PREDIKBEURTEN Viering m den 7Csten verjaardag van Z. M. den Koning. op ZONDAG 20 Feb. 1887. Nieuwsberichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem noodigen in het belang der openbare orde de ingezetenen uit, op Zaterdag den 19den dezer 's avonds na zes ure, den omtrek van de Groote Markt zoo weinig mogelijk met rijtuigen te berijden, en daartoe de vol gende richting te nemen. Van de zijde van den Hout naar het Station de Gierstraat, de Gedempte Oude- en Kraaijenhorstergrachten. En van de zijde van het Station naar den Hout: den Jansweg, de Jansstraat, deRivier- vischmarkt, de Lange VeerBtraat en de Kleine Houtstraat. Haarlem, 17 Februari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. J ORDERS. de Secretaris (442) A. A. LAND. Groote Kerk. Zaterdag 19 Februari. Voorm. 10 tot 11 unr, Barger. Dank- en Bedestond bij gelegenheid van des Konings 70sten geboortedag. Zondag 20 Februari. Voorm. 10 ure, Moeton. Ie tekst. Nam. 2 ure, Brute! de la Riviere. 2e tekst, 'e Avonds 6 ureSnethlage. 3e tekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Iloog. Ie tekst. Jans-Kerk. "Voorm. 10 ureSmeding. Woensdag 's av. 7 ure, Brutel de la Rivière. 4e tekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Kastein Godsdienst -ond er wij zer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). oorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 7Vs ure, Mulder. (Klein Heiligland,). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Donderdag 'sav. 7Vs ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 urePoolman. Dond. 's av. 8 ureVan Zoenen Martinet pred. te Santpoort. Lijdensprediking. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 urede Vrie». 's Avonds 6 ure, Craandyk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. bewaarschool L. Heerenvest. Maand, 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Genesis 28 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Escher. Bijbellez. Lokaal der jongelings-Yereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 ureBarger. Bijbellez. Alatth. 5 28 vv. Door Ds. Escher voor de buitengewone uitdeeling op 19 Febr. neg ontvangen van X f 10, N. N. f 7, J. R. 5 en <7. F", 1 Bij Ds. Snethlage in dank ontvangen voor de uitdeeling op 19 Febr. f 1.50. De Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren. In de bovenzaal van het „Nut" hield de Afdeeling „Haarlem" van de Vereeni ging tegen het mishandelen van dieren eene openbare volksvergadering. De Heer Zeemantrad op als spreker. Naar aanleiding van een onlangs nit het Fransch vertaald werk van Mevrouw Michalet trad Spreker in eene korte be schouwing over deze merkwaardige vrouw, die, niettegenstaande hare rampen en moeie- lijkheden eene krachtige geestverwant is van gezegde Vereeniging. Mevrouw Micha let werpt in haar geschrift o. a. de vraag op: Heeft het dier eene ziel? Verschei dene voorbeelden werden aangehaald om aan te toonen dat, in sommige gevallen althans, het dier geleid wordt in zijne handelingen door hoogere drijfveeren dan die hem door eene bloote natuurdrift wor den geboden. Gaat men in het beantwoor den der vraag niet al te oppervlakkig te werk maar neemt menvervolgde Spreker, op het voetspoor van de Franschen Bufïon en den Nederlandschen Martinet de moeite om het dier gade te slaan, zijne handelingen te bestudeerendan komt men tot de over tuiging dat het dier bezitdenkver mogen, overleg en geheugen, welke drie zaken onmogelijk kunnen toe geschreven worden aan de werking van datgene, wat men door instinct verstaat. Ten sterkste kwam Spreker op tegen sommige benamingen en spreekwijzen in het dagelijksch