N ieuwsberichten. heden. Met bijzondere innigheid zong zij het „Wiegenlied" van Wagner „Schlaf' holdee Kind, ich wieg' dich in Schlum- mer." Zij openbaarde daarin de gansche warmte van haar gemoed. Zonder aarzelen zetten wij den naam van Mej. Hooijer op de lijst der uitstekende Nederlandsche zangeressen. De Heer Paul Haase, eene oude, goede bekende zong, behalve het dnet uit de opera „Faust" en twee kleinere duetten van Hiller, de Aria uit de Paulus „Gott sei mir goadig". Zijne stem, hoe schoon deze overigens ook moge zijn, is tegen de eischen van deze aria niet opgewassen. Als bariton heeft zij in de laagte te weinig klank voor een bas-aria. De voor dracht was ons daarbij niet sober, niet devoot genoeg en werd ontsierd door het jagen naar, in gewijde muziek niet pas sende, dramatische effecten. In de voordrachten der duetten met Mej. Hooijer schonk hij ons daarentegen een zeldzaam genot. Het instrumentaal gedeelte bestond uit twee kwartetten, één van Sohubert in A mol en één van Beethoven in G Dur. Beide werden door bovengenoemde musici uitmuntend vertolkt. Het samenspel was voortreffelijk. Trouwens, wat kon men anders verwachten van een kwartet, dat uit zulkejgoede elementen is samengesteld. Tan bet Schubertsche kwartet voldeed vooral het Andante met zijn zangerig aandoenlijk thema, van het Beethovensche maakte het Adagio-Cantabile een mach tigen indruk, 't Is inderdaad een groot voorrecht, op zoo'n wijze bekend te wor den gemaakt met de kleinere werken van onze groote meesters. Een voorrecht waar voor wij den Concertgever en zijne mede werkenden aan het einde van onze bespre king grooten dank betuigen. B. De Eerste Kamer was Maandag avond weder vergaderd. De Voorzitter, mededee- ling doende van het overlijden van den heer Mr. J. L. de Bruyn Kops, bracht hulde aan de nagedachtenis van dezen hoogst verdienstelijken volksvertegenwoordiger. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer Donker, en na onderzoek werd besloten tot toelating van dezen heer, die reeds zitting heeft genomen. De herzienings-ontwerpen zijn naar de nieuw saamgestelde afdeelin- gen verzonden, en daarna is de Kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tegen 't einde der week zal, verwacht men, het openbaar debat een aanvang nemen, en spoedig afloopen. De Tweede Kamer zal waarschijn lijk den léden of 15den dezer weder bijeenkomen. De onderwijzers in Sleeswyk Holstein bezitten nog het recht tot het toedienen van lichaamsstraffen. In den laatsten tijd is er evenwel een zoo druk gebruik van gemaakt, dat de gewestelijke besturen er zich in moesten mengen. Zij verboden den onder wijzers voor het vervolg op het hoofd te slaan of aan de ooren te trekken. Door de Oostenrijksche regeering is ingediend eene wet tot beteugeling van de dronkenschap. Het verkoopen van drank beneden 5 liter zal van eene vergunning afuankelijk gesteld worden, en deze zul len toegestaan worden naar den maatstaf van één op de 500 zielen. Alle drank winkels worden gesloten des namiddags ten 5 ure van eiken dag, die een Zon- of feestdag voorafgaat om den eerstvolgen- den werkdag des ochtends te 5 ure geo pend te worden. Openbare dronkenschap wordt gestraft met geldboete of gevange nisstraf. In Stuttgart is dezer dagen een pro- oes over een titel gevoerd. Iemand had in een woordenwisseling met den majoor S. dezen steeds „mijnheer S." genoemd en deze maakte daarop de aanmerking dat hij ma joor S" heette. Daarop volgde een aanklacht wegens beleediging. De rechter sprak den beklaagde echter vrij, omdat al braoht de beleefdheid mede dat men iemand by zijn titel noemt, er toch in het nalaten daarvan geen aantasting van de eer is gelegen. Ook het beroep op kwetsing van de „militaire eer" werd niet geldig geacht, omdat de rechter in de samenleving geen verschli van „eeresoorten" mocht aannemen. In verscheidene