Er ging een gerucht dat Duitsch- land pantserschepen naar Bulgarije zou zendenom voldoening te eischen voor den hoon en de beleedigingen den Duit- schen gezant aldaar aangedaan, bij name door het dagblad Bulgarije." Totgroote geruststelling van de Bulgaren is verze kerd, dat dej zaak door Turkije's tusschen- komst geschikt is. Alleen is tegen den redacteur van het blad een rechtsvervol ging ingesteld. Oostenrijk heeft laten ver klaren, dat het nooh een Russische bezet ting, noch een protectoraat in het vorsten dom kan dulden en dat het tegenover Vorst Ferdinand een welwillende onzijdig heid in acht blijft nemen. Van dien kant heeft de vorst dus niets te vreesen. Alles kan terecht komen, zelfs een huzaar die achttien jaar geleden deserteerde. Dit kon men dezer dagen opmerken te Amersfoort, waar het bovenstaande dezer dagen heeft plaats gehad. Te Loosdrecht is een vischotter verdronken in een palingfuikomdat dit eene zeldzaamheid is wordt het mede gedeeld. Op het graf van Mevrouw Bosboom— Toussaint te 's-Gravenhage is thans op initiatief van vele Nederlandsche vrouwen een schoon gedenkteeken geplaatst. Een uitgelezen schaar letterkundigen vereer den de plechtigheid met hunne tegen woordigheid. De heeren Springer en Bart van Hove zijn de ontwerpers en uitvoer ders van het fraaie monument. Een schatrijke Amerikaan is ver leden week te Amsterdam gevangen ge nomen, op grond, dat hij weigerachtig was om een postje van dertig duizend gulden, dat hij aan een Amsterdammer schuldig was, uittebetalen. De crediteur liet hem dus in de gijzeling plaatsen. Toen de burger der Vereenigde Staten een uur of wat achter slot en grendel gezeten had, werd hij milder bestemd, betaalde en keerde naar zijn hotel terug. Een boerin kwam dezer dagen bij een dokter te Terneuzen raad vragen voor hare oogen. De dokter schrijft haar een recept voor; zegt haar, dit er op te leggen en goed nat te houden. Daags daarna komt de dokter bij zijne patiente en vraagt hoe het er mede is. »'k Heb er niet veel bate bij gehad,» antwoordde het vrouwtje. De dokter wil zich van den toestand vergewissen, doet den doek van het oog en zietzijn recept een stukje papier op het oog liggen. Als de Zierikzeesche Nieuws bode het verhaal niet als echt vermeldde, zou het velen ongelooflijk voorkomen. Donderdag avond had de inwijding plaats van den nieuwen schouwburg in de Aert van Nes-straat te Rotterdam. Het schoone gebouw is in renaissance stijl opgetrokken en ook het innerlijke is ge heel in overeenstemming gebracht met de hoogen eischen, die men in den tegen- woordigen tijd aan zulke inrichtingen stelt. Van het gebouw, dat bij eene lengte van 72.5 M. eene breede 32.5 M. heeft, werd in Mei 1884 de eerste steen gelegd, nadat bij de voorbereidende werkzaamheden 1500 palen in den grond waren geslagen. De schouwburgzaal bevat 1259 zitplaat sen en het geheel wordt dour 1650 gas vlammen verlicht. Het tooneel meet 18 bij 35 M. Het bevindt zich 6 M. boven den beganen grond. Er zijn zijn in het geheel 32 brandkranen. Opgevoerd werd een nieuw werk van Rosier Faassen getiteld: Oude vrijsters Eene vrouw te Kampen was tot half elf alleen in haar woning. Toen op dat uur haar zoon thuis kwam, vond hij zijne moeder in een allervreeselgksten toe stand ze lag op den grond, geheel in brandde vlammen omringden haar ge heel en al. De zoon kon niets meer ter redding doen binnen weinigen oogenblik- ken was het lijk verkoold. Men ver moedt, dat zij beschonken was geweest en toen in aanraking gekomen is met een klein lichtje, dat nog op tafel brandde. Z. M. de Koning heeft met ingang van 21 September Mr A. J. Roest eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arr. rechtbank te Rotterdam en benoemd tot burgemeester der gemeente 's-Gravenhage. Te Midwolde hebben de landeige naars besloten, het jachtrecht op hunne eigendommen alleen