leden in geen geval uitzetting gerecht vaardigd acht. Voortgezet werd nu het debat over Hoofdst. III der Grondwet, en wel over het artiekel regelende de ouvereenigbaarheid: van het lidmaatschap der Staten-Generaal met verschillende bij name genoemde betrekkingen, en over het amendement van de heeren van Houten, van Kerkwijk en Schaepman, om leden, die minister worden, niet aan een her kiezing te onderwerpen. Wie had kunnen vermoeden, dat dit onschuldig voorstel zulke donkere wolken aan den herzienings-1 hemel zou te voorschijn roepen? De Min. van Binnenl. Zaken bestreed zeer heftig het amendement, noemde het een bederf van het hoofdstuk, en verklaarde, dat hij, bij aanneming, de verdediging van het hoofdstuk niet zou kunnen voortzet ten. Alweer dus een dreigement, alweer de kabinets-kwestie gesteldTerecht kwam de heer Verniers van der Loeit' er tegen op; hij verklaarde niet te begrijpen, hoe de Min. van zulk een weinig beduidend amendement zooveel cas maakte, en hij wees er op, hoe de voorstellers mannen zijn, die alle mogelijke moeite doen, om Heemskerks grondwetsherziening te doen aannemen. Hij stelde voor, het debat tot den volgenden dag te schorsen. De heer Greeve had nog een amendement voorgesteld, om niet alleen de prokureurs- generaal, maar ook de advokaten-generaal van het kamerlidmaatschap uit te sluiten. Vrijdagmorgen was de Min. van Binnenl. Zaken 't eerst aan 't woord, om te ver klaren, dat de Eeg. over 't amendement- v. Houten nog evenzoo dacht als gisteren. De Min. beweerde, dat de Eeg. volstrekt geen pressie wilde uitoefenen, maar haar oordeel over 't amendement stond vast: 't was in haar oog niet een onbeduidend voorstelletjen, maar 't zou het geheele hoofdstuk onaannemelijk maken en be derven. De heer van Houten, zei de Min., had hem gedwongen dit te verklaren. De heer v. Houten ontkende dit, en wees er op, dat zijn voorstel geen partij-amen dement was. De heer de Savornin Lohman zou, zonderling genoeg, vóór het amendement stemmen. De heer Keekers zou tegen het geheele Hoofdstuk stem men, als men bedoelde de Ministers te dwingen Kamerleden te zijn, en de heer Euys van Beerenbroek vond het amen dement niet een ontsiering maar een bederf van het Hoofdstuk. De heeren v. d. Feltz, Mees en Lieftinok verklaarden tegen het amendement te zullen stemmen, omdat zij het op zichzelf afkeurden, als eene beperking van het kiesrecht, en de heer Farncombe Sanders zou tegenstemmen om het hoofddoel der kiesrechtregeling niet verloren te laten gaan. Hij drong aan op bekrimping alsnog van de voor stellen tot Grondwetsherziening, opdat in korten tijd de zaak beslist zij, en niet telkens de leden voor hetzelfde treurige dilemma worden gesteld. Het amen- dement-v. Houten werd daarna verworpen met 48 tegen 20 stemmen. Minister Heemskerk behaalde alzoo weêr een triumf, en de Kamer heeft nogmaals getoond, hoe zij zelfs hare waardigheid op het altaar van 't gemeen overleg wil ten offer brengen. Het amendement van den heer Greeve werd aangenomen met 42 tegen 27 stemmen, en evenzoo werd een voor stel van den heer Scbimmelpenninck van Hijenbeek, om de gewone zitting te doen openen, niet op den derden Maandag, maar op den derden Dinsdag in Septem ber, teneinde niet vele leden te verplich ten op Zondag te reizen, aangenomen met 55 tegen 11 stemmen. Verworpen werd met 29 tegen 27 stemmen een amendement van den heer Farncombe Sanders, om de ontbonden Kamers weder te doen optreden, in geval van afstand der kroon of overlijden des Konings. De Min. van Binnenl. Zaken had de aan neming van dit amendement ernstig ont raden. Met 42 tegen 18 stemmen werd goedgekeurd een voorstel van den heer de Savornin Lohman, om de wijze, waarop het onderzoek van wetsontwerpen zal ge schieden, door het reglement van orde te laten regelen. Bij art. 122 bestreed de heer Verniers van der Loeff het nieuwe stelsel, om in plaats eeuer jaarlijksehe staatsrekening wettelijk voor te dragen, de Kamer slechts te kennen bij geschillen tot verevening, maar overigens de finan- cieele kontröle aan da Eekenkamer over te laten. De Ministers van Binnenl. Zaken en van Finaneieën verdedigden het artiekel als praktiesch. Volgens de Midd. Ct. heeft een spin te Antwerpen eene tydelyke werk staking veroorzaakt. Een groot schip met campêchehout geladen was uit Centraal- Amerika in de haven aangekomenom zoo spoedig mogelijk gelost te worden. Een aantal mensehen was hiermede bezig en de arbeid vorderde goed. Daar uitte plotseling een der arbeiders een kreet van schriktusschen het hout had hij een afschuwelijk spinachtig ondier ontdekt; dat juist op hem afkwam. Snel wilde hij het dier met een stuk hout dooden, toen een zijner collega's zijn arm tegen hield en zoodoende een uit de nieuwe wereld aangekomen vreemdeling het leven redde. Zonder lang na te denkentrok hij daarop zijn jas uit en wierp die over de spin. Eenige minuten later was er een glazen stolp gebracht en schudde men het insecteen echte Tarantella, zoo groot als een kippeneiop eene plank uit en zette men de kaasstolp er over heen. De mandie de spin gevangen had verklaar de nudat men bet monster voor geld moest laten zien. Dadelijk werd dit voorstel aangenomen. De uitkomst was zeer verrassend's Middags was de ontvangst reeds boven de 50 francs gestegen Intusschen had evenwel de baaswien de houtlading behoorde, het bericht ge kregen dat zijne arbeiders schip en la ding in den steek hadden geladen, om voor geld een spin te vertoonen. Zeer ontstemd zond hij eene boodschap dat ze met hun arbeid moesten voortgaan. Het antwoord luidde echterze waren het werken moede. De baas geraakte hier over natuurlij k in toorn, maar spoedig kwam een reddenden inval. Dadelijk liet hij een deurwaarder bij zich komen, met opdracht om beslag op het dier te leggen, daar dit op zijn schip gevonden en dus [zijn eigendom was. Voordat dit plan echter tot uitvoering k wam meldden de werkstakers zich weer aan om het werk te hervattenwant het was met hunne onderneming gedaan daar de spin gestikt was. Onlangs trok een inwoner van Al tenburg in de Saksische loterij 10.000 mark op een lot dat hij op eene zonder linge wijze in zijn bezit had gekregen. In den laatsten winter was ernl. bij hem ingebroken en was er een vrij groote som gelds ontvreemd. Toen na eenigen tijd de dief ontdekt werdhad deze nog een gedeelte van het geld, benevens een lot in de Saksische loterij, dat hij voor het ge stolen geld gekocht had. Het gestolene moest hij natuurlijk teruggeven en zoo kwam de gelukkige winner aan de „tien duizend" die op zijn nummer viel. Men leest in de Amsterdammer: Schoolmeester te Kamerun te zijn is nu niet zoo'n bijzonder benijdenswaardige toestand. Dat leert een brief van den heer Krystaller, den Duitschen onderwij zer te Kamerun aan zijn studie-vriend in Wurttemberg. De heer Krystaller schrijft onder meer Mijn schoenen zijn lederen morgen beschimmeld mijn stalen pennen roesten. Om de twee, drie dagen moet ik mijn huisraad naar buiten dragen om het in de zon te laten drogen. Terstond bij mijn aankomst werd ik met het school gebouw aan den meestbiedende verkocht. Drie dorpen twisten om school en school meester, Tokotodorp (Bona Duma), Jos- dorp, (Bona Priso) en Belldorp (Bona Ascho). Het laatste schijnt de meeste kans te hebbendaar zijn beheerscher „King" Bellde meeste oliefantstandenvronwen en slaven heeft en dus het best kan be talen. Mijn school zal, indien drie der dorpshoofden het eens wordenbinnen het jaar zijn gebouwd. Scholen willen ze allen, maar betalen willen ze niet. Koning Bell isgeloof iknog de meest ontwikkelde van de drie. Zijn huis is van hout opgetrokken zijn salonwaar ik jaloersch op ben, ziet er uit als een goed zolderkamertje. Uit Made (Noord-Brabant) wordt gemeld, dat nadat den 12den dezer de woning van een bakker en een herber gier door brand vernield is, Donderdag avond jl. weder twee woningen, door on bekende oorzaak tot den grond zijn af gebrand. Bij beiden was alles verzekerd. De menigvuldige branden aldaar geven sommigen aanleiding, die voor een deel toe te schrijven aan te hooge assurantie, waardoor zelfs bij belangrijke korting na den brand door de maatschappijen, het vernielde meer dan gedekt wordt. Men leest in den Verzekonngslede: De Aseekuranz Tribune toonde cnlangs aan, dat de afkeer van geneeskundig onderzoek vele vrouwen van deelneming aan de levens verzekering terughoudt. Belast men echter, evenals in Amerika en Engeland, docto ressen met het geneeskundig onderzoek der vrouwelijke candidaten, voorzeker zou dan de levensverzekering meer gewild worden. De Allgemeine Jlausfrauen-Zeilung, die te Leipzig het licht ziet, doet thans in zijn No. 26 eene oproeping tot oprichting van een instituut voor vrouwelijke artsen. Dezer dagen kwam te Grave een jonkman, zich voordoende als iemand, die om huiselijke twisten de ouderlijke woning verlaten, maar bij zijne meerderjarigheid een aanzienlijk vermogen te wachten had. Door zijne geslepenheid wist hij velen voor zich in te nemen, en toen hij ver klaarde een meester op de viool te zijn, en daarmede verschillende eeremedailles behaald te hebben, bood men hem eene viool te leen. En waarlijkdoor zijn betooverend snarenspel misleidde hij de lieden, en men stelde hem eenig geld ter hand, dat hij eerst weigerde, maar later aannam. Telken avond verscheen nu de violist in een of ander koffiehuis, ten einde zich te doen hooren, totdat hij op een morgen verdwenen was, de geleende viool met zich nemende, waarschijnlijk naar Duitsch- land. Na ingewonnen informatiën is gebleken, dat bedoelde oplichter was Jean Baptist Cuvilier, een persoon, die reeds te Gent ter zake van vage bondage en oplichterij kennis met de gevangenis heeft gemaakt. In de Port van Vieve te Amsterdam zijn in de feestweek o. a. verorberd 4000 kilo biefstuk en 15,000 eieren. Dit is zeker niet weinig, doch nu zou men wel eens willen weten, hoeveel er toch wel bij Kras gebruikt zal zijn. Men leest in de M. Ct. Een paar reizigers uit het Noorden die in de feestweek Woensdag met een extra-trein naar Amsterdam vertrokken vonden 's avondsmet honderden anderen, het centraalstation afgeslotenen nadat zij een uur in de kou gewacht hadden en eindelijk in het gebouw en op het perron waren gedrongen, kwamen zij juist vroeg genoegom te vernemen dat de trein naar Groningen reeds een half uur ver trokken was. Het was half éen 's nachts zij bega ven zich de stad in en vonden alles ge sloten. Aan een commissariaat van politie zich vervoegende, werden zij daar gast vrij onthaaldde kachel was aanstoelen stonden gereed. Terwijl de heeren nog sliepen, verwijderde zich de chef, om een uur of vijf. Om half zes wakker geworden; wilden zij met den vroegtrein van zessen vertrekken. Maar jawelde agent had bezwaar. Ik weet niet, zeide hywaarvoor de heeren hier zitten. Wel, we zyn te laat gekomen voor den extra-trein't station was dicht. Dat zijn maar praatjes u moet wachten tot de chef komt. En zoo wachtten zij dan tot de chef kwam, die hen op vrije voeten stelde, waarna zij allerlei extraatjes beleefd heb bende ten langen laatste den weg naar het Noorden weer mochten inslaan. Dat een candidaat by het onder- wyzers-examen niet altyd in een norma len toestand verkeertbleek jl. Zaterdag te Leeuwarden, toen een der candidaten in alleryl naar het telegraaf kantoor snelde, om den voor hem gelukkigen uitslag aan zyn verwanten mede te deelen waarna hijtengevolge der overspanning, op straat ineenzakte en in bewusteloozen toestand moest worden weggedragen. Om eene geldelyke quaestie van een paar gulden maakte zich eene juffrouw te Alkmaar zich zóó kwaaddat ze eene beroerte kreeg en op hetzelfde oogenblik doodbleef. Te 's-Heerenhoek is eene landbouw ster overleden, die meer dan zestig jaar op eene hofstede heeft gewoond. Terwyl zy tijden heeft gehad waarin het haar en haar eohtgenoot ontbrak aan de noodige fondsen voor arbeidsloonmoet zy thans ruim twee ton hebben nagelaten. De bekende 80-jarige wonderdok ter uit Appelschain de wandeling dok ter Douwe genoemdis krankzinnig ge worden en naar het gesticht teFraneker vervoerd. De factorij der Ned. Handelmaat- schappy heeft elf ondernemingen in de Vorstenlanden (tot nu toe ondersteund door de Dorrepaalsche Bank) van bedrijfs kapitaal voorzien. Deze fabrieken zyn Prambonan, erven A. B. G. Dszentjó; Gedaren, A. B. Kraag; Setooegal, E. J. Hoen c. e.Rewoeloerven J. Eaaff; Padokan, G. L. Weynschenk c. s.Ge- siekan, J. W. Van Eys c. s.; Eéran, erven Semster; erven Weynschenk Kar. Anon, erven A. B. C. Dezentjé; Pongok idem; Sedajoe, idem. De groep landverhuizers, die zich vóór eenige weken van Wissekerke (N.- B.) naar Amerika begaf, zal dezer dagen door eene nieuwe gevolgd worden. Een zestal gezinnen maken zich weer reisvaar dig. De berichten van familiebetrekkingen luiden over het algemeen gunstig. Een jonge boerenknechtdie zes weken geleden vertrok drukte in zyn eersten brief reed# zyne verbazing uit over de groote hoeveel heid spek en vleesch die dagelyks ter zyner beschikking staat. Iemand die twee jaar geleden als werkman vertrokschreef onlangs aan zyn broer: Kom maar over, ik haal u met de blauwtjes (schimmels) van het station. Als een bewys hoe sterk de ge bouwde eigendommen in de laatste jaren in prijs zyn gedaald, moge dienen dat drie flinke woonhuizen te Hoofddorp (Haarlemmermeer) dezer dagen in veiling gebracht slechts konden opbrengen f 140, voor welke som zy verkocht zyn. Een drietal jaren geleden werd voor deze zelfde perceelen f 2650 geboden. CORRESPONDENTIE. C. te L. Uw stuk wordt Zaterdag a.s. geplaatst. HAARLEM, 26 April 1887. Tot het onderwys aan de Kweek school voor onderwyzeressen zyn na af gelegd examen toegelaten mej. B. Bakker van Franeker, W. E. ten Boom en L. H. Larsen van Haarlem, M. E. Lelsz van Buiksloot, P. Metman van Haarlem, H. E. ten Kate en C. Snellebrand van Am sterdam, F. G. Heybroek van Haarlem, W. E. de Lang van Wormerveer en M. W. Speenhof! van Krimpen a. d. Lek. De Afdeeling Haarlem der Maat- sehappy tot bevordering der Toonkunst geeft Donderdag 28 April a. s. hare derde concert met de uitvoering van d i e J a li r e s- zeiten, Oratorium van J. Haydn. De afdeeling heeft zich voor de solo's kunnen verzekeren van uitstekende, Ne- derlandsche krachten en het geheel zal gedirigeerd worden door den heer W. Eobert. Uit het een en ander te saam genomen mag men besluiten, dat den leden een buitengewoon kunstgenot wacht. Den 8sten November des vorigen jaars werd hier ter stede opgerioht eene muziekvereeniging onder den naam van „Muzikale Vriendenkring." Deze jeugdige vereeniging welke onder hare leden meest jongelieden telt van beneden twintig jaren gaf Zondagavond in de bovenzaal van het Café Brinkmann eene uitvoering voor onge veer zeventig geïntroduceerden. De op het programma vermelde stukken werden met veel entrain uitgevoerd en gaven op de aanwezigen den indruk dat deze jeugdige kunstbeoefenaars hunne taak ernstig op vatten en door degelyke studie zich be- y veren om op muziekaal gebied voorwaarts te schryden. Ofschoon de uivoering der verschillende nummers van het program ma veel bijval uitlokte, verdiende de wyze waarop „Gute nacht" van Popp voor piston, „Largo" van Haydn„Le Pirate" van Heimann voor viool en „Nocturne" van Chopin voor viool ten gehoore werden gebracht, meer byzonder de toejuichingen, welke haar ten deel vielen. Te Dresden zal van 715 Mei eene groote internationale tuinbouw-ten- toonstelling gehouden worden. Tot Jurylid was mede benoemd de heer J. H. Krelage alhier, terwyl door het comité der tentoonstelling tevens de wensch werd uitgesproken om de heer Krelage als vertegenwoordiger der Neder- landsche regeering daarby te zien optre den. Om redenen van gezondheid heeft genoemde heer evenwel voor het jury-lid maatschap moeten bedanken. In den afgeloopen naoht zyn door middel van braak en inklimming van een buitenverblyf onder de Gemeente Benne- broek een aantal gouden en zilveren voor werpen ontvreemd. ORGELBESPELIRG in de Groote- of St. Bavokcrk alhier, op Donderdag 28 April 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezermak. PROGRAMMA. 1. Toccata ct FugaJ. S. Bach. a. Lied ohne WorleMcndehsohn. b. AdagioSchumann. 3 SonateMailly. t. Marche funèbre et chant séraphique.ffiM'fonjMi!. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2