plaatsen van de Slavoonsche provincie Syrmië trok dezer dagen de plotselinge dood van een aantal krachtige jonge, pasgehuwde mannen de aandacht der justitie. Een onderzoek deed aan het licht komen, dat zij door hnn vrouwen vergiftigd waren en dat zulks had plaats gehad om als jeugdige weduwen uit de nalatenschap een vrolijk leventje te kunnen leiden. In enkele gevallen bleek het, dat jonge meisjes uitsluitend daarom tot een huwelijk waren overgegaan. In het dorp Bingula zijn zeven jonge weduwen als verdaoht van op hun mannen gepleeg- den moord in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Erdevik overgebracht. Daarenboven werd een ende, onder den naam van „Baba Benducha" bekende, vrouw gearresteerd, die het benoodigde vergift leverde. De bnrgemeester en de gemeenteraad van Herford in Westphalen zyn verleden week in hnn vergaderplaats opgesloten geworden door den ambtenaar, die met de sluiting belast is en meende dat de vaderen vertrokken waren. Niemand lette op hun geroep, doch laat in den nacht werd een voorbijkomende vrouw op hen opmerkzaam en nu konden zy uit hun lastige positie verlost worden. In het Russische gouvernement Minsk is het stadje Kluzin met 350 hui zen en eenen grooten voorraad spiritualiën geheel afgebrand. Tweehonderd, meest Joodsche gezinnen, zyn zonder dak, ener zijn verscheidene menschen in de vlammen omgekomen. Volgens berichten uit Panama zou in Guatemala een opstand zijn uitgebro ken. De vorige vice-president zou tot dic tator zijn uitgeroepen en door de voor naamste familiën zijn gesteund; de regee ring behield echter de overhand en liet de hoofden van den opstand fusilleeren. Dezer dagen werden een paar heeren op Feijenoord de dupe van eenen slimmen oplichter. Er vervoegde zich namelijk bij hen een tamelijk goed gekleed jongmensch, zijne hand ophoudende om een kleinigheid en met gebaren te kennen gevende dat hy doofstom was. Door medelijden gedron gen gaven zij hem eenig geld. De ge waande doofstomme begaf zich met dit geld naar een tapperij en vroeg daar om een glaasje klare jenever. Ziende dat hy bespied werd, koos hij onmiddelijk het hazenpad. Volgens de Leidsche conrant heeft men Woensdag te Leiden aan den Nieuwen Rijn in allen ernst naar een rijksdaalder gevisckt. Het geldstuk was een vrouw uit de hand gegleden. Met begeerige blikken werd telkens, doch te vergeefs, het vischtuig nagezocht, hoewel men tot donker voortging met visschen. Het bestuur der afdeeling Amster dam van de Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft het voornemen om, evenals vroeger ook geschied is, 500 beschikbaar te stellen voor het stationee ren in het a. 8. voorjaar van een daartoe het best gekeurden hengst, waartoe later gegadigden zullen worden opgeroepen. Aan den rijkswindmeter aan den Hoek van Holland werd Zondag 11., des voormiddags te XI uren 45 min., een windstoot waargenomen uit het W. N. W- van 150 kilogram per meter; zijnde dit de hoogste drukking die aldaar is waargenomen. De windmeter te Utrecht teekende te elf nur 130 kilogram per meter. De meeste jagers zyn min of meer rheumati8ch. De warmte, de koude en de vocht veroorzaken pijnen, die een ieder op zijn manier, meestal zonder gevolg, tracht te verdry ven. Volgens de Ned. Sport is zulk een lij der aan rheumatiek, geheel hersteld, door het volgenden middel Hij liet een pak brandnetels halen, liet die tot een bos bij elkander binden en zich daarmede op de lendenstreek slagen toebrengen, dat het een lust was. Twee of drie minuten na deze operatie had hy veel pijn, daarna werd het pijnlijke gedeelte zeer warm en begon het vreesdij k te jeuken De huid werd zeer rood en geheel bedekt met witte blaren, die successieve lijk verdwijnen. Onmiddelijk na deze behandeling kon hij zonder pijn opstaan en 's avonds liep hij als gewoon. Den volgenden morgen was hij, bij een buitengewone