij door haar bijgenaamd) door en door kent, gaat al zijn gangen na, en leest hem tussoben beiden op gevoelige wijze de les. Het eerzame naaistertje waarschuwt Mevrouw Saldam dat hare dochter gevolgd wordt, en deze begeeft zich daarop naar haar buis om Gertrude haar voor verdere miestappen te behoeden. Ziehier de knoop gelegd, en de aan leiding gegeven, waardoor het geheele huisgezin zich met zeer verschillende be doelingen, en toevallig natnnrlijk op denzelfden dag ontmoet op dezelfde kamer van de onschuldige Beate. Zelfs de knecht, die door den ouden Heer met een paar bouqnetten tot haar ia gezonden, ontbreekt niet aan deze zon derlinge familiereünie. Door een goede opeenvolging der be zoeken en eenige onwaarschijnlijkheden, zorgt de schrijver van het stuk intusschen dat het hier niet tot eene ontknooping komt maar de verwarring slechts te grooter wordt. De kleine Beate schrijft het bezoek des vaders toe aan belangstelling in de aanstaande bruid zijns zoons, de père noble legt bare vrengd bij de kennis making aan den dag gelegd uit, als een blijk van persoonlijke affectie jegens hem. Beate en von Erlacb de aanbidder van Gertrude begeven zich vervolgeuB beiden naar het huis van Saldan, ten einde zoo zij meenen officieel te worden ontvangen, als schoonzoon en schoondochter van het echtpaar, waartoe zij bij het vorige be zoek vermeenen vergunning te hebben verkregen. Voor het tot een explicatie komt, ver schijnt de vertoornde echtgenooteen houdt een boetpredikatie over het bezoek bij Beate terwijl de beide jongelieden in der haast in een nabijgelegen vertrek door den Engel zijn verborgen. Zij wil scheiden, onherroepelijk scheiden van haar maD. Op dit toppunt van verlegenheid, volgt de ontknooping. De Engel begrijpt na dat het meisje niet anders bedoelt dan een huwelijk met zijn zoon, de jonge man een even ernstig aanzoek om zijne dochter. Daarmede heeft hij een schoone verklaring gevonden voor zijn bezoek aan Beate en kan zich ver dedigen tegenover zijne vrouw. In eene algemeene omhelzing lost zieh de ver warring op, de vertoornde echtgenoote staat beschaamd, de liefhebbende Engel ziet triumphantelijk in het rond en spreekt plegtig de woorden uit dat de deugd wordt beloond en de ondeugd bestraft. 't Is wel hetzelfde wat het oude tooneel zeide, maar toch wel iets anders dan het bedoelde. Het stuk werd vrij ving afgespeeld, maar niet vlug genoeg om ons al de on mogelijkheden te doen voorbijzien, die er in voorkomen. Het Duitech is te duide lijk, om der gelijke verwikkelingen waar schijnlijk te maken. De beide hoofdrollen, en de rol van den knecht vooral waren in goede handen. Als men gelachen heeft is het veiliger de kritiek achterwege te laten, mochten wij echter een wensoh wagen uit te spreken, dan zon het deze zijn, dat wanneer dit gezelschap, de Schouwburg in de Jans- straat weder eens mocht komen bezoeken, de keuze der stukken, wat beter moge zijn. De Sohwank toch, waarmede de voor stelling besloten werd, kan door een kalm Hollandsch pnbliekop een winterdag onmogelijk naar waarde worden genoten, daarvoor zal men haar waarschijnlijk te Wien in een Somaertheater moeten zien. Voordracht in Teyler's Stichting. Reeds lang, aldus begon Prof. H. de Vries zijne rede in Teyler's gehoorzaal, is het groote onderscheid tnssehen de levende en de levenlooze natuur een voorwerp van onderzoek geweest voor de geleerden, i Door Darwin is voor het eerst hierbij het verschijnsel vau de erfelijkheid op den voorgrond gesteld. Hij wist de uit komsten van wetenschap en praktijk voor elkander vruchten te doen dragen, de ervaringen der theorie werden door hen naast die van de praktijk geboekstaafd. Dergelijke vereenigingen van uitsteken- j de praktijk gehuwd aan theorie, zal, meende 1 spreker, vooral in Haarlem worden ge waardeerd, dat wereldberoemd wegens zijn bloembollen, niet minder bekend is door Teyler, als centrum van wetenschap. Het hoofdonderwerp zijner rede zon dan zijn, de leer der erfelijkheid en de riohting daarin thans gevolgd. Hoofdzakelijk wae de plantkunde het terrein waarop spreker zich bewoog. De erfelijkheid laat zich by de meest oppervlakkige beschouwing reeds opmerken by den mensch. Niet altyd zien we dezelfde eigenschappen by ouders en kinderen maar vaak komen ze by de kleinkinderen terug. Dat is het atavisme en dat zelfde ver- echynsel wordt ook in groote mate waar genomen by de