Zondag niet wordt gearbeid, dan voor zoover het werk door de behoeften van pnbliek gebiedend is of waar het onvoor waardelijk noodig is. Sommige Vereeni- gingen in Wurtenbnrg en Hessen deelen voor de „Resultaten van het onderzoek omtrent Zondagsarbeid" berichten, dat aldaar bij den handwerksstand op Zondag niet wordt gewerkt. Te Brussel zoowel als te Antwer pen is men diep verslagen over het on geluk dat de zuster van den Antwerp- schen burgemeester, mevr. de wed. Legrelle, geb. de Wael getroffen heeft. Zij kwam verleden week met haar heide doohters te Parijs aan en overnachtte aldaar in een hotel. De moeder meende dat de kamer, die aan haar dochters ge geven was, niet gelucht was en klaagde over stankdoch de jonge meisjes lachten haar uit en vielenvermoeid van de reisweldra in slaap, Den volgenden oohtend voelden zij zich echter zoo onwel, dat de moeder terstond met haar naar Antwerpen terugkeerde. Daar bleek dat zij besmettelijke keelziekte hadden en na enkele dagen overleden beiden. Men had hun te Parijs een kamer gegeven, waar veertien dagen geleden een patient aan diphtheritis overleden was en die niet behoorlijk ontsmet schijnt geweest te zijn. De ongelukkige moeder is wanhopig. Door eene der Scheveningsohe schuiten die op de kust visscbenis een roeiboot aangebrachtin zee opge- vischt en afkomstig van den vichkotter De vrouw Huibertje, reeder F. Vrolijk Jr., welk vissohersschip vermoedelijk vergaan is. Vier weken geleden ter trawlvisscherij uitgevarenwerd tot heden van het vaar tuig niets vernomen. Er is een strijkijzer uitgedacht, dat vrij is van de wrijving over de te bewerken stoifen. Het is zeer nadeelig voorkanten gordijnen, bordurwerken en dergelijke artikelendie tot de preciosa behooren dat zij op de gewone wijze gestreken worden. Het strijkijzer of liever rolijzer, bestaat daarom uit vier gladde metalen cilin ders die van assen voorzien zijn, welke op wrijfvingsraderen loopenom het zuiver draaien te verzekerenterwijl eene aan gebrachte plaat met langwerpige opening het uitvallen verhindert. Het verwarmen geschiedt op de gewone wijze. Te Sevilla is een schandaal ontdekt waarin de politie betrokken was. Men is namelijk een dievenbond op het spoor gekomen, welke der politie van eiken diefstal ongeveer zestig procent uitkeerde. In de vorige week werd te Zwolle aan zes sjouwerlieden uitbetaald de som van ruim f 110 als loon voor verrichten arbeid gedurende acht volle werkdagen. Bij die uitbetaling was de leverancier van jenever tegenwoordig. Deze streek met goedvinden van de werklieden 108 op. De resteerende 2 gulden en eenige centen wist men bij het naar huis gaan bovendien klein te maken. Te Bloemendaal is den 22 dezer een cricketclub opgericht. Voorloopig telt zij negen leden. Niet lang geleden werd gemeld, dat er te IJselstein eene petroleumbron was ont dekt. Het bericht vond zijn weg naar het buitenland, en aldus verscheen het inde Allg. Oesterr. Chemiker und Techniker-Zei- tung. De redaktie van het tijdschrift Hy giëne en Industrie heeft naar aanleiding daarvan het vocht, dat waarschijnlijk tot dat bericht aanleiding gaf, onderzochten geeft verslag van hare bevinding. Op het water was een laag lichtgeel vocht aanwezig, hetwelk een soortelijk gewicht had bij 1° C. van 0.839. Het kookpunt lag tusschen 262 en 268°. Bij deze temperatuur ontvlamden eerst de dampen eu brandden met eene sterk roet- gevende vlam. Het is duidelijk zegt de redactiedat men hier niet met petroleum te doen heeft, maar met een ander mengsel van koolwaterstoffenzooals ook elders in Utrecht in den bodem meermalen werd gevonden. De heer E. Kiderlen heeft Vrijdag te Londen deelgenomen asn de „one mile amateur tricycle handicapHij won bij den eersten rit, kwam bij den tweeden gelijk aan, doch won bij den eindrit met één yard. Het Vrijdag te Amsterdam, bij ge legenheid der studentenfeesten gehouden Bloemen-corso is goed afgeloopen. Er waren een 20tal meer of minder kostbaar met bloemen getooide rijtuigen. De Arnh. Ct. verhaalt, en zij staat voor de waarheid van het feit in, dat vier kippen en zes kuikens van den stationchef onopgemerkt plaats namen op een der remstangen van een trein naar Amsterdam, waar zij behouden aankwa men. In de duisternis had men die eigen aardige reizigers niet gemerkt. Door buitengewone omstandigheden konden de prijzen voor de voorjaarsten toonstelling te Worcester, Vereen. Staten van N.