ringen in Hoofdst. XImaar daartoe ie de weg nn afgesneden. Het Regeerings-artie- kel beschouwt hij met zeker welgevallen, omdat het groote verbeteringen aanbrengt. Het amendementvan Houten zou vrij ze ker verworpen worden, maar aaneming er van zou een struikelblok worden om tot eene solutie van de kiesrechtkwestie te komen, en lang uitstel van deze zaak komt spreker bedenkelijk voor. Het amen dementv. Diggelen zou ook wel geen genade vinden in de oogen der Reg. In 't amendementv. d. Kaay zag spreker slechts eene redaktie-verbetering. Wat het artiekel betreft, spreker zou zeer veel bezwaar hebben tegen het weglaten van het woord mannelijke. Onze sociale wet geving moet nog vrij wat veranderd wor den, eer we het kiesrecht ook aan vrouwen kunnen geven. In polderzaken mogen zij goed Btemmenmaar daar zijn niet zooveel brandende kwestieën als in staatszaken; daar is geen sprake van antirevolutionaire of niet-antirevolutionaire sluizen of onfeil bare dijken. Toen eenige leden hem intc- terumpeerdendoor hem te wijzen op de geschiktheid van ongehuwde vronwen en weduwen, zei spreker heel leuk„ik stap nn van dit punt af." De heer Willink zou voor het Regeerings-artikel stemmen, units gewijzigd in den zin van het amen- dementv. d. Kaay. De heer de Savor- nin Lohman stelde nu een zevende amendement voor, strekkende om door de wet te doen bepalen, wie tot uitoefe ning van het kiesrecht wordt geroepen, door aanwijzing der kenteekenen van maatschappelijken welstand; van een gezin kan slechts één persoon kiezer zijn. Uit gesloten zijn alleen gevangenen en zij wien kiesrecht gerechtelijk is ontzegd. De heer Heldt bestreed het Regee- rings-artiekeldat de flinke werklieden van het kiesrecht uitsluit. Wat de amen dementen betreft, het best kon hij zich natuurlijk vereenigsn met dat van den heer van Houten; werd dat verworpen, dan zou hij stemmen voor het amende mentv. Diggelenhet amendementv. d. Kaay keurde hij af op grond van het behoud der woorden „maatschappelijke welstand." Zijn standpunt was echter gewijzigd door de indiening van het amen dementLohman, dat hem zeer toelachte; evenwel betreurde hij het, dat daarin ook de woorden „maatschappelijke wel stand"' voorkomen, en de vrouwen van het kiesrecht zijn uitgeslotenen daarom wilde hij als sub-amendement voorstellen: 1°. het woord „mannelijke" te doen ver vullen; 2°. achter 't woord „Nederlan ders te voegen: „die in het onderhoud van zich en hun gezin zonder hulp van anderen voorzien3°. de 2de alinea te doen vervullen4°. eene nieuwe alinea in te voegen, luidende: „de stemmingen zijn geheim. Aan den raad van den Voorzitter, om er een afzonderlijk amen dement van te makengaf de heer Heldt gehoor. De heer Brouwers be streed het Rogeerings-artiekel en de amendementen. De heer Lieftinck spoorde aan de kwestie tot beslissing te brengen en de zaak door verder debat niet langer te verduisteren. Van „ge- sohiktheid" en „maatschappelijken wel stand" kan men maken wat men wil. De Min. veranderde eiken dag van defi nitie. Het meest ronde en ruime amen dement was dat van de heeren van Houten en Zijlker, dat duidelijk uitspreekt, dat men ruimte wil, en op dat stramien zijn de andere amendementen geborduurd. Spreker gelooft niet, dat men zoo bang behoeft te zijn voor eene dadelijke in voering van algemeen stemrecht, maar in geen geval mag men een barrière leggen aan de ontwikkeling der toekomst. De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde zich tegen al de amendementen, vooral tegen dat van den heer v. Houten, waarvan de aanneming eene schending van het compromis zou zijn groote uitbreiding van het kiesrecht, maar buitensluiting van het algemeen stemrecht. Mocht dit amendement of dat van de heeren v. Dig gelen c. s. worden aamgenomen, dan zou de taak dezer Regeering met betrekking tot de Grondwetsherziening zijn afge sponnen. De Min. stelde dus duidelijk de Kabinets-kwestie. De Min. van Oorlog bestreed het amendement van den heer Rooseboomhij verzette zich tegen de uitsluiting van officieren, en