warmte, op jacht. HAARLEM, 4 November 1887. Bij het aanstaande Bach-concert op Donderdag 10 November a. s. zal men kunnen kennis maken met den beroemden harpist, den heer Wilhelm Posse, Konink lijk Kamer-musicus uit Berlijn. Wij dee- len aangaande dezen begaafden kunstenaar het een en ander mede. Posse werd den 15 October 1852 te Bromberg geboren, alwaar zijn vader lid was van het militaire muziekkorps. Reeds op zesjarigen leeftyd gaf hij blijken van buitengewonen muzikalen aanleg. Vroeg kwam hy in kennis met den evenzeer be roemden harpist Franz Poenitz. De beide kinderen zetten te zamen hunne studiën vol ijver voort en op achtjarigen leeftyd plukte Posse zijn eerste lauweren. In 1863 onder nam hij een reis naarTiflis (Kaukasus) waar hij door toedoen van Prof. Stern eene plaats had bekomen als harpiBt in de kapel van den schouwburg. Slechts anderhalf jaar bleef hij in de betrekking. Van zyne terugreis maakte hy eene kunstreis en trok over de Krim, Odessa, Nischnei-Nowogorod, Mos- kau en St. Petersburg naar Berlijn. Op het Conservatorium van Kullak zette hy zijn studiën voort en nu bereikte zyne kunst zulk een hoogte, dat hij in 1872 als harpist bij de koninklijke kapel werd aangesteld. Op zyne kunstreizen in Duitschland behaalde hij triumfen zooals slechts de grootste meesters te beurt val len. Zoo leest men van den machtigen indruk, dien zijn spel maakte op de toon kunstenaarsvergadering te Weimar in 1884. Bovenal moet Posse waarde hebben gehecht aan de bewondering van Franz Liszt. Ter wille van Posse liet de groote meester zelfs zijn whistspel in den steek, wanneer de harpkunstenaar op eene soirée verscheen. Bij Posse's debuut te Leipzig verklaarde de oritiek hem met zeld zame eenstemmigheid voor den grootsten harpspeler van den tegenwoordigen tijd en de bijnaam van „de Liszt van het harpspel" komt hem met volle recht toe. Gedurende de afgeloopen maand Oc tober waren aan de markt alhier Aardappelen. Aangev. 17930, verk. 14020 HL. L. pr. 1.75, H. pr. 3.25 p. Heet. Appelen. Aangev. 3490, verk. 3100 HL. L. pr. 2.00, H. pr. 9.00 p. Heet. Peren. Aangev. 2330, verk. 2120 HL. L. pr. f 2.00, H. pr. 14.00 p. Heet. Boter. Aangev. 1284, verk. 1144 KG. L. pr. 1.20, H. pr. 1.65 p. Kilogr. Biggen. Aangev. 932, verk. 816, L. pr. ƒ.500, H. pr. ƒ20.00 p. st. Door de politie alhier is aangehou den eene 34 jarige werkster, die zich door middel van insluiping had schuldig ge maakt aan diefstal van een koperen wa terketel. Zy had het gestolene, dat door de politie in beslag is genomen, reeds ver kocht en de opbrengst aan sterken drank verteerd. Aan A.G. Boeree is vergunning verleend tot oprichting van eene bliksla gerij in het perceel van de Korte Veerstraat kad. Sectie D No 1449. Gedurende de maand October is in de Stuivers Spaarbank van de afdeeling Haarlem van den Volksbond ingebracht in 639 posten 1389.17 terugbetaald,, 45 3193.44 Va- Terwijl 22 nieuwe deelnemers zyn ingeschreven. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende), zal Zondag 6 November in „Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure optreden de Heer E. H. Rullmann van Amsterdam. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 1 Nov C. L. M. Robbers en M. A. Breed. 2 Nov. W. Willemse en KH. Geerlings. JSurendonk en PWCSlegtG Oudshoorn en G. M. van der Vorst.T. Smal en H. E. Antonissc.—H. W.Germeraaden W. Flanieling A v. Dijk en M. C. Ro- zenkartCJ H. Hulsebosch en C. Vester. C. Smit en H. M. van Tongeren. A. v.d. Watereu en A Sares WC. Hennis en II. C. Littooij.J. P. Stebel cn A. M.Geerling J. Wesselingen N. v.d. Laan. H L. Lijnzaat en H. G. Pellemans. 3 Nov. D. Jansecn A. R. J. Teick.A. W. v. Griet- huijsee en J. H. Vogelpoel.E. F. Bruijn- steenenJ.R v. IJsseldijk. GETROUWD. 