In den Raad komt het er meer en meer op aan, de wetten uitgaande van het centraal gezag, behoorlek en consciën tieus uit te voeren. Aan de beginselen daarvan kan niets meer worden veranderd. Het zelfstandig bestuur der gemeente beperkt zich allengs tot een verstandig beheer der financiën, en het richtige leiden van de oeconomische belangen en het verkeer. Ook hierin zijn richtingen en stelsels, maar natuurlijk van gansch anderen aard dan bij de grootere kringen van werk zaamheid en gezag. De vragen zijn andere, de kiezers zijn niet dezelfde, de verkozenen moeten aan geheel andere voorwaarden voldoen, de belangstelling van het publiek is intensiever, maar van gansch anderen aard. Haarlem was onlangs zoo gelukkig twee vroede mannen te kunnen noemen, die hun plaats in den Gemeenteraad dubbel verdienden; die daarenboven beiden al doet het nu anders niet veel ter zake hier juist releveeren wij dit feit blijkens de Kerken waartoe zij behoorden en de door hen hier en daar uitgesproken beginselen, behoorden tot ééne richting op politiek gebied. De vraag was derhalve alleen, wie van beiden de meeste persoonlijke sympathie zoh vinden by zijn medeburgerswie van beiden op de goudschaal gewogen de balans ten zijnen voordeele zou doen overslaan. En zietDe groote leuzenworden in den strijd gemengd, de stemming wordt daardoor onzuiver gemaakt, en het resul taat is dat geen van beiden gekozen worden. Laat men toch een candidaat in Haar lem aanbevelen omdat hij kenner is van bloemen en boomenvan handel en nij verheid, van schoolwezen en fraaie kunsten van gemeentelijke administratie of van van financien, van politiezaken of markt wezen van hygiëne of medische wetten van oudheden of van middelen van verkeer, maar nooit omdat hij Katholiek zij of Pro testant, socialist of liberaalanti-revoluti onair of republikein. Als derhalve onze tegenwoordige Kiesvereenigingen hun werking wilden uitbreiden over het district en dus open lijk en georganiseerd optreden bij de verkiezingen voor hoogere colleges, zou in Haarlem van zelf de groepeering bij gemeenteraad-verkiezingen anders, natuur lijker en daardoor beter worden. Er zou den geheel andere kiesvereenigingen voor de keuze der Gemeenteraadsleden worden op gericht. Namen en leuzen zijn genoeg te vinden, als zy slechts waar zijn. Tegen de waarheid is vruchteloos te strijden. Te bejammeren echter is het als onder valsche leuzen wordt gekampt. Waarom noemt men zich niet „de Ver- eeniging" of „Trouw moet blijken" waarom niet „Handel en Nijverheid" of „In 't bof van Flora," waarom niet „Vooruit" of „Pas op de dubbeltjes," Oud of Nieuw Haarlem enz. Mochten deze denkbeelden instemming vinden, wij zouden ons daarin verheugen omdat we overtuigd zijn, dat het openbaar formnleeren van geschilpunten, indien ze werkelijk de stand der partyen teekenen nooit anders dan heilzaam heeft gewerkt, terwijl we daarentegen ten zeerste be jammeren als door het inmengen van ongepaste leuzen, deze slechts ten goede komen aan de duistere machten der samen leving en niets anders bevorderen dan verdachtmakinglaster, haat en nijd waarvan we in ons aardsche tranendal reeds meer dan genoeg de treurige gevol gen ondervinden. N ieuwsberichten. In de zitting van Woensdag, 27 Aprib werd door de Tweede Kamer het debat voortgezet over Hoofdst. IV der Grondwet (van de Provinciale Staten en Gemeente raden). De Keg. had in art. 8 eene wijziging voorgesteld, zoodat de goedkeu- 1 ring des Konings op Prov. verordeningen niet zou kunnen geweigerd worden dan bij een met redenen omkleed besluit, den Kaad van State gehoord. De heer Goekoop, die had voorgesteld te lezen: „Zy (Prov. Staten) maken, onder de waarborgen bij de wet te stellen, veror deningen, die zij voor het provinciaal belang noodig oordeelen", trok nu, al kon hij niet geheel zijn zin krijgen, zijn amendement in. Het amendement van den heer Huber, voorstellende de alinea: „die verordeningen behoeven de goed keuring des Konings", te doen vervallen, werd na machtelooze verdediging van den voorsteller, en na een breedvoerig debat tusschen hem, de heeren v. Baar, de Savornin Lohman, v. d. Kaay en den Min. van Binnenl. Zaken, verworpen met 44 tegen 24 stemmen, en daarna werd de paragraaf zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op 12 (Schorsing door den Koning van besluiten van Prov. of Gedeput. Staten) stelden de heeren Ver niers v. d. Loeff, de Kanitz, v. d. Sleyden, v. d. Kaay en v. Kerkwijk een amen dement voor, volgens 't welk de macht des Konings om besluiten van Prov. of Gedep. Staten te schorsen of te vernie tigen, bij de wet zou geregeld worden. De Min. verdedigde de redaktie der Re geering, en na eenig gehaspel, werd het amendement aangenomen met 50 tegen 19 stemmen, waarna 12 werd goedgekeurd. Op verzoek van den heer de Savornin Lohman werd 13 (de Staten kunnen de belangen van de provincie bij den Koning en de Staten-Generaal voorstaan) in stemming gebracht, met het gevolg, dat zij met 37 tegen 22 stemmen ver worpen werd. Een amend, op 16 (Gemeenteraden, verkiesbaarheid daarvoor, benoeming van den Voorzitter door den Koning) van den heer Kooseboom, betref fende de uitoefening van het kiesrecht door militairen, werd door de Keg. over genomen. De heer van Kerkwijk stelde voor de laatste alinea der aldus te lezen„Dê benoeming van den Voorzitter, uit of buiten de leden van den Raad, wordt door de wet geregeld. Het amendement werd door den heer v. Houten ondersteund, en door den heer v. d. Feltz bestreden, terwyl de heer v. Baar de in lichtingen van de Reg. wilde afwachten. In de zitting van Donderdag bestreed de Min. van Binnenl. Zaken het amende- ment-v. Kerkwijk als beperking en ver smalling van het Koninklijk gezag, terwijl daardoor de Burgemeesters geheel afhan kelijk zonden worden van de Gemeente raden. De heer v. Kerkwijk, op zijn stokpaard dravend, wierp den Min. voor de voeten, dat zulk een argument beter paste in den mond van een Minister eens despoots, dan in ons vrij land, en zeer terecht werd hij door den Voorzitter tot matiging aangespoord. De Min. ont kende iets anders gedaan te hebben dan het door hem schadelijk geachte amen dement te bestrijden; de monarchie moet eene duidelijk omschreven macht hebben en in bet belang des volks zich kunnen doen gevoelen. De heer Schaepman willende tegemoet komen aan den wensch van den heer v. Kerkwijk en aan de bezwaren des Ministers, stelde voor de benoeming van een voorzitter van den Gemeenteraad door den Koning te be houden, overeenkomstig door de wet te stellen regels, zoodat aanbeveling door Gemeenteraden mogelijk werd. Na eenig beraad verklaarde de Min. dat de Reg. de beslissing over het amendement- Schaepman aan de Kamer over liet, waarna dit verworpen werd met 43 tegen 31 stemmen. Dat van den heer v. Kerk wijk werd verworpen met 55 tegen 19 stemmen, en het artiekel vervolgens goed gekeurd. Paragr. 17 (maatregelen tegen gemeenteraden, die hun plicht ten eenen- male verwaarloozen) gaf aanleiding tot een belangrijk debat. De Reg. had voorgesteld art. 140 der Grondwet zoo te wijzigen, dat de wetgever de bevoegd heid zou krijgen, om den Koning te mach tigen de noodige maatregelen te nemen. De heer A. Mackay bracht bezwaren te berde tegen het ingrijpen der Reg. in het bestuur eener gemeente. De Min. herinnerde aan gevallen, die in de laatste jaren zich hadden voorgedaan, en achtte het noodzakelijk, dat de wet voorschreef, hoe de Reg. in zulke gevallen te handelen had. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Goeman Borgesius, veran derde de Min. de woorden „grovelijk ver waarloosd" in geheel verwaarloosd", tegen welke wijziging de heer Greeve echter opkwam. De zaak kwam in orde, toen door den heer v. Delden voorgesteld, en door de Reg. werd overgenomen een amen dement, om wanneer de regeling en het bestuur eener gemeente door den gemeente raad grovelijk worden verwaarloosd, door eene wet de wijze te doen bepalen, waarop in het bestuur dier gemeente, met afwij king der grondwettige bepalingen omtrent de autonomie, wordt voorzien. De heer Schaepman, die had voorgesteld, om de geheele bepaling uit het regeerings-voorstel te schrappen, trok toen zijn amendement in, en nadat door de Reg. de wijziging van art. 144 was ingetrokken, werd Hoofdst. IV aangenomen met 58 tegen 14 stemmen. De veranderingen in Hoofdst. V waren toen aan de orde. Algemeene beraadslagingen werden nage noeg niet gevoerd. De waarnemende Voor zitter, de heer Gleichman, had in 't be lang eener ordelijke diskussie in over weging gegeven, de belangrijke kwestieën, die bij dit hoofdstuk voorkomen, te be handelen bij de paragrafen, die op deze kwestieën betrekking hebben. Zoo gaven de 5 en 6 aanleiding tot een kort algemeen debat, waaraan de heeren Rooseboom, Schimmelpenninck van der Oye en de Min. van Binnenl. Zaken deelnamen. Vrijdag werd met 52 tegen 3 stemmen, die van de heeren Bahlmann, Lambrechts en Haffmans, aangenomen het ontwerp tot verdaging der periodieke Juni-ver-" kiezingen tot 30 Augustus, nadat de heer Haffmans bij wijze van bestrijding eenige wrevelige insolenties ten beste ge geven had, waaraan de onverdiende eer te beurt viel, dat de Min. van Binnenl. Zaken er op antwoordde. Daarna kwam in be handeling het wetsontwerp tot verlenging met één jaar van den diensttijd voor de miliciëns te land van 1882, en voor de zeemiliciëns van 1883. Dit ontwerp werd ernstig bestreden door den heer Heldt, omdat het een onnoodigen druk legt op den minderen man, zwaardere las ten legt op een deel der bevolkingdat men schier alleen de militaire lasten laat dragen. Hij noemde het ontwerp een lap middel, eene verschuiving van algemeenen dienst- of weerplicht, of afschaffing van plaatsvervanging en nummerverwisseling. Ook de heer v. Houten bestreed het ontwerp, waarvan de indiening door geen buitengewone omstandigheden vereischt wordthij wees ook op de belangen, die door de aanneming geschaad zouden wor den nl. de plaatsvervangingomdat de remplajanten gewoonlijk gerekruteerd wer den uit de miliciëns der ontslagen lich ting, en nu vrijkomenden zich niet zullen kunnen verbinden voor de lichting van 1888, en de schutterijen. De Minister van Oorlog en van Binnenl. Zaken meen den hunne beschouwing over den poli- tieken toestand niet in 't openbaar te moeten uiten, maar hielden de noodza kelijkheid vol, terwijl zij trachtten aan te toonen, dat de bezwaren, niet overwe gend zijn. Naar aanleiding van nadere bedenkingen, door de heeren Smeeige'en Lieftinck geopperd, verklaarde de Reg., dat zij geen bizonder zorgwekkende me- dedeeling heeft te doenmaar dat zij alleen gewaarborgd wil zijn tegen alle eventualiteiten. De overige mogendheden j zien in onzen maatregel geen noodeloos alarm of kwaad. De bedoeling is niet den maatregel te verlengen, en de Reg. beloof de al het mogelijke te zullen doenom de bezwaren, uit het ontwerp voort vloeiende, te verminderen. Het ontwerp werd aangenomen met 40 tegen 19 stem men zoodat al weder gebleken ishoe weinig onze tegenwoordige volksverte genwoordiging bestand is tegen milita- ristieschen drang. Goedgekeurd werd het ontwerp tot ruiling van grond met de ütrechtsche beetwortel-suikerfabriek, en met 42 tegen 5 stemmen aangenomen de konkluzie der Kommissie en Rapp. om nadere inlichtingen aan de Reg. te nagen in zake het geschil met Amstelland betreffende de doorsnijding van het Mer- wede-Kanaal. De huizen in de armenwijken te St. Petersburg schijnen bij geval van brand voor de bewoners niet veel gele genheid tot ontkomen aan te bieden. Kwa men eenige weken geleden bij dusdanig onge val elf menschen om het leven, bij een Donderdag plaats gehad hebbenden brand verloren weder zeven personen het leven, terwyl anderen personen belangrijke ver wondingen bekwamen. Voor de rechtbank te Heerenveen deed zich het zonderlinge geval voor, dat een getuige in eene strafzaak zijnen naam niet kon opgeven, hoewel de president hem dien by herhaling vroeg. Hij moest nu de gerechtszaal verlaten. Na eenigen tijd in de getuigenkamer vertoefd te heb ben werd hy weder voorgeroepenen toen de president, na eerst zijn naam genoemd te hebbenhem vroeg „Heet gij zoo antwoordde hij toestemmendwaar bij hy zijnen naam zeer onduidelijk prevelde. Het buurtcomité Valkenburgerstraat te Amsterdam blijft bestaan, met doel, om bij het 40-jarig regeerings-jnbilé van Z. M. den Koning (in 1889) een schit terend feest te vieren. Daarvoor wordt reeds nu bijgedragen. Uit Baarn wordt gemeldDoor den veldwachter Hendriks en den jachtopzie ner Woudenberg is Vrijdag te Baarn gevangen genomen en geboeid naar Utrecht overgebracht een persoon met verdacht uiterlijk. Het bleek dan ookdat hij in bezit was van inbrekerswerktuigen, bene vens eenige horloges en sieraden, die volgens de opgegeven kenteekenen waarschijnlijk te Bennebroek zullen te huis behooren. Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een jeugdig kantoor bediende bij een der ontvangers der regi stratie werkzaam. Hij moet namelijk eea tamelijk bedrag aan verkochte plakzegels en formaatzegels verduisterd hebben. Groo te verteringen in koffiehuizen hebben tot eene spoedige ontdekking van dit feit geleid. Dezer dagen meldde zich te Breda, op het Bureau van den plaatselijken com mandant een jong meisje aan, voor dienstne ming bij het leger in Ned.-Indie. Zij had wel zin in het handgeld van f 300, dat voor zesjarige verbintenis bij dat leger uitge keerd wordt. Haar werd echter aan het verstand gebracht, dat de oproeping al leen betrekking had op personen van het mannelijk geslacht, wat zij verklaarde niet te hebben geweten. Men had haar de courant voorgelezen en wijsgemaakt, dat ook vrouwen zich konden aanmelden. De 24jarige schoone, op wier leven niets viel aan te merken, verliet het bureau bitter teleurgesteld, doch in volle over tuiging dat zy als marketenster een goed figuur had kunnen maken. HAARLEM, 3 Mei 1887. Alhier heeft zich eene plaatselijke commissie geconstitueerd voor de in 1888 te 's-Gravenhage te houden nationale Tentoonstelling voor oude en nieuwe kunst-nijverheid, bestaande uit de heeren Mr. E. A. Jordens, Burgemeester, Eere voorzitter, Mr. A. J. Enschedé, Mr. D. A. Graaf van Limburg Stirum, C. J. Gonnet, Jhr. C. F. van de Poll en Mr. G. Heshuysen. De heer Mr. A. C. Waller is door de Vrijzinnige Kiesvereeniging in hare vergadering van Maandagavond op nieuw kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Als afgevaardigden naar de Liberale Unie werden aangewezen de heeren Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré en Mr. A. C. Waller en tot hunne plaats vervangers benoemd de heeren Mr. W. A. 't Hooft en Mr. R. H. J. Gallandat Huet. De Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" annonceert tegen aanstaanden Vrijdag eene buitengewone voorstellingde laatste van het saizoen- Francillon, tooneelspel door Alex, Dumas, 1 vertaling Jan van Arkel, 11., Zaterdag avond voor 't eerst opgevoerd te Amster dam, zal dan worden gegeven. Met het oog op de belangwekkende karakter-rollen, welke in het stuk voorkomen, verwacht men een groot publiek. Te Amsterdam was de Schouwburg Zaterdag avond te klein. Het stedelijk museum van schilde ryen en oudheden op het raadhuis alhier is in de afgeloopen maand bezocht door 307 personen tegen betaling en door 350 gratis. Op de aardappelen en botermarkten alhier zijn in de afgeloopen maand Prijs aangevoerd. verkocht, laagste hoogste Aardappelen 960 HL. 670 HL. ƒ1.25 2.60 Appelen 184 144 - - 4.- 9. Peren 73 - 4S - .3— - 4.— Boter 1600 KG. 1368 KG. 0.90 1.40 Biggen 436 St. 365 St. 6.— - 22. LI. Zondag zijn weder 4 jongens uit het verbetergesticht voor jeugdige veroordeelden te Alkmaar ontvlucht. In de Maandag gehouden veiling tot amotie van het gebouw der school lett. C. in de Jansstraat, zijn hiervan koopers geworden G. Veen c. s. alhier voor f 2205. Maandag waren op de paardenmarkt alhier 200 paarden aan de lijn van gekruist en inlandsch ras. Bij willigen handel golden zij van f 40 tot f 500. LI. Zondag is door de politie alhier aangehouden Willem Frederik Lamare, oud 53 jaren, geboren te Amsterdam, die zich te Alkmaar had schuldig gemaakt aan diefstal van spoormandjes en wiens opsporing en aanhouding door de politie aldaar was verzocht. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 Mei 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezersian. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 10J- Weinberger. a. Priiludium und Fuge. Thema mit Veranderungen. c. Fantasie und Finale. 2. Pièce d'orgueGuilmant. 3. Andante uud VariationenA. liet se. 4. Marche rcligieuseQigotii.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2