leven, waar minder gun stige eigenschappen in den mensch ont leend zijn aan het dier integendeel wer den de dieren soms den mensch als voorbeeld gesteld en door verschillende voorbeelden, toonde Spreker aan, dat jnist het minder aangename van het dierhet bijten van den hond, het krabben van de kat enz. slechts de afspiegeling was van de behan deling, die het dier van de mensch onder vindt, zullende bij zorgvuldige opvoeding het dier wezenlijk den mensch onderworpen, m. a. w. de mensch zijn heer zijn. Na in het breede de verschillende ver schijnselen te hebben opgespoord, die spreken van een zieleleven by het dier in het algemeen, meende Sprekerde stelling te kunnen opperendat wanneer men aanneemt de onsterfelijkheid van de ziel des menschen, men ook zou mogen beslui ten tot de onvernietigbaarheid van de ziel des diers. Nu spreekt het van zelf, dat over dit punt nog al het een en ander in het midden zou te brengen zijn, doch wij willen dit met den Spreker, die blijkbaar van het dier eene studie heeft gemaakt, voorloopig nog tot de geheimen rekenen waarvan de opheldering buiten de grens onzer waarneming ligt. Men stelle zich voor: het paard dat door zijn meester wordt afgebeuld, heeft oordeelde honddie Uw erf bewaakt, en dien ge in üw menschelijke drift van U schopt, of dien ge het noodigste levens onderhoud weigert, is in staat Uw gedrag volgens zekeren maatstaf te beoordeelen welke indrnk moet dan de mensch maken op het dier? Deze vragen blijven onbe slist, maar geven toch stof tot nadenken en ook daarom zijn we den Spreker dankbaar in deze richting te hebben ge sproken. Onzes inziens zal het niet alleen het dier, maar ook den mensch ten goede komen, en wij zullen ons gelnkkig rekenen den Heer Zeeman nog menigmaal zijne denkbeelden op de hem dikwijls geestige, altijd trouwhartige wijze te hooren ont wikkelen. Bij het scheiden werd elk der aanwezi gen aangeboden het werkje: De klach ten der dieren, naar het Dnitsch be werkt door Jhr. Mr. R. A. Klerck. Het prettig geschreven boekske zal ongetwij feld niet nalaten ook na het gesproken woord menigeen tot een voorstander te maken der Vereeniging. Sedert eenige dagen maakt de Duit- sche keizer niet zijn dagelijkschen rijtoer en is hem door zijn geneesheeren verboden bij de hoffeesten tegenwoordig te zijn. Omtrent het al of niet verschijnen van een keizerlijke proclamatie aan de Duitsche kiezers loopen de meeningen uiteen. Terwijl men eenerzijds meldtdat het manifest gereed en op het laatst dezer week gepu bliceerd wordtverzekert men anderzijds, dat het plan is opgeheven. Te Gent wordt over niets anders gesproken dan van de verdwijning van den heer E. Corbisier, een rijk man, die een kasteel bewoont te St. Amanda- berg dat hij onlangs aldaar had doen1 bouwen. Vrijdag ochtend heeft hij zijne woning verlaten met eene vrij aanzien lijke som geldzeggende dat hij zich naar een notaris te Gent moest begeven om een contract te teekenen. Men is te weten gekomen dat hij ook in de Bank eene aanzienlijke som ontvangen had en sinds heeft men van hem niets meer vernomen. In een bijeenkomst van vreemde consulste Londen gehouden onder voor zitterschap van den Nederlandschen con sul-generaal jhr. May, is een voorstel aangenomen ter oprichting van een buiten de politiek staande vereeniging van consuls ter bevordering der belangen van haar leden. Volgens de Berliner Post heelt vorst Bismarck tegenover een lid van den Pruisischen landdag den vrede onzeker genoemd wegens de Fransche oorlogstoe bereidselen wegens het bouwen der ba rakken aan de grenzen, wegens generaal Boulanger en de Fransche patriottenliga. Jan