HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 23. Negende Jaargang. van ZATERDAG 19 Maart 1887. op ZONDAG 20 Maart 1887. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afeonderljjke nommers 3 centen per Btuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Escher. 17e Lijdenstekst. Kam. 2 ure, Brutel de la Riviire. 18e Lijdenstekst, 's Avonds 6 ure, Hoog. 19e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. 17e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. TFoensd. 'sav. 7 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barger. Lijdenst. 15—20. Waalsclie Kerk. Voorm. 10 ure, G. Meyerde Paris. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. OudegracJit). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Band. 's av. 8 ure, Mees. Laatste lijdenspr. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Fries. Remonstrautsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Fasold, van Zeist. Chr. bewaarschool L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Genesis 32 1 vv. Lokaal van Marumstraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Smeding. Bijbellezing. Matth. 18 1 vv. Lokaal der jougelings-Yereeniging. L, Annastraat. Donderdag 's av. 8 ure, BargerBijbellez. Matth. 6 19 vv. Het leven eenertooneelspeelster, Drama in vijf bedrijven nit het Fransoh door C. J. Roobol werd Donderdagavond in den Schouwburg opgevoerd door de Koninklijke V ereeniging,, Het N ederlandsch tooneel." De handeling heeft plaats in Frankrijk in bet laatst der vorige eeuw. De hoofdpersoon is Olimpia, eene gevierde actrice, die ons haar geheele kunstloop- haan te aanschouwen geeft. Als arm verlaten kind is zij door een tooneelspeler, St. Phar, in bescherming genomenaan hem dankt zij haar succes en dankbaar heeft zij zich gehecht aan den braven pleegvader. Hare schoonheid heeft ettelijke aanzienlijke jonge mannen aan hare voeten gebracht, zonder haar ooit van het pad der deugd te doen afdwalen. Onder al deze ia het Graaf Karl de Rudentz, die hare liefde vyint, haar weet over te te halen het tooneel vaarwel te zeggen, zijne vronw te worden. De vrienden van den graaf gelooven niet aan dit huwelijk en als zij overtuigd zijn dat de graaf werkelijk met de voormalige tooneelspeel- ster getrouwd isvoorspelt zijn neef Emile nog heel wat onaangenaamheden, eer de trotsche familie de Rudentz de de verbintenis zal goedkeurenen de man had goed gezien; de jonge vrouw wordt door ieder veronachtzaamd doch tevreden in elkanders liefde gaat het een poosje goed. Maar treurige geschie denissen hebben plaats. De oude gravin de Rudentz verstoot in haar adeltrots haar zoon en een vreuw van slechte zeden plaatst zichaanvankelijk met gunstig gevolg tusschen de beide echt- genootende jaloezie verteert den graaf, hij zoekt verstrooiing in de niet altijd zedige Parijsche wereld, waar Olimpia, thans door ieder verlaten, troost vindt bij hare zuster Rose en bij den pleeg vader. De wisseling der staatkundige toestanden in het Frankrijk van dien tijd brengt ten laatste de geheele familie in de gevangenis bijeen. Reeds is de onde gravin ter dood veroordeeld en staat ook haar zoon en Olimpia (met welke zij zich verzoend heeft) hetzelfde lot te wachtentoen door bemiddeling van Emile de Rudentz een bevelschrift wordt verleend tot invrijdheidstelling der .gewezen gravin de Rudentz" en dit bedoelde de invrijheidstelling van Olimpia. Zij denkt evenwel aan de smart welke de graaf moet gevoelen als zijne moeder op het schavot moet sterven en daarom laat zij het bevelschrift ter beschikking van de oude gravin. Zij wordt wegge voerd en nog juist tijdig genoeg weet Emil de geheele familie de vrij beid te be zorgen. Zoo loopt alles goed af. Het stuk onderscheidt zich in enkele opzichten gunstig boven vele van de nieuwere Fransche