ÏÏAARLEMS CH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 47. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Negende Jaargang. van ZATERDAG 11 Juni 1887. op ZONDAG 42 Juni 1887. Nieuwsberichten. A ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post 40. Afzonderlijke aommeri 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Yroegpr. 7 ure, Etcher, Yoorm. 10 ure, Brutel de la Riviere. Kam. 2 ure, Etcher. 3e Zondag. Avonds 6 ure, Moeton Nieuwe Kerk. Yoorm. 10 ure, Barger. Jans-Kerk. Yoorm. 10 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. (Yoor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Yoorm. 10 ureBourlierpast, a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Yoorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Yoorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Yoorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Yoorm. 10 ure, Tideman. Yoor ditmaal in- en uitgang door de deur in de Prins Hendrikstraat. De koorgalery mag door toehoorders bezet worden. De eigenaars van plaatsen worden verzocht bunne bewyzen mede te brengen. Kerk der Broedergemeente. Yoorm. 10 ure, Dr. J. H. Gunning Hoogleeraar. komen van eene zaak, die zeer zeker grooten invloed zal kunnen nitoefenen om onze stad als liberaal district te behouden. Of zoudt gij meenen, dat bij de uitbreiding van het kiesrecht alléén door toedoen der V. K. de toestand dezelfde zal blijven? Geeft de verkiezing onlangs van een Katholiek Kandidaat voor de Prov. Staten niet eenige stof tot nadenken En wanneer Haarlem bij de nieuwe Grondwet zonder de hulp der Zaanstreek, die tot heden de overwinning verzekerde, als enkelvoudig district optreedt, zullen alle krachten noodig blijken te zijn om den anti-liberalen, die zich hoe langer zoo meer beginnen te ontwikkelen, het hoofd te kunnen bieden. Het is lang niet zeker welken loop de zaken zullen nemen. Daarom is 't niet geraden te wach ten op «zien komen». Eene kiesvereeniging op goede grondslagen, voortgesproten uit de kleine burgerij, wordt in hare omgeving van zelve populair en kan dus ontzaggelijk veel invloed uitoefenen wanneer zij door degelijke mannen wordt geleid. Nu is niet de vraag, wat is wenschelijk? maar, wat wordt hoe langer hoe meer plichtDan is het antwoord dat ernstige burgers van echt liberale beginselen zich de zaak mede aantrekken en toetreden ter oprichting eener burgerkiesvereeni- ging in liberalen geest werkende. Deze kunnen, voor zooverre dit niet reeds ge schied is, hunne naamkaartjes onder het motto «Burgerkiesvereeniging" inzenden bij de HH. de Erven Doosjes Ged. Oudegracht. Een burger Jciezer Mijnheer de Redacteur! Mag ik U nog eenige plaatsruimte verzoeken om den inzender van het stuk "Overbodig en Schadelijk» voorkomende in No. 42 van uw blad, eons nader intelichten omtrent het plan tot op richting eener burgerkiesvereeniging in liberalen geest werkende. Welnu, Haarlemscbe medeburger, die den hand schoen opneemt voor de alhier bestaande Vrijzinnige kiesvereeniging, het doel wat beoogd wordt is n i e t, een clubje te vormen, dat er een wipplank op na zal houden, maar eenig en alleen om het politieke leven zooveel mogelijk op te wekken, voornamelijk in die kringen waar de VKniet populair is en dit nimmerzal worden, doch dit v o o r a 1 trachten te doen in zuiver liberalen geest. Dus niet eene Vereenigiug tegen, maar zooveel mogelijk naast de Vrijzinnge Kiesvereeniging. Gij zelve acht dit streven zeer aannemelijk voor een liberaal mensch, maar, overbodig. Laat ik U omtrent dit woord „overbodig" eens trachten het tegendeel te bewijzen en bij erkenning daarvan, verwachten wij zoowel van U als van vele anderen de ondersteuning voor het tot stand KRONIEK Nadat de heer Mr. A. C. Waller in de laatste Raadzitting was beëedigd en zitting had genomen, kwam het rekest van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente tot bestendiging der