mocht het amendement doorgaan, dan hoopte hij althans, dat het sub-amendement-Seret ingang zou vinden. In de zitting van Woensdag kwam het eindelijk tot eene beslissing. De heeren de Ruyter Zijlker, Rnys van Beerenbroek, de Savornin Loh man en Rooseboom voerden het woord tot verdediging der door hen voorgestelde amendementen. De heer Ruys braoht j in het zijne nog eenige wijziging aan. De heer de Savornin Lohman verklaarde, dat, na de laatste toelichting, het Re- geerings-artiekel voor hem geheel onaan nemelijk was geworden. De heer Roo seboom verzekerde, dat het volstrekt niet zijne bedoeling was, den offioieren het kiesrecht te ontnemen, maar alleen den wetgever vrijheid te laten om dat kies recht te kunnen schorsen, waniteer het staatsbelang bet mocht vorderen. De heeren Clercx, Heldt, van Diggelen en van der Kaay trokken hun amendementen in. Verscheiden sprekers konstateerden, dat de Min. den vorigen dag het artiekel geïnterprêteerd had in den zin van groote vrijheid voor den gewonen wetgever. Er waren er onder hen de heer Gleichman o. a. die volledig instemden met het amendementvan Houten, maar met het oog op de politieke omstandigheden daar- aan hunne stem niet dorsten geven. De Min. verklaarde, dat aanneming van eenig amendement, behalve dat van den heer Rooseboom de Regeering hare taak zou doen nederleggen. De heer van Honten liet zich niet bewegen zijn voorstel in te trekken. De uitslag der stem ming was als volgtlo het amendement RuysReuther huurwaarde-censuswerd verworpen met 71 tegen 12 stemmen; 2° het amendementv. Houten volkomen vrijheid voor den gewonen wetgever) werd verworpen met 62 tegen 21 stemmen 3° het amendementLohman {alleen kenteekenen van maatschappelijken welstand) werd verworpen met 65 tegen 18 stemmen4o. het subamendement-Seret {geen mogelijkheid van uitsluiting van offi cieren) werd aangenomen met 46 tegen 37 stemmen5o. het aldus gewijzigde amendement-Rooseboom {uitsluiting van minderen militairen van het kiesrecht) werd aangenomen met 42 tegen 41 stemmen. Het Regeerins-artiekel werd daarop aan genomen met 68 tegen 15 stemmen (de heeren van der SchriekSmeeleBorret Ruland, Vermeulen, Lambrechts, Schim- melpenninck van NijenbeekRuys van BeerenbroekHaffmanBHeldtKeuche- niusBrouwer Corver Hooftde Geer van Jutphaas en Reuther). Het nieuwe art. 76, zooals het nu voorloopig is goed gekeurd, bestaat uit drie alineas. In de eerste wordt het kiesrecht toegekend aan de mannelijke ingezetenentevens Neder landers zijndedie de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatscbappelijken welstand bezitten. De wet bepaalt de leeftijdmaar deze mag niet minder dan 23 jaar zijn. In de tweede alinea worden de uitsluitingen genoemden wel lo. degenenwien het recht om te kiezen bij rechterlijke uit spraak is ontzegd; 2o. zij die in gevan genis of hechtenis zijn 3o. zij die bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren; 4o. degenen die in het laatste jaar van eene instelling'van weldadigheid of van gemeentebestuur onderstand hebben genotenen 5o. zij die hunne belasting niet hebben betaaldevenwel alleen voor het geval de kieswet den aanleg in een of meer der Rijks directiebelastingen als vereischte van kiesbevoegdheid stelt. jln de 3de alinea krijgt de wetgever de bevoegdheid om de uitoefening van het kiesrecht te schorsen voor militairen beneden den rang van officier. Volgens het U. D. hebben zich voor de vacante betrekking van klerk ter secretarie van het groot-waterschap van Woerden, niet minder dan 270 solli citanten aangemeld. Het salaris bedraagt ƒ450 'sjaars. Als reeds vastgestelde datums voor de feesten te Amsterdam kent men nu de aankomst van HH. MM. op Dinsdag 12 April, ingehaald door eene eerewacht die in wording is; de illuminatie Woens-1 dag avond 13 Aprilde roeiwedstrijd 14 April en de volksfeesten met vuurwerken op den Amstel en in het IJ. Zondag middag werd een reiziger, die een plaatsbiljet had genomen naar Wychen, door den portier van het spoor wegstation te Nijmegen, van den dood gered. Toen