planten. By elke plant zijn tallooze variatien waar te nemen. Er zijn benken, die men aan het blad niet zou herkennen, appelen, peren en varens brengen meest altyd andere afwijkende variëteiten voort. Proeven met papaver en mais genomeD, bewezen dat afwykingen met zorg voortgeplant, goede resultaten gaven maar toch altijd sporen droegen en een neiging vertoonden om tot den oorspronkelyken vorm terug te keeren. Het atavisme is dan ook niets anders dan een terugkeer van eigenschappen die vroeger aanwezig zijn geweest maar ge durende een reeks van generaties verborgen zyn gebleven. De afwykingen doen zieh voor in den vorm van het bladin de 'kleur van de bloemzelfs in de eigenschap van man- nelyke en vrouwelyke bloemen op dezelfde plant by soorten waar die zich in den regel op de individu's afzonderlijk ver- toonen. Dit het algemeen erkende atavisme volgt dat men aan een enkel individu niet kan zien welke eigenschappen het bezit of zal overbrengen. Nn ryst echter de vraag waar de zetel is van die verborgen eigen schappen, waar zooveel op aankomt. Daar toe moet men de vorige geslachten kennén even als by de dieren, voor wie een rundveestamboek b. v. wordt aangelegd, want alle geslachten staan in een onaf- scheidelyk stoffelyk verband tot elkaar. Om dit te bewyzengaf spreker een kort over zicht van de bevruchting by hoogere zoowel als lagere plantenwaaruit den hoorders dnidelyk moest blyken, dat elke generatie bestaat uit een onafgebroken reeks van celdeelingen zoodat er een voortdurende stoffelyke gemeenschap tnssehen de ver schillende generaties kan worden nagegaan. Er ontstaat feitelyk niets nieuws men ziet de cellen uit het stuifmeel van de moe derplant zich ver eenigen met de kern van het zaad en daarnit de nieuwe plant ont staan. Al is hierdoor geen verklaring van de erfelykheid gegevende grondslag van de verklaring van het leven is daarmede toch vastgesteld. Nadat een en ander door een reeks van feiten en platen was opgehelderd wees spreker nog op de beteekenis van de leer van het atavisme voor de verwantschap tnssehen de soorten, en toonde by ver schillende gevallen aan hoe van het eene ter verklaring van het andere was party getrokken. Wetenschap en beschaving zyn nauw verbonden dns eindigde hy zijne rede en dankte zyne hoorders die door hnnne op komst daarvan een zoo dnidelyk bewys hadden gegeven. 0 Een detachement koloniale troepen, dat Woensdag met het stoomschip Prin ses Wilhelmina naar Batavia vertrok, was meerendeels gekleed in de nieuwe uniformvoor de infanterie bestaande in blauwe atilla, met gele biezen over de borat en naden langs rng en mouwen afgezet, terwyl deze uitmonstering voor artillerie en cavalerie in 't rood is. De laken helm is laag en licht van model, van voren prykende met een koperen ster waarin de oranje kokarde en lichtbruin lederen stormband. De geheele uniform staat zeer goed en maakt een groote tegen stelling met de ondevooral wat betreft die doffe smakelooze hoofddeksels. Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Amsterdam. Plaatselyke Comités ter bevordering van de belangen der tentoonstelling van voedingsmiddelen zyn reeds gevormd te RotterdamGonda, Haarlem, Dordrecht, UtrechtGroningenZwolle Leiden Schiedam en Apeldoorn. Voor zooveel deze Comités zich hebben geconstitueerd zyn voorzitters en secre tarissen respectivelyk de Heeren M. Symons, L. J. Nooyen (Rotterdam), Dr. D. IJssel de Schepper, H. Enno van Gelder (Gonda), Prof. Dr. J. Bossoha, D. de Clerq (Haarlem) J. J. B. J. Bonvy, A. van Droogen (Dordrecht), H. A. van Beuningen, J. C. M. van Eelde(Utrecht), Jhr. Mr. W. G. A. Alberda van Ekenstein, J. Wolthekker (Groningen). Ten bewyze met hoeveel voortvarend heid van 'e ochtends vroeg tot 's avonds 10 nre (met electrisch licht) aan het tentoonstellingsgebouw wordt gearbeid, kan dienen, dat de eerste opgaande styl Maandag 10 Januari werd gezeten thans reeds nagenoeg het geheele geraamte van het hoofdgebouw is verrezen. De president der hoofdcommissiede heer A. J. C. J. S. Bergema, is naar Leipzig vertrokkenom de internationale tentoonstelling voor volksvoeding en kook kunst by te wonen. (2731 Januari). Onder de geleerden, die voor de jury dezer tentoonstelling zyn uitgenoodingd is ook Prof. Forster van Amsterdam (lid van de regelings-commissie voor de Am- sterdamsche tentoonstelling).

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1