te verleenen aan jagers in het dorp woonachtig. Men houdt dus daar 't wild, in 't dorp gevoed, onder „eigen volk." Anders is het gesteld in een Friesche veenkolonie, waar een rijk heer bijna het geheele jachtveld heeft gepacht, daar een paar dagen in 'tjaar komt jagen en de landbouwers steen en been klagen over 't legio hazen, dat hunne veldvruchten afknabbelt. Naar de verschillende provinciën des lands zullen door den „Staf" van het leger des heils kleine verkennings-afdee- lingen gezonden worden,ten einde daar op te treden, waar de overheid den publieken verkoop van de geschriften der vereeniging geen moeielijkheden in den weg legt. Zekere Ladru, afkomstig uit de koloniën der Maatschappij van Weldadigheid, zal de afdeelingen, naar bericht wordt, tot gids verstrekken in de noordelijke provin ciën. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van een ongeval, dat een der matrozen van de Ceram was overkomen, door het drinken van bruin vocht dat door hem voor koffie was aangezien. Zijne opname in het militair hospitaal heeft ten gevolge gehad, dat men in hem eenen deserteur heeft ontdekt van de ma rine, die in 1876 gedeserteerd, maar later vrijwillig is teruggekeerd. Bovendien blijkt nu, dat hij niet voldaan heeft aan zijne verplichtingen ten aanzien der wet op de nationale militie. Hij is nu als achterge bleven loteling der lichting 1877, in ver mindering van het contingent 1887, voor 5 jaren ingelijfd bij de zeemilitie. Tegen den socialist, die te 's-Gra- venhage, tijdens het passeeren van het koninklijk rijtuig, zich een onbehoorlijken uitroep veroorloofde, is naar men zegt, proces-verbaal opgemaakt. De dienstbode te Nijmegen, schul dig aan poging tot vergiftiging van haren meester, is door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Zaterdag namiddag te één ure hebben de nieuw gekozen leden derKamers in handen des Konings de vereischte eeden afgelegd, met uitzondering van de heeren van Was- senaer Catwijk en de Bruijn Kops, wélke door ongesteldheid verhinderd waren van Kerkwijk, die zioh in het buitenland be vindt; prof. Drucker, die zich omtrent het aannemen van het lidmaatschap nog niet verklaard heeft en Dr. Schaepman. Thans wordt medegedeeld, dat het nieuw gekozen lid der Tweede Kamer uit het district Winschoten, Prof. Drucker, de benoeming niet aanneemt." Te Arnhem was dezer dagen een 1 uiterlijk zeer beschaafd man bij een der ingezetenen aldaar om hem nittenoodigen, eenig vertaalwerk te verrichten, dat, over militaire aangelegenheden handelende, naar Berlijn moest opgezonden worden, terwijl het oorspronkelijke stuk naar Parijs terug moest. De volmacht van den werkgever was in het Fransch en voorzien van de naamteekening van het hoofd van dePa- rijsche prefectuur. De belooning zou be dragen 300 tot 500 francs per maand. Tot hiertoe scheen de zaak in orde, maar nu werd de bepaling gemaakt, dat 1000 francs moest gestort worden als waarborg. Dit gaf achterdocht en de officier van justitie werd met de zaak in kennis ge steld. Toen de mijnheer hiervan de lucht kreeg, wist hij zoo secuur te verdwijnen, dat men hem tot heden te vergeefs zoekt. Er is te Zevenaar iemand gevangen genomen, die Jacob Schneider genoemd wordt en daar sedert dertien jaren woonde. De man heeft zijne arrestatie hieraan te danken, dat er iemand is te voorschijn gekomen, die beweert dat de Zevenaarder ten onrechte zoo heet. Hij vertelt, dat hij in 1870 onder de muren van Metz zijne pa pieren aan hem heeft verkocht, maar er nu berouw over gevoelt. Hit het rechterlijk onderzoek, dat volgt, zal de waarheid wel aan het licht komen. Het geval baart nog al opzien te Zevenaar. De gewone kamervlieg heeft men ook al gedoodverfd als een zij het ook onwillige vijand van ons geslacht. Men heeft nl. bij het diertje gevonden de tuberkelbacillen, welke bij sommige teringlijders