HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Negende Jaargang. van ZATERDAG 30 Juli 1887. Bericht. op ZONDAG 31 Juli 1887. No. 61. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk, Prijs per Advertentie van I tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten. 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Voor de abonné's op Haarlemsch Advertentieblad blijft nog tot 1 Augustus, volgens achterstaande advertentie, de inteekening open gesteld op L1SE FLEURON, door Georges Ohnet schrijver van „De Industriëel van Pont- Avesnes", de groote Mergelgroeve" enz.uit het Fransch vertaald door A. L. v. R. De inteekeningsprijs is 50 cents. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Smeding. Voorin. 10 nre, Hoog. Nam. 2 ure, Smeding. 8e Zondag, 's Avonds 6 ure Moeton. Nieuwe Kerk. Yoorm. 10 ure, Barger. Jans-Kerk. Yoorm. 10 nre, Schuurman Stekhoven Cand. t. d. H. D. (Voor Snethlagé). Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nreUitbrander, Godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, JDebry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure's Av. 5 nreSchotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Avondmaal. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. 1). André de la JPorte, Em.-pred. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente berichten, van de Makelaar Mej. A. C.L. Sarlet te hebben ontvangen de som van f 38.65, zijnde de intreegelden voor bet bezichtigen van den inboedel van wijlen Mevr. van Herwerden. Ds. Moeton verwacht deze week weder zijne catechisanten. De catechisaties van Ds. Mulder worden in de maand Augustus niet gebonden. Geachte Redactie Sedert lang bestaat in onz» gemeente een strevenom bezuinigingen te brengen in allerhande takken van Bestuur. Hoe lofwaardig deze pogingen op zich zelf mogen zijn, zeer te bejammeren is het, dat nu juist het Openbaar Lager Onder wijs en wel met name dat aan de koste- looze scholen of de scholen voor min vermogenden het ontgelden moet. „Van geachte zijde," lees ik in N°. 60 van Uw blad, wordt medegedeeld" dat. en het bericht komt hierop neder dat met genoegen gezien issedert 1 Februari '86 vijf onderwijzers-vacaturen niet ver vuld zijn, en hierdoor f 3500 's jaars bezuinigd is, zonder aan de eischen van Art. 24 der Wet op L. O. te kort te doen. Nu behoor ook ik tot degenen die in hun schik zijn als er wat wordt be zuinigd, maar de vraag is hier: Leidt de bezuiniging tot verbetering van het L. O? Men schermt m. i. te veel met de stelling, dat de resultaten van het onderwijs meestal in omgekeerde reden staan tot het aantal onderwijzers. Dit beduidt in goed Hollandsch Hoe minder onderwijzers, hoe beter onderwijs. Het zou gemakkelijk te bewijzen zijn, dat deze stelling niet doorgaatook zelfs niet in onze gemeenteal behoort deze inrich ting die ik op het oog hebniet tot die voor kosteloos onderwijs. Vervolgens houdt men naar ik meenniet genoeg in het oogdat de behoeften aan de ver schillende scholen zeer uiteen loopen. Aan alle scholen kan b. v. b. de klassen- verdeeling niet dezelfde zijn. Allerlei om standigheden kunnen in den loop van een schooljaar hierin wijziging noodig maken, en dan behoort minder de vraag gesteld te worden of men Art. 24 wel naleeft, dan wel of het al of niet aan stellen van een onderwijzer van overwe genden invloed kan zijn op den behoor lijken gang van het onderwijs. Bovenal behoort men niet met genoegen te zien, dat f 3500 worden uitgezuinigd als tot dien prijs vijf onderwijskrachten aan de Lagere School worden onttrokken. Het groote publiek zou zoo licht kunnen mee- nen, dat die vijf krachten even goed