had afdoende maatregelen te nemen tegen beweerde vexatiën van den landheer. Ove rigens betoogde spreker, dat van die vexatiën zeer overdreven voorstellingen waren gegeven. De heer Gleiehman wilde nog geen eindoordeel uitspreken, zoolang de nadere inlichtingen van den Min. niet zyn ontvangen, maar hij meende protest te moeten aanteekenen tegen de rede van den Heer Kielstra, die door zijn uitlatingen omtrent ambtenaren het gezag ondermijnt. De heer van Gennep verdedigde in eene zeer lange rede den landheer en diens familieledenhij hechtte bovenal waarde aan het rapport van den Officier van Justitie Mr. Veenstra, en be toogde, dat al de handelingen, waarvan de landheer van Tjiomas beticht wasop zich zelf niet onwettig of onrechtvaardig waren. Het jnbiléfeest van koningin Victoria is onder groote geestdrift aangevangen. Maandag is H. M. in het Buckingham- paleis aangekomen en daar door een aantal vorstelijke en hooggeplaatste personen ge complimenteerd. Vijftien folianten waren noodig voor het inschrijven van de namen der bezoekers. Dinsdag ochtend te 8 nre wemelde het in Londen reeds van toeschouwers in sommige hoofdstraten. Men rekent dat in de groote stad rnim twee millioen vreem delingen gehuisvest zijn. Tegen elf nur werd in Piccadilly de straat ontruimd om den eersten optocht, bestaande nit Indische Prinsen en Deputatiën en de Ko ningin der Sandwichs-eilanden. De orde liet niets te wenschen over. De tweede stoet bestond nit de buiten gewone gezanten, die ter gelegenheid van het jnbilé door verschillende regeeringen waren afgezonden, alsmede de Koning en de Koningin van België, de Koningen van Saksen, Denemarken, Griekenland, benevens verscheidene Enropeesche Kroon prinsen met gevolg.Toen volgde de Konink lijke hofstoet, eerst het hooge hofper soneel, de prinsessen, eene schitterende stoet ruiters, bestaande uit de zonen, klein- en schoonzonen der Koningin en vervolgens het rijtuig waarin H. M. met de Duitsche Kroonprinses en de Prinses van Wales gezeten was. De geestdrift van het volk was onbe schrijfelijk en de Koningin was ontegen zeggelijk in zeer opgewekte stemming. Slechts aan een 10.000 begunstigden is het voorrecht verleend om aan de groote plechtigheid Westminster-abdij te kunnen deelnemen. Het eerwaardige gebouw is geheel her schapen en dns onkenbaar geworden. Rnim twee honderd duizend gulden was noodig om het in passend feestgewaad te steken. Aan den ingang van de abdijkerk werd H. M. opgewacht door de aarts bisschoppen van Canterbury en York, den deken van West-minster en den bisschop van Londen. De Koninklijke stoet kwam eerBt kwart voor eenen aan. Tijdens het binnenkomen speelde de organist Haendela Marsch. Nadat de Koningin op den kroningsstoel en de prinsen en prinsessen op vergulde fauteuils hadden plaats genomen, begon de Aartsbisschop van Canterbury het dienstce- remonieel, welke werd afgewisseld met de uitvoering der gelegenheids-hymne, waarbij 300 zangers medewerkten. Hierna sprak de aartsbii schop den zegen uit. De stoet trok vervolgens langs denzelfden weg als men gekomen was naar Buekingham-pa- leis terug. Overal vielen H. M. ook nu weer dezelfde bewijzen van geestdrift ten deel. Het weer was schoon maar zeer warmhier en daar kwamen gevallen van bezwijming voor, terwijl een goede honderd personen