HAARLEMSCH Verkooping voor Afbraak. PREDIKBEURTEN No. 28. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Negende Jaargang. van WOENSDAG 6 April 1887. Goeden Vrijdag 8 April 1887. N ieuwsberichten. .s~~ ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. AAondorlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. AdvertenUën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem, zullen op Donderdag 14 April e.k., namiddags ten iy2 are tig inschrij ving op gezegeld papier ten raadkuize der gemeente in het openbaar voor afbraak verkoopen: Het perceel staande aan de Jans straat get. No. SI, Kadaster Sectie D No. 1171, gediend hebbende tot school en onderwijzerswoning. De voorwaarden liggen ter lezing ter gemeente secretarie op alle werkdagen van 104 ure, terwijl inlichtingen zijn te verkrijgen, gedurende acht dagen vóór de besteding aan het bureau van gemeente werken, Koningstraat Ho. 2 des morgens -tusschen 9 en 10 ure. De plaatselijke aanwijzing zal geschieden daags v óór de verkoo p ing des voor middags tusschen 10 en 12 ure. Haarlem, 5 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd .- E. A. JORDENS. de Secretaris (358) A. A. LAND. op WOENSDAG G April. Niet Jans-, maar Groote Kerk. 's Avonds 8 ureBarger. Voorbereiding. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barger. H. Avondmaal. Nam. 2 ure, Hoog. Dankzegging, 's Avonds 7 ureSmeding. Sterfuur. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Jans-Kerk. 's Avonds 7 ureBrute! de la Riviere. H. Avondmaal. Waalsche Kerk. 's Avonds 7 ureDebrg. St. Cène. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). 'sAvonds 7Vs ure, Mulder. Klein Heiligland). 'sAvonds 71/2 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 'sAvonds 7 ure, Poolman. Avondmaal. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden 's Avonds 6 urede Vries. Remonstrantsche Kerk. 's Avonds 7 ure Tidstnan. Avondmaal. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, IVeiss. Lijdensgeschiedenis Nam. 2y» nre, Weiss. Sterfuur. lan Masseur. In den Schouwburg alhier hadden wij het genoegen Donderdagavond ken nis te maken met het Tooneelspel in vijf bedrijven „Jan Masseur" door D. M. Maaldrinlt. Het stuk is nieuween korte schets is dus alleszins gerechtvaardigd. De schrijver heeft de stof gevonden in de geschiedenis van Frankrijkde laat ste maanden van het Koningschap en het schrikbewind is de tijd, het dorp Boulainvilliers en de Fransche hoofdstad de plaats der handeling, in welke eerste Jan Masseur het beroep van smid uit oefent en ook soms dat van rechter, in de geschillen der dorpsgenooten, die zich gaarne aan zijne uitspraken onder werpen. Zijn praktische adviezen heb ben hem den bijnaam van Jan den recht vaardige doen verwerven. Het eerste bedrijf plaatst den toe schouwer in de smidswerkplaats, waar de baas met twee gezellen den toestand van Frankrijk bespreekt en zij komen tot het besluit dat die dringend ver betering behoeft. Zijne zuster Anne Ma rie, die zijne huishouding waarneemt en tevens de moederlijke plichten om trent 's mans dochter, Jeanne, uitoefent, valt haren broeder erg hard over zijne zucht tot politiseeren. Hierdoor liggen broer en zuster nog als eens overhoop, doch dit belet niet, dat zij haar broe der naar Parijs volgt, na een hevige scène met den Hertog de Méricourt wiens zoon, de Markies de Méricourt de aardige smidsdochter, zeer tegen den wil van den smid, liet hof maakt. Te Parijs nemen de Masseurs hun intrek in een huis waar zij tot buren hebben de fa milie Tabouretvader, moeder en zoon. De laatste zoekt de liefde te verwerven van buurvrouw Jeanne doch te vergeefs. Hierdoor ontsteekt de moeder, Lisette, zij