bedrage. Amendementen van de hee- ren Godin de BeaufortFarncombe San ders en de Savornin Lohman werden inge trokken en verworpenBij art. 34 kwa men de Kiestabel en het bekende voor stel van den heer Schaepman (splitsing van groote steden in enkelvoudige distrik- ten.) De heer Schaepman begon zijn amen dement te verdedigen. Als intermezzo heeft in deze zitting dienst gedaan een debat over de regeling der werkzaamhe den. Het voorstel des Voorzitters om de interpellatie-Hartogh tegen Vrijdag aan de orde te Btellen werd met 65 tegen 13 steramen aangenomennadat de heer van Baar zelfs het voor het doen der interpellatie verleende verlof wilde intrekken. Na een langdurige diskussie werd besloten de Tjiomas-zaak te behandelen na afloop der Grondwets herziening. De Min. van Kol. zon op grond van nadere stukkeneene nieuwe nota van inlichtingen zenden. Het besluit werd genomen met 51 tegen 25 stemmen, nadat de heer van Gennep de opmerking ge - maakt haddat de stervende Kamer niet goedmet dergelijke zaken bezwaard de eeuwigheid kon ingaan. In een paar veenkoloniale gemeen ten had een zwervend kwakzalver zijnen slag geslagenen de liehtgeloovigenze ven a achtverschenen voor den rechter. Allen waren lijdende, hetzij aan klier-, maag- of zenuwkwalen, een had een zooge- naamden horrelvoeteen paar anderen waren lijdende aan den nasleep van typhus; allen kochten een hemelhoog aangeprezen in een flescbje besloten vocht, hetwelk volgens onderzoek melk vermengd met pepermuntolie wassommigen hadden reeds zooveel „vermesterd" die ééne gulden was ook nog te wagen. Eene maaglijder kreeg den raad om koffiegelei te gebruikenen moest voor het recept hetalen want van koffie wist ze alles maar van koffiegelei niets. Een zeer praktisch ingericht spoor boekje is verschenen bij de firma Eller- man. Harms en Co. te Amsterdamhet is getiteld A B C of Alphabetische reisgids. De inrichting van het handige boekje komt op het volgende neer Als men van een bepaalde plaats wenscht te vertrek ken vindt men den naam aan het hoofd der bladzijden alphabetisch gerangschikt. Hieronder volgen, alweer alphabetisch de namen der meeste plaatsen waar heen men vertrekken kan met opgave van aankomst- en vertrekuren voor heen en terug met vrachtprijzen voor enkele reis en retour. Ontbrekende plaatsnamen zijn met een weinig overleg gemakkelijk te vindenterwijl ook de aansluiting alsmede het rechtstreeksche verkeer met het buitenland zeer duidelijk is. Omtrent de regeling der stoomtramdienst in Nederland geeft het boekje mede alle mogelijke inlichtingen. De prijs is 121/2 ets. Volgens de Amst. Ct. kwam 11. Vrijdag eene Poolsche familie bestaande uit man, vrouw en vier kinderente Rotterdam met het doel Zaterdag met het stoomschip Edam uit Amsterdam naar New-York te vertrekken. Te Rotterdam geraakten man en vrouw, waarschijnlijk door de drukke passage, ieder met twee kinderengescheiden, en zochten elkaar te vergeefs. De vrouw reisde met hare zuigeling en het 4jarig zoontje naar Amsterdamin de hoop haren man en de kinderen aan de vertrekkende boot te zullen vinden. Zij werd daarin echter teleurgesteld. Haar echtgenoot en de twee kinderen waren niet te vinden. Daar de man de plaatsbiljetten in zijn bezit had, moest de bedroefde vrouw wel achterblij ven. Door de politie werd zij medegeno men naar het bureau en men tracht nn den verdwaalden man en kinderen op te sporen. Den 5 Juni was het Dal-Verme- theater te Milaan tot den nok toe gevuld. Aan het eind der Voorstelling werd tot het publiek het verzoek gericht zoo spoe dig mogelijk het gebouw te ontruimen. Het was een proef bij mogelijk brand gevaar, die uitstekend gelukte. Binnen 4 vier minuten was het theater leeg. - Door het hoofdbestuur der christe lijke vereeniging tot het verplegen van lijders aan vallende ziekte te Heemstede en Haarlemis besloten in laatstgenoemde stad weder een groot gesticht voor vrou welijke patiënten te bouwen, waarmede, spoedig