gemeentelijke subsidie van f 1000 gednrende 8 jaren aan de orde. Na eenige diskussie werd hiertoe besloten. Het onderhoud van de Kleverlaan zal voortaan weder voor rekening der gemeente komen. Was de brandweer hier ter stede ook al uitnemend het hrandseinwezen was tot nog toe op ouderwetsche wijze ingericht. De Ned. Bell-Telephoon-Maatschappij had nn reeds sedert eenigen tijd voorge steld om tegen eene vergoeding van f 250 'sjaars nachtdienst in te voeren op haar Centraal Bureau, waardoor althans die ingezetenen,welke telephonisch waren aan gesloten, ten allen tijde in geval van nood met het Hoofdbureau van politie in verbinding konden wor den gesteld. Dit gaf aanleiding tot een onderzoek in hoeverre het nu ook mogelijk zou zijn, de brand wear zelf telephonisch op te roepen. Daartoe werd in overleg met den lsten secretaris van den staf van het corps brandblusschers, den heer Joh. de Breuk en met den Heer J. G. Michielse, door den Directeur der Nederl. Bell-Telephoon- Maatschappij een plan opgemaakt, dat in hoofdzaak neerkomt op het volgende Er zullen van gemeentewege 20 posten worden aangewezen waar de brand kan worden aangezegd. Zeven dier posten zijn het middenpunt van een sein- of schei- kring, waaruit de omliggende perceelen bewoond door brandblusschers kunnen worden gealarmeerd, zoodat wanneer ergens brand ontstaat, dit hij 20 posten officieel, en door welwillende medewerking van de geabonneerden der Maatschappij, bij zoo veel meer posten kan worden bekend ge maakt als er geabonneerden zijn, terwijl door de nienwe inrichting, binnen den kortst mogelijken tijd, immers langs eleo- trisohen weg, alle autoriteiten van de brandweer, van den aard van het onheil in kennis kunnen worden gesteld, en deze door de schellen hunne omgeving knnnen alarmeeren. De Voorzitter en de Heer van Ek gaven hnnne groote ingenomenheid met dit plan te kennen. Tegen het ontwerp verhief zich dan ook geen enkele stem dan die van den heer Krelage, die wensohte, dat deze nienwe inrichting Blechts voor één jaar werd aan genomen, en tevens dat de brandmeesters die van gemeentewege znlk een telephoon aan huis ontvingen, dien ook voor alle andere doeleinden zonden mogen gebruiken. De Telephoon-Maatschappy,wenschte dit laatste alleen toe te staan op voorwaarde dat genoemde autoriteiten, daarvoor bij betaal den het verschil tusschen den abbonne- mentsprijs en de ƒ40, die de Maatschappij aan de gemeente in rekening bracht. De Raad nam zonder hoofdelijke stem ming dit ontwerp aan. Een verzoek van B. en W. van Eind hoven om den gemeente-architect te ver gunnen bij het vervaardigen van een brug te dier stede hen te dienen van advies, werd door den Raad toegestaan. Op een rekest van P. C. Groenings om kwijtschelding van boete werd goed gunstig beschikt. De aanvrage van P. J. Schwartz om vergoeding voor het gebruik van zijn dommekracht werd evenals de vorige af gewezen. Mejuffrouw P. L. Stroh werd benoemd tot onderwijzeres aan de Burgerschool, bij welke gelegenheid weder de vraag ter sprake kwam of het Hoofd der school een plaats als leeraar moet vervullen, ja, dan neen. De heer Macaré en de Voorzitter, meen den deze vraag toestemmend te moeten beantwoorden, ook in het belang van het onderwijs, de heer von Reeken was van oordeel, dat men hierbij telkens naar om standigheden moest handelen. De heer Slangen werd benoemd tot lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Ter eere van den heer de Clercq, een der hoofdopriehters der bestaande bouw- vereeniging voor werkmanswoningen, werd een der straten van „De Voorzorg", ge naamd de Clercqstraat, de andere verkreeg den naam van de Voorzorgstraat. Op de vijfde snppletoire begrooting kwam een post voorbesteed bij het ver- bonwen van de onderwijzerswoning in het Heiligland, waarvoor de goedkeuring van den Raad niet was gearaagd. De Commissie van finantiën vond daarop geen vrijheid tot goedkeuring te