behoort tot de beruchte tricotières van Robespierre in heftigen toorn. In haar haat zweert zij den ondergang van hare buren. Te Parijs wordt de dorpssmid al spoedig een man van ge wicht; zijne rechtschapenheid doet hem het lidmaatschap der Nationale verga dering verwerven. Robespierre telt hij zelf onder zijne vrienden, doch hij is een eerlijk republiekein. Verdelging van de aristocratie alléén kan Frankrijk red den; tot het uiterste drijft hij deze stelling door, zelfs toen het blijkt, dat zijne dochter in 't geheim gehuwd is met den Markies de Méricourt, die evenwel onder den naam van Chevrion de familie Masseur naar Parijs gevolgd is en daar als schrijnwerker van zijn handenarbeid leeft. Door een toeval komt de wraakzuchtige, afzichtelijke Lisette de ware afkomst van Chevrion te weten zij weet het rechtvaardigheidsgevoel van Masseur zoozeer te prikkelen, dat hij, zonder de gevolgen te berekenen, zijn schoonzoon als aristocraat doet gevangen nemen. De conventie veroordeelt hem ter dood. Anne Marie brengt Masseur tot het inzicht, dat hij te ver gegaan is. Diep gevoelt hij zijn misslag, doch te laat. Robespierre verzoekt hij genade voor den echtgenoot van zijne dochter, doch de gevreesde man weigert het bevel tot ontslag te teekenen, slechts kan hij verlof krijgen met zijne dochter den Markies in zijne gevangenis te be zoeken. Toen Masseur de gevangenis was binnengetreden, wist hij den Markies ovsrtehalen zich onder den naam van Masseur de gevangenis te doen ont sluiten. De edele Jan Masseur bleef onder den naam van de Méricourt achter en onderging als zoodanig de straf des doods door de guillotine. Zoo vervult Masseur de eenmaal gedane belofte, dat wanneer hij zich zelf op eene onrecht vaardigheid betrapte, hij tegenover zich tienmaal gestrenger zou zijn, dan tegen over het onrecht door een ander be dreven. Zijn stof en inkleeding hoogst inte ressant, de vraag waarom juist eene episode uit de Fransche geschiedenis dienst deed late men onbesproken, ook de personen, sommige spreekwijzen, costumes en decoratief komen ons voor met de geschiedenis overeen te komen. Zoo gaf de heer van Dommelen een Robespierre, die werkelijk uitstekend mocht heeten, als volkomen beantwoor dende aan het karakterbeeld, [dat de historie ons geeft van dezen held en dit slachtoffer der revolutie. De gevan genis in het laatste bedrijf beantwoordde volkomen aan de. beschrijving in woord en beeld van deze afschuw-wekkende plaats; zelfs de tooneelen van Fransche lichtzinnigheid tot in de ure des doods zoo vaak besproken, vind men er in terug. De costumes waren met zorg gekozen. Van de handelende personen noemen wij in de eerste plaats den heer Bouw meester, die de rol van Jan Masseur, zooals hij die opvat, weergeeft zooals wij men van hem verwachten mag; breed sn stout. Schoone momenten weet hij daar te stellen in zijn moeielijken toestand als vurig Franschman en als 1 liefhebbend vader. Mejuffrouw van Bie- ne, als Jeanne, weet steeds door haar spel meê te sleepen. In het vierde be drijf gaf zij veel schoons te genieten. Lisette, Mevrouw de Vries, was een echte furie, een type van hetgeen de vrouw worden kan, wanneer haat haar zedelijk gevoel verstompt. Ontzettend, doch daarom niet minder treffend, gaf zij het beeld weder van de door po- litieken hartstocht verwilderde, bloed dorstige partij gangster uit den tijd van het schrikbewind. Wij weerhouden even wel niet de vraag, wat Lisette toch kan bewogen hebben, zich zoo verschrikke lijk leelijk te maken. De veelbegaafde Mevrouw de Vries bezit middelen ge noeg, behalve die opgeplakte leelijkheid, om door haar schoon spel volkomen in haar rol te blijven. Schoon en waardig was