-Amerika, uitgeloofd door de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur te Haarlem, niet worden toegewezen. Met toestemming der Vereeniging zullen die nu worden uitgeloofd voor de tentoon stelling te Worcester te houden in het voorjaar van 1888. De uitslag van het voorjaar-examen ter verkrijging eener acte als onderwijzer of onderwijzeres in 1887 was als volgt. Opgekomen voor de acte van onder wijzer zijn 853 kandidaten. Hiervan werden 404 afgewezen en 9 trokken zich terug, zoodat 440 slaagden. Opgekomen voor de acte van onder wijzeres zijn 518 kandidaten, waarvan 198 werden afgewezen, 11 zich terug trokken en 309 slaagden. Noordholland munt uit in het afwijzen der kandidaten, Overijssel in het toelaten. Twee boerinnen zijn door de recht bank te Arnhem veroordeeld resp. tot 6 en 8 dagen gevangenisstraf ter zake van het verkoopen van als boter gekleurd vet voor zuivere roomboter. Een heer uit 's-Hertogenbosch zat in den spoortrein en meenende, dat hij vonken zag en sissen hoorde, trok hij aan den noodrem waardoor de trein stilstond. De man meende hieraan wel te doen; de Tilburgsche kantonrechter veroordeelde hem evenwel voor zijne voorbarige be zorgdheid tot 75 boete. De kersenverkoopingen in de Betuwe zijn thans voor het grootste deel afgeloopen. Over het geheel zijn hooge prijzen be steed en wel van 8 tot 13 cents per K. G. op den boom. Op verschillende plaatsen klaagt men dat de vruchten, vooral appelen en peren, in groote hoeveelheden zijn afgevallen. Over het algemeen verlangt men zeer naar regen. HAARLEM, 28 Juni 1887. Aan het eindexamen van het Gym nasium alhier voor diploma B. namen deel 7 leerlingen en drie extraneï. Allen zijn toegelaten n. 1. de heeren W. M. BlomE. H. KrelageC. A. H. Ro- chell, J. Sipkes, F. Bierens de Haan, P. VerhagenC. J. Posthuma en de extraneï P. Posthuma, B. Turksma en M. de Haas, die reeds eindexamen H. B. S. had afgelegd. Maandag avond te half acht had ten Raadhuize alhier de plechtige ont vangst plaats van het bestuur en de leden van het 40e Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres, dat deze week hier ter stede gehouden wordt. De bur gemeester, Mr. E. A. Jordens, Eere voorzitter van heb Congres, heette in hartelijke bewoordingen de aanwezigen welkom. Zijne toespraak, met luiden bijval begroet, werd met eene kernachtige rede beantwoord door den heer Fr. Lief- tinck, Voorzitter van het Congres, waarna de eerewijn werd aangeboden en men overging tot het vormen der afdee- lingen. De Sociëteit „Vereeniging" stelt ge durende de Congresdagen haar zalen voor de leden beschikbaar. Maandag avond gaf de „Vereeniging" in den met gas verlichten tuin een concertuitgevoerd door de Amsterdamsche Orchestvereenigingdat door vele Congresleden werd bijgewoond. Na afloop was er gelegenheid tot dansen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag zullen op het Congres besproken worden vijf en dertig vraagpunten, betrekking hebbende op LandbouwkundeVolkshuis houdkunde, Natuurkunde enz., terwijl ook den leden eenige feestelijkheden worden aangeboden als: Dinsdagavond Concert in buiten80cieteit „Trouw moet blijken" te geven door de Kapel van de Kon. Ned. Marine, Woensdag namiddag op de Dreef Harddraverij van paarden van zessenklaar, gespannen voor tweewielige rijtuigen en des avonds illuminatie op de Dreef. Donderdag namiddag rijtoer en des avonds Concert in het Kurhaus te Zandvoort. Bij onderhandsche inschrijving is door den architect G. H. Möller aanbe steed, het vergrooten van het café en bijbouwen van eene biljartzaal aan het Volkskoffiehuis in de Anegang. Minste inschrijver was M. Mulder voor ƒ1879. Naar wij vernemen zal de liedertafel „Haarlems Zanggenot" deelnemen aan het