een begin zal worden gemaakt. De agenten van politie te Middelburg zijn nu in plaats van met de sabel, met een politiestaf gewapend. Weldra zullen ook de nachtwakers de sabel afleggen om pen stok te dragen. Omtrent de eigenschappen waardoor het Beins' zuiver keukenzout uit de Zaan- landsche zoutziederij van J. P. Vis te Zaandijk uitmunt boven het gewone keu kenzout, noemt men de: grootst mogelijke mate van zuiverheid, zooals bleek uit verschil lende onderzoekingen, het laatst uit dat van het Bureau van Chemische en Micros copische onderzoekingen Dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wz., directeuren te Amsterdam, d.d. 21 Mei 1.1., waar men een zuiver zoutgehalte vond van 99.95%: op een kilo slechts een half gram andere stoffen; de fijne kristallen waarin het voorkomt, waardoor het zich beter laat verdeelen en waardoor het gebruik van tafelzout overbodig wordt; de volkomen drooge toestand, waardoor het beter droog blijft en niet verpekelt. Door deze eigenschappen is het Beins zuiver keukenzout aangewezen voor het huishoudelijk gebruik in den meest uit- gebreiden zinin de keuken zoowel als op tafel, voor den inmaak zoowel als het bewaren van boter. Men neme in plaats van 3 lepels van het gewone zout, 2 lepels van dit. Zekere Stoet te Arnhem, handelende, of liever het lichtgeloovig publiek oplich tende als Stoet en Co. adverteerde dat hij agent was voor een hnis in wij nen te Venetië en dat deze wijn door hem tegen toezending van het bedrag per postwissel zou verkrijgbaar zijn. Sommigen liepen in den valten laatste werd hij zelf gesnapt. Het bleek nu dat het de Venetiaansche wijnfirma niet be stond en de wijn door hem zelf uit ver schillende ingrediënten zou samengesteld worden. De werkstaking te Scheveningen mag men thans rekenen tot het verleden te behooren. Op aandringen van de Kamer van Koophandel hebben de reeders eene concessie toegestaan en de visschers hebben er zich bij nedergelegd. Reeds Dinsdag zijn dertien schuiten op de schrobnetvis- scherij uitgegaan. Hoeveel schade deze werkstaking evenwel weer, in de eerste plaats aan de visschers, berokkend is wordt niet gemeld. Enkele visschers weigeren nog aan het werk te gaan, voor zij vergoe ding ontvangen hebben voor de geldelijke schadedie zij leden gedurende de werk staking. Te Heinkenszand moet volgens ge rucht een man een zijner kinderen ver moord hebben. Het hoofd zou daarbij van den romp gescheiden en in een hok voor jj de dieren geworpen zijn. Men wil, dat de vader een haat had tegen het kind, dat geboren was voor zijn huwelijk met de moeder. Te Budapest bestaat eene fabriek waar men peper maakt zonder peper. De samenstellende deelen zijn voor de eerste kwaliteit van het artikel, meel en pa prikapoeder, voor de tweede kwaliteit meel, gedrenkt met een extract van echte peper en als kleurstof verf van roet. Of bij ons het surroggaat al ingang heeft gevonden weten wij nietwel zegt men, dat sommige winkeliers bij hun peper ook lijnkoek vermalen, terwijl weer anderen, maar 'tzal laster zijn, beweren, dat men tot aanvulling van de massa nog wat kalk gebruikt. Ten toons telling v a n Voe dingsmiddelen enz. De tentoonstelling is Woensdag in tegen woordigheid van de ministers van marine en oorlog, burgemeester en wethouders en vele gemeenteraadsleden van Amsterdam benevens vele genoodigden geopend met eene rede van den voorzitter der hoofd commissie, den heer Bergsma. Prachtig weder begunstigde den eersten tentoon stellingsdag. De tentoonstelling van voortbrengselen der brood-, koek- en beschnitbakkerijen is bepaald op 18, 19, 20 en 21 Juni. Dagelijks geeft het Hoofdbestuur een officieel orgaan uit, dat tegen den abon nementsprijs van 5 gedurende den tijd der tentoonstelling verkrijgbaar is. N 1, Woensdag verschenen, behelst behalve het programma der muziekuitvoeringen eenige zeer lezenswaardige stukken en adver- tentiën. De stand der landbouwgewassen is in