HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 71. Negende Jaargang van ZATERDAG 3 September 1887. op ZONDAG 4 Sept. 1887. K R 0 3STI E E. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderljjke nommers 3 centen per etak Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Wegens het aanbrengen eener nieuwe verlichting in de Groote Kerk zal de Zon dagavondbeurt eenige malen in de Janskerk gehouden worden. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voorm. 10 ure, Etcher. Nam. 2 ure, Escher. 12e Zondag. 'sAvonds 6 ure, zie Janskerk. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. 'sAvonds 6 ure, Snethlage. Woensdag 's av. 7 ure, Brutel de la Rivière. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Kastein, Godsd.-onderw. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Vebry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Gee?. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure's Av. 5 ureSchotel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Dav.banton. Hillegom. Voorm. 9Vs are, M. Buchli Fes/. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Lutkersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Gonlagpred. te Beverwijk. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voor de Kinderen. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Lokaal der Jongelings-Yereeniging. L. Annastraat. Vonderdag 's av. 8 ureBarger. Bijbellez. Matth. 8 11 vv. j| Ds. Brutel de la Rivière za] deze week weder al zijne catechisaties houden. Ds. Mulder hoopt deze week al zijne catechisaties te hervatten. Ds. Smeding bericht met dankzegging de ontvangst voor „de School met den Bijbel" van 1.gecollecteerd 21 Aug. in de kerk der Chr. Ger. Gemeente (Gedempte Oude Gracht) en van ƒ4.10, bezorgd bij R. Nederd. Herv. Kerk. Bonnobroek. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 51/3 ure, J. H. Gunning J.Hz. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 uur, W. J. T. Meiners, pred. te Amsterdam. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloomendaal. Voorm. 10 ure, K. de Banoy pred. te Haarlem. Nam. 21/s ure, geen dienst. Velsen. Voorm. 10 ure, V. J. C. Heldring Nam. 2 ure, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 nre, L. Heldrin Nam. 2 ure, L. Heldring. TEYLER'S MUSEUM. Gids voor den bezoeker van de verzameling versteeningen door Dr. T. C. Winkler, De stad Haarlem is sinds lang beroemd, niet alleen als de bloemenstad, maar ook als kweekplaats van kunsten en weten schappen, en de meest grootsche stichting, welke ze bezit, is ongetwijfeld 't prach tige gebouw aan 't Spaarne: Teyler's Museum. Grootsch durf ik die stichting noemen, minder om de fraaie verzameling van schilderijen, of om de waarlijk prachtige bibliotheek, welk ze bevat; minder ook, omdat men daar de grootste electriseer- machine der wereld vindt, maar vooral met het oog op de versteeningen of ver steende overblijfselen van planten en die ren, die duizenden jaren geleden op aarde leefden. Aan den ijverigen en geleerden conservator Dr. T. C. Winkler komt de eer toe, dat juist dat gedeelte van 't Mu seum, hetwelk de zoogenoemde fossielen bevat, dank zij de prachtige verhandelin gen, door hem over verschillende merk waardige diersoorten geschreven en tegen woordig door de gansehe geleerde wereld verspreid,langzamerhand wereldberoemd is geworden. Toch mag niet worden ontkend, dat menig bezoeker tot hiertoe onwillekeurig werd afgeschrikt, wanneer hij, de zaal, die de versteeningen bevat, binnentredend, vergast werd op namen, die voor een leek totaal onverstaanbaar zijn, b. v. Ichthyosaurus, Dinotherium, enz. enz. Gelukkiglijk bestaat er thans geen enkele reden meer om een bezoek aan dat gedeelte van 't Museum na te laten. Immers, Dr. Winkler beeft, ijverig en onvermoeid, als hij nog steeds is, niet opgezien tegen den rensaehtigen arbeid om al de versteeDin- gen te beschrijven in een boekje, hetwelk dezer dagen onder bovenstaanden titel bij de uitgevers van dit blad verschenen is. Met dezen gids in de hand zal voortaan iedereen met de rijke verzameling kennis kunnen maken, en te huis komend, zich zelve rekenschap kunnen geven van het geen hij gezien heeft. Want het boekje bevat geen dorre opsomming van de honderden versteeningen, welke men in Teyler ziet; maar het geeft tevens van alles een beschrijving, die uitmunt in kortheid, zaakrijkheid en duidelijkheid. Liet mijn bestek het toe, dan zou 't mij weinig moeite kosten dat oordeel door tal van bewijzen te staven. Nu znlks niet het geval is, kan ik niet beter doen, dan allen, die reeds vroeger met den zeldzaam merkwaardigen schat, welke 't Museum van Teyler wereldberoemd heeft gemaakt, kennis maakten, den ernstigen raad te geven, die kennismaking voort te zetten, nn Dr. Winkler, de geleerde conservator dier afdeeling, hen zelf door 't geschreven woord wil voorlichten. Diegenen, welke nooit een blik wierpen op de fossielen, welke door Teyler a force d'argent ver overd zijn, of terugdeinsde voor de ge leerde, als abacadabra voor hen klinkende namen, spoor ik dringend aan, tbans, nn er geen enkele reden meer bestaat om weg te blijven, een bezoek te brengen, of hun bezoek te herhalen aan eene stichting, waarop de schoone Spaarnestad wel reeht