internationale concours, uitgeschreven door de Société Chorale „Les disciples de Grétry" te Luik. Maandag 30 Juni 1862 werd hetSte- delgk Museum van Schilderijen én Oud heden 's namiddags ten 3 ure door Burg. en Weth. der gemeente geopend en de Commissie van toezicht op die instelling geïnstalleerd, welke plechtigheid heeft plaats gevonden in tegenwoordigheid van de leden van den gemeenteraad. Die com missie bestond toen uit de hh. Jhr. L. J. Quarles van Ufford, A. J. Ehnle, Mr. A. J. Enschedé, A. J. Eijmer en Dr. A. van der Willigen Pz. Slechts een van hen, de heer Enschedé, is gedurende al dien tijd onafgebroken als lid der Commissie werkzaam geweest terwijl de anderen sedert door den dood aan hunnen werk kring zijn ontrukt. De goede grondslagen voor deze kunstverzameling in het begin gelegd hebben goede vruchten afgewor pen. Meer en meer is de belangstelling toegenomen en heeft het Museum door het bezit van groote kunstschatten o. a. van Frans Hals, den Bray, v. d. Helst enz. eene groote vermaardheid verkregen en is zelfs zijn roem tot buiten Europa doorgedrongen, getuige het veelvuldige bezoek uit Amerika en andere wereld- deelen. Het is derhalve niet te verwon deren, dat de stedelijke regeering aan het vijfentwintig jarig leven dezer instelling hare bijzondere aandacht heeft geschon ken. In een hoogst vleiend schrijven mocht de thans fungeerende Commissie van toezicht van den Raad en van het college van B. en W. dank ontvangen voor hare vele bemoeiingen en onverdroten zorgen aan deze zaak bewezen. Bovendien schonk de Raad eene feestgave welke de commissie naar welgevallen voor uitbrei ding van het Museum mag bestemmen. Aanstaanden Donderdag 30 Juni zal op het Raadhuis eene kunstbeschouwing worden gehouden van de op het museum aanwezige photografische afbeeldingen en etsen van verschillende meesterstukken van Frans Hals, welke in onderscheidene verzamelingen van Europa zijn tentoon gesteld. Daartoe zijn aan tal van voorname personen uitnoodigingen gezonden, als aan de leden van den Raad, de begun stigers van het Museum, HExc. de Minis ters van binnenlandsche zaken en van financiën, den Secretaris-Generaal van binnenl. zaken, den Referendaris van Kunsten en Wetenschappen Jhr. V. de Stenrs, Mr. C. Fock, Commissaris des Konings in Zuid-Holland, die in 1862 als burgemeester van Haarlem krachtig heeft medegewerkt aan de oprichting van het Sted. Museum. Naar men verneemt, geeft de heer Enschedé ter eere van dezen dag een feestmaal, waaraan door de Mi nisters en andere aanzienlijke genoodigden zal worden deelgenomen. Aan het Verslag over 1886 van de Afdeeling „Haarlem en Omstreken" van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik ontleenen wij het volgende De financieele toestand der Afdeeling was in vergelijking van vorige jaren gunstiger, de rekening sloot met een klein saldo. Van de rentelooze geldleening moes ten evenwel nog 38 aaudeelen a ƒ5 af gelost worden. De heer Mr. W. A. 't Hooft bedankte als bestuurslid en de heer Mr. W. H. Smit verliet de gemeente metterwoon. In hunne plaats werden verkozen de heeren A. van der Voort Az. en Mr. A. J. van Thiel. Het ledental, steeds stijgende, bedroeg 250. De Stuivers-spaarbank, door de Ver eeniging in 1880 opgericht telde op 31 December 11. 783 inbrengers. Het dezen verschuldigde saldo bedroeg 11072,00®. Ter veredeling der Volksvermaken or ganiseerde de Afdeeling in 1886 twee feestavonden tot den toegangsprijs resp. van 15 en 20 ets., en werden gegeven in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging. De Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriendschap", het Kwartet „Loreley", de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer", en verschillende Heeren dillet- tanten luisterden deze avonden op door zang-, tooneel-, piano- en vioolspel. Het Bestuur der Afdeeling wijst op het groote succes van den feestavond, naar aanleiding van 's Konings 70sten verjaardag, in de maand Februari jl. ge houden. Bij deze gelegenheid was de feest- zaal gevuld met J- 1600 personen. Het programma voor dien avond, geheel in overeenstemming met het feest, werd met opgewektheid uitgevoerd en met geestdrift aangehoord. Van zeer verschillende zijden mocht het Bestuur met genoegen vernemen dat deze feestavond de schoonste is, dien de Volksbond organiseerde. Het Bestuur bestaat uit de heeren: Mr. Th. De Haan Hugenholtz, Voorzitter; Mr. A. J. v. Thiel, SecretarisA. C. De Koek, Penningmeester; C. J. M. De Wilde;. A. v. d. Voort, Az. De luit.