ook de heer Goeman Borgesins krachtig aan in 't belang eener zeer gedrukte inlandsche bevolking. De Min. van Kol. bleef bij zijne verklaringen omtrent Tjomas volharden zoodra de omstan digheden veranderd zyn, zal het uitzet- tingsbesluit worden opgeheven. Vrij dag vervolgde de Min. van Kol. zijn rede. Vrij vinnig bestreed hij vooral den heer Goeman Borgesius, die op verhooging van plantloon bij de koffiekultunr had aangedrongen, 't Was volgens hem vol strekt onbewezen, dat de Indiesohe be volking niet genoeg bij de koffieknltuur verdient. De Indiesche Regeering ontheft voortdurend de bevolking van koffieaan- plant in slecht rendeerende streken. In 5 jaar tijds is het aantal ingedeelde ge zinnen met 258.00 verminderd. Mocht de behoefte blijken, dan zal de bevolking geholpen worden, zelfs dit jaar, doorbe taling voor anderen arbeid. Op deze hegrooting is daartoe een post van 3 mil joen uitgetrokken (excedenten hoofdgeld). De heer W. van Dedem drong niet temin aan op een ernstig onderzoek, daar de nieuwe werkwijze lang niet voordee- lig voor de koffieknltuur schijnt. De heer Schimmelpennink v. d. Oye kwam terng op de Tjomaszaak. Hij zag in 't vo- tnm der Kamer afkeuring in gematigden vorm van de uitzetting der heeren Sol en de Stuler. De heer v. d. Kaay, die zich ook niet kon vereenigen met de hou ding der Regeering tegenover de aange nomen konkluzie in de Tjomas-zaak, zag in deze juist niet afkeuring, maar louter twijfel aan de rechtmatigheid der uitzet ting. De heer v. d. Feltz meende dat de Min. er ooraponkelijk zelf geen goedkeuring in gezien had. Nadat de heer Goeman Borgesius had aangekon digd, dat hij bij de onderdeelen een voor- Btel zou doen in het belang der bevol king, hield de Min. de Kol. vol, dat de bevolking niet onvoldoende betaald, maar geholpen behoort te worden in exceptio neel slechte jaren. Vrijdag zijn de Czaar en de Czarin te Berlijn aangekomen. Zij werden opge wacht door Prins Wilhelm en zijn aan het Russische gezantschapspaleis afgestapt waar de Czaar door den Keizer werd verwel komd. Een groote menigte bewoog zich op den weg, doch de toejuiohingen bleven uit. Keizer Wilhelm werd daarentegen door de bevolking zeer hartelijk begroet Onder de personen die den Czaar een be zoek brachten, behoort ook Prins Bis marck. Des avonds te half tien heeft de Czaar met familie en gevolg de reis naar Rusland verder voortgezet. Voorloopig heeft de Duitsohe kroon prins van eene operatie aan het strotten hoofd afgezien, maar Dr. Bergmann, de beroemde operateur, die waarschijnlijk er mee belast zou worden, is daarom niet van de zaak af, want de regel dat, hoe ongeneeslijker eene kwaal is, hoemeer (geheime) geneesmiddelen er tegen bekend zijn, doet zich ook hier weer gelden. "Van verschillende kanten ontvangt de Doctor raadgevingen omtrent de behande ling en de geneeswijze. Onder al de brie ven over dit punt ontving hij ook van twee kanten de vraag, of een uitgesne den strottenhoofd ook door een ander kan vervangen worden, in welk geval de stellers der vraag hun eigen strottenhoofd minzaam ter zijner Beschikking stelden. Onder de leerlingen van het pro gymnasium te Dorsten (in Westfalen) heerscht de Egyptische oogziekte in zoo hevige mate, dat de inrichting op last der regeering gesloten. Op de burger school in het naburige Bottrop, alwaar de meeste leerlingen door de ziekte zijn aan getast, zijn de lessen gestaakt en men ver wacht, dat ook de lagere school zal wor den gesloten, omdat aldaar in ééne klasse reeds bij 52 kinderen zich de kwaal heeft geopenbaard. Door de leden der radicale vereeni- ging te Londen is Zondag eene bijeen komst gehouden in Hyde-park. Er waren ongeveer 15.000 personen bijeen. Wan ordelijkheden schijnen niet te zijn voor gevallen. De Pran8che kamer heeft het be sluit genomen, Wilson te vervolgen en wel met toestemming van alle partijen. Slechts drie stemmen waren er tegen. Dit deed Paul de Cassagnac uitroepen: De drie stemmen zijn van de aandeelhouders van Wilsons bladen. Het is natuurlijk te begrijpen, dat het prestige van den President der republiek onder al deze moeilijkheden zeer geleden heeft, zoo zelfs, dat van verschillende kanten werd gewezen op de noodzake lijkheid van zijn aftreden. Vroeger, in de goede dagen, had de heer Grévy wel eens de gewoonte met aftreding te dreigen, als hij zijn zin niet kon krijgen, doch thans, nu hij van vele kanten tot heengaan wordt aangespoord, is hij er niet toe te bewegen. Het is wel jammer voorzekere republikeinsche groep, die al een heel aannemelijke kandidaat had gevonden. Voor het geval het er toe mocht komen dat een presidents-verkiezing noodig is, noemt men den heer Sadi Carnot als zijn meest gewenschten opvolger. Thans beginnen ook weer, voorname lijk in de werkliedenpartij, stemmen op te gaan voor het plaatsen van generaal Boulanger in het nieuwe, te vormen mi nisterie. De heer deFreycinet was bij den President ontboden tot vorming van een ministerie, doch deze heeft voorloopig aan de opdracht niet kunnen voldoen. Te Soran in Pruisen is een blinde werktuigkundige, Harmuth geheeten, overleden. Hij heeft eenige uitvindingen gedaan op het gebied der werktuigkunde, doch bij het gebruik scheen er altijd wat aan te haperen. Niettegenstaande dit blijft Harmuth toch altijd merkwaardig, al ware het alleen maar om te bewijzen, dat som mige blinden het, onder eene behoorlijke leiding, ver kunnen brengen. In China is men druk in de weer met het gereedmaken van den trousseau der aanstaande keizerin, wier huwelijk in 1889 zal plaats hebben. Het Fransche ministerie heeft ver klaard zijn ontslag te zullen nemen. Dit staat in verband met de door een kamer lid aangekondigde interpellatie gericht tegen de regeering. De minister-president verzocht de behandeling ervan uit te stel len, maar met eene meerderheid van 86 stemmen besloot de kamer het uitstel niet toe te staan. Een en ander zal waarschijn lijk weer niet medewerken tot het nemen van ontslag door den heer Grèvy. In den Brielschen gemeenteraad was een storm losgebroken. Ziehier de reden De Brielsche politie telde één agent. Het kon niet minder. Hoe te handelen als de titularis ziek was, of door het een of ander geval niet in staat was dienst te doen. Wijselijk trok daarom de burge meester de stoute schoenen aan en vroeg vermeerdering van politiepersoneel, wat dan ook met eene bevolking van ruim 4600 zielen wel noodig is. Het voorstel kwam in den raad, doch werd verwor pen; het gevolg was dat de burgemeester ontslag vroeg. Of nu de Brielsche raad liever een nieuwen politieman dan een nieuwen burgemeester heeft, blijft onbe slist, doch de raad kwam nog net bij tijds op het besluit terug en de burge meester heeft zijn verzoek om ontslag ingetrokken. Dat het conserveeren van tanden