trotsch mag zijn. Moge Dr. Winkler veel genoegen on dervinden van zijn verdienstelijken arbeid, en moge weldra een tweede uitgave 't licht zien. Ten slotte vermeld ik nog, dat ten hate van de vele vreemdelingen, die Tey- lers Museum elk jaar bezoekende Gids ook in de Fransche taal is uitgegeven. Ben ik wel ingelicht, dan heeft Dr. Winkler 't boekje oorspronkelijk in die taal geschreven, en vervolgens in het Nederlandsch vertaald. Dr. R. SINIA. Brielle, Aug. '87. Op den verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, vergaderde de raad der Gemeente Haarlem. De Burgemeester meende deze gelegen heid te moeten aangrijpen, om een bijzon der bewijs van bnlde te brengen aan ons Vorstenhuis, en zoo werd dan op zijn voorstel een telegram verzonden, waarbij Hunne Majesteiten werden gelukgewensoht namens den Raad en de ingezetenen dezer gemeente. Hierop werd het volgende antwoord ontvangen Burgemeester Haarlem. Zijne Maje steit, zeer gevoelig voor de aangeboden heilwenschen, laat n, den Raad en de burgerij H. deszelfs hartelijken dank be tuigen. Adjudant van Hogendorp. Behalve dit buitengewoon begin valt er van de Raadszitting zelve, niet veel bijzonders meer mede te deelen. Dat er een riool was ingezakt, dat plotseling en dringend herziening eischte, behoorde volgens den Heer Enschedé tot de zaken, die meermalen hier zijn voor gekomen. Het schijnt dat onze voorouders geen beste riolen konden bouwen. Een verkiezing van leden voor het Btembnreau ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer was alsmede niets onge woons; het eenige wat hierbij viel op te merken was, dat de verkiezing ditmaal buitengewoon was. De rekening der gemeente over 1886 werd goed gekeurd. Desgelijks de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur en de begrooting der Schutterij en de begrooting van het Bar bara Gasthnis, voor 1888. Een voorstel tot verhuring van grond voor kleeden klopperpen, ontmoette gee nerlei tegenkanting, en een door den Heer Stoel voorgestelde verhooging der gratifi catie aan den kapitein adjudant den Heer J. C. A. Pabst, droeg de algemeene goed keuring weg. Ook rezen geene bezwaren tegen het rapport van den gas-opzichter over Juli en was dus de agenda zonder eenige oppositie afgehandeld. De Heer Krelage nam in deze zitting afscheid van de vergadering, waarop de Voorzitter hem dankte voor zijnen mede werking aan de bevordering van den bloei der gemeente. Nadat nog eindelijk de Heer de Kanter om herstel van de pomp op de Groenmarkt had verzocht en de Heer Stolp om nadere inlichting omtrent de quaesti vanreorga- niesatie der Burgeravondschool, welke inliohtingen hem van wege het Gemeente bestuur werden toegezegd, werd de Ver gadering gesloten. Vermelding verdient nog, dat in deze Raadszitting door den Voorzitter werd medegedeeld, dat de Heer Pinedo had verzocht voor f 3000 de tegenwoordige Sooiteit in de Hout te mogen huren wan neer de erfpacht daarvan was afgeloopen. Dit adres werd in handen van B. en W. gesteld. In Oldenburg zijn vele veeboeren, ten gevolge van de voortdurende daling van het vee, er toe overgegaan om zelf te slachten en dan voor de consumptie aan te bieden. Zij doen dat, nabij de stad Oldenburg, niet ieder voor eigen rekening, waardoor men in concurrentie elkander zou benadeelen, maar coöperatief, waardoor zij den slachters geen geringe mededinging aandoen. Alzoo verkoopt deze vereeniging best vlee8ch tot 40 a 60 pet. lager prijzen dan de slachters en maakt nog zeer goede zaken. Eens per maand wordt met de leverende boeren afrekening gehouden door het kantoor der vereeniging, die uit de leveranciers zeiven bestaat. Bij de manoeuvres van een Oosten- rijksch infanterie-regement in de nabijheid van Piek stortte na een salvo met losse patronen een student en een oppasser, die zich onder de toeschouwers bevonden, met een luiden gil op den grond. De op passer was onmiddellijk dood, de ander stierf des middags. Een geneeskundig onderzoek van de wonden bracht aan het licht, dat niet een scherpe patroon, maar een paar kiezelsteenen, die toevallig of met opzet in den geweerloop waren ge raakt, het ongeluk hadden veroorzaakt. Een der overgebleven Napoleons heeft het weer eens noodig geoordeeld een programma in de wereld te zenden. Het is Victor Napoleon, oudste zoon van prins Jerome. De jonge prins wil niets weten van het bondgenootschap met de royalisten. Hij spreekt voorts van demo cratische en antoriteitsbeginselen en noemt zich zelf de wachter voor de rechten des volks. Bij de verandering, in het Theatre gemaakt sedert den brand in de Opéra Comigue, behoort ook een vermin dering van plaatsen ten einde ruimte te winnen. Men berekent het daardoor ver oorzaakt nadeel voor de directie op 50 per avond, een jaarlijksche verlies van ongeveer rnim 600.000. In het arohaologiseh museum te Madrid is een aanzienlijke diefstal ge pleegd. Beelden en andere voorwerpen van groote waarde zijn ontvreemd. Het aantal bij de Duitscherijks-au- toriteiten ingekomen adressen om verhoo ging der invoerrechten op het graan, moet zeer groot zijn, ook van den Handelstand. Men gelooft dat in deze zaak eene bui- tengewoone zitting van den Rijksdag zal behandeld worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1