HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. Ik INo. 95 Negende Jaargang. van ZATERDAG 19 November 1887. op ZONDAG 20 Nov. 1887. Nederti. Herv. Kerk. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel ineer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Barger. 21e Zondag, 's Avonds 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, SnetUage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Maandag 's av. 6 ure, Snethlage. Openbare Catechisatie. Woensdag 's av. 7 ure. Brutel de la Riviere. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barger. Waalsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Perrenond pasteur a Paris. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, A'. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arlcel. Nam. 2 Va ure, 1). van Ar kei. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. F. Daubanton, Woensdag Nam. 6y2 ure, F. E. Daubanton. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Christelijk Gereforiu. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Melder. Woensdag 's av. 7J£ ure, Mulder. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. J. Brutel de la Rivière, pred. te Haarlem. Nam. 6 ure, G. J. Brutel de la Rivière. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, D. J. C. Heldring. Nam. 6V2 ure, D. J. C. Heldring. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Ar. 5 ure, Schotel. Donderdag 'e avonds 7 ure, Sbhotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 urePoolman. Vrijdag 's avonds 71/2 ure, J. Hermande Ridder, van 's Gravenhage. Openbare vergadering van het Ned. Zendeling genootschap, afdeeling Haarlem. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, de Lanoy. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, lideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Dr. Hoedemaker Hoogleeraar. Maandag 's av. 8 ure, Dr. Med. J. A. Otte, van Grand Rapids (Amerika). Mededeelingen in het belang der zending in China (Hollandsehj. Chr. bewaarschool, L. Heerenvest. Dinsdag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 3 18 w. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Snethlage. Bijbellez. Lokaal der Jongelings-Yereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 ureBarger. Bijbellez. Matth. 10 32 w. Ds. Esc her kan deze week zijne catechisatiën nog uiet waarnemen. De bijbellezingen van Ds. Moeton zullen deze en de volgende week op Dinsdagavond gehouden woeden. In dank ontvangen door Ds. Moeton van de familie S. ƒ36.voor de voltooiing der gasver- I lichting in de Groote Kerk. De collecte den vorigcn Zondag gehouden ten j behoeve van het Fonds der Kinderkerk heeft op gebracht de som van /138.65. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. J. Br ld pi de la Riviire, Pred. te Houtrijk en Polanen. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. N&eir~2 ureL. Heldring.i ■■■bhmbnaabbahmhwmabkmiaimiw' INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Gij zult ons verplichten met de plaat sing van het onderstaande. De Vrijzinnige Kiesvereeniging heeft aanvankelijk den Heer Gallandat Huet candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. Zeer waarschijn lijk had de noodlottige verklaring vau een der leden, dat n. 1. de Heer Huet had verklaard ODgelijk te erkennen, groo- ten invloed op deze stemming, en te verkla ren is het niet alleen, maar op hoogen prijs moet het worden gesteld, dat de can- didatuur niet werd aanvaard om die reden. De Vrijzinnige Kiesvereeniging heeft dit niet gewaardeerd. Zij besloot in hare vergadering op 12 dezer omtrent deze hoogst belangrijke zaak niets te doen. Verklaart de kiesvereeniging hierdoor, dat de stedelijke belangen haar niet zóó ter harte gaan, dat zij