nl. een van de richting van Arnhem komende trein in aantocht was, kwam bedoelde reiziger uit de wachtkamer 3e klasse in volle vaart aanloopen en wilde zich nog naar het tweede perron, dat echter met een ketting reeds was af-1 gesloten, begeven waardoor hij met zulk een vaart tegen dien, waarschijnlijk door hem niet opgemerkten ketting aanliep dat deze uit de hengsels geraakte en de man voorover en onder den trein zou zijn ge vallen, wanneer de portier hem niet juist op dit oogenblik van achteren had gegrepen en met kracht teruggeworpen. De kruidtuin te Leiden, die den 13 April 1587 door de vroedschap van Leiden achter de universiteit aan curatoren afgestaan werd, heeft dus op dien datum 300 jaren bestaan. Deze Hortus Botanieus, de oudste onzer botanische instellingen, is nog steeds de voornaamste van Europa. Door een trekkersboot werd aan de Tesselsche kust zooveel haring gevan gen dat men genoodzaakt was een tweede boot te laden daar men 7 la6t haring in het net had. Andere booten vingen daaren tegen niets. De gelukkige visschers vin gen voor ruim 250 in een trek. Te Nijmegen bestaat het plan tegelijkertijd met de sport-tentoonstelling, welke men in de zomer 1888 aldaar wenscht te houdenop de rivier de Waal, voor die stad, een grooten internationalen roeiwedstrijd te doen plaats hebben. De Nederlandsohe koopvaardijvloot bestond op 31 Dec. 1886 uit 35 fregat ten, 132 barken, 38 brikken41 schoe nerbrikken 102 schoeners 28 galjooten, 32 koffen, 139 tjalken, 39 andere zeil schepen als hoekers enz., 106 stoomsche pen, totaal 692 schepen, metende 801,668.77 M3 of 287.763.30 tonnen, tegen 740 schepen met 841,669 39 M3 of 300,330,66 tonnen, op 31 Pee. 1885. Aan 26 schepen zijn veor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt. In dat jaar zijn 74 schepen gesloopt, ver ongelukt en buitenslands verkochtof op andere wijze uit de vaart geraakt. Een vreemde reclame heeft een win kelier te Breda uitgevonden. Aan zijn voorjaarscirculaires heeft hij nl. den vorm gegeven van postwissels, die zóo precies zijn nagevolgd, dat men ze op het eerste gezicht voor echte houdt. De postambte naren en althans het publiekmogen wel voorzichtig wezendaar er wel eens oplichterij mede kon gepleegd worden. HAARLEM, 25 Maart 1887. Donderdag had in „Weten en Werken" onder leiding der HH. A. v. d. Velden en J. W. Huijkman eene ver gadering plaats ter oprichting eener nieuwe Bouwvereeniging van huizen, die tegen betaling van 1.60, hoogstens 1.70 per week, voldoen aan billijke eischen, en na verloop van een zeker getal jaren in het bezit komen der bewoners. Na eene duidelijke uiteenzetting van de wijze, waarop zulke huizen kunnen worden gebouwd, nog opgehelderd door eene teekening, en van de heilzame, invloeden, die uit het bezit eener goede woning voortvloeien, werd gelegenheid gegeven, zich als lid te doen inschrijven. Honderd vier en veertig personen gaven daaraan gehoor, waaruit blijkt, dat in eene bestaande behoefte wordt voorzien. Wij wenschen der jonge Vereeniging alles goeds en twijfelen daaraan niet, nu bovengenoemde Heeren, ervaren in die zakenzich beschikbaar hebben gesteld. Bij de Donderdag gehouden aanbeste ding voor het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan en het maken van toonbanken en afscheidingen enz., in de Vleeschhalzijn ingeleverd zes inschrijvings biljetten als van J. P. A. Nelissen voor 2376H. London voor 2478 F. J. Verzijlbergh voor ƒ2517, P. G. Groenings voor 2533G. P. J. Beccari voor 2650 en B. J. van Liemt voor 3510. Het werk is aan den eerstgenoemde gegund. Aan de broodfabriek „de Volhar ding" isvergunning verleend tot uitbreiding van hare bakkerij in het perceel staande aan de Nieuwe Groenmarkt get. No. 13, en zulks door bijplaatsing van een oven. Door het gemeentebestuur is aan J. 0. Hangjas vergunning verleend om in de perceelen aan de Houtmarkt get. No. 65 en 67 bewaarplaatsen van vodden, been deren ijzer enz. op te richten alsmede aan W. J. van Huizen tot oprichting van eene slachterij en rookerij in