wegens kneuzingen, op gedaan in het gedrang, naar de zieken huizen moesten gebracht worden om ver pleegd te worden. De markies De Lome, 1 schoonzoon van de Koningin is door het schrikken van zijn paard nit den zadel geworpen, doch kon na eenige oogenblikken het overige van den tocht weer meemaken. Des avonds fonkelden alle hoofdgebouwen in den glans van electrische en gas-illu- munaties, hier en daar afgewisseld door lampions. Woensdagochtend ontving de Ko ningin tal van hooge bezoekers en vele deputatiën uit het binnen-en buitenland. Het jubileum-geschenk, der Koningin aangeboden, bedroeg 75.000 p. s. Tegen 5Ve nre reed de Koningin naar Hyde Parkwaar een grootsch kinder feest plaats had. Dertig duizend kinderen uit de Londensche scholenbij loting aangewezenwaren daar vereenigd om deel te nemen aan het feest. De kosten werden bestreden uit het fonds, door de Daily Telegraph bijeengebracht.De optocht dier duizenden kinderen naar Hyde Park die onder aanvoering van honderden se condanten plaats had, leverde een schil derachtig gezicht op. Het kindercomité had voor een aantal ontspanningen en spel letjes gezorgd. De kleinen werden voorts onthaald in reusachtige tenten. Elk kind kreeg bij wijze van souvenir eene medaille van nikkel aan een blauw lint en een zak vol versnaperingenalsook eene voor die gelegenheid vervaardigde bokaal van aardewerkwaarop het portret van Konin gin Victoria met jaartallen 18371887 is aangebracht. De prins en de prinses van Wales, vergezeld van de Dnitsche kroonprins en vele andere vorstelijke en hooggeplaatste personenkwamen tegen vier uren in Hyde Park, waar zij de regeling met groote belangstelling gadesloegen. De prins en de prinses van Wales onderhiel den zich minzaam met vele kinderendie in groote getale om de vorstelijke per sonen vereenigd waren. De volksliederen werden met veel succes door de kleinen gezongen. Te 5% ure kwamen de hofrijtuigen waarin de Koningin en eenige harer kinderen en kleinkinderen gezeten waren op het terreinwaar de prins en de prinses van Wales en andere vorstelijke en andere aanzienlijke personen de Ko ningin afwachtten. Er heerschte ook op dat oogenblik eene groote geestdrift onder de kinderen. De Koningin scheen in het schouwspel bijzonder veel behagen te scheppen in het feest. Zij knikte herhaaldelijk lachend toe. H.M. stapte niet uit het rijtuig, maar zij hield stil voor de tent van het feest comité, van waar de koninklijke vlag wapperde. Voor de Koningin wegreed, was nog een reuzenballon opgegaan, Victoria ge naamd met ettelijke personen in het schuitje. Geen enkel ongeluk had in het Hyde Park plaats. Het kinderfeest liep in de beste orde af. Des avonds illnminatie te Windsor ter eere der Koningin. Te Londen hebben de meeste hnizen heden weer geïllutnuneerd. Honderdduizend personen bewogen zich door de straten. In de Westminster abdij is Woensdag de jubileum-dienst herhaald. De dame, die in het Bois de Boulogne te Parijs ontvoerd werd, is Mercedes Marti nez Campos, een schatrijke, jonge, schoone erfgenaam geboortig van het eiland Cuba. Zij was gehuwd met een zoon van maar schalk Serrano, maar na een jaar eischte zij echtscheiding; eerst na aanneming van Naquets voorstel werd haar wensch in gewilligd. Zij maakte met haar dame van gezelschap een wandeling in het