Smolders een conranten-rond- brenger te Eindhoven, lootte in 1876 voor de nationale militie en trok nommer een; in 1879 kwam zijn broeder Hendrik aan de beurt en bracht nommer twee te voorschijn in 1881 lootte zijn derde broeder, Jozef, met het nummer drie. Voor de schutterij trok eerstgenoemde Jan vier, terwijl zijne broeders achtereen volgens de nommers v ij f en zes haalden. Dezer dagen lootte Jacquesde jongste der broederswoonachtig te Zeelst, voor de nationale militie en trok nummer zeven. Daar er slechts tien lotelingen waren lootte hij vrij. De onlangs te Borger gevonden onde munten waarvan herhaaldelijk is melding gemaakt, zijn bij onderzoek gebleken niet uit den tijd van Karei den Groote af kom- stig te zijn zooals is vermelddoch van veel lateren datum. Er is eene bij waarop het jaartal 1503 Btaat. Zij zijn vermoe delijk alle afkomstig nit den tijd tusschen 1480 en 1570. Er zijn vele symbolen en afbeeldingen op nit den tijd der Eriesche en Geldersche graven en hertogen. Er zijn reeds eenige exemplaren aan muse ums en oudheid liefhebbers verkocht. De bekende Ratelbandschrijver bij het 2e reg. veld-art. te 's-Hage, is naar de Frederikskazerne overgebracht, ten einde zijn disciplinaire straf, als ge volg dec sententie van het Hoog Militair gerechtshof, te ondergaan. Ratelband zal, na zijn ontslag uit de provoost, een pas poort zonder certificaat van goed gedrag ontvangen. Een vischboer, gewoonlijk „Lange Willem" genaamdontmoette in eene herberg onder Hoogland, in de nabijheid van Amersfoort, een landbouwer, en ver gunde hem op zijn vischwagen plaats te nemen, ten einde huiswaarts te keeren onderweg stapte de passagier er onder dankbetuiging af, en W. vervolgde zijn weg. Na een kleinen afstand afgelegd te hebben, miste hij tot zijn niet geringen schrik zijne portefeuille, bevattende f 200 aan bankpapier. Zonder aarzelen keerde hij terug en mocht het genoegen smaken, zijn medereiziger te vinden, doch deze wist van het groote verlies of van het gebeurde niets af; „Lange Willem" houdt bij hem aan, beweert dat niemand anders de gelden in bezit heeft en noodzaakt hem zijn plunje te onder- en doorzoeken. En wie schetst zijne vreugde, toen portefeuille en bank papier uit des boeren botermandje te voorschijn kwam. Naar men verzekert, is hiervan bij den burgemeester aangifte gedaan. Het boycotten van den molenaar te Gronw, wiens molen onlangs is afge brand, wordt nog steeds voortgezet. De inwoners houden zich streng aan het consigne, doch een burger uit het naburige dorp Irnsum voorziet het huisgezin van den geboycotten van levensmiddelen enz., zoodat de uitgesproken ban daardoor eenig6zins verlicht wordt. Als een bijzonderheid verdient ver melding, dat iemand onder Gennep in het bezit is van een honddie als vos het levenslicht zag. Weinig tijds na de geboorte werd Reintje aan het ouderpaar ontnomen. Nadat de staart en ooren op hondenmanier waren gefatsoeneerd, werd hij langzamerhand opgeleid om als bewa ker van have en goed dienst te doen. Zijn aangeboren slimheid kwam hem uit muntend te stade, betrekkelijk korten tijd kon hij een modelhond genoemd wor den. Hij vervult thans niet alleen stipt zijn plicht, doch wordt door al zijn col lega's gevreesd wegens zijn lastig en op vliegend karakter. Het opmerkelijkste is, dat het dier een afschuw heeft van pluimgedierte. In de M. Ct. leest men het volgende Wie zijn de weldoeners van het menschelijk geslacht? riep met donderende stem een redenaar en hij sloeg zoo hevig met de vuist op de katheder, dat de inkt uit den looden inktkoker vloog, wie zijn de weldoeners van het menschelijk geslacht, vraag