Stuivers Spaarbank. De Zigeunerbaron Sterken Drank. ADVERTENTIEN. Hollaniisch Operagezelschap Directie: J. G de GROOT. Nederlandsche Vereeniging tot DE GYMNASTIEKVERENIGING „Sparta" DE SCHIETVEREEH1GING „Vicit Vim Virtus" VOLKSBOND. Op den bijenstal van den heer E. de V. in de gemeente Oostetellingwerf zijn in sommige korven gaten gevreten waardoor ze ontvolkt en waardeloos zyn ge worden. Dit zeldzame feit wordt toege schreven aan de specht Picusdie langs dezen weg insecten tot voedsel trachtte te krijgen. Uit Utrecht wordt gemeld Daar het studentenkorps den rouw heeft aangenomen wegens het overlijden van den heer Baetz, zullen er in vier weken geen feestelijkheden plaats hebben, en vervalt alzoo het plan om het korps en de studentengezelschappen te doen deelnemen aan den optocht op het koningsfeest. Aan de muntgezellen aan 's Rijks Munt te Utrecht is een voorloopig trak tement van 600 's jaars toegekend zoolang de werkeloosheid aan de Munt bestaat. Men vertelt dat dertig jaren ge leden een kanon van het grootste kaliber ƒ1400 kostte en zijne lading niet meer dan 7. Thans kosten de grootste stukken gesehut 143,750 en elk schot ruim 2300. Eene commissie van ingezetenen te Groningen heeft een stuk land aangekocht, met het doel daarop een zestigtal knappe woningen te bouwen, welke tegen matigen prijB aan oppassende werklieden zullen verhuurd worden. Een joelende troep trok Woensdag avond door het dorp Lobit, om een der ingezetenen zijne ontevredenheid te be wijzen. Deze, een weduwnaar, had met eene weduwe afgesproken, dien dag naar de secretarie te gaan, om zich als brui degom en bruid te laten inschrijven. Doch onbarmhartig had hij, door stil weg te blijven, te kennen gegeven dat hij van dat voornemen afzag. Daarom leidde men een ezel met een strooien pop er op voor de denr zijner woning en bracht men hem eene weinig welkome serenade. Eerlang zal een ondernemer ook te 's-Hage in koffiehuizen, hotels en op druk bezochte plaatsen houten kastjes of bussen aanbrengen, waaruit, door mecha nische werking, langs eene opening eene sigarette van bekend merk te voorschijn komt, zoodra men 2 centen in de bus heeft geworpen. De sigarettekisten werken naar het zelfde stelsel als de bekende weegtoe stellen. Zekere K. uit Aalten gaf zich in die streken voor wonderdokter uit, en voor de diensten, in die qualiteit verleend, liet hij zich goed betalen. Nauwelijks was dit der politie ter oore gekomen, of zij trachtte hem onschadelijk te maken. Door den rijksveldwachter brigadier- majoor en den gem.-veldwachter Smits van daar, werd hij in de buurtschap Ooij aangehoudenHet bleek nu, dat men met een gevaarlijken oplichter te doen had, naar wien men reeds dagen had gezocht. Zondag is K. gevankelijk naar Arnhem overgebracht Dezer dagen keerde zekere A. v. D. te Breda met zijne vrouw van eene bruiloft huiswaartstoen hij bemerkte dat in zyn huis brand uitgebroken was, welken hij met behulp der politie spoedig wist te blusschen ofschoon hij zich reeds vrij ernstig liet aanzien. Bij nader onder zoek bleek dat hier kwaadwilligheid in het spel was, terwyl een bedrag van 200 uit eene kast ontvreemd was. HAARLEM, 8 Februari 1887. De Vijf-en-dertigste Openbare Ver gadering van het Hulp-Zendelingsgenoot- schap onder de zinspreuk ,,De liefde van Christus dringt ons," onder toezicht van Dr. E. Barger, Maandag 14 Februari a.s. des avonds te half acht te houden in de Groote Kerk alhier, zal opgeluisterd worden door het gezang van de Christelijke