zonden kunnen gemist worden, m. a. w. dat ze der gemeente slechts tot schade posten gestrekt hebben, gedurende den tijd welken zij te Haarlem werkzaam waren. Buitendien pleit de inkrimping van personeel, als men zich redden wil met de onhoudbare stelling bovengenoemd niet voor de helderziendheid van onze schoolbesturen, die na jarenlange werk zaamheid thans eerst bemerken, dat het vroeger eigenlijk nooit goed geweest is. Men zegge liever de waarheidw ij wil len bezuinigen, maar men brenge niet door wonderspreuken en statistieken, die slechts gedeeltelijk den waren toestand doen kennen, het publiek op een dwaal spoor. Door zulke uitingen bevordert men niet het zelfvertrouwen bij de onderwij zers, wier plichtgevoel door de heeren, die bovengenoemde dingen met genoegen zien, al zeer laag geplaatst wordt. Met de strekking van het berichtje in hetzelfde nnmmer van Uw blad, waar van de conclusie is dat het volstrekt noodzakelijk isdat vóór mm tot de re geling der traktementen overgaat, er eerst loerde vastgesteld, hoeveel onderwijzers er in iedere openbare school moeten werkzaam zijn, ben ik het geheel eens, mits het niet in verhand met het vorige begrepen wor de, maar men rekening houde met de toestandendie blijkbaar aan de verschil lende scholen, verschillend zijn. Hk. Het Concert van de Grenadiers en Jagers. Wij willen 't niet beslissen, maar velen onzer stadgenooten beweren, dat de Gre nadiers en Jagers en 't hemelswater elkaar in Haarlem altijd rendez-vous geven. De regen schijnt zich dan echter ditmaal in den dag te hebben vergist, althans heerlijker avond voor een concert in de open lucht, dan Dinsdag kan de grootste pruttelaar niet verlangen. In alle opzichten was 't een genotvollen avond en wij hebben dan ook genoten, zooals men dat met zulk weêr bij een concert van de Koninklijke Kapel kan. 't Is onze bedoeling volstrekt niet te gaan kerven aan de verdienste van andere harmoniecorpsen, maar toch dnrven wij gernst beweren, dat wat beschaving van 't ensemble betreft, de Grenadiers en Jagers overal met kans op succes naar den palm der overwinning kunnen me dedingen. Dat beschaving van 't geheel moeielijk te verkrijgen is zonder indivi dueel meesterschap zal men ons wel wil len toegeven, en 't bleek trouwens genoeg uit de nummers waarin solotrekjes voor kwamen, alsook nit het obligaat voor clari net door den Heer Ogier van der Linden, dat de Kapelmeester over benijdenswaar dige krachten beschikt. Het programma behoeven wij niet te herhalen. Half Haarlem was Dinsdagavond in de „Vereeniging" en is er dus mede hekend. Terugkomende op hetgeen ten gehoore werd gebracht, kunnen wij niet anders dan herhalen, wat wij reeds vroeger van de Grenadiers en Jagers zeiden; de naam „Koninklijk" past aan de Kapel. KRONIEK De jongste Raadszitting, bij hooge tem peratuur, maar met onbezweken moed en volharding, tot ruim 5 nre voortgezet, kon zeker niet onbelangrijk worden geacht. De schutting aan de Oranjekade mooht niet volgens den wensoh van B. en W. nit de fondsen voor openbare werken, maar moest nit de onvoorziene uitgaven worden voldaan. Het systeem van zoo min mogelijk leenen, heeft hier weder in het amendement de Kanter een nieuwe over winning behaald. Als nn dat sohuttingvlak werd ver huurd voor Advertentien, of het weideveld daarachter, volgens het denkbeeld van den heer Krelage, productief werd ge maakt, door er geiten of ander vee te laten weiden, onder welke rubriek zou den dan wel deze inkomsten mogen wor den gerangschikt? Wij willen ons hierin niet verder ver diepen, troosten ons dat het ons elk slechts ongeveerfO.10 zal kosten en gaan liever over tot het