ik? Ik ben een van hen, zeide een klein schraal mannetje, nit een zetel in den hoek oprijzende. De redenaar was uit het veld geslagen, maar na een oogenblik pauze besloot hij nog een vraag te doenEn wat hebt gij gedaan, hebt gij een spoorweg ge bouwd Neen mijnheer, ik heb nieuwe horst- bonbons uitgevonden. De redenaar glimlachte minachtend maar de zaal gierde het uit. De aanhoudende vorst heeft alom de werkzaamheden doen staken. Het verkeer te water is in de omstreken van Haarlem geheel gestremd en de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft weder eene extra dienstregeling betreffende het goederenvervoer ingesteld. De werken, noodig voor het houden van schietoefe ningen met torpedo's in zijkanaal F. bij den Grooten IJpolder zijn voorloopig uitgesteld. Woensdagavond omstreeks 8 uur barstte er in de woning van den landbou wer 0. v. Bourgonje aan de Vinkebrug nabij Houtrijk en Polanen een hevige brand uit, die zich snel over de bijbehoorende stallen uitbreidde. Het vee werd met moeite naar bniten gedreven. Ten ongeveer 11 nnr was er van de geheele hofstede niets meer overslechts een drietal hooischelften zijn door den gunstiger: wind behouden. De brandspuit van Houtrijk en Polanen was spoedig aanwezig. De burgemeester dier gemeente kwam per rijtuig 10 uur van Haarlem op het terrein. Behalve eene partij hooi en graan zijn de meubelen, een deel der sieradenlandbouwgereed schappen 3 wagens etc. eene prooi der vlammen geworden. Oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. HAARLEM, 18 Februari 1887. Bij Koninklijk besluit van 17 Fe bruari is benoemd tut Kantonrechter alhier de heer Mr. A. A. van der Mersch, thans substituut officier van Justitie bij de Ar- rondis8ements rechtbank alhier. Naar wij vernemen heeft de heer Sluijterman van Loo alhier aan het Be stuur der Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" eene belangrijke gift doen toe komen als bijdrage tot het plaats heb bende kinderfeest. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de plant- en dierkundemet proefsohr. „Bijdrage tot de kennis van den bouw van het darmkanaal der Vogels," de Heer G. Postma, geboren alhier. Bij den optocht Zaterdagmiddag t# houden, zal het nieuwe vaandel der Ver eeniging „Door Vermaak tot Nut" in gebruik gesteld worden. Het is van zwart fluweel en prijkt, behalve met den naam der Vereeniging, met het Stedelijk wapen. Koord en kwasten zijn in de Haarlemeche kleuren. Het geheel is vervaardigd door den heer S. de Jager en zal stellig een goed effect maken. Naar wij vernemen, zullen de per sonen in bedeeling bij het Burgerlijk armbestuur ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, een extra gave ontvangen bestaande in levensmiddelen. Tevens ver zekert men, dat de verpleegden in het Stedelijk Armbestuur dien dag een ver beterden maaltijd zullen erlangen. Het adres, dat door de Haarlemsche jeugd Z. M. onzen koning zal aangeboden worden bevat 4812 handteekenin gen en 25 calligrafische titelbladen. Het is ge bonden in roodzijden fluweel met zilveren hoeken en prijkt met een zilveren mid denstuk met gekroonde W. De band is vervaardigd door den hof boekbinder F. W. Rinek te 's Hage. Door den Burgemeester is bepaald dat in den nacht van 19 op 20 Februari a. s. bij gelegenheid van het Koningsfeest de kofBjhnizen en drankwinkels alhier tot één ure mogen open blijven. Door de vereeniging tot uitbreiding der Kunst en Oudheden te Haarlem, is aan het Stedelijk museum op het Raadhuis ten geschenke gegeven eene schilderij door Huchtenburg voorstellende een legerkamp.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2