Wat zij wenschen het is een goede leger- organizatie voor het minste geld en met den minsten persoonlijken druk. Spreker erkende veel dichter bp den heer Eeuther dan bp den heer Rooseboom te staan. Ook hy wilde in de Grondwet zien aan gegeven wat dienstplicht is, en dorst niet mede te gaan met den waan van den dag om alles aan den gewonen wetgever over te laten. De bestaande Grondwet waarborgt den dnnr en den diensttijd der militie. Dat is goed en noodig, want anders wordt het volk blootgesteld aan willekeur. Spreker wees er ophoe men gemakkeiyk over militaire lasten kan sprekenmaar vergeet de bittere tranen die ze dikwyis kosten de armoededie ze veroorzaken, de ongelukken, die ze te weeg brengen. De Min. van Oorlog bestreed de bezwaren der heeren Eenther en Virnly Verbrugge en achtte het voorname voordeel der herziening, dat de levende strydkrachten zullen kun nen geregeld wordenzonder de twist vraag, of de Grondwet het toelaat. Het algemeen debat werd daarop geslo ten. Paragraaf 2, bepalend, dat art. 177 zal luiden, dat alle Nederlanders, daartoe in Btaat, verplicht zijn mede te werken tot handhaving der onafhankelijk- heid van het Rijk en de verdediging van het grondgebiedwelke plicht ook aan ingezetenen, niet-Nederlanders, kan worden opgelegd, werd, na bestrijding door den heer Reuther en verdediging door den Min. van Oorlog, aangenomen met 44 tegen 9 stemmen. De heer Cremer heeft verlof gevraagd en bekomenom op een nader te bepalen dag den Min. van Waterstaat te inter- pelleeren over de in dienst stelling van het Centraal-station te Amsterdam in verband met den toestand der overkap ping van dat station. De vuurwerkfabriek van de Ber- ïynsche firma Bock Zonen te Weissensee is Zaterdag namiddag in de lHcht ge vlogen. De heer Bock was afwezig. Zijne vrouw en beide zonen zijn letteriyk aan stukken gescheurd. Op verschillende af standen van de plek waar het gebouw heeft gestaan vond men hunne verkoolde overblyfselen. Yan de werklieden was er slechts één aanwezig, en die is behouden gebleven. Met het meer van Lugano in Zwit serland is het erg gesteld. Sinds eenige dagen drijft er op de geheele oppervlakte eene dikke, vuile, stinkende stof, die den geheelen omtrek verpest. Men meent het verschynsel te moeten toeschryven aan zwavelig gas, hetwelk opstygt uit diepe scheuren, die tijdens de jongste aardbe vingen in den bodem van het meer zijn ontstaan. De wielrijders Woodside en Howel hebben eene schriftelijke overeenkomst aangegaan ter verkrijging van den titel van wereld-kampioen. Zij zullen vijf malen tegen elkaar rijden en wel over afstan den van 1, 5, 10, 20 en 25 Engelsche mijl. De overwinnaar in drie van dit vijftal zal gerechtigd zyn tot voornoemden titel. Een match om fr. 10,000 heeft plaats gehad den len Mei 11. tusschen de heeren Victor Chariot en Charles Striel van Jodoigne (België). Het paard van den heer Striel moest aangespannen draven van Leuven naar Jodoigne, eenen afstand van 25 kilometer en 6 hectometer, in 70 minuten. Het deed het in 2% minuut minder dan den aangegeven tijd. De rechtbank te Straatsburg heeft een leerling van het gymnasium, wegens hoon van den keizer, tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. Een zekere Leimager, 21 jaar oud, kreeg 5 maanden gevangenisstraf voor het zingen der Mar- leillaise. De graaf van Vlaanderen heeft zich een rechtsvervolging op den hals gehaald. Een eenvoudig boertje, zekere Jean Baptiste van Tuycom, eischt van hem een schadevergoeding, omdat...het wild van den graaf van Vlaanderen, dat in diens bosschen loopt, gedurig op Tuycoms land komt om daar zyn groenten te ver nielen. Heden Dinsdag 17 Mei werd koning Alphons XIII van Spanje één jaar oud. Het kabinet wenscht, dat de koningin te dier gelegenheid een algeheele amnestie door alle peredelicten zal verleenen en gratie zal schenken aan 240 soldaten, die aan den militairen opstand van 18&6 veel hebben genomen. De Engelsche Koningin heeft Za