2 Nov. A. J. Martin en S. M. Splinfer.I J. H. W. Franssen en 11. v. Maas J. Miesijerius en W N. Blote.W. v. Waard enJ. C. Zuurendonk. J. E. Blankwateren E. Harlgerink.G. FrankenenH. J.Dicks. —IIPM Antoniesen en J CBaasA v. WaverenenG. Hamer.—H. v. Sprangen IJ. Lantinga.— H. Vellkamp en A. J. de Groot.3 Nov. Dr. A. Vonck en J. C. Schat. GEBOORTEN. 25 Oct. ESwart geb. Dasberg d (levenl). 27 Oct. H. v.d. Colkgeb. Duijsd.G. De- ring geb. v d. Waterend.M. A. v. 13m- merik geb. de Droog z. 28 Oct. C Maerfen geb. Boeréz.— O. Kok geb. v. Nellestijnd. A. Bijster geb. Poelmand.G. Barend geb. v d. Aard.H. Heuperman geb. Kruijt d C. W. C. Vergers geb. Groos z.N. Siegerist geb. v. Dilleu z (levenl).29 Oct. M. J. Antonisse geb. Hennekez.J \V L. Grashuis geb. Kiihn z. C. Buségeb. v. Opzeeland d30 OctCKricge gebvan Musscher z.— 31 Oct. E. Torringageb. de GraafF d.G. E. Wittegeb. Verhoekd. INov. M. Mertz geb. Bos d.E. C. Hetem geb. Moetz.M. Jonker geb. Boterblomz. A. Koppen geb. Ingenegerd.M. v. Op zeeland geb. Hommersd. 2 Nov. A. Meu- lemans geb. Gijzend.T. v. Loijgeb. Ge daan z.A. C Drooggeb. v.d. Pold. AM .Hansen geb.v.Diepenbeek z. 3Nov. A. M. de Nijs geb. v. Houtz.— G.Snoeks geb. Jonkerz.H. S. P.Wijersgeb.Swaans- wijk d. OVERLEDEN. 24 Oct. M. deMooij2j.d. Leidschevrt. 25 Oct. H.J. Sonnemans 49 jLeliestr.— 26 Oct. J. A. Serné5d. z. Anthoniestr. 27 Oct. S. C. Opkuijsen 3 m. d. Dijkstr. 28 Oct. C. Kenzengeb. Oudshoorn 59 j.Bau- nesteeg.G. Philippo 74 jTulpenstr.— 29 Oct. W. v. Dantzig29j. Sophiastr. C.J. Brandt7m. d. Schachelstr.M. J. v. Feg- gelen4ra. z. Oranjebtaan.A.Ditmargeo. Huijkman78j. Jacobijnenstr.T.v.d. Wos- ten geb. de Kruijf 86,j. KI. Heiligland.A. v. Honschooten gebKaupman73j. L. Mar- garethastr.30 Oct. J. vanDijck53 j. L. Raainstr 31 Oct. TLBSmit 8 mz Voorzorgstr.A. Beere4j. z. Damsteegje. Jvan Meurs 3m. zOranjcblaanA Sluis 23 d. Tulpenstrr.1 Nov. L. Scher mer geb. Koeman32j. G. Kraaienhgr2 Nov. F. W. Löning69j. Leidschevaart Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene pantoffel. Twee paternosters. Een rekenboek. Een schoolboek. Een roode doek. Een koperen 5 D. G. Een lederen pet. Een lap voering (kanefas). Een paar witlederen militaire handschoenen, gemerkt M. A. '87. Twee paar handschoenen. Een oude bakwagen. Een bord, waarop aan de eene zijde, „kantoor gesloten" aan de andere zijde, „kantoor open." Een machetknoop. Twee hondenmuilkor- ven. Een paternoster in étui. Eene zweep. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij G. W. vak des Haak, Amsterdamstraat, Straat A no. 28, een paar vilten pantoffels en een nieuw- gematte stoel. Bij H. Meijer en Co. Warmoesstraat no. 6, een linnenhalfhemd- je. Bij W. Rooze, Delftkade no. ézwart, een roeibootje zonder riemen, drijvende gevonden in den Kinderhuissingel. In een der tramwagens gevonden Een parapluie. Een en-tous-cas. Marktbericht van 31 October. Jfitte tarwe. L. pr. ƒ6.35 H. pr. 6.90. Rogge. L. pr. 4.40 H. pr. 4.50. Haver. L. pr. 2.75 H. pr. 2.875 Garst. f 3.87». Duivenboonen. L. pr. ƒ6.40 H. pr. ƒ6.50. Paardenboonen. 5.60. Groene Erwten, 5.80. Kanariezaad. f 7.60. Aardappelen. Aangev. 2480 verk. 1810 HL. L. pr. 1.57, H. pr. 3.00 p. Heet. Appelen. Aangev. 790, verk. 510 HL. L. pr./2.00, H. pr. 7.75 p. Heet. Peren. Aangev. 420 verk. 310, HL. L. pr. 2.00, H. pr. 7.50 p. Heet. Boter. Aangev. 272 verk. 272KG. L. pr. 1.50 H. pr. 1.65 p. KG. Biggen. Aangev. 224 verk. 210. L. pr, 5.00 H. pr. 20.00 p. st. Marktbericht. 2 November. Kaas. Aangev. en verk. 82 stapels, uitmakende 9284 kazen, we gende 19054 kilogrammen. Hoogste prys per 50 K. Gr. f 29. ORGELBESPELING in de Groote- of St,. Bavokerk alhier,, op Dinsdag 8 Nov. 1887, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Coacert No. 3G. F. Kandel. 2. Choral-Faxitasie No. 3Lux. 3. Sonate No. 6Ekeinberger a. Preludio. b. Intermezzo. c. Marcia religiosa. d. Fuga. 4Yariatiën op een Thema vSponRE, Kohier, 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2