Bois de Boulogne, toen plotseling gemasker- den op haar toetraden en haar in een rijtuig brachten. Er is nog geen spoor verder van haar ontdekt. De dienstboden in haar hotel zijn dienzelfden dag ver dwenen Volgens de Voltaire geschiedde de ont voering van madme Martinez Campos met haar eigen toestemming en zouden zij en haar gemaskerden zich te Brussel bevinden. Naardien evenwel al de geruchten om trent de zaak voor het meerendeel op gissingen berusten, verdiept men zich in het uitvinden vhn de beweegredenen der schaking. Volgens de laatste berichten zou het paar, waarvan de man onder een veranderden naam tot den lageren Fran- schen ambtenaarsstand zou behoord heb ben, zich thans te Bergen in Henegouwen ophouden. Met spanning ziet mendeont- kDOoping tegemoetsommigen zien er een blij-eindend treurspel, anderen een aan leiding tot politieke vertoogen in. Thans maakt de Figaro een telegram l openbaar, uit Bergen toegezondenwaar uit bleekdat de dame zich onder be scherming der Belgische overheid had gesteld en het huwelijk binnen 48 uren zou voltrokken worden. HAARLEM, 21 Juni 1887. Het concert, Maandag namiddag ten drie ure in de Groote Kerk te geven door den heer W. Ezerman, met medewerking van mejuffrouw Gips (sopraan) en mejuf- frouw Reinders (Alt), belooft veel kunst genot. Het programma bevat een schoone afwisseling van werken der meest gunstig bekende componisten als Bach, Beethoven, Rubinstein, Handel, Mendelssohn, Guil- mant, Verdi, Schubert en Schumann. In herinnering wordt gebracht dat de ingang, Kostershuis, te half drie zal ge opend zijn. Ten blijke van den kameraadschap- pelijken geest welke onder de leden der I gymnastiek- en schermvereeniging „Spar ta" alhier heerscht, diene het volgende. Een der leden had dezer dagen wegens voor hem gewichtige gebeurtenis zes prijzen beschikbaar gesteld in een huis houdelijk concours te behalen. Zij vielen ten deel in de le afdeeling le prijs aan B. Davidson, 2e prijs aan W. Bitter, in de tweede afdeeling le prijs aan P. van der Weyden, 2e prijs A. Meyer en de derde afdeeling 1e- prijs C. van den Berg, 2e prijs H. Pieters. Gisteren avond werden de prijzen in de bovenzaal van Gebr. Brinkmann aan de overwinnaars uitgereikt bg welke gelegenheid den feestgever een prachtig stoffeiyk aandenken werd aan geboden. Het vgfde jaarverslag van den staat en de verrichtingen der christelyke ver- eeniging voor de verpleging van ïyders aan vallende ziekte alhier en loopende van 1 April 188631 Maart 1887 heeft thans het licht gezien. Wg deelen hieruit het volgende mede: De Bazar, door dames uit Haarlem en Heemstede op touw gezet had plaats in de Statenzaal, welwillend voor dit doel afgestaan. De opbrengst, met inbegrip van eenige giften en de gehouden verloting beliep 7734.845. Dit bedrag diende tot uitbreiding en verbetering op Meer en Bosch, waar hierdoor nu 40 patiënten kunnen gehuisvest worden. Sterfgevallen of besmettelyke ziekten kwamen in de stichtingen dat jaar niet voor. Uit Bethesda vertrokken vier patiënten als genezen. Er kwamen voor 1485 zware, 86 lichtere aanvallen en 1182 duizelin gen. Van tijd tot tijd kon iets gedaan worden om den verpleegden uitspanning te bezor gen. Ook het gebouw van deze stichting on derging de noodige uitbreiding en verande ring. Zooveel mogelijk tracht de