school. Geen zeden- kwetsende toestanden komen er in voor, al kunnen de heeren niet zonder onder- sobeid tot de heiligen gerekend worden. Mevrouw FrenckelBouwmeester ver vulde de rol van Olimpia. Het moge dus genoeg zijn te vermelden dat deze boog begaafde vronw het Haarlemsch publiek opnieuw heeft getoond dat zij een eerste plaats inneemt onder hare Nederlandsche knnstzusteren en volgens onze meening was de bijval welke haar spel afdwong driewerf verdiend. Hare zuster Rose, mejuffrouw Poolmanweet door haar eenvoudig spel, zonder effectbejag, altijd te boeien. Hierbij kan men voegendat zij baar rol zegt in fraai Nederlandscb, zich door innemende tooneelmanieren onderscheidt, en dat wij dus ook in haar een juweeltje bezitten. Vooral in de winkelscène gaf mejuffrouw Poolman veel schoons. De heeren Bouwmeester, Schnlze en Clous treffen wij aan respeetivelijk als St. PharEmile en Karl de RudeDtz. Hun fraai spel mag geroemd worden. De heer Bouwmeester was met zorg ge grimeerd en gaf meesterlijk den bejaarden acteur te genieten. De guitige Schulze overtrof zich zelf waar hij den jeudigen lichtmis zoo fraai met den zorgzamen verdediger der familie wist te vereenigen. De heer Clons gaat steeds vooruit in waarheid van spel, in juistheid vau uitdruk king. Een fraai tooneeltje in het derde tafereel deed ons een hoogen dunk ver krijgen van de gaven des heeren de Jong, die hier in een langdurig monoloog het bewijs leverde dat alleenspraken ook niet vervelend kunnen zijn, dat dit slechts afhangt van de personen die ze uitspreekt. Ware dus Donderdag de beste krachten voor het voetlichthet publiek heeft door eene goede opkomst bewezendat het die op prijs stelt, en dat men werkelijk genoot, bewezen de herhaalde toejuichingen. Er bleef dan ook niet veel te wenschen over; een vrij goed stukflink en vlug misschien hier en daar wat te haastigafgespeeldfraaie geheel met de mode van den tijd overeenkomendt costumes, die uitmunten doorfrisschheid en dit zou ik haast vergeten te mel- melden goede muziek ten minste veel beter dan wij in den laatsten tijd gewoon waren. KRONIEK. In de jongste zitting van den Gemeen teraad waren het hoofdzakelijk drie punten van de Politie-verordening die tot eenig debat aanleiding gaven. In de eerste plaats hoe snel men binnen de gemeentegrenzen zou mogen stoomen. Tot behoud van de wallen en van de schepen, die stil lagen wenschte de Heer Figee die vaart tot 70 Meter per minuut beperkt te zien. De Heer Macaré zag geen bezwaar in de bepaling maar wel in het constateeren van de overtreding. Op grootere afstan den is de snelheid na te gaan, op klei nere niet. Desniettemin steunde de Raad het ge voelen van den Heer Figee de beslissing over onverhoopte overtredingen, overla tende aan de prudentie van den rechter. In de tweede plaats, werd de ijspolitie behandeld, en wel de vraag in hoeverre het belang der schaatsenrijders moet op wegen tegen dat van de scheepvaart. De conclusie was, dat de vaargeul zoolang mogelijk mocht worden opengehouden maar dat waar eenmaal een ijsbaan ge vormd was, de schipperij geen reeht meer had zich met geweld een doortocht te banen. De Heer 't Hooft wees er op, hoe de schipper met een weinig juridische scherp zinnigheid, ook hier wel weder doorheen zou weten te zeilen, maar de Voorzitter vertrouwde, dat het gezond verstand van den kantonrechter de bedoeling van deze bepaling wel zou weten te waardeeren en te bandhaven. De beer Krol wenschte een strafbepa ling te maken tegen de roekeloosheid van jongens die zich te vroeg op het brooze ijs begaven en daardoor zioh zei ven en anderen in gevaar brachten, f 1 boete achtte hij een geschikte straf om met behulp der onders de jongens van het ijs te houden. Vele leden ondersteunden dit denkbeeld, maar daar het denkelijk zou vallen onder Art. 184 van het nieuwe strafwetboek, werd het voorstel afgewezen. Eindelijk de tapperijenHieronder worden verstaan alle koffie- en bierhuizen, alle drankwinkels, herbergen en kroegen, in een woord alle voor het publiek toe gankelijke plaatsen waar men gelagen zet. Men achtte het goed, die plaatsen te sluiten te elf uur, en aan den Burgemeester over te laten bij wijze van uitzondering die termijn te verlengen. De Heer de Kanter, wenschte, echter te bepalen dat ze nooit langer mochten geopend zijn dan tot een uur na midder nacht. De burgemeester wierp hierbij al het gewicht zijner autoriteit in de schaal om de regeling dezer zaak aan het hoofd der politie over te laten, en wel in de eerste plaats omdat het vroege sluiten bij open bare feestelgkheden een grieve zou zijn voor den kleinen burger, daar de socië teiten dan meestal den geheelen nacht geopend zijn en voorts ook omdat da handhaving dezer bepaling, gevaar voor oproer zon knnnen doen ontstaan. De Heer de Kanter, achtte de strenge handhaving in het belang der openbare zedelijkheid, en meende zijn voorstel t# moeten indienen, al betreurde hij het ook dat men deze maatregel tegenover de so ciëteiten niet kon uitvoeren, en daardoor slechts een gedeelte van de burgerij trof. De Raad verwierp het voorstel vaa den Heer de Kanter, zelfs toen deze bet later alleen tot den kermistijd had be perkt. Dat de Heer Macaré eindelijk ook het dansen in tapperijen wilde verbieden soheen velen toch te crimineel, en werd dan ook met 13 tegen 5 stemmen ver worpen. Maandag kwam in de Tweede Kamer in behandeling het voorstel van den heer Schaepman, om te gelijk te behandelen het Hoofdstuk, regelende het Kiesrecht, en het ontwerp tot wijziging der additi- oneele artiekelen. Het doel van den voorsteller was, naar hij beweerde, niet een nieuw kiesrecht vast te stellen, al vorens te weten, welke wetgever met de toepassing belast zon worden. De heer Mees opperde praktiesche bezwaren tegen het 'voorstel, 't Zou heen en weer springen zijn van het eene wetsontwerp naar het andere. Eene beraadslaging en beslissing over het voorloopig kiesreglement, zoolang de grondwettige bepalingen omtrent het kiesrecht niet waren vastgesteld, zon zijn de paarden achter den wagen te spannen. Ook de heeren Ruys van Beerenbroek e* v. Honten bestreden het voorstel, maar achtten het wenschelijk, in de verschillende nog te behandelen ontwerpen dus ook dat betreffende het kiesrecht op t» nemen de daarbij passende artiekelen nit de overgangsbepalingen. De heer Farn- combe Sanders wilde Hoofdst. Ill in 3 ontwerpen gesplitst hebbendan kon ieder lid goedkeuren of afkeuren wat hij wilde. De heer Goeman Borgesins noemde het voorstel van den heer Schaepman onlo- giesch. Hij achtte het verdwijnen van de census-barrière in art. 80 zóó wenschelijk, dat hij, ook al kwam er geen voorloopig kiesreglement, tevreden zou zijn, indien die barrière maar verdween. De Min. van Binnenl. Zaken beweerde overtuigd te zijn, dat het voorstel niet uitobstruc- tionisme voortsprootmaar ontried de aanneming. De tot stand brenging van eene ruime uitbreiding van het kiesrecht en van een voorloopig kiesreglement blijft de wen8eh der Reg. Daartoe wil zij mede werken; maar bizondere waarborgen zoeken in de verplaatsing der artiekelen, dat noemde de Min.: bezigen van kleine middelen, en daarin moest men niet treden. De heer Schaepman constateerde, dat niet alleen van liberale zijde op een voorloopig kiesreglement was aangedrongenook hij had het gedaan. Als het grondwets- artiekel tot stand komt, dan heeft de linkerzijde het kiesrecht in handen. „Wij willen niet", zeide spreker, „dat de eerste ieswet zal worden aangenomen met eene meerderheid van één stem. Mochten we dupes zgu van de additioneele artiekelea

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1