hoofdfeit van dezen dag, de officieele vaststelling van den lsten Oet. als den dag waarop de Vleeschhal zal worden in gebruik gesteld, alsmede van de rege lingen die hiermede in verband stonden. Algemeen was men van oordeel dat er aldaar zeer streng gekeurd moest wor den, daar zooals de heer Krelage zeide, de gemeente eigentlijk de moreele ver plichting op zich nam tegenover het pu bliek, om te zorgen dat op die markt geen voor de gezondheid schadelijk vleesch verkocht zou worden. Keurmeester en onderkeurmeester, wer den geïnstrueerd en ook gezorgd voor het reinhonden der Hal, terwijl voorts aan B. en W. werd opgedragen 4 banken voor één jaar en 4 voor een maand bij inschrijving te verhuren, en twee banken te verhuren aan den eerstkomende voor f 1 per dag. De Raad behield zich voor na verloop van een jaar deze verschillende reglemen ten en besluiten te herzien. De belangen der schipperij werden ernstig bepleit door de heeren Figee en Hnet, naar aanleiding van een rekest der Vereeniging tot behartiging der stoom- vaartbelangen, om vermindering der have- kade- en bruggegelden. De Raad echter liet zich evenmin als B. en W., door de klemmende redenen der vrijhandelaars be wegen, zag in de gevorderde gelden slechts een billijke vergoeding voor bewezen dien sten, zooals bij Art. 138 der Gemeentewet veroorloofd is en hield zich aan het onde De heer Krelage, hoewel verzekerende, dat hij in het Parlement geheel anders zou spreken en gaarne al die lasten zou willen afschaffenmeende als Haarlemsch raadslid van een tegenovergesteld ge voelen te moeten zijn en geraakte daarbij zelfs zoozeer onder den invloed der anti- revolutionnaire protectiegeest, dat hij het wenschelijk achtte, van die belasting vrij te stellen, alleen die schepen welke in Haarlem werden gebouwd, of alhier wer den hersteld om op die wijze onzen scheepsbouw te doen bloeien. Als de onde poorters nog leefden, wat zouden ze zich in dit denkbeeld hebben verheugd Maar ook, hoe zouden ze zich ergeren als ze vernamen met welken ijver de Heer Kre lage zich in de bres stelde voor het denkbeeld om de H. B. S. met vijf jarigen cursus ook voor meisjes toegan kelijk te doen zijn. Openlij k erkende en handhaafde hij het recht van de vrouw om ook buiten het huisgezin zich een invloedrijken werkkring in de Maatschap pij te zoekenwaarvan hij zioh niet anders dan gunstige gevolgen voorstelde, en waar hiertoe nu niet de bestaande Middelbare School voor Meisjes, en wel die voor jongens was ingericht, zag hij geen bezwaar ook meisjes aldaar toe te latenja zelfs al was het doel, dat men met de opleiding beoogde niet aangewezen, ook dan zou volgens zijn oordeel, hiertegen niets zijn in te brengen. De Heer von Reeken zorgde evenwel door een amendement voor te stellen, dat alleen die meisjes werden toegelaten, wier opleiding, blijkbaar beter op deJongens- dan op de meisjesschool kan worden voltooid. Breedvoerige discussies werden ten slotte nog gevoerd over de vraag of de Rector, wanneer hij aan zichzelf het vervullen van lesuren, die door een vacature zijn open gevallen heeft opgedragen, daarvoor even als de leeraren vergoeding mag eischen. De Heer 't Hoeft, verdedigde dit denk beeld met het oog op de letter van het artikel, den aaTd der zaak en de billijk heid B. en W. bestreden het, als strij dende juist tegen de bedoeling en ook tegen den letter van het Art. De Baad gaf hierop auctoritatie sna zijne eigene wets verklaring, en schaarde zioh op twee stemmen na aan de zijde van B. en W. Erkend werd echter dat het Art. niet goed was opgesteld en dringend herzie ning eischte.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1