advisee- ren. De Voorzitter merkte op dat men toch onder het beschikbare bedrag was gebleven, al waren dan de bniten het bestek verrigte werkzaamheden ook niet weder opzettelijk aan den Raad voorge legd, omdat ze van luttele beteekenis waren. De Raad hechtte daarop met al- gemeene stemmen zijne goedkeuring aan deze begrooting. Het ontwerp der Algemeene Politie verordening werd gelukkigerwijze niet meer in behandeling genomendaar men anders allicht genoodzaakt zou zijn geweest, de handelwijze van het Engelsche Par lement te volgenen de nacht er bij aan te knoopen. De Heer Huet kondigde nog aandat hij voornemens was de zaak door B. en W. in de oprechte Haarlemsche Courant ter algemeene kennisse gebracht, ander maal in den Raad ter tafel te zullen brengen, en waarschuwde tegen het ge vaar waaraan velen zich blootstelden die ook bniten de zwemtijden van den over gang over den spoorweg aan het einde der Leidsehe Straat, gebruik maakten, en hiermede nam de zitting een einde. Maandag vrerd in de Tweede Kamer het debat over art. 194 voortgezet. Krachtig bestreed de heer Mees den heer van Houten en betoogde, dat het amen dement-De Beaufort de rechten en belan gen aller party en voorstond en geen partij - voorstel is. De heer Hartogh hield daarentegen vol, dat het stelsel eener algeheele grondwettige vrijheid, geen voorrecht voor de liberalen, het eenige juiste was, en dat gemis van waarborg in de Grondwet de liberalen zou aanvuren en verjongen. De heer de Ranitz beval het amendement-Vos de Wael aan, welks aanneming zijns inziens eene daad van billijkheid en van schrandere politiek zou zijn. Van de rechterzijde traden nu eenige sprekers op, die het blijkbaar vol komen eens waren met deze zeker nu reeds verjongde en aangevnnrde liberalen. De heer Beelaerts vond ook, dat door aanneming van het amendement de strijd zuiver zou worden, en er toenadering van de partijen te wachten was. Wel zeker, waarom niet En de heer Ver meulen, ofschoon hij meende, dat art. 194 ook aan de rechterzijde recht kon doen wedervaren, zou toch zoo vriendelijk zijn van vóór het amendement-Vos de Wael te stemmen. Of hij gelijk had De heer Buma bleef tot tweemaal toe aandringen op het behond van de waar borgen voor het openbaar onderwijshy achtte waarborgen tegen het dryven der kerkelijke partijen noodig.Ook de heer v. d. Kaay bleef zich verzetten tegen het amendement. Ernstig waarschuwde de heer Goeman Borgesins zijn al te opti- mistiesch gestemde partij genooten. De Min. van Binnen], Zaken verdedigde zijn houding in de Staats-Kommissie, waarop door den heer Beelaerts een aanval ge waagd had. De heer Bahlmann trok zijn amendement in, dat dan trouwens ook niet de minste kans had. Daarna ging men aan 't stemmen. Het amen dement van den heer Greeve (toevoeging der alinea) „Het onderwijs is een voor werp van de aanhoudende zorg der Re geering", werd aangenomen met 45 tegen 39 stemmen. Het am.-Vos de Wael werd ook met 45 tegen 39 stemmen aan genomen, en daardoor verviel het am.-De Beaufort. De liberalen, die de tegen partij de overwinning hielpen bezorgen, waren de heeren de Ranitz, van Houten, Gleicbman, Greeve, Parncombe Sanders, Gildemeester en Hartogh. Het geam puteerde voorstel-Schaepman werd aange nomen met 43 tegen 40 stemmen, en zoodra nu de helft plus één van de leden der Kamer znllen behooren tot de kleri kale partijen, zal het onderwijs geregeld worden naar dezer hegeeren, indien ten minste de weldaad dezer Grondwetsher ziening Neêrland werkelijk ten deele valt. Dinsdag ving de diskussie aan over de additioneele artiekelen, waarbij geen al gemeen debat werd gevoerd. De heer de Ruyter Zijlker trok zijn amendement tot afsohaffiirig der akcynsen met 1891 in. Bij art. 7 kwam allereerst in be handeling de motie van den heer JE. Mackay, om na de invoering der Grond wet ook de Prov. Staten te doen ontbin-

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1