Zangvereeniging „Hallelujah," Directeur de heer J. Strafing, Bij Koninklijk besluit is aan den heer JA. Fonteinop zyn verzoek eervol ontslag verleend als le luitenant bij de d.d. Sohutterij alhier en als zoodanig be noemd de heer J. Trakranenthans 2e luitenant. De heer H. C. Schoevaartchef van het goederenbureau der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij alhieris naar men verneemt benoemd tot stationschef aan het station KwadijkEdam. De Kunstvoorstelling, Zon dag avond in de Sociëteit „De Kroon" gegeven door den heer D. T. Bamberg, lokte niet veel publiek. langzamerhand schynt men van goochelen en daarmee in verband staande zaken genoeg gezien te hebben en naarmate men meer in de gelegenheid is, zich de apparaten voor vele toeren tegen betrekkelijk geringe kosten aan te schaffen is de zaak zoo doorzichtig geworden dat de zucht naar het wonderbare niet zoo gemakkelijk meer bevredigd wordt als voor 30 k 35 jaar, toen de oude heer Bamberg zijn publiek door zyn goocheltoeren wist in verrukking te brengen. Niettegenstaande dit maakt ook in het goochel vak oefening den meester, en nieuwe vindingen op het gebied der Physica zullen nog lang verrassend blij ven werken op het groote publiek. Toch ver toonde de heer Bamberg eenige goedge slaagde proeven van vingervaardigheid met de kaarten en enkele toeren die al leen kunnen verricht wordendoor iemand begiftigd met een sterk geheugen. Het slot der voorstelling, Physionomische figu ren was ten volle de aandacht waard. Eenigezoo alsde lummelde gulzig aard en de dronkaard gaven tot veel vroolykheid aanleiding. Zij bewezen dat de heer Bamberg zijne gelaatstrekken vol komen in zyn macht heeft en dat hij van de kunst om sommige toestanden aanschouwelijk voor te stellen veel studie heeft gemaakt. Maandagavond gaf de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" weder eene tooneelvoorstelling, waarbij voor de pauze werd opgevoerdHet blauwe Lint, blyspel in vijf bedrijven, door Gerard Keller. De hoofdrollen waren in goede handen terwyl het geheele stukje flink werd afgespeeld. Na de pauze werd nog opgevoerd „Da Antiqnaire," blyspel met zang in één bedrijf waarvan met alle recht gezegd kan worden dat ieder zijn rol tot in de klein ste bijzonderheden goed had ingestudeerd. Vooral Abraham Kly, koopman in Anti quiteiten wist dikwijls door geestige ge zegden en opmerkingen den lachlust van het publiek gaande te maken. De scholen voor lager onderwijs in deze gemeentewerden op 1 Januari be zocht door 3528 jongens en 3306 meis jes, en welde openbare opleidingsscholen door 376 jongens en 233 meisjes, de twee openbare tusschenscholen door 401 jongens en 333 meisjes, de openbare burgerschool door 69 jongens en 69 meisjesde koste- looze openbare scholen door 942 jongens en 753 meisjes, de Ryksleerschool door 127 jongens en 91 meisjes, de bijzondere scholen door 1613 jongens en 608 meis jes, waaronder 365 jongens en 304 meisjes kosteloos, alsmede vier bijzondere scholen uitsluitend door 1219 meisjes waaronder 180 kosteloos. Mejuffrouw J. C. de Jongh, directrice van de Kweekschool voor onderwijzeres sen alhier, heeft tegen 1 Mei eervol ontslag aangevraagd. Door wijlen Mejuffrouw "Wed. R. van Dokkum is aan het fonds van het Gereformeerd Weeshuis alhier een bedrag van 1500 vrij van successierechten gelegateerd. In de Stuivers Spaarbank van de afdeeling Haarlem van den Volksbond is in de maand Januari in 442 posten ingebracht ƒ1555,877 36 posten terugbetaald 364.00. Zyn