het huis aan de Brouwerstraat get. No. 3. Aanstaanden Zondag 26 Maart, des avonds te 7 uur, geeft de heer E. Appy met medewerking van zijne familie eene muziekavond voor de houders van toe- gangbaarten tot de Maandagavond-bijeen komsten in »Weten en Werken.» De collecte voor het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den ge-1 wapenden dienst in de Nederlanden, Woens dag gehouden, heeft opgebracht 323.49 na aftrek der onkosten. In de Dinsdag avond gehouden ver gadering van de katholieke kiesvereeniging alhier- is tot candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad (vacture A. L. Dy- ^serinck)de heer P. Dyserinck, koopman te dezer stede. Donderdag morgen te ongeveer 11 uur is een binnenbrand ontstaan ten huize van den Heer S. MonsWagenweg No. 12, waarschijnlijk veroorzaakt door het vuur vatten van een houten sohot en het be hangsel nabij de brandende kachel. Door hulp van eenige buren en werk lieden, was de brand, die door hevigen wind groote beteekenis had kunnen ver krijgen spoedig geblusoht, zoodat de inmiddels toegeschoten hulp van den slan genwagen der politie en van de vrijwil ligere met hunne spuit No. 10 niet noodig was. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Maart. J. Aerna en A. Russ.— H. v. Schaik en AJStas. GETROUWD. 23 Maart. W. SnocksenN. Geugjes. GEBOORTEN. 16 Maart. 3. M. v. d. Gevelgeb. Boersd. 17 Maart. AGEBooms geb. Bokliu z J. G. Plompen geb. Elzerd.18 Maart. M. M. J. van Veen geb. Scheelingsz.H. M. Voorbrood geb. Brierd.M. A. Mulder geb. Tweehuizen d.M. C. Corino geb. Tork z.19 Maart. C. Schaaf geb. Schoon- derbeekd. M. G. Broekmeijer geb. Vergers z20 Maart. Sde Leeuw geb. Goudsmit d. 21 Maart. C M. Leeuwenkamp geb. v. Baaren zMBlei gebBergers d.G. R. Luiting geb. Gosewehr z.J. C. v. Loongeb.de Wildt d22 Maart. SJSchiltman geb. v. Honschoten zGHollander geb. Mande- maker d.J. M Boerégeb. Sanbergd. E. Andróageb. v. Dantzigz.C. E.Smoo- lenaars geb. Tijssen M. P. Boerrigter geb. Hagen z. J T. C. Gerbergeb. Reijnez. M. Slikker geb. Dekkerd.—23 Maart. C. C. Versteeg geb. Bouwman d.—W. v.Ha- melsveld geb. v. Steenz.— S. 3. Hagegeb. Vring z.— C. W. Hoppen geb. Dolle d. II. F. Groeneveld geb. Oetjes d.C. E. Erdtsieck gebvdSteeg d OVERLEDEN. 17 Maart. G. A. Prinsll m. z. Zijlstr GH. Dingena32jGasthuisvest.A. M. Hendrik» eehtg. v. R. 3. Vergers71 j. KI. Heiligland.A. M. Sabelis echtg. v. M. Stevens 42 j. Damsteegje.W. B.Jansen 23 m. z. K. Hofstr.—18 Maart. G. Bakker 27 jLMargarethastrJJKlabou 5 m d. K. Begijnestr.J. F. v. d. Bergen6m. z. Oranjeb.Jaan.20 Maart. C. A. v. Huizen 3 jdVrouwest. A. M. v. Dril62j. G. Voldersgr.21 Maart. Eenlevenl. kind van het vrouwel. gesl. van L. Jonckbloedt L. Heerenstr.22 Maart. J. F. Pelser 25d. z. Begijnest. A. J. W. Kuchleinwed. H.Er- kelens 80 j. Leidschev.J. E. Schrader74 j. L. Heerenstr.H. Kruijd 6 j. z. N. Spaarnw.str.23 Maart G. Negrjjn 71 j. Schotersingel.M. Slikker2j. d. Breest. M. Kriege6. j. d. Kruisweg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een riem van een paardentuig. Een breikous met breipennen. Een duim stok. Eene portemonnaiewaarin een sleuteltje. Eene fantasiebroche. Een zilveren ring, gemerkt A- P. Eene portemonnaie, waarin ƒ0.87. Een houten hoepel. Een zeemlederen hand schoen. Een wit en een bont boeze laar (aaneengebonden.) Eene porte monnaie met 0.45. Een zakje inhoudende; twee kwartjes, één 2y» centstuktwee centen en zeven halve centen. Twee paternosters. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij J. 11. Smitr Lange AnnaBtraat No, 23, een groote zwartharige bondzwart met bruine vlek ken. Bij J. de-Glopper, Schotersin gel No. 30een brnin met geel-gladhari- gen hond. Bij Bonfrer Nanwe Appe- laarsteeg No. 32, een halve guldenstuk. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 29 Maart 1887, des namiddags van 12 uur door den Heer W, Ezerman. PROGRAMMA. 1PastoraleBack 2. SonateBitter. 3. Marcbe fonèbreChopin. 4. Choi- aua Mendelssohn's PaulusMar kuil. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2