HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 89 Negende Jaargang. van ZATERDAG 5 November 1887. op ZONDAG 6 Nov. 1887. Uitgave van DE EH VEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86.' ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. n franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Riviere. Nam. 2 nre, Eschtr 19e Zondag, 's Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barger. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Snetlage. 'sAvonds 6 ure, zie Groote Kerk. Maandag 's av. 6 ure, Smeding Openb. Ca techisatie. Matth. 7 13. v.v. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Bebrg. Fête de la Refor mation. Collecte ponr l'Evangelisation en France. Christelijk Gerefori». Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 7% ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, Mees. 1s Avonds 6 urePoolman. Kerk rler Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, de Fries. Doopbediening. Kemonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 2 39 vv. Lokaal in de Oranjestraat. 'sav. 8 ure, Snethlage. Bijbellezing. Jans-lferk. JFoensdag 's Avonds 7 ure. Smeding. Lokaal der Jougelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 ureBarger. Bijbellez. Matth. 10 i vv. Os. Smeding kan Maandagavond zijne catechi santen aan hui9 niet ontvangen. De Lidmaten- catechisatie wenscht hij aanst. Dinsdagavond ten 8 ure weer te hervatten. Ds. Barger is Dinsdag en Donderdag verhin derd te catechiseeren De Heer if. Bremer wenscht zijne huis-catechi- satiën deze week weder aantevangen. De lessen Maandagavond van 8 tot 10 ure in de Kerk, zul len voorloopig worden waargenomen door den Heer Hilbrander Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, D. G. Escher, pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Avondmaal. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, A. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm.10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm 10 nre, J. B. van Ar kei. Nam. 21/2 ure, J. B. van Ariel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Baubanton Collecte voor de Gustaaf Adolf-Ver- eeniging. Woensdag Nam. 6V2 ure, F. E. Baubanton. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, G. Brutel de la Rivière. Doopsbediening. Nam. 6 ure, G. J. Brutel de la Rivière. Gedenkure der Hervorming. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Velsen. Voorm. 10 ure, B. J. C. Heldring. Voorbereiding. Nam. 6V2 ure, B. J. C. Heldring. Doopbediening. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldritig. Nam. 2 nre, L. Heldring. INGEZONDEN. Het onslag, door den Heer Gal'audat Huet, als lid van den Gemeemteraad ge nomen, heeft bij verscheidene kiezers aan leiding tot ernstige bespreking gegeven. Zij betreuren, dat de Heer Gallandat Huet, zich gedrongen heeft gevoeld hiertoe te besluiten en nu eerstdaags eene nieuwe verkiezing zal plaats hebben zouden zij van hunne ingenomenheid met de wijze waarop dit raadslid steeds de belangen der gemeente Haarlem behartigde een sterksprekend blijk willen geven. Zij wekken hiertoe hunne medekiezers op den Heer Mr. R. H. J. Gallandat Huet op nieuw te verkiezen. Door dit te doen zou men toonen, dat men den ijver, den moed en de eerlijk heid weet te waardeeren van den man, wiens bemoeiingen hem niet altoos vol doening hebben geschonken en hem een blijk geven van welverdiende sympathie en erkentelijkheid. 3 November 1887. Verscheidene Kiezers. De Nutslezing. In de zaal van de Sociëteit „de Kroon" had Dinsdagavond de eerste buitengewone vergadering met dames plaats van het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De ruime zaal 1 was geheel en al bezet, zelfs het tooneel moest worden ingenomen, doch herbergde vooral het „Jonge Holland". Aanleiding tot dit druk bezoek gaf het feit, dat de heer Justus van "Maurik Jr. de serie nuts- lezingen zou openen. De heer van Manrik deed dit met de voordracht van M ij n studeerkamer en mijn buurtje. Op hoogst interessante wijze stelt de Spreker ons in kennis met de apparte menten van zijn held in een der volk rijkste buurten van Amsterdamhoe rustig hij daar kon zittenwerken, hoe hij elk dakraam kent, hoe elk vensterluik hem een oude bekende is geworden en hoe een ven ster, waarachter een blond meisjeskopje zich verbergt, hem stof geeft tot eene novelle. Maar alles verandert. De rustige stilte van het studeervertrek wordt onderbro ken, eerst door het eentonig regelmatig stennen en kreunen van eene locomobile, toen door de krijschende geluiden van een kastenmaker, die zijn werkplaats gekozen had in de onmiddellijke nabijheid van de zijne, terwijl bovendien een bontwerker met zijn aanhoudend geklop het trio voltallig maakt. Het buurtje verdwijnt na een korte vrijery met een j ong student, welk geval stof geeft tot veel gebabbel in de buurt. In het onmiskenbare dialect van de Amsterdam- sohe burgervrouwen geeft de Spreker op geestige wijze zulk een buurpraatje weêr, op een manier die de vraag doet rijzen, waarover ge n meer behoort te verwon deren, over de buitengewone virtuositeit van den heer van Manrik, of over zijn tact om den geheelen gedaohtengang van drie Amsterdampche klappeien in zijn geheel weer te geven. Het buurtje ver schijnt weer, doch het meisje is niet meer dezelfde. Een worm, doch niet dien van het naberouw, knaagt aan haar hart en sleept haar ten grave, en de Spreker doet zijn held een rustiger studeerkamer opzoeken. De heer van Maurik weet aotie in zijn voordrachten te leggen, waarbij hij beschikt over een fijne opmerkings gave en stemmiddelen genoeg bezit om door alle mogelijke nuancen van tonen, hetgeen hij uitdrukken wil belangrijk heid bij te zetteD, terwijl zijne vergelij kingen zoo juist gekozen zijn en zoo g eestig met elkaar worden in verband gebracht, dat hij zijne hoorders geheel inpakt en hen doet lachen dat ze schud den of zachter gevoelens bij hen weet op te wekken, al naar hem goeddnDkt. Na de panze drong de heer Van Man rik voor „De Massage-kuur." Een Dnitsoh overste zocht voor zijn jicht genezing te Wiesbaden. Echtgenoote en dochter vergezelden hem. Doch de herstelling van zijn pijnlijke kwaal bleef niet alleen nit, dank zij zijn leefregel, maar verergerde zelfs in die mate, dat de hulp van een geneesheer moest wor den ingeroepen. De dokter was een spe cialiteit in massage en hij beloofde vol komen genezing voor den patient, als deze zich wilde onderwerpen aan de wrijfkuur, terwijl hij als voorwaarde stelde, dat de overste in veertien dagen niets mocht nuttigen dan brood en water. Tegen dit laatste zag de zieke het meest op, als geheel niet strookende met zijne eet- en drinkgewoonten. De kuur nam een aanvang en de patient gevoelde reeds gedurende de behandeling zijn heupjicht minder worden. Eén ding hinderde den officier geweldig; als besluit van elke wrijfbeurt gaf de dokter zijn patient een harden slag op bet zieke lichaamsdeel en plechtig verklaarde hij, dat die slag noodig was, zóó noodig, dat hij zonder dien niet kon instaan voor de volle genezing, weshalve de overste zich dien slag, dien smadelijken slag, moest laten welgevallen. Achttien da gen duurde de kuur; toen was de officier hersteld. Met tranen van dank betuigde het gezin zijne hoogste tevredenheid maarwaarom wilde de dokter geen honorarium ontvangenDe dokter gaf er de volgende reden voor: „Overste zeide hij „herinner U mijner. In „den oorlog van 1870 diende ik het „vaderland onder Uwe bevelen." Daar gaat den overste een licht op, hij herkent den dokter. J „Voor een klein vergrijp," gaat hij voort, „strafte U mij mei veertien „dagen op water en brood en vijftien „stokslagen, maar ik nam U dat niet kwa lijk; het was in oorlogstijd. Zie overste, „ik heb U slechts vier dagen op water en „brood langer en drie stokslagen meer ge- „geven. Thans zijn wij quite. Ik groet U, Overste!" „Een kranige kerel ben je," was het antwoord. Maar nu de voordracht. Hoor het brullen en kermen van den zieke, zie de verslagenheid van moeder en dochter, bij de aanvallen van papa's kwaal. Merk op den blik van herkenning van den dokter zie de toebereidselen tot de behandeling van den niet aan gehoor zamen gewoon zijnden overste. Volg de behandeling en stel U voor de uitwer king van den slag op eene plaats waar een stoute jongen gekastijd wordt en dat voor een officier. Als Van Mau rik het ons vertelt, leeft ge de geheele gesohiedenis meê en ge kraait het uit van pleizier. En dat hebben we dan ook allen trouw gedaan en wij hebben ons uitstekend geamuseerd. Mogelijk hebben we ook nog wel iets opgedaan, dat ons van nut kan zijn op onzen levensweg en als dat zoo is, dan hebben we een wezenlijk nuttigen avond gehad. Eerste Soirée Musicaie van den Heer W. ROBERT. De heer W. Robert) gaf Woensdag avond, in zijn qnaliteit van Directeur van de Zang- en Orkestvereening der Maatschappij ter bevordering der Toon kunst, zijne eerste Soirée in de muziek zaal der Sociëteit „Vereeniging." Bij het vele, dat dezen winter op muzikaal ge bied wordt gegeven, ontvangen wij de Soireé's van den Heer Robert met inge nomenheid. Zij maken het lidmaatschap van Toonkunst zeer begeerlijk. Niet min der dan vijf belangrijke muziekuitvoe ringen toch worden den leden der Haar- lemsche Afdeeling aangeboden. Tot onze verwondering was de Con certzaal Woensdag niet zoo gevold, als wij dat zouden hebben gewenscht. Er waren nog al leege stoelen. Wij schrijven dit toe aan Justns van Maurik, die Maandagavond in den schouwburg met „Fijne Beschuiten" en Dinsdagavond in de Nutslezing aan het woord was. De af wezigen hebben veel verzuimd. Wij geloo- ven, dat het Concert van Woensdagavond, uit een muzikaal oogpunt, eene vergelij king met het beste, wat ten onzent ge geven wordt, kan doorstaan. Het vocale gedeelte was in handen van Mej. G. Hooijer en haren leermeester Paul Haase, terwijl het instrumentale deelge maakt werd door den Concertgever en drie heeren nit Amsterdam, n. 1. Troostwijk 2e Viool, Hofmeester Alt, en Bosnians Violoncel. Mejuffrouw Hooijer was voor ons eene noviteit. Zij zong, zoover wij weten, nim mer in Haarlem en haar optreden werd der halve meteenige spanning verwacht, zooals dat natuurlijk alt ij 1 het geval is bij nieuwe verschijningen aan den mnzikalen hemel. De vraag of de glans, welke van deze novice zon uitgaan, schitterend genoeg zou zijn, om met grond iets van haar "voor het muzikale leven te mogen verwachten, moest beantwoord worden. Van mej. Hooijer kan men, meenen wij, na haar optreden zeggenzij kwam, zij zong en overwon. Deze jeugdige zangeres bezit een sym pathieke, heldere, gezonde stem. In het lage register vooral is deze vol en klank rijk. Zij bezit de gave der zuivere into natie. Hare voordracht kenmerkt zich bovendien door warmte en innigheid. Zoowel in de duetteD, welke zij met den Heer Haase zong, als in harê'soli, boeide zij ons door deze schoone hoedanig-

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1