-kol. W. Vleysman, van het 4e reg. inf., is bij Kon. besluit op pen sioen gesteld en aan dezen hoofdofficier de rang verleend van kolonel. Op den 21 Juni jl. heeft de vrede rechter Adam Bührer van Herblingen (kanton schaffhausen), geboren in 1853, gestalte beneden het middelmatige, tame lijk gezet, haar, snor en bakkebaarden, zwart, oogen donkerbruin met scherpen blik, lijdende aan zwaarmoedigheid, zijn huisgezin verlaten, vermoedelijk ten einde zich naar Amerika te begeven. Zijne aan houding en verpleging is verzocht, zul lende de kosten worden vergoed. Bg ontdekking wordt onraiddeliyk be richt ingewacht by het Departement van Justitie. Bg verschillende winkeliers hier ter stede zyn door de politie rollen satijnen lint in beslag genomen, die voor een paar weken te 's-Gravenhage waren ontvreemd Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Juni 1887, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. I. Fabriek, Lange Heereuvest No. 116 zwart en rood, 8320, J. van Willes. - 2. Bouwterrein, Klerksteeg. 3. Bouwterrein, Klerksteeg, nevens het voorg. 4. Bouwterrein, Klerksteeg, nevens het voorg. - 5. Bouwterrein, Klerksteeg, nevens het voorg. - 6. Bouwterrein, Klerksteeg, nevens het voorg. - 7. Bouwterrein, Klerksteeg, nevens het voorg. - 8. Heerenhuis eu Erve met Tuin, Bakenes- sergracht No. 81, 12826, J.Oolgaardt, qq. 9. Huis en Erve met Tuin, Bakenessergracht No. 79, ƒ6350, E. C. Mons. De perceelen No. 2 tot en met 7 tezamen; ƒ5775, P. Droste, qq. 10. Huis en Erve, Korte Jansstraat No. 8, ƒ3250, E. C. Mons. 11. Heerenhuis en Erve met Tuin, Schooter- singel No. 97, ƒ8900, J. M. Vogelpoel 12. Hnis en Erve met Tuin, Jansweg No. 21 zwart en rood. Niet geveild. 13. Huis en Erve, Spaarne No. 25, ƒ6550, A. v. d. Lindenqq. 14. Heerenhuis en Erve met Tuin, llazepaters- laan No. 8a, ƒ7000, C. J'\ Moorhof qq. 15. Huis en Erve, Smedestraat No. 86. 16. Winkelhuis en Erve, naast het voorgaande, No. 34. De perceelen No. 15 en 16 tezamen ƒ7050, M. Mok. 17. Huis en Erve, Groendaalsteeg No. 17® ƒ3195, opgehouden. Buiten-Sociëteit «Tnoow moet Blijken." CONCERT op Dinsdag 28 Juni 1887, de& avonds te 7M uur, door de Stafmuziek der Kon. Ned. Marine, Directeur de Heer J. KONING. PROGRAMMA. 1. Koninklijke Nederlandsche Marine MarschJ. Koning. 2. Feest Ouverture „Es Majeur".A. Lortzing 3. a. RomanceRubinstein. b. Marche Funèbre d'une Mario nette CA. Gounod (Arr. pour Harmonie-Musique par J. Koning.) 4Grande Fantaisie sur Aïda" opéra de G. VerdiJ. Koning 5Ouverture de l'opéra „Les Dragons des VillarsA. Maillart 6La Coquette, air de BalletKlein Michel 7. Musikalische Bilderbogen. Humo- ristisches TongemaldcTrenkler 8. Chansons du Printempa, Valse de ConcertKühner. VIJFTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 29 Juni 1887, des avonds van 7X10 uur, door het Ste delijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie vau den Heer M. H. Müller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Lichte Pas MarschCarl. 2. Onverture StradellaFlotow. 3. Potpourri aus CarmenBizet. 4. Laura WalzerMillöcker 5 PotpourriDer lustige KriegStrauss 6. Marsch Na de ParadeDelorm. i 7Ouverture Une Fête ChampêtreLabory 8. Walzer. Wo die schone Madchcn WaehsenWeiss. 9. Potpourri uber moderne Me- lodienGartner j 10. Marsch. Potpourri Immer Vor- wnrtsGartner ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokork alhier, op Donderdag 30 Juni 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Praeludium und Fuge (C Moll).Bach. 2. Sonate No. 5Rheinberger. 3. OffertoireGuilmant. 4ConcertstukVolckmar

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2