het spel van Mevrouw Chr. Stoetz als Anne-Marie. Treffende oogenblikken in het vierde bedrijf gaf zij. De heer de Jong stijgt meer en meer in de achting van het publiek, wanneer men hem in de dub bele rol als Markies en als Chevrion ziet woekeren met zijne gaven. Van de kleinere rollen, hoewel op flinke wijze opgevat, gedenken wij nog den heer Jacques de Boer, die, als Pie- ter Corin, een vermakelijk voorbeeld gaf van den Parijschen scie, ons indertijd door Louis de Semein zoo geestig be schreven. Als eene bijzonderheid vermelden wij, dat de zaal goed bezet was. 't Mag ook wel, want én bij Schouwburgdirectie én bij de optredende gezelschappen zou er anders den moed geheel uitgaan. De Tentoonstelling van Tninbouw- voortbrengselen der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde te Amsterdam is Zaterdag geopend. Aan de volgende Inzenders van Haarlem en Omstreken zijn bekroningen toegekend A. Groote Sierplanten. Voor Boomvarens: E. H. Krelage en Zoon, le prijs. G. M. Een koppel Yncca aloifolid fol var: C. van Dijkte Heemstede, le pr. V. Z. M. De schoonste plant uitmuntende door kweekwijze en groei, Afd. A.E. v. Dijk te Bloemendaal2e pr. Z. M. B. Bloeiende Kasplanten. Een koppel OranjeboomenE. van Dijk, Bloemendaal, 2e prijs V. Z. M. Verzameling groote SierplantenJ. Th. van Eykerente Heemstedele pr. G. M. en ƒ50. 5 Oranjeboompjes (in bloei of met vrucht): E. v. Dijk, te Bloemendaal, le pr. V. Z. M. 2e pr. Idem. 10 Cineraria: J. Th. van Eykeren te Heemstede, 2e pr. Z. M. 10 Reseda op stam: C. van Dijk te Heemstedele pr. V. Z. M. C. Sier- en Bladplanten. 15 Gekleurd bladerige Dracaena of Cordy- lineJ. Th. van Eykeren te Heemstede 3e pr. Z. M. 15 Codiaeum (crotoa): Idem, le pr. G. M. 15 VarensIdem 2e pr. Z. M. 15 Begonia discolor-Rei: C. van Dijk te Heemstede, 1. pr. Z. M. D. In bloei getrokken planten. 25 StamrozenJ. Th. van Eykeren te Heemstede, 2e pr. Z. M. en f 10. E. Bol en Knolgewassen in bloei. 50 Enkele Hyacintben en verscheiden heden, in potten gekweekt. G. v. d. Horst, te Haarlem, le pr. G. M.; P. W-Voet, te Haarlem, 2e pr. V. Z. M.; E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, 3e pr. Z. M. 30 Dnbbele Hyacinthen en verscheiden heden, in potten gekw. G. v. d. Horst, te Haarlem, le pr. G. M.P. W. Voet, te Haarlem, 2e pr. V. Z. M.; E. H. Kre lage en Zoon, te Haarlem, 3e pr. Z. M. 10 groote potten of pannen, elk met 10 stuks Hyacintben van dezelfde verschei denheid. P. W. Voet, te Haarlem, le pr. G. M. 6 id. P. W. Voet, te Haarlem, le pr. V. Z. M. en ƒ10. 25 Potten met enkele Tnlpen, in verscheidenheden (3 stuks in eiken pot), E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, le pr. V. Z. M. en 10 en 2e pr. V. Z. M. 25 potten met dnbbele Tnlpen. E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, le pr. V. Z. M. en 10; V. Schertzer en Zoonen, te Haarlem, 2e pr. V.Z.M, en 3e p. Z. M. 10 Frittillaria Imperialis. K. de Waal Malefijt, te Haar lem, le pr. V. Z. M.; Gebr. Philippo, te Hillegom, 2e pr. Z. M. 10 potten met Frittillaria Meleagris en verwanten. E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, le pr. V. Z. M.10 potten met Erythroninm dens-canis E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem, 2e pr. Br. M. 15 potten met Scilla sibirica. C. J. Couwenhoven, te Haarlem, le pr. Z. M.C. de Wilde, te Heemstede, 2e pr. B. M. 25 Cy clamen persicum. V. Scherzer en Zoonen, te Haarlemle pr. V. Z. M. Hotteia juponica. E. H. KrtïSge en Zoon, te Haarlem, le pr. Z. M. Groenblijvende Boomen en Heesters voor den vollen grond. 2 Arancania imbricata: E. van Dij k te Bloemendaal2e pr. Z. M.; 1 Retinoapora

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1