terdag namiddagvergezeld van de ko ninklijke prinsen en princessen te Lon den het indrukwekkend gebouw geopend, genaamd Paleis deB volks, gelegen in Mile End, eene volkrijke buurt in het oostelijkste gedeelte van Londen. De koninklijke stoet doorschreed de stad van het station Paddington tot Mile End te midden van de geestdriftige toejuichingen eener onmetelijke volksmenigte in de straten. De huizen waren met vlaggen versierd, 10,000 vrijwilligere en 5000 man troepen vormden eene haag over den geheelen weg. De 10 eerste nummers van den ca talogus van de Fransche kroonj uweelen hebben by de veiling 505.700. frcs. op gebracht. Met betrekking tot de candidatuur van erfprins Wilhelm van Nassau voor den Bulgaarschen troon is de in Frank fort verschijnende Europ. Corresp. door een met de kringen van het Nassausche hof in de nauwste betrekking staand per soon gerechtigd te verklaren dat erfprins Wilhelm er niet aan denkt van zijne aanspraken op den Luxemburgschen troon af te zien en daarvoor de Bulgaarsche doornenkroon in ruil aan te nemen. Depêches uit Petersburg melden, dat een nihilistisch student op den gou verneur van Astrakan geschoten en hem doodelijk gewond heeft. Te Pest werd Zondag ochtend het lid van den Hongaarschen Rijksdag An dreas Bartha, door een schrijver, zekere Sik, op de openbare straat met eene re volver doodgeschoten. Wraakneming was de aanleiding tot dezen moord. Le Peuple meldt dat onder de myn- werkers in het Bassin da Centra eene werkstaking is uitgebroken. In de geheele, streek heerscht groote opgewondenheid en men vreest, dat de werkstaking zich snel zal uitbreiden. Het blad voegt er by dat de aanneming van de wet, tot het heffen van een invoerrecht op het vleesch, groote gisting in de gemoederen gebracht heeft. Het crediet, door het Engelsch lager huis voor de viering van het jubileum der koningin in de Westminster Abdij verleend, bedraagt 17.000 pond. Te Breslau is een verzame laar van postzegels, in hechtenis genomen wegens diefstal van zeldzame postzegels. Op eigen verzoek is hy echter, ter waar neming van zyn geestestoestand, in een krankzinnigengesticht gebracht. Den 6den Juni zal het zestig jaar zyn geleden dat de Duitsche Keizer (destijds prins Wilhelm) bij koninklyke kabinetsorder van Frederik Wilhelm werd benoemd tot chef van het regiment ko ninklyke grenadiers n°. 7. Dit jubilé zal op genoemden datum te Liegnitz onder persoonlijke deelneming des Keizers wor den gevierd. Volgens het oordeel1 van Liebig is havermeel by na even voedzaam als rund- vleesch. Het bevat 62 pet. zetmeel, 8 pet. kleefstof, 6 pet. vet, 14 pet. water, 7 pet. celstof en 3 pet. mineralen, uit welke samenstelling blykt dat het als een uit muntend voedsel moet beschouwd worden. Een aftreksel van havergrntten is voor zieken een heilzame drank, en in vele ziekten worden die grutten beter dan eenig ander voedsel verdragen. Het na tuurlijke vetgehalte in de haver werkt op de ingewanden zeer gunstig. Op de wijze van boekweitgrutten bereid, zyn havergrntten voor kinderen en volwasse nen niet alleen eene even smakelijke spijs als de boekweitgrutten, maar wat voe dingswaarde betreft, verdienen zij bepaald de voorkeur. In het rijksmuseum te Amsterdam zyn thans alle portretten van Hollandsche zeelieden en schilderijen van zeeslagen uit den tijd onzer grootheid overgebracht in de lange benedenzaal ten zuiden van de binnenplaats. De voorwerpen uit Den Haag overgebracht, alle betrekking heb bende op de marine zyn mede in deze zaal geplaatst, zoodat men thans een interes sant geheel onder de oogen krijgt. By de rangschikking is zooveel mogelijk de tijdorde in acht genomen het oudste stuk is een paneeltje van Aert Antum: de aanval der Hollandsche. en Engelsche schepen op de onoverwinnelijke vloothet jongste is het portret van den nog leven den Jacob Hobein, door Pieneman. Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Amsterdam. De onderhandelingente Parijs gevoerd, namens en door de Hoofd-Commissie der Tentoonstelling van Voedingsmiddelen hebben thans geleid tot de benoeming eener commissiesamengesteld als volgt Eere- Voorzitter de heer M. J. H. van Lier, Consul der NederlandenVoorzitter de heer Prevet, depute (en voorzitter der afdeeling produits alimentaires voor de groote tentoonstelling in 1889); Onder- Voorzitter de heer Marguéryleien.- de heeren Jules Lombart, bekend chocola- de-fabriekant, Lucien Fontaine, van de groote firma JoretPaul Foucher (sui kerraffinadeur; Gabriël en Chapns. Deze heeren vertegenwoordigen allen groote en algemeen bekende firma's en allen hebben beloofd ook voor hunne firma's ten toon te stellen. Daar geen dezer firma's lange voorbereiding noodig heeft, kunnen hunne iizendingen spoedig worden verwacht. De goede uitslag vau deze pogingen is vooral te danken aan de onvermoeide, welwillende tusschenkomst van den heer van Lier. Eenige maanden geleden gaf een uit België verdreven Franschmanzich noemende Saint-Patrickte 's-Hage een weekblad uitdat eene leemte in de Haag- sche journalistiek heette aan te vullen. Slechts enkele exemplaren verschenen ech ter en het met grooten ophef aangekon digde blad bezweek na drie weken aan verval van krachten. 1 Met den directeur Saint-Patrick is het evenwel nog erger afgeloopenwant naar l'Indépendance Beige meldt, is hij tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichterij. Van andere zijde be richt men evenwel dat dit laatste bezijden de waarheid is. Dezer dagen vervoegde zich by den ambtenaar van den burgerlijken stand te Geleen (Limburg) een paar, om te huwen. Tot niet geringe ontsteltenis van het trouw lustige paar vernam het dat de jonkman, geboren in Belgiëin het geheel niet in het geboorteregister en het meisje als jongen was ingeschreven. Zy zullen dus hun voorgenomen huwelijk nog eenigen i tijd moeten uitstellen. Dezer dagen vervoegde zich aan eene woning in Den Haag een mandie in de valsche hoedanigheid van beambte der nachtpolitie een „prettig voorjaar" wenschte en daarbij zelfs een stukje lood vertoonde, in den vorm van een penning, met het Haagsche wapen. Vreemd keek echter de wenscher op toen een heer naar buiten kwam die in stede van hem te bedanken voor zijnen welgemeenden wenschhet stukje lood in beslag nam en den man heenzond. De quasi-politieman was ongelukkig terecht gekomen by een politieambtenaar. Van het gebeurde is ingevolge art. 196 wetboek van strafrecht proces-verbaal opgemaakt. Een vi8scher onder Aalsmeer deed dezer dagen een bijzonder zeldzame vangst. Hy ving n. 1. een meerval, wegende ruim 11 KG., die nu nog ter bezichtiging is gesteld. Maakten wij vroeger melding van de oprichting van een kaas- en boterfabriek te Haarlemmermeer, thans kunnen wij melden dat de fabriek uitstekend werkt, terwijl ook hare producten goed voldoen. Het aantal kazen dat tegenwoordig ge maakt wordt, bedraagt ruim 100 per dag. De landbouwers uit den omtrek leveren de melk hunner koeien aan de fabriek, volgens vaste contracten, die hen ver binden steeds de melk te leveren, al kunnen er in de stad ook hoogere prijzen bedongen worden. Met de werkzaamheden in de om streken van Haarlem, vooral in de Oos telijke, N.-O., Z.-O. gelegen gemeenten is het nog treurig gesteld. De werken der genie te Haarlemmer- liede, Spaarndam enz., IJ- en Haarlem mermeerpolders deden al spoedig tal van arbeidere zich in onze omstreken vestigen zij waren toen noodig, want in polders is altijd in den beginne veel te werken. Deze drukke werkzaamheden zyn nu echter geheel afgeloopen en slechts een deel der vroegere arbeiderskrachten is er nu noodig. Een onvermijdelijk gevolg is dus uiterst lage loonen en de gewone arbeiders, die van 's morgens 5 uur tot 's avonds 8 op 't land zijn, verdienen dan ook slechts 16 a 18 stuivers hoogstens 1 daags en dat nog wel in dezen tijd, want 's win ters hebben de meesten geheel niets. Hierbij komt nu nog dat vele landheeren de arbeiders bij vijftigtallen uit Z.