directie met aanwezige krachten in het vervaardigen van huiselijke benoodigdheden te voorzien. De jongere patiënten ontvangen geregeld schoolonderwys. Het streven blyft, den kranken een aangenaam en bovenal een veilig te huis te bereiden. Het getal verpleegdagen was 22730 tegen 15151 in het vorige jaar. De geneeskundige hulp liet niets te wenschen over. Omtrent den finantieelen toestand meldt het verslag, dat het bedrag der giften en contributiën ruim ƒ20.000 bedroeg. In de rentelooze leening werd voor ƒ5300 deelgenomendrie aandeelen van 100 werden uitgeloot, doch daarvoor werden weder drie nieuwe genomen. De schuld der Vereeniging bestond in een voorschot van ƒ20.000; (de rente hiervan wordt betaald uit de opbrengst der huur van het nieuw aangekochte terrein), uit de rentelooze leening van ƒ14.100 en het nadeelig saldo groot ƒ2055.385. Aan het eind-examen van het Gym nasium alhier voor diploma A voor de faculteit der godgeleerdheid, rechtsgeleerd heid, letteren en wijsbegeerte is deelge nomen door zes leerlingen en 2 extraneï. Toegelaten zijn de heeren P. de Roo de la Faille, M. L. Deenik, H. P. M. Kraak man, L. M. de Jong Schouwenburg en mejuffrouwC. J. M. van deWater, extranea. Afgewezen zyn twee leerlingen en een extraneus. Van een aandoenlijk voorbeeld van aanhankelykheid by een hond, ontvingen wy dezer dagen de volgende mededeeling. Een hoogbejaard inwoner dezer gemeente was des avonds ongesteld te huis gekomen en zeer kort daarna gestorven. De hond van den overledene posteerde zich onder de legerstede en was niet te bewegen zyne plaats te verlaten. Nadat het lyk van den meester in zyne laatste woning was neergelegd, begaf het dier zich naar den tuin, legde zich daar neder en stierf binnen enkele dagen, zonder in dien tyd eenig voedsel tot zich te hebben willen nemen. Gisteren namiddag is onder de ge meente Heemstede naby het Blauwbrug- getje eene 83-jarige vrouw aldaar woon achtig door de stoomtram overreden. Een harer beenen is daarby verbryzeld terwyl zy bovendien verwondingen aan het hoofd heeft bekomen. Men vreest voor haar leven. De heer van Maas verleende de eerste heelkundige hulp. By de godsdienstoefeningen der I Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende), zal Zondag 26 Juni in „Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure optreden de Heer W. de Jong van Amsterdam. Woens dag 29 Juni, des middags ten 12 ure zal eene huwelijks-inzegening plaats hebben door Ds. H. W. van Loon van Amsterdam. BLKttEKLlJKE STANH. ONDERTROUWD. 47 Juni. J. de Vries en K. Mek. 22 Juni. M. Westbroek en H. J Veltkamp. GETROUWD. 17 Juni. L.A. v. Asperen v.d. Velde en M. Veen.22Juni. J. Prinsen enH. M. Pries- man.— A.Bernbard en A. E, Groeneveld. A. v. Meel en A. v. Roosenbeek.—23 Juni. J. Knikker en A. llempt. P.M. Muller en W. 1'. JHaan. GEBOORTEN. 15 Juni. C. Fortgens geb. v. Leersumd. —16 Juni. CMSanders geb. v.d. Brugge z. 17 Juni. J. Hazenberg geb. Hellema d. enz. (z. levenl.).J. v. Eeggelengeb. Zwartz. C. M. Toesetgeb. Demkesd.M. W. Wijkhuijzen geb. Donkerlo d.L. Groene- wegengebvDaalend. 18Juni.A.Schol- ten geb. Dragstra z.A. C. M. Halt'kensckeid geb. Cikotd.—A. M. MohrmanngebSnij ders d.— A. J. Elfering geb. Ebbingd. 