ingeschreven 22 nieuwe inbrengers. Door den Commissaris des Konings in de provincie Noord Holland is bepaald dat de jacht op eenden in die provincie zal worden gesloten den 28 februari e. k. met zonsondergang en de jacht op ander waterwild op 15 April weer met zons ondergang; dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 2 Mei tot 15 Juli, dat de kooilieden met uitzondering van die in de gemeente Texel hunne kooieenden opgesloten of gehokt moeten houden van het tijdstip der sluiting van de jacht op eenden tot 1 Mei 1887 en dat de visscherij met uitzondering van die met den hengel in de hand, van die met aalkorvenaaldobbers en palingfuiken, van die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangenvoor de aal dobbers en van die op snoek in de ge meente Texel zal zyn gesloten van 1 April tot 1 Juni e. k. Een 14 jarig meisje alhier heeft een 12 jarig kind, dat haar eenige be- leedigende woorden toevoegdemet een hakmes eene verwonding aan het hoofd toegebracht. L. 1. Zondag namiddag heeft alhier een ruim 81 jarig man zijne 78 jarige wederhelft na eenen woordentwist met een tang een paar slagen op het hoofd toege bracht; waardoor belangrijke verwonding en bloedstorting is ontstaan. Zij is onmid- delijk per brancard ter verpleging naar het St. Elisabeths GaBthuis overgebracht en de man door de politie aangehouden. 9. Id. 10. 11. Id. Id. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 9» Febr. 1887, des voormiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Resumtie besl. verk. grond in den Hout. 2. Onderzoek geloofsbrief benoemd lid den heer A. v. d. Steur Jr. 3. Miss. Ged. Staten goedk. besluiten verhuring gronden Leid- schevaart. 4. Id. id. ontvangst-bericht wijzi ging verordening op de markten. 5. Voorstel B. en W. vaststelling supplet. begrootingen dienst 1886 en 1887, met rapp. comm. v. fin. 6. Id. id. plan geldleeningmet rapport comm. v. fin. 7. Benoeming stembureau verkiezing lid Provinciale Staten. 8. Voorstel B. en W. aanwijzing plaatsen voor het houden der kermis in 1887. id. aanwijzing plaats school C. en nader voorst, hieromtrent, id. plan aanleg begraafplaats, id. op rekest Jonkvr. A. G. C. E. Rutgers van Rozenburg overname grond voor straten bij den Heerensingel, id. op rekest bewoners Ke naupark z/z., rioleering. id. op rek. A. P. Iloogkwinkel afdekking tuinhek aan de Wilhelminastraat. id. op rekest P. J. Schwartz hnur van een dommekracht, id. op rekest schippers en groentenverkoopers van Lan- gendyk, verplaatsing Turf markt. id. rekest H. Figee, huur van tuingrond aan de Leidsche vaart, met advies commissie van financiën. 17. Rapport comm. v. fin. op rekest Caalen, Bremtr Co. om verminde ring van huur voor walgrond en water. 18. Id. id. rekening Kamer van Koop handel en Fabrieken. 19. Voorstel B. en W. betaling kosten waterverversching en rapport comm. van fin. 20. Rapport B. en W. subsidie cursus voor hoofdonderwijzers. 21. Verslag gymnastiek-scherm-en dansschool over 1886. 22. Id. Opzichter gasverl. over Jan. 23. Nota en rapport der commissie tot het herzien en ontwerpen der strafveror deningen, met nadere missives. 12. Id. 13. Id. 14. Id. 15. Id. 16. Id. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 5 Pebr. 1887, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Huis en Erve met Tuin en Pakhuis, Lange Begijnestraat 12zwart en rood, 6700, A. Smit voor J. H. Kroon. 