-Hol land of Zeeland laten komen die in IJ- of Haarlemmermeerpolder moeten werken, omdat volgens hen, deze alleen die werk zaamheden goed kunnen verrichten. Op 17 en 18 Juni a.s. zal te Nij megen eene gedeeltelijke gymnastiek- bondsuitvoering worden gehoudenwaar aan zal verbonden zyn een wedstrijd in vrije oefeningen. Tot juryleden bij dien wedstrijd werden gekozen de heeren S. van Akente RotterdamH. PfafF, te Tilburg; E. de Jong, te's-Hertogenbosch; C. J. G. Mieremet, te Utrecht en R. Franssente Nijmegen. Een 'milicien, die zijn diensttijd veel belovend aanvangtis zeker wel een Rotterdammer, die ingedeeld te Leiden, Zaterdag direct by aankomst in de kazerne in arrest gebracht werd, omdat hij in den trein twist veroorzaakte en zich zeer ongepast uitliet tegen zyn transport- commandant. Eene weduwe te Oosterbeek is de gelukkige winster van den hoogsten prijs der Antwerpsche premieleeningen nl. fr. 100.000. HAARLEM, 17 Mei 1887. Aan het verslag van het Kinder huisje te Zandvoort over 1886 ontleenen wij de volgende bijzonderhedenDezelfde mime woning van vroeger werd weer betrokken en hetzelfde getal kinderen verpleegd. Acht en twintig bedjes waren gedurende viermaal twintig dagen bezet door even zooveel kinderen, waarvan een 125 tal gekozen waren uit Haarlemsche kinderen. De heeren van Linden van den Heuvell en Lodewijks hebben zich geheel belange- met het onderzoek en de keuze der kin deren belast. De zorg voor de kinderen was ook weder dit jaar toevertrouwd aan jonkv. A. Elout van Soeterwoudemet uitzon dering alleen van de drie eerste weken toen mevrouw A. Cnoop Koopmans, bij gestaan door de dames M. van der Goes en E. Reynvaandie zorg op zich had genomen. Jonkvr. Elout werd achtereen volgens bijgestaan door de dames C. van der Goes, G. van der Goes, C. Gilde- meester, J. Tack, J. van Meurs, A. Rehboek, M. Verkouteren K. Schoch en A. Lelyveld, terwijl Dr. Gerken te Zand voort, genees- en heelkundige hulp en ge neesmiddelen geheel belangloos verstrekte. De kosten der huishouding bedroegen ongerekend huishuur, schoonmaak en het aanschaffen van huisraad ƒ1250 zijnde ongeveer 56 ets. per dag en per kind. Deze uitgaven werden bestreden uit vaste jaarlijksche bijdragen en uit kasgelden van vroegere jaren. De'resultaten van het verblijf te Zand voort zijn niet onder cijfers breDgen, doch het onderzoek ingesteld bij de ouders der kinderen, bij de hoofden van scholen, welke door de kinderen worden bezocht en bij de onderwijzers hnnner klasse, was een eenparig gunstig oordeel; zij allen getuig den dat niet alleen de kinderen bij hunne terugkomst er beter uitzagenmaar ook dat zij flinker en opgewekter waren ge worden dat zij met meer lust de lessen volgden van enkelen werd zelfs gezegd dat het wel scheen alsof zij gehoorzamer waren geworden. Wanneer men bedenkt hoe vele ziekelijke kinderen door ouders en grootmoeders bedorven wordenis deze laatste getuigenis niet van waarde ontbloot. Deze getuigenissenwelke geheel be vestigen wat van een drieweeksch ver blijf in goede lucht, bij gezonden kost en onder opwekkende, beschavende lei ding kan worden verwacht, geven vrij- moedigheid om het Kinderhuisje ook weder dezen zomer open te stellen, in het ver trouwen, dat de daartoe onmisbare steun weder zal worden geschonken. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand April zeer gunstig. Van de in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente secretarie aangegeven: 9 gevallen van mazelen, 4 van roodvonk, 2 van febris ty- phoïdea en 2 van angina diphtherina,terwyl 2 lijders aan laatstgenoemde ziekte be zweken. Het totaal der overledenen, daar onder begrepen 5 levenloos aangegevenen, bedraagt 88. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 21.9. Aan lichaams zwakte stierven 15, aan kanker 2, aan stuipen 5, aan apoplexie 4, aan hersen ziekten 6, aan croup 5, aan organische

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2