Te Newcastle werd ingebroken, terwijl de familie naar de kerk was. Toen zij terugkeerde vond zij in groote letters met krijt op de tafel geschreven: „Bidt niet alleen, maar waakt!" Er wordt in ons land zoo geweldig met den wijn geknoeid, dat er velen hem nu rechtstreeks uit Bordeaux, vaak viS. Parijs, doen komen. Vindt men hem dan wat wrang, bespeurt men een verdacht bouquet, heeft men er den volgenden morgen soms wat hoofdpijn van of blauwe lippen de fout ligt bij dengene die hem drinkt. De wijn toch is echt, regel recht van de Frères X of de heeren Y et hls ontvangen. Een vader zal toch zijn zoon niet leeren knoeien Uit een officieel consulair bericht uit Bordeaux blijkt evenwel, dat de helft van den aldaar nitgevoerden wijn uit mengsels van Hongaarsche, Spaansohe of Italiaan- sche wijnsoorten bestaat. Deze worden voldoende met water aangelengdmet chemische essences welriekend gemaakt, en daarna als „Sève de Medoc'' verkocht. De uit te voeren wijn is aan geenerlei controle onderworpen. In Lyon schijnt men strenger te zijn, daar schier wekelijks verschillende personen wegens wijnver- valsching streng gestraft worden." In de Roskildefjord aan de noordknst van het eiland Seelana, is in de vorige week eene zalmforel gevangen van 1% el lang en 24 pond zwaar. Het hoofd der stedelijke politie te St. Petersburg, Gresser, wist reeds in de vorige week dat de nihilisten het plan tot eenen aanslag koesterdenverscheidene gewezen studenten werden scherp in het oog gehouden. De Keizer werd ook da delijk gewaarschuwd en dientengevolge gaf deze geen gehoor aan het verzoek der Keizerin om ook na de Vasten in de residentie te blijven. Hij besloot den 13en Maart naar Gatschina te vertrekken. Er werd vastgesteld dat de keizerlijke stoet naar de Panichida-vestingkerk zou gaan, waar de lijkdienst voor den overleden Czaar gevierd zou worden, vervolgens langs de Newtki Morehaja naar het sta tion der Warschaulijnen van daar per extratrein naar Gatschina. Eene groote menigte geheime politie-agenten waren over de straten verspreid. Toen de stoet zich in de kerk bevond, volgde een ge heime politie-agent voortdurend eenen verdachten gewezen student in de rechten, klein van lichaamsbouw, met een dweep ziek uiterlijk. Hij had een tamelijk groot voorwerp onder den arm, hetwelk op een boek geleek, en sprak aan den hoek der Morskoi-Newski met eenen anderen ver dachte, ook een gewezen student, die eene tasch over den schouder droeg. Zij werden beiden in hechtenis genomen, en nu bevond men dat het zoogen. boek en de tasch feitelijk geladen bommen waren. Dit werd per telephoon onmiddellijk naar de vesting- kerk gemeld, en tegelijkertijd werd door eenen generaal de uitslag van het voor- loopige onderzoek aan den Czaar mede gedeeld. Deze zeide daarvan niets aan zijne gemalin, en reed uit de kerk met den grootvorst-troonopvolger in den eersten en de Keizerin in den tweeden wagen. Thans werd intussohen een andere weg ingeslagen dan eerst vastgesteld was en langs de Newa-kade en andere omwegen ging de stoet naar het station en van daar dadelijk naar Gatsohina. Pas toen de trein vertrok werd het voorval aan de Keizerin medegedeeld. Te Londen is Woensdag bij een juwelier in de Bowstreet een brutale dief stal gepleegd. De dochter van den juwelier was toevallig alleen in den winkel, toen een vigelante voor de deur stilhield en iemand, die er in zat, haar liet verzoeken, even buiten te komen. Daar dit geen gansch ongewoon verzoek was, voldeed zij er aan. Maar toen zij, na een wijle aan de praat gehouden te zijn, in den winkel terugkwam, merkte zij spoedig dat een geldlade, waarin 94 p. s. was, en voorts voor 150 p. st. juweelen ge stolen waren. Waarschijnlijk heeft een medepliohtige, terwijl zij buiten de deur was, door een zijdeur, die anders meestal gesloten, maar nu toevallig open was, weten binnen te slnipen. In Frankrijk heeft eene commissie van officieren der technische sectie van het wapen der infanterie onder generaal H. Mars als voorzitter eenige nieuwe stelsels van vélocipèdes onderzocht. De uitkomsten waren gunstig. Vooral een tricycle werd beproefd met betrekking tot zijne practische bruikbaarheid en gering gewicht, en daarbij geconstateerd, dat een geoefend rijder daarmede 1000 km. in 6 dagen kan afleggen, zonder dat de tricycle er onder lijdt. Het huwelijk van de vermaarde zangeres Christine Nilsson met graaf Mi randa is te Parijs voltrokken. Voor de bruid waren getuigen de componist Ambroise Thomas en de Zweedsche ge zant, voor den bruidegom de Spaansche gezant en markies Casafuerto. Het ge huwde paar is dadelijk op reis gegaan naar Madrid, ten einde bij de Koningin regentes hare opwachting te maken. Herhaaldelijk wordt geklaagd over het toenemen der slavenhandel in Tunis. Verleden week zijn daar weer zes en veertig slaven in het openbaar verkocht. Men hoopt, dat Frankrijk in deze krachtige maatregelen zal nemen. Volgens de Tribuna is er een offen sief en defensief verbond geteekend tus- schen Duitschland, Oostenrijk en Italië. Italië zou Oostenrijk tegen Rusland bij staan met eventueele belofte van in het bezit van Trente gesteld te worden, en het zou Dnitschland bijstaan tegen Frank rijk met belofte van Tunis en Constantine te verkrijgen. Volgens de Arnh. Ct. zullen thans in den geest van de bekende weegma chines, toestellen aan de stations worden geplaatst welke, als de reiziger een 21/2 centstuk in de sleuf steekt, een polis te voorschijn brengen, die hem voor even tueele ongelukken verzekert voor 100 of ƒ1200. Practisch en nuttig tevens! Bij den bosch- en heidebrand op de Veluwe zijn ongeveer 500 H.A. ver woest, waaronder ook veel akkermaalshout. Alleen van het Kroondomijn gingen 200 H.A. verloren. Al kwijnt de landbouw der Groningsche veenkoloniënaldus schrijft menmet de nijverheid aldaar schijnt het wat gunstiger te staan. Dit toch mag mén opmaken uit den aanbouw van zestien woningen te N.-Buinen,uit de oprichting van eene aardappelmeelfabriek te Drouwenermond, en uit de stichting van eene stroopa- pierfabriek te Beerta. Volgens de Zw. Ct. overleed in de kolonie Willemsoord, gemeente Steen wij - kerwold op ruim 92jarigen leeftijd Gijsberta van der Horst, weduwe van Theodorus Bijkerk, van wie met recht kan gezegd wordendat haar leven veelbewogen was. In 1812, toen ze reeds gehuwd was, volgde ze als marketentster haar echtgenoot die bij het leger van Napoleon was in gelijfd, op zijn tocht naar Rusland en zag Moskou op korten afstand branden, ont kwam, zoowel als haar man, het gevaar van verdrinken aan de Berezina en had op den terugtocht met allerlei tegen spoeden te kampen, hetgeen nog aanmerke lijk verergerd werd, daar door de strenge koude de beide voeten van haren echtge noot bevroren, zoodat zij samen in het hartje van Rusland eenigen tijd moesten achterblijven. Zij woonde ook den slag van Waterloo bij. Bijkerk was destijds wachtmeester der huzaren. Beiden werden na den slag gevangen genomen en moesten voor geruimen tijd hnnne vrijheid missen. N*a herstel van den vrede werden ze echter weder op vrije voeten gesteld. Haar echtgenoot, die in 1786 was geboren,! stierf 10 jaren geleden. Na dien tijd tot heden werd ze met ondersteuning van de Maatschappij van Weldadigheid zorg vuldig opgepast door haren 60 jarigen zoon, die steeds het beste voor haar be spaarde. Sedert verleden zomer is zij steeds bedlegerig geweest en verkeerde in staat van volslagen kindsheid, De dezer dagen uit Nijmegen ver dwenen koopman A. W. en koopvrouw H. zijn Donderdag in humne respectieve echtelijke woningen teruggekeerd. Des avons, zelfs tot in den nacht,hadden er groo te volksoploopen plaats daar waar hunne I woningen zijn gelegen, er werd hun eene ovatie met ketelmuziek gebracht. Den volgenden dag werden de wanordelijkheden herhaald. De tusschenkomst der openbare macht was noodig, om hen in hunne woning tegen de woede des volks te beschermen. In November 1885 ontstond bij iemand te Arnhem in een gesloten kast, waarin kleedingstukken hingen, op zeer vreemde wijze branden volgens opgave waren daarbij eenige jassen verbrand. De politie ontdekte echter dezer dagen die voorwerpen in de bank van leeningen nam de vermoedelijke daderes, eene oude bekende der justitie, in hechtenis. Bij het baggeren in de Tesselsche haven werd door de werklieden 0. a. eene oude zeelaars opgehaalden in die laars vond men een flink zoodje levende paling. Vermoedelijk hebben de dieren den geheelen winter in dit zonderlinge verblijf doorgebracht. Naar men verneemt is in eenige werkplaatsen te Airsterdam onlangs de volgende waarschuwing aangeplakt: Schotschriftenzedelooze lectuur of kwetsende gesprekken mogen niet op de fabriek gelezen noch gehouden worden. De invoerder van zulke geschriften zal gestraft worden met direct ontslag. De voorlezer of woordvoerder voor de le maal met veertien dagen verzuim bij herhaling zal hij onmiddellijk uit de fabriek worden verwijderd. Dag- of weekbladen welke niet zedekwetsend zijnof iemands gods dienstig gevoel kunnen hinderenmogen onder schafttijd voorgelezen worden. Werk lieden wetende dat tegen deze bepalingen gehandeld wordt en den patroon er niet van in kennis stellende, zullen mede direct worden ontslagen. De verminker of zoekmaker dezer waarschuwing zal direct uit de fabriek worden verwijderd. Het aantal commissiën voor straat versiering te Amsterdam bij gelegenheid van het aanstaande bezoek van Z. M. den Koning bedraagt thans vier-en-negen- tig. De voorbereidende maatregelen door sommige commissiën genomen doen ver wachten dat de versiering in sommige bunrten inderdaad sierlijk en smaakvol zal worden. Met verscheidene kunstenaars is in betrekking getreden met het oog op ontwerpen voor eerebogen, afwijkende van den geijkten, dikwerf zoo plompen vorm. Voor de bocht van de Heerengracht is 0. a. het plan geopperd van een deco ratief galjootschip juist in de bocht voor de Spiegelstraat. De roeiwedstrijd te 'Amsterdam bij gelegenheid der Aprilfeesten, is be paald op Woensdag 14 April, den dag na de aankomst van het koninklijk gezin. Men verwacht dat het hoofdcomité de ingezetenen zal uitnoodigen om in den avond van den 13en te illumineeren. Onder de lotelingen, die Woensdag voor den militieraad te Amsterdam ver schenen, was ook een jongen, die, nadat hij de hem door den kolonel gedane vragen had beantwoord, plotseling op den grond dood viel. Geneeskundige hulp was dadelijk bij de hand, maar de dood kon slechts geconstateerd worden van den jongeling, die herhaaldelijk aan zenuwtoevallen geleden had. De heer F. Gedeking, de onderwijzer van prinses Wilhelmina, zal de konink lijke familie op hare reis naar Wildungcn vergezellen. Naar men verneemtzal op verzoek van eenige ingezetenen nit Reenen en Wageningen de bekende Koningstafel op den Grebben-berg, de geliefkoosde rust plaats van Frederik V van den Palts, van regeeringswege worden hersteld om haar tegen algemeen verval te behoeden_ De Drentsche zandverstuivingen hebben Woensdag en Donderdag weer hevig gewoed. De terreinen der verstui ving nemen telkens in omvang toe. Bij Rolde is men begonnen met het ontwerpen van aarden wallen. Ook teDrouwen is daar mede een begin gemaakt. Echter zijn deze werken, die op grond van een besluit van Prov. Staten van Drente plaats heb ben nog niet zoover gevorderddat zij de verstuivingen genoegzaam kunnen be perken. Men kondigt de verschijning aan van de Brandweer-courant, wier inhond in hoofdzaak bestaan zal uit wetenschap pelijke besprekingen op het gebied van brand wezen. Eenige vereerders van den heer Edaard Douwes Dekker (Multatnli) heb ben het plan opgevat, een gedenksteen te plaatsen in het geboortehuis van den beroemden manKorsjespoortsteeg no. 20 te Amsterdam. De vereeniging Vrije Werkkring te Am- sterdam besloot voor den genialen man een huldeblijk te stichten. Eene commis sie is met de uitvoering van dit idee belast. Naar men verneemtis aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden l de zeldzame onderscheiding te beurt ge vallen door den Keizer aller Russen te worden begiftigd met het grootkruis der in 1714 door Peter den Groote gestichte orde voor damesvan de heilige Groot- martelares Katharina. Graaf Kapnistde Russische gezant bij ons hof, heeft Woensdag 16 Maart St. Petersburg ver laten en zal dadelijk na zijne aankomst te "s-Gravenhage audiëntie aanvragen ten einde aan H. M. de insigniën der orde te kunnen aanbieden. Woensdag heerschte er te Amster dam een ongewone drnkte aan de O. Z. Achterburgwal bij de Korte Stormsteeg. Een huis aldaar, dat in de grondverf stond en de roode en zwarte kleuren vertoonde, werd door eenige vrouwen opgemerkt en door de klenr vermoedden zij dat daar een socialist woonde. Het ontbrak toen niet aan scheldwoorden, en het „standje" werd allengs zoo grootdat de doorgang gestremd en handelend optreden der po litie gewensclit werd. Om ernstiger feiten te voorkomen liet de bewoner dadelijk de zwarte kleur van zijn hnis geel schil deren. De werklui aan het in aanbouw zijnd Kurhaus te Scheveningen zijn niet gelukkig. Gisteren namiddag is daar een stelling gebrokenwaarop zich vier werklieden bevonden. Zij werden allen gewondwaarvan twee ernstig. Een opperman is met gebroken been naar het gasthuis vervoerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval verneemt men, dat het steigerhout en het verband te wenschen overlieten. Er is proces-verbaal opgemaakt. In de vorige week hadden 24 schip breuken plaatswaarvan 13 Engelsche schepen. Onder de 24 verongelukte vaar tuigen behoorden acht stoomschepen, een Dnitsch en zeven Engelsche. Het aantal schipbreuken in dit jaar bedraagt tot nu toe 314. De proefnemingen om de veen bagger machines in de veenderijen onder Sloten (N. H.) electrisch te verlichten zijn uitste kend geslaagd, zoodat nu één der machines van deze verlichting is voorzien. Hoewel het werk machinaal aanmerkelijk bespoe digd en vergemakkelijkt wordt, zijn er toch nog een aantal arbeiders mede werkzaam. Dr. G. J. Brutel de la Rivière predikant te Houtrijk en Polanen heeft een beroep ontvangen naar Het Woud, bij Delft. HAARLEM, 22 Maart 1887. Wie van vlug en ongedwongen tooneelspel houdt en daarin de hoofdver dienste zietvan elk gezelschap, het voor naamste genoegen van het schouwburgbe zoek; heeft zich gisteren avond ongetwijfeld vermaakt bij het opvoeren der Journalisten, door het Dnitsche Gezelschap van den Heer van Lier. Heeft men eene eenigzins breedere opvatting van het tooneel, stelt men daaraan hoogere eischen, dan is zeker het stuk de Journalisten niet geschikt om daaraan te voldoen en het blijft ons dan ook onver klaarbaar, waaraan dit Lustspiel zijn reputatie eigenlijk te danken heeft. Oberst Berg en Professor Oldendorf vroeger in de beste verhouding, zjjn can- ditaten van scherp tegenover elkander staande partgenhetgeen vooral aan Frau- lein Berg mishaagt, die daardoor voor een keuze tusschen haar vader en den geliefden professor geplaatst wordt, de verkoeling tusschen hen beiden tot ver klaarde vijandschap ziet overslaan, en dus alle hoop verloren geeft. Haar nicht Adel- heid, vindt een vriend harer jeugd, dien ze waarlijk nog niet vergeten heeft terng in Conrad Bolzden redacteur van de Union, den voorstander en mederedacteur van den Professoren de verkiezingsstrijd met zijne intrigues, wordt hierop vrij natuurlijk geschetst. Nadat Oldendorf verkozen is, treedt hij af als redacteuren wordt daarna weder in genade aangenomen, door den Oberst en natuurlijk ook door diens dochter. Adelheid koopt het blad: de Union, hetwelk vervolgens met de bekoorlijke eigenaresse zelf, geheel onder leiding blijft van den overmoedigenluchthartigen Carl Bolz. De heer Carl Sontag speelde deze laat ste rol, en wist de vermakelijke zijde, hieraan door den schrijver toegedacht goed in 't licht te stellenmaar bewon derden wij hem in ,,die Wespe," inde Journalistenwas dit niet in die mate het geval. Alleen optredende, wist hij zijn rol recht te laten wedervaren maar aan het samenspel met de overige leden van het gezelschap, werd niet altijd de noodige aandacht gewijd. En toch mocht dit verre van onver dienstelijk heeten. Friiulein Muller speelde

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2