2. Huis en Erve, Ged. Oude Gracht 37, 6775, D. Kok voor II. Meeuwig. n 3. Huis en Erve, Assendelverlaan 3a. u 4. Huis en Erve, Assendelverlaan 3b. 5. Huis en ErveAssendelverlaan 3c. 6. Huis en Erve, Assendelverlaan 3d. 7. Huis en Erve, Assendelverlaan 3e. h 8. Huis en Erve, Assendelverlaan 3f. 9. Huis en Erve, Assendelverlaan 3g. N°. 3 tot en met 9 te zamen ƒ7120, I). J. W. Bouwmeester qq. 10. HuisenErvemetTuin,Sophiastraat20. 11. Huis en Erve metTuin, Sophiastraat 22. N°. 10 en 11 te zamen 9580, G. F. Evelein qq. «12. Huis en Erve, Sophiastraat 2zw. en rd. 13. Huis en Erve, Sophiastraat 4zw. en rd. 14. Huis en Erve, Sophiastraat 6zw. en rd. 15. Huis en Erve, Sophiastraat 8zw. en rd. N°. 12 tot en met 15 te zamen 18650, A. v. d. Linden qq. v 16. Winkelhuis en Erve, Burgwal21zw. en rood, ƒ3005, opgehouden. 17. Huis en Erve, Frankestraat 23, 2175, F. van Leuven. van denParkschouwburg te Amsterdam. I Vrijdag 11 Februari 1887- Komische Operette in 3 Bedrijven. Muziek van Joh. Strauss. Regie: J. G. de Groot. Orkestmeester S. J. 11. de la Fuente. Bureau geopend 6Vs uur- Aanvang 7y2 uur Prijzen der plaatsen: Balcon en lste Loge ƒ2.50, Parterre en 2de Loge ƒ2.Gaanderij ƒ0.75. Plaatsbespreking aan den Schouwburg, zooals gewoonlijk. AFSCHAFFING van Afdeeling „HAARLEM". OPENBARE VERGADERING op Woensdag den 9de"Febru- ari 1887, des avonds ten 8 ure, in de bovenzaal van het Nutsgebouw, Zijlstraat. Spreker de Heer M. J. BEERLING, van Amsterdam. Toegang kosteloos. (190) Het Bestuur. en noodigen de verschillende corporatiën te dezer stede uit, medetewerken tot het houden van een Feestelijken. Optocht op 's Konings Ver jaardag, en zich ter vergadering te doen vertegenwoordigen op Donder dag den 10 Februari, des avonds tea 8 ure, Bovenzaal Caff. Brinkmakn. By gelegenheid van de viering van '8 Konings 70»t<)n verjaardag op 19 dezer, zouden wij gaarne ook onze armen, zoowel de huiszittende als die welke in het stads armenhuis verpleegd worden, in de algemeene feestvreugde van dien dag doen dee- len en wel door hen met een goeden maaltijd te verblijden. Daar echter de aard onzer administratie dergelijke uitgaven niet toelaat, en wij dus voor dat doel den geldelyken steun van anderen behoeven, wenden wij ons vol vertrouwen tot Haarlems ingezetenen met het beleefde verzoek ons in Btaat te willen stellen het bovengenoemde voornemen ten uit voer te kunnen brengen. Tot ontvangst van giften zal er ten hnize van de Heeren J. F. VAN DOBBEN, Barleljorisstraat 23 en G. VAN EGMOND, Lange Veerstr 8, beiden leden van ons bestuur, een bus aanwezig zyn. Het Burgerlijk Armbestuur van Haarlem: J. H. DROSTE, Voorzitter. G. VAN EGMOND, Secretaris Haarlem, 5 Februari 1887. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 Febr. 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Praeludium eu Fuga (G. Dur) Mendelssohn. 2Fughetta op 't Koraal„Herz- liebster Jesu, was haat du yerbrocheu"J. G. Bastiaans. 3. Sonate No. 4Rheinberger. 4. Tonstuck No. 2Niels W. Gade. 5. FantasieBrosig. Rentebijschrijving en Af sluiting der posten, ingebracht tot 1 Jannari 1887 in het Vischhuisje Groote Markt 16, op Hond.erd.ftg den 10», 17e en 24» Februari des avonds van 7 Vb tot 9UllF. Bij de gewone zittingen op Dinsdag in „Den Doelen" en Zaterdag in het Vischhuisje wordt geen rente bijgeschrevenIeder deelhebber wordt verzocht zijn boekje tot bijschrijving en afsluiting op een der bovenge noemde dagen aan te bieden. N.B. Op 19 Februari a. s. Konings verjaardag geen zitting tot inbreng en terugbetaling. (193)

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2