IJ-, Houtrak- en Haarlemmermeerpol ders gunstig te noemen. Het warme weder der laatste dagen heeft hiertoe niet weinig medegewerkt. Het wintergraan, dat eerst wat door vorst en schrale noorde-winden heeft geleden, staat thans ook uitmuntend. Al leen de boonen staan op sommige plaatsen minder goed. In de IJpolders zoowel als in de Haar lemmermeer worden dit jaar veel beet wortelen verbouwd, uitsluitend voor de suikerindustrie der fabriek „Holland" te Houtrijk en Polanen. Ook dit product belooft een goeden oogst. Het hooiland, in den laatsten tijd ook bijzonder vooruit gekomen, staat op vele plaatsen minder goed, daar dit voor een drietal weken nog afgeweid is moeten worden, wegens te weinig gras op de weilanden. HAARLEM, 17 Juni 1887. De Gymnastiek-vereeniging „Kracht door Volharding" heeft den eersten prijs (gouden medaille) en den tweeden prijs (verguld zilveren medaille) behaald bij den internationalen wedstrijd uitgeschre ven door de Gymnastiek-vereeniging „Swentibold" te Sittard. Namens het bestuur der Nederl. Israël, gemeente alhier is door den architect, D. E. L. van den Arend aanbesteed het bouwen van eene nieuwe school, verga derzalen en badinrichting op een terrein gelegen aan de Lange Wijngaardstraat. Twintig inschrijvingsbiljetten waren in gekomen. Hoogste inschrijving van J. Aalders te Amsterdam voor f 25.000, laagste van H. J. Zurendonk alhier voor ƒ17.900. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Mei kan het volgende worden medegedeeld: Ter gemeente-secretarie werden van in de wet genoemde besmettelijke ziekten aan gegeven: 169 gevallen van mazelen, 4 van roodvonk en 2 van angina diphtherina, terwijl 4 lijders aan de gevolgen van mazelen bezweken. Het totaal der over ledenen was lager dan in de vorige maanden en bedraagt met 6 levenloos aangegevenen 84. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand be rekend, 20.2. Aan lichaamszwakte stierven 11, aan kanker 2, aan aanhoudende koorts 2, aan apoplexie 3, aan hersenziekten 4, aan croup 5, aan kinkhoest 2, aan orga nische hartgebreken 2, aan ziekten der ademhalingsorganen 20 (waarvan 7 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 9, aan andere oorzaken 7, aan onbekende oorzakeD 7 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden ljaar 15, van 15 jaren 19, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 9, van 5065 jaren 9, van 6580 jaren 17, boven 80 jaren 3. Geboren zijn75 jongens en 75 meisjes. Aan het gemeentebestuur is ver gunning gevraagd tot oprichting van eene slachterij aan de Brouwerstraat in het perceel kad. Sectie F. no. 5694 door W. G. van Eijkerneene kuiperij aan de Oostvest in het perceel no. 24 door H. Poeneene slachterij aan de Rozenprieel- straat get. no. 54 door C, J. van den Heuvel. Door de politie alhier is op straat een hond opgevangen voorzien van eene belastingpeninng die vervalscht was. Van het jaartal 1877 was gemaakt 1887. In 1877 waren de penningen van denzelfden vorm als dit jaar. De eigenaar van den hond is opgespoord en tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. LI. Dinsdag namiddag is een 8 jarige knaap, die aan de Turfmarkt op een wa gen speelde, daar af gevallen waarbij hij zijn sleutelbeen heeft gebroken. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Juni. R. F. Bolland en M. S. deLugt. J. A. P. LensenenM. v. Kuijten.C. Walter en M. Koning.H. A. v.Emmerik en M. W. v.d. Horst.16 Juni. B. Visser en R. Smit. GETROUWD. 15 Juni. H. Mast en G. Bloem.K. Lahaise en M. Stienstra.H. F. Joost en G. Jl. Vrieze.R. Bosman en A. M. v. Nieuwen- buizen.W. Nijland enC. W. v. Aesch. S. Versteeg en E. C. van Daalen.16 Juni. B. v. Bilderbeck en CSchaap. GEBOORTEN. 8 JuniGBulters gebSweers d9 Juni. J. A. Dclcourt geb. Claus d. A.C. Proot geb. Plonerd.10 Juni. M. G. Smorenburg geb. v. Veend.S. P. Klinkergeb. Twee- hujjzen z.S. v. Markenstein geb. Noorman z.— 11 Juni. C. M. Steenken geb. Kollaard d12 JuniAKrom geb. v. Kesscl d.M v. d. Molen geb. Meijer z.-E. M. Florie geb. Boutellierz. C. Slebegeb. Schramaz. P. M. E. M. Dreijergeb. Breemsd.F. E. Lippits geb. Sautarel d.J C. v. Huizen eb. Houtmanz.13Juni. G. Boumangeb. ckrama z. end.A. Wesselinggeb. Boo gaard dASlingerland geb. de Jong d A. Kalf geb. v. d. Broek z.W. Jotnageb.. Kapper z.14 Juni. C. v. d. Werflgeb. Brusseld.N. v.d. Dcijlgeb. Hosz. P. Veneaia geb. v. Steenz.A. B. Wieffering geb. Ophot' z.E. J. v. d. Berggeb. v. Waard z.A. Appelboom geb. Schuit d (levenl).15 Juni. A. Kuiten geb. Zijlstra d' OVERLEDEN. 9Juni.J. J. Sanders9m. z. Kousenfc.laan. M. der Kinderen 22 m. z. L. Vlamingstr. A. E. Gaveelwed. P. v. Hilten 54j. Kam persingel.lOJuni.E. v. d. Walle 26 j. W. Appelaarst.A. Bouckaert 2 j.d.Brouwer- str.-E. Rietbergen84jJansstr.12Juni. M. E. Dekker 33jHagestr. F. Rieul7 m. z. Oranjeb 1.IJ. de Vries 3 m. z. Z. Polderstr.—13 Juni. J. Kraaij 18 m. z. Oranjeb. laan.E. J. Sminkllm. z. Gr. Heiligl. 14 Juni. H. Klaver 63 j. Esscliilderstr.J. Ruijs 45 j. Kampersingel. 15 Juni. P. W. Beus 3m. a. Harmenj.weg.A. UmaDs51 jDelftstr Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een fransch vertaalboek. Twee mesjes. Een tweewielige handwagen, gemerkt J. C. B. Een fantasie-ring. Een dames portret. Een bloedkoralen oorbel in goud gevat. Een kinderschoentje. Twee portemonnaie's met eenig geld. Eene portemonnaie waarin een lombard- briefje van een zilveren horloge. Vier lombardbriefjes en een brief aan zekeren C. van den Avoort, Schachelstraat 44. Een lap bont boezelaarsgoed. Twee vischnetten (zegens) gevonden in den nacht van 15 op 16 October 1886 in de Gast huisstraat. Een ijzeren hamer met dito steel. Een dop van een zilveren arm band. Een sleutel eener koperen kraan. Een touwtje waaraan 4 sleutels. Eenige sleutels. In een der tram-wagens achtergelaten Een parasol. Eene witte zakdoek. Terug te bekomen bij F. Kuyt, Anthonistraat 53, eene blauwkoralen arm band met gouden kapittelstokje. Bij 11. S. BruggemanRaaks 11, een oud zil veren vrouwenhorloge met stalen ketting, in de Overveensche duinen gevonden. Aan het bureau der Gemeentereiniging, Harmenjansweg, een verroeste vuurhaard, die onbeheerd heeft gestaan in de Hoog straat, Aan hetzelfde adres, twee zil veren lepeltjes in het vuilnis gevonden. TWAALFDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 19 Juni 1887, des namiddags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1Pasredouble. Eu Rcveriant de la Revue, arrangée pour Harmonie M.11.Muller. 2. Ouverture. MarthaFlotow. 3PotpourriLe Coeur et La MaiuLecocq. 4. Fantaisie, Bon PasqualeDonizetti. 5. Ouverture. Ein Morgen, Mittag, uud Abend, iu WienSuppé. 6 Rosen aus dem Sude, walzer .Strauss. 7. Fantaisie. Les Mousquctairs au CouventVarney Buiten-Someteit „Trouw moei Blijken", CONCERT op Zondag 19 Juni 1887, des avonds te 7H uur, van de Stafmuziek van het 4e Regiment Infanterie, Directeur de Heer J. G. II. MANN. PROGRAMMA. 1. Prinsen-Marsch (le uitvG.H.Mann. Opgedragen aan den Heer A. J. Prins, Kapit. Adjudant bij hel 4C Reg. Inf. 2Ouverture „Die rustige Weiber von Windsor".O. Nicoldi. 3Souvenir de l'opérelte „Le petit Faust"Serve. 4„Gescbicbten aus dem Wiener Wald" Walzer (le uitv.)..-/. Strauss. 5. Fantaisie sur 1'opéra de Tbo- - mas „Le souge d'uue nuit d'été (le uitv.).A. J. Buijssens 6. Ouverture „Zampa" (arr. J. OostelaarF. Sérold. 7- Roude-Polka pour petite Flüte (le uitv.)Donjon. De Heer Louis de Lange. 8. ff. Marche Funèbre d'uue Ma rionette Oh. Gounod. 6. Toreador et Andalouse ARubinstein. (ie uitv.) 9Fantaisie sur des Motifs de „Fauat" opéra de Gounod. ..7. GH. Maim* ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhierop Dinsdag 21 Juni 1887, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga (II No. 10).Bach. 2.Tonstiick No. 2Gade. 3. Sonate No. Mendelssohn. 4. Andante con motoGuilmant. 5. Fluit-Concert lie deelRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2