gevonden worden, evenals in de uitwerpselen van het diertje, waar door de ziektekiemen overal kunnen verspreid worden. Alleen de grootste rein heid op alles, wat met teringlijders in aanmerking komt, kan veel gevaar weg nemen. Aan den heer J. G. van den Bergh, eervol ontslagen minister van waterstaat, handel en nijverheid, is een pensioen ver leend ten laste van den Staat ten bedrage van 4000 'sjaars. In zekere aanzienlijke gemeente, zoo luidt een bericht, leest men in de ont- werp-begrooting, dezer dagen den Raad aangeboden, de volgende posten bij de post „briefporten:" Tellen van het Vee, opwinden der Klokken, ophalen der Rente en vermaken der Pennen150. - Daargelaten de moeielijkheid om alle posten onder een bepaald hoofd te brengen, is de combinatie nog al sterk, maar wat stof tot discussie geeft het alweêr aan zoon Gemeenteraad en wat aanleiding tot allerlei opmerkingen van verschillende zijden staan er op te wachten 1 Een Secretaris legde eens eene staat van de bezittingen zijner Vereeniging over, waar op ook voorkwam haar vijf en ze ventigjarige president Volgens Art. zóóveel van het reglement werdt ieder jaar 10 pet, van de waarde der inventaris afgeschreven en heel gemoedelijk had dit ook plaats met het aantal jaren van den ouden heer, waarop een lid de opmerking maakte, dat de president dan net in tien jaar opge bruikt was. In den loop van deze maand komt te Rotterdam een electrisch orgel gereed, het eerste van dien aard in ons land. De begrooting der inkomsten en uitgaven voor de gemeente Rotterdam over 1888 bedraagt in ontvangst en uit gaaf ƒ5,082,741.685. Het hoofdstuk Onderwijs en bevordering van kunsten en wetenschappen eischt bijna het vijfde deel en het hoofdstuk Renten en aflossing van geldleeningen, mitsgaders alle verdere opeischbare schulden ruim het vijfde deel der begrooting. Door de tegenwoordigheid van geest van een stationsbeambte is te Leeuwarden een groot ongeluk voorkomen. Eene vrouw, die met den Harlinger trein aankwam, ging haren man tegemoet, die op het hoofd perron wachtte, juist op het oogenblik dat een trein het station binnenkwam. De beambte, die als wachter bij den sluit boom op zijnen post stond, greep haar nog vast, toen de trein ongeveer één meter van haar verwijderd was, en trok haar met kracht tegen den sluitboom aan, zoo dat de trein kon passeeren, en zij onge deerd bleef. De vele toeschouwers van dit voorval dachten, dat de vrouw bepaald was over reden. De kloeke daad van den wachter, Pruis geheeten, verdient te meer lof, daar hij slechts éen arm heeft; den anderen heeft hij vóór eenigen tjjd in den dienst door overrijding verloren. De vrouw kreeg een zenuwtoeval, doch kon spoedig weer met haren man ver trekken. HAARLEM, 20 September 1887. Naar wij vernemen, zal het zang koor van de Remonstrantsche gemeente alhier in de maand November een geestelijk concert geven, ten voordeele van het orgelfonds, waarop o. a. eenige werken van Bastiaans zullen worden uitgevoerd. Blijkens het Rapport van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haar- lemsche Melk-Inrichting gedurende de maand Augustus, als volgt Soortelijk v Vaste gewichtstoffen Maximum 1.032 3.5 12.4 °/0 Minimum 1.0295 3.1 °/o 11.75°/o Gemiddeld 1.0309 3.32% 12.08% De kermisreiziger Richard van Es sen, die tijdens de kermis te Zaandam door eenige acrobaten zoo mishandeld was, en wiens overlijden eenige dagen geleden alom bericht werd, heeft het gast huis te Amsterdam geheel hersteld ver laten. Dientengevolge zijn dan ook de van deze misdaad beschuldigden, die al hier gevangen zaten, voorloopig op vrije voeten gesteld. Zondag j. 1. behaalde't eerste elftal der cricketclub «Excelsior» hare 4de over winning in dit seizoen. Ditmaal was 't de Katwijksch C. C. Phoenix,» die voor haar het onderspit delven moest. «Phoenix» ging 't eerst aan bat en maakte 31 runs, waarvan 23 alleen door den heer J. Sterneberg, wien wij een woord van lof voor zijn uitstekende batten niet onthouden mogen. Daarna ging «Ex celsior» in en maakte 51 runs. In de 2de innings maakte «Phoenix» slechts 16 runs, wat vooral te wijten was aan 't bowlen der heeren Jarman, Over en Witteveen. Laatsgenoemde toch nam in 6 overs, 6 wickets, waarvan hij er 4 uit- bowlde. Excelsiorbehoefde nn niet meer in te gaan en overwon dus met 4 runs en I innings. Scoring lijst. Katw. C. C. „Phoenix". \e innings. 2» innings. 1. H. Bijvoet. 1 c. Burkens. b. Witteveen. 0 b. Over. 2. J. Everard. 0 Leg before, b. Witteveen. 0 b. Witteveen. 3. Schrederbof. 2 b. Witteveen. 0 c. Schregardus. b. Witteveen. 4. J.Sterneberg 23 c. Meijer. b. Jarrnau. 4 c. Burkens. b. Jarman. 5. H.Sterneberg. 0 c. Petrie. b. Witteveen. 1 b. Over. 6. Lasance. 1 b. Jarman. 5 b Jarman. 7. Schuver. 0 b. Jarman. 0 b. Witteveen. 8. P. Coelen. 1 not out. Ob. Witteveen. 9. J.Scbmedding 0 stumped Vollmer. 0 not out. 10. Beynes. 1 stumped Vollmer. 0 b. Witteveen. 11. Substitute. 0 Stumped Vollmer. 0 c. Witteveen. b. Witteveen. Beyes. 2 2 Wide Balls 0 4 31 "16 „Excelsior". 1 e innings. 1. G. L. Piek. 3 c. Lasance. b. H. Sterneberg. 2. E. H. Bodel Bienfait. 0 stumped. Schrederbof. 3. H. Over. 3 c. HSterneberg b. J. Sterneberg- 4i C. Witteveeu0 c. HSterneberg b J.Sterneberg. 5. AP. Petrie. 7 run out 6. Th. J. W. Vollmer. 7 e. Beynes. b. Schrederhof. 7. J. L. Jarman. 3 c. J. Sterneberg. b. Schrederhof 8.H. Burkens. 4 run out. 9. F. H. Meijer. 7 not out. 10. H. C. B.Schregardus. 5 c. Everard b. J.Sterneberg. 11. Substitute. 0 c. H. Sterneberg b. J. Sterneberg. Byes. 1 Wide Balls 11 51 Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 17 Sept. 1887, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis en Erve met Pakhuis en Erve, K. Spaarne 25, 7300. J. T. Perquin 2. Huis en Erve met Tuin, Korte Spaarne 23, nevens het voorg. 6675. S. Mons. m 3. Bouwterrein, Korte Spaarne, nevens het voorgaande. 4. Bouwterrein, Korte Spaarne, nevens. het voorgaande. n 5. Bouwterrein, Spaarnwouderstraat, ff 6. Bouwterrein, Spaarnwouderstr., nevens het voorgaande. No. 3 tot en met 6 te zamen ƒ5170. H. Bannink. n 7. Huis on Erve, Spaarnwouderstraat No. 15, ƒ1340. P. Hoogeveen. tf 8. Huis en Erve met Tuin, Spaarne No. 7, 5775. W. Bus. tt 9. Erf met Schuur, Spaarne No. 5, nevens het voorgaande, ƒ3205. A. v. d. Linden qq. tf 10. Pakhuis en Erve, Spaarnwouderstraat No. 28. ff 11. Erf, Beeksteeg, achter het voorgaande. No. 10 en 11 te zamen ƒ3180. H Cs. LouwerseJr. *•12. Erf, Spaarnwouderstraat No. 23, ƒ1210. IJ. van Veen. ff 13. Tuingrond, Beeksteeg No. 4, ƒ2030. Wvan Scheyndel. n 14. Erf, Beeksteeg No. 12, ƒ750. A, Jacobson. tf 15. Huis en Erve. Leidschestraat No. 97. #16. Huis en Erve^ Leidschestraat No. 99. nevens het voorgaande. No. 15 en 16 te zamen 2200. J van Vliet. 0 17. Huis en Erve, Leidschestraat No68. if 18. Huis en Erve, Leidschestraat N o70, nevens het voorgaande. 19. Huis en Erve, Leidschestraat No. 72,. nevens het voorgaande. 0 20. Huis en Erve, Leidschestraat No74, nevens het voorgaande. No. 17 tot en met 20 te zamen 4395. P. Kleiweg Dyserinck. Marktbericht van 19 September.. Aardappelen. Aangev 890, verk. 570 HL. L. pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ3.50 p. Heet. Appelen. Aangev. 195, verk. 170 HL. L.pr. ƒ2.00, H. pr. ƒ6.00 p. Heet. Peren. Aangev. 610, verk. 570 HL. L. pr. 2.50, H. pr. 111.00 p. Heet. Boter. Aangev. 412, verk. 412 KG. L. pr.. 1.25, H. pr. 1.60 p. Kilogr. Biggen. Aangev. 98, verk. 82, L. pr. ƒ6.00, H. pr. ƒ22.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Sept. 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1 Preludium en Euga (Band XX No. 5)Back 2. AdagioBagdn. 3. Sonate No. Immens 4. Variation (in Ab)A.Eesss. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2