19 Juni. F. G. v. Veen geb. Gosewehrz. C. T. de Mon geb. Lc Noble z.G. Rosen- hart geb. vOpzeelaud zJEHeilo geb. Wisse d.J. M. de Langen geb. Stol d. 20 C. Matenageb. Stuivera.—J. G. W. v. Wijk geb. v.d. Most v. Spijk z. G. H. M. Roosen geb. Roosen zMC. v. Cittert geb. Kooiman z.M. L. S. Willemsegeb. Ker- velz. (levenl.). 21 Juni. E. v. Andelgeb. Kort d.J. Klingers geb. v. Beveren d. (levenl.22 Juni. TVring geb. de Jong d. en z.— I. G. Heemsgeb. Buddenbergz. M. Slooggeb. Maijkelsz.J. J. Kroon geb. de Graaf d. OVERLEDEN. 15 Juni. J. M. v. d. Klugtl6 m. d. Spaarnw. str. 16 Juni. P. de Zwart 7 m. z. Oranjeb.l. J Tieskens 21 m. z. Oranjestr.W C. de Graaffll j. d. Ceciliast.— E. H. F. Kel derman 4-2 j. Oranjeb.l.17 Juni. A. E. v. Honecboten 11 m. d. Damst.—P. J. Schilt- man 2m. z.Gierstr.B. H. W. Kelder man 46 j. Hagestr.—E. deVries7 j. d. Z. Polderstr.H. Alders7j. z Bannest. H. V albracht 10 jz. FloraparkJ. Klein 22 m. z. GRaamgrMJ Oxsencr 3 jd. Raam- steeg.— 18 Juni. A. E. C. Veen wed. G. Schoenmaker 79 j. N. Groenmarkt.— J. W. C. Schouten 62 j. üortesteegBH. Schme- ding 78jWagenweg.M. G. Groet 13m. d. Oranjeb.l.G. M. Groeneveld ecktg. v. J. A. Weesman39 j. L. Poellaan.20Juni. R. H. Furtkwed. W. E. v. Hessen77j.Tulpen- str.A. L. Sckous4j. z. Kerkstr.—21 J uni. GMatena 2 uren dKennemerplL v. d. Kolkll d. d. Anthonicstr. 22 Juni. G. v. Um86jAmstcrd.str.—23 Juni. H. Wolfswinkel 11 m. z. Hagestr Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Vyf en dertig stnks nieuwe capsules. Vier portemonnaies met en zonder geld. Eene portemonnaie met eenig geld, eenige gebruikte postzegels en een sleuteltje. Drie nieuwe zwartzyden colletjes. Eene witzyden doek met blauwe strepen. Een nieuw schryfboekje. Eene nikkelen armband. Een zakmesje. Een zil veren priem. Eene schildpadden broche. Eene gouden of vergulden broche met haarwerk. Een fransch schoolboek. Een kous met blauwe Btrepen. Een kinderparasol. Een paar handschoenen. Eene bloedkoralen armband met gouden slniting. Eene bottine. Eene fan tasiehorlogeketting. Een wandelstokje. Een gouden oorbel met bloedkoralen han ger. Een hovenierschaar. Een stuk geteerd zeil. Twee boekjes. Een touwtje, waaraan eenige sleutels. Eenige sleutels. In een der tram-wagens achtergelaten Eene portemonnaie met eenig geld. Terug te bekomen by BlokBurgwal 105, een onderstuk van een cantillen gouden oorbel. By II. C. lluyboom, Luitensteeg 7, een grijze paardendeken met roode en zwarte strepeD. By D. HoogenbosParklaan 72, een zilveren bril in étni. Bij C. de Jong, Amster damstraat 18, eene gouden halsketting met dito kruisje. VEERTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 26 Juni 18S7des namiddags van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. I. Die Künigs Grenadiere. Marsch...Franke. 2. Ouverture. RosamuudaSchubert 3. La Patrouille AnglaiseEilenberg. 4. Die Tanzlustige walzerStang. 5. Fantaisie. Jubilé au VillageHeimans. 6 OuvertureBerlin,Wie es Weint und LachtConraii. 7. Fantaisie. Romeo et JulietteGovnocl. 8. Alt und Neu. Marsch PotpourriGartner. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 28 Juni 1887, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga (Band 11, No. I)Bach. 2. Sonate No. 4Mendelssohn. 3. Eiuleitnng zur Legende der heiligen Elisabeth. (Liszt)Müller-Hartung. 4. Fantasie (Cmoll)Uerens.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2