er eene woelige vergadering voor over heeft? Vreezen dele den inderdaad elkander onaangenaamhe den te zeggen, m. a. w. verstaat de kies vereeniging de kunst van vergaderen niet? Durft men geene verklaringen uit te spre ken, omdat het te verwachten is, dat deze den invloedrijksten leden onwelge vallig zullen zijn? Eene reeks van vra gen zonden wij kunnen plaatsen, maar met dat al wordt de voorbereiding van de verkiezing er niet beter om. Wij moeten erkennen, dat de vrijzin nige kiesvereeniging meermalen nnttig is werkzaam geweest, en dat hare leden zeer zeker geen blaam verdienen, zooals I dat zoo dikwijls het deel is van hen, die over staats- en gemeentebelangen hun oordeel uitspreken. Wij schromen echter niet deze vereeniging, zelfs na haar ontijdig overlijden in het openbaar toe te voegen, dat wij met verbazing van hare laatste handelingen kennis hebben genomen, en deze onvereenigbaar achten met de libe rale beginselen, die zij in toepassing beeft te brengen. Behalve het ter kennisse brengen van deze meening, beeft dit schrijven nog ten doel te herinneren aan de verkiezing van a. s. Dinsdag. Bevelen wij elk kiezer aan, zich wel rekenschap te geven, vóór hij zijn stem briefje invult, wij moeten na ernstige overweging aanraden te stemmen op Mr. R. H. J. Gallandat Huet. Namens het Bestnnr der Afd. Haarlem van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond, R. Luijten President. H. H. v. Bilderbeek Jr. Secretaris. Franpoise's Opstel. Mevrouw Bartelmans was weduwe. Haar echtgenoot, notaris te Rijnbnrg, was voor tien jaar overleden en had haar in be hoeftige omstandigheden achtergelaten, waardoor zij ten huize van den heer Ver hoven, haar schoonzoon, woont. Toch heeft mevrouw Bartelmans betere dagen gekend, maar een bediende had de kas van haar man bestolen en was tevens met de jongste dochter des huizes, de jeugdige Emma, spoorloos verdwenen. Een en ander had de onde heer zich zoo aangetrokken, dat hij den slag niet meer te boven kwam. Mevrouw BartelmaDS herstelde de finan- eieele gevolgen ten volle, maar sedert dien tijd mocht zelfs de naam van Emma in haar bijzijn niet genoemd worden. Niet- (y," Verhoven, deoudste dochter, hiertoe somsposiD^sn aanwen„w„ haar hart bleef gesloten. Op zekeren dag komt, na een tienjarig verblijf in Indië een neef, Arnold Men iemans, zijne kennissen te Rijnburg, op zoeken. De familie was wel van zijne komst in bennis gesteld en het bericht had wel onder de Rijnburgsche ongehuwde dames de noodige sensatie veroorzaakt, maar Mealemans had verzuimd te zeggen, dat ook nog twee kinderen en eene baboe tot zijn gevolg behoorden en dit gaf na tuurlijk aanleiding tot praatjes onder de dames op hun kransje als onder de heeren in de sociëteit. De Rijnburgsche families hadden reeds plannen met hem voor hunne dochters, maar die kinderen dat was een leelijk geval! Eenweenwtje komt evenwel tot de ontdekking, dat Meu- lemans nog eene dame ook heeft meêge- bracht. Het gerucht bereikt ook mevrouw BartelmaDS, doch Meniemans stelt haar in kennis met het feit, dat de kleinkinderen de kinderen zijn van de ongelukkige Em ma zijn. De oude dame blijft koud. Meu- lemans heeft geen rekening gehouden met de diepe wonden, die het harde lot in dat vrouwenhart heeft geslagen en nog restte hem, het ergste te zeggen, na melijk, dat de dochter zelfs drie jaren weduwe van den ontrouwe bediende, ook naar verzoening smacht. Hij komt op den gelukkigen inval, Frangoise, een dochtertje van mevrouw Verhoven, als werktuig te gebrniken. Hij dicteert het meisje een opstel; het bevat bet familie drama, waarvan Emma en moeder de hoofdpersonen zijn. De moeder is onwil lekeurig getuige van het samenstellen van het opstel. De opmerkingen van Frangoise en de hoop er van bren gen eindelijk teweeg, wat de klein kinderen niet hadden kunnen uitwerken. de verzoening. Rijnburg had nu meteen een schandaal minder op zijne agenda en en toen het tevens bleek, dat Emma reeds in Indië de vrouw was geworden van den rijken Meulemans. toen zuilen de Rijn burgsche gemoederen zeker wel weer tot rust zijn gekomen. Ziedaar den inhoud van „Frangoise's opstel," het nieuwe stuk van Justus van Maurik Jr., dat Donderdag door de Ko ninklijke Vereeniging het Nederlandsch Tooneel alhier werd opgevoerd. Na al de geleverde kritieken in ver schillende bladen, durft de verslaggever ook zijne meeDing te zeggen, al ware het ook, dat die meening geheel op zich zelf stond. Vooreerst is het stuk oorspron- kelijk Nederlandsch, en welk antwoord volgt er op de vraagHoeveel schrijvers van naam wijden hunne krach ten aan het Nederlandsch tooneel? Hebt gij bijgeval de vingers van beide handen noodig om ze op te tellen de stukken van Nederlanders, die door de eminente Ver eeniging" kunnen in studie genomen wor den? Vervolgens laat het stuk niets in de luoht hangen. Met verrassende nauw gezetheid beantwoordt het stuk aan elke vraag, die in billijkheid omtrent den loop der zaken kan gesteld worden. Toegegeven wordt, dat een deel van het drukkende familieleed, misschien op een andere wijze had kunnen opgehelderd worden, dan op een damesbijeenkomst en in de sociëteit van een kleine stad, dan had een gedeelte van het eerste en geheel het derde bedrijf knnnen vervallen, doch dan hadden we die aardig gedachte, karakteristiek Hol- landsche tooneeltjes ook gemist, en men was wat sneller tot de ontknooping ge komen, maar stellig uiet zoo vermakelijk. 1 On müro.in a.n karakters, te meer daar ze op zoo delicate wijze worden opgevat. Mevrouw Pklim b.v., eene type, voorgesteld door mevrouw de Vries, die door het geheele stnk met de haar eigen meesterschap u boeit door de opvatting van hare rol als klein- steedsehe burgervrouw, met een tongetje zóó scherp als een scherpe vrouwentong kan zijn, begaafd met een zoo babbelziek karakter als de beste „buurvrouw" den ken durft, een volslagen bazin, doch die zieh zoo handig weet te voegen naar de omstandighedenmevrouw Pluim be hoort in het stuk. Zij toch vertegen woordigt de plaatselijke opinie van Rijn burg en zoo zou het niet moeielijk zijn ook andere partijen, die niet recht streeks tot de ontknooping bijdragen te verdedigen, al is hier nu juist niet de minst verdedigbare genoemd. De wijze van opvoering was zeer te roemen. Mevrouw Barteimans, mejuffrouw Poolman, had een kostelijke grime. Zij sprak als altijd uiterst beschaafd, vol gevoel en gaf o. a. in 't laatste bedrijf het bewijs dat geen tooneel- ongevallen iets op hare rolvastheid vermogen. Mevrouw Verhoven Bartelmans, mejuffr. S. van Biene boeide door hare lieftalligheid en mevrouw Stoetz als Stijntje was zoo ferm gegrimeerd, dat men het niet beter zon verlangen en haar fraaie spel, met al dat eigenaardige aan oude dienstboden eigen, kenmerkt haar op nieuw. De oude heer Morin als acht en dertig jarig man; wie is niet trotsch op zoo'n acteur van den echten stempel. Hij is oud, doch niet verouderd; met jeugdig vuur, wars van vertoon, weet hy wat hij wil en hy bevredigt u ten volie. Het is totaal onmogelyk al de negen en twintig spre kende rollen te bespreken, maar een woord van lof moet mp nog uit de pen voor het lieve spel van Frangoise, mejuffrouw Bos. Zg herinnert in sommige opzichten aan het spel van de eens zoo gevierde mejuffrouw Picóni. Het publiek betoonde zich dankbaar voor het nieuwe stuk en toonde dit niet alleen door een goede opkomst, maar ook door herhaalde, welgemeende byvalsbe- tuigingen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1