HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No. 25. Negende Jaargang. van ZATERDAG 26 Maart 1887. op ZONDAG 27 Maart 1887. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën utordm aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tm 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Collecte voor (rodel.-onderw. ill «11e benrten, behalve Namiddagbeurt en Kinderkerk. Groote Kerk. Voorm. 10 are, Barger. 21eLijdenstekst, ïam. 2 nre, Brutel de la Bivihre. 22e Lijdenstekst, 's Avonds 6 ureSnethlage. Bevestiging van nieuwe leden. Vrijdag I April. 's Avonds 8 nre, Smeding. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. 21e Lijdenstekst, Jans-Kerk. 'sAvonds 6 ure, Hoog. Bevestiging van nieuwe leden. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ureSmeding. Lijdenst. 21 e. v Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Helrg. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Lutherselie Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 nre, de Lanog. 's Av. 6 nreCraandijk. Doopbediening. Vrijdag 's avonds 6 urede Lanog. Voorbereiding. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, v. Itossem pred. te Deventer. Honderdag 12 ureTideman. Huwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Korff. Chr. bewaarschool L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. SLUITING. Genesis 32 24 vv. Lokaal der jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donder dag 's av. 8 ureGeen Bijbellez. Bij Ds. Smeding in dank ontvangen van de meisjes der Zending-naaikrans alhier voor de Ned. Zend.-Vereeniging f 25. en voor de Chr. school voor on- en min vermogenden f 26. Ds. Tideman is verhinderd Woensdagen Donderdag les te geven. Bachvereeniging. Een buitengewoon concert der Haar- lemsche Bachvereeniging in de groote zaal der „Vereeniging" gaf ons Dinsdag avond j.l. gelegenheid kennis te maken met drie artisten op muzikaal terrein. Mevrouw Norman Neruda, violiste uit Londen en de Heeren Bernbard Stavenhagen pianist uit Berlijn en Ernst Hungar uit Keulen zang. Men behoeft Mevr. Norman Neruda slechts enkele maten te hooren spelen, om te weten, dat men te doen heeft met eene kunstenares van den eersten rang. Een heerlijkeheldere afgeronde toon paart zij aan eene (enkele overdreven glissando's niet medegerekend) fraaie be studeerde voordracht en geduchte techniek, eigenschappen, die haar stempelen tot eene eerste vioolvirtnose. Het glanspunt van haar programma was het vioolconcert van Mendelssohn, waarin zij ons gelegenheid te over bood, om haar talent te bewon deren. Zoowel met deze compositie als met 4e Romance in G dnr van Beethoven, Pra- ludinm E dur van Baoh, Berceuse elave van F. Nernda en Mazurka van Wieni- awsky, welk laatste nnmmer gebiseerd werd, behaalde zij een schitterend succes. De Heer Stavenhagen is een nog jeugdig pianist, die niet alleen groote begaafd heden bezit, maar ze ook ten toon weet te spreiden. Met ingenomenheid maken wij melding van den indruk die de ver tolking der verschillende pianonummers, en wel hoofdzakelijk de Rhapsodic n°. 13 van Liszt op ons maakte; hierin toch kwam zijne schitterende, voor geene moei lijkheden terugdeinzende techniek vol komen tot haar recht. Ook zijne voor dracht valt in menig opzicht te- roemen. Jammer, (vooral voor hen, die achter in de zaal hadden plaats gevonden), hoewel zijn aanslag dikwijls krachtig genoeg was, dat hij, de ruimte van het lokaal in aanmerking nemende, zijne pianissimo's wel wat overdreef. De Heer Ernst Hungar beschikt over een krachtig gelnid en is wat „school" aangaat als zanger goed gevormd. Toch zochten wij te vergeefs naar dat gevoel volle in zijne voordracht, waarmede an dere zangers vóór hem ons zoo dikwijls verrukten. Voor een gedeelte wijten wij dit aan de keuze zijner nummers. Com posities als de Ballade van Löwe trekken ons nooit bizonder aan, maar ook de ver tolking van Schumann's sohoone liederen „Auf das Trinkglas eines verstorbenen Érenndes" en „Wanderlied" liet ons over 't geheel koud. De Heer Sohlegel had zich als ge woonlijk met de begeleiding heiast. Wij zijn het Bestuur onzer Bachver eeniging recht dankbaar voor het streven om ons telkens nieuwe krachten te doen hooren. KRONIEK De Raad onzer Gemeente zette Woens dag jl. de behandeling der Algemeene Politie-verordening voort. Thans gold het hoofdzakelijk de Ge- zondheidspolitie. In Art. I werden de zoogenaamde be waarscholen, gereglementeerd. Hiertoe zal voortaan geen vergunning worden ver leend, dan nadat aan B. en W. is gebleken dat het lokaal ruim genoeg is voor de daarin op te nemen kinderen, dat er voor Inohtverversching en ver warming behoorlijk gezorgd is, dat er zuiver drinkwater is, geen ge vaar bij brand enz. Nadat dit Art. zonder hoofdelijke stem ming was aangenomen kwam men tot het vraagstuk betreffende de varkens. De Commissie stelde voor het houden daarvan te verbieden, tenzij men van B. en W. daartoe vergunning had erlangd. Deze vergunning zon slechts worden ver leend na de geburen te hebben gehoord. Uit naam der gezondheidsleer, en in het belang der openbare reinheid werd het houden van varkens in de kom der gemeente door den Heer von Reeken, ten eenemale veroordeeld. De voorzitter en andere leden, verde digden, de toelating in bijzondere gevallen, met het oog op het geldelijk belang, daarin voor vele gezinnen gelegen. Weder anderen meenden dat dit belang, door de veranderde oeconomische toestan den, al zeer luttel kon worden geacht. De Heer Heshnijsen eindelijk verdedigde het voorstel der Commissie op grond, dat men met het absolute verbod weldra con sequent er toe zou moeten komen om ook paarden, vee en dergelijken uit de gemeente te weren, en hiervan scheen de spreker geen vooratander te zijn. Zoo er eigentigk tegen dit laatste ar gument wel iets zijn in te brengen? Hoe dit ook zij, de Raad handhaafde het voorstel van de Commissie. De varkens schijnen overigens bij onze autoriteiten in geen goeden renk te staan, want terwijl in een volgend art. vrijheid wordt gegeven om de mest, afkomstig van de dieren die men hondt, tijdelijk te ver zamelen ook zonder vergunning van B. en W., wordt hiervoor zoodra het var ken geldt wederom een uitzondering ge maakt en moet men zich daarvoor wenden tot het Dagelgksch Bestonr. Me'k mag nimmer in open vaten, kannen of emmers worden vervoerd. De Commissie wenschte voorts nog be paald te zien dat alles, wat verkocht werd en als vergiftig bekend stond, zoodanig werd aangeboden dat op een duidelijke plaats bij de verpakking het woord „ver gift" was aangebracht. De Heeren de Haan en Sneltjes meenden dat dit te groot bezwaar zou opleveren voor de industrie, die loodwit, blauwsel, salicyl, spiritus, en menigte andere stoffen dagelijks gebruikte, en moest verzenden. De eene helft van den Raad deelde het gevoelen van de Commissie, de andere helft stemde voor de laatste opinie, en de behandeling van het Art. werd daarom uitgesteld, terwij 1 eindelijk nog verboden werd, voor de gezondheid nadeelige stoffen of wateren te vermengen met het gemeente water. Strenge bepalingen werden vervolgens vastgesteld betreffende den verkoop van eet- en drinkwaren, De voorgestelde Art., betreffende het begraven werden bijna onveranderd goed gekeurd. Behalve deze onderwerpen, kwam ook nog ter sprake een ontwerp contract door de Duinwater-Maatschappij, aangeboden aan ingezetenen van deze gemeente, waarbij zij moeten verklaren zich te zullen onder werpen, aan hetgeen daaromtrent door den Amsterdam8chen Gemeenteraad zou worden bepaald. De Heer Huet meende hiertegen te moeten opkomen. De Haarlemsehe burgerij wordt hierdoor z. i. onder cijns en voogdij van de hoofdstad gebracht, en dit mag bij onze staatsinrichting niet worden geduld. De Voorzitter, deelde het gevoelen van den Heer Hnet, en nam zich voor over dit punt aan de Maatschappij nadere op heldering te vragen. Zou er wel iets zij n dat zooveel geschillen in de wereld heeft gebracht als het water, van af de tijden dat de wolf er over debatteerde met het lam, tot toe het jaar onzer tijdrekening waarin Duitschland er over contracteerde met het vaderland der zalmen? Het debat over Hoofdst. III der Grond wet werd Maandag in de Tweede Kamer voortgezet. Er waren reeds vijf amende menten voorgesteld, waarvan dat der heeren v. Honten en de Ruyter Zijlker het radikaalste en ondubbelzinnigste, en dat van den heer Clercx het meest kon- servatieve is. Er kwam nu nog een zesde amendement bij, van de heeren v. Digge len, Barna en de Ranitz, om in het Re- geerings-artiekel te lezen: „die aan de bij de kieswet te bepalen eischen voldoet". De bedoeling ie evenals van het amen dement— v. d. Kaay een brug te vormen tusschen het voorstel der Reg. en het amendementv. Houten, en het 4er Re geering mogelijk te maken den geest van laatstgenoemd amendement te huldigen. De heer A. van Dedem verklaarde, dat hij waarschijnlijk vóór het Regeerings- artiekel zou stemmen, al bevredigde het hem niet volkomen. De heer de Brnyn Kops verklaarde zich in beginsel voor het amendementvan Honten, achtte dat van den heer v. d. Kaay eene belangrijke verbetering, en bestreed dat van de heeren Ruys en Reuther. De heer v. Diggelen lichtte amendement No. 6 toe. Persoonlijk is hij voor het amendementv. Houten, dat echter niet past in het compromis tusschen de Reg. en de Kamer. Zijn amendement wil redden wat na het com promis nog te redden is. De heer Clercx verdedigde het zijne. De heer Reekers bestreed krachtig het amendementRnys hij hoopte, dat het zou worden ingetrok ken. Aangaande dat van den heer Clercx zeide spreker heel aardigdat hrnggen te bonwen heel vriendelijk is, maar dat men ze niet moet bonwen van onde planken, zoodat ieder er door moet zakken. Daar spreker de woorden „maat schappelijke welstand" wenschte te be houden, bestreed hij ook het amendement v. d. Kaay; hij hoopte, dat de Reg. het niet zon overnemen, daar hij ongaarne zon zien, dat zij nieuwe blijken van wel willendheid gaf aan de linkerzijde. Hij was vóór het Regeerings-artiekel. De heer Zaayer beval het amendement v. d. Kaay aan. De heeren Schimmel - penninek v. d. Oye (Utrecht) en Seret verklaarden zich vóór het amendement van den heer Rooseboom, waarop de heer Seret een sub-amendement voorstelde, om officieren het kiesrecht te laten behouden. De heer Corver Hooft kon zich niet ver eenigen met het voorstel der Reg., dat hem te onbepaald is, en nog veel minder met het amendementv. Honten. Welke stem hij zal uitbrengen over de overige amendementen, hij zou het laten afhangen van de omstandigheden. De heer Vos de Wael verklaarde zieh vóór het Re geerings-artiekel. Dinsdag verdedigde de heer Buma nader het amendement door hem en de heeren v. Diggelen en de Ranitz voorgesteld. Daarna moti veerde de heer Farncombe Sanders zijne vóór het tegenwoordig Regeerings-artiekel. Het eerste voorstel der Reg. noemde hij een on rij po vrucht, het tweede een zie kelijk kind, dat nu weêr door de heeren Ruys en Renther is buiten ge bracht, een gevaarlijke onderneming in deze Maartsche buien. Het amende ment Clercx vond spreker heel mooi, en drie jaar geleden zou hij er gaarne zijn meêgegaan. Maar les ideé's march ent. Toen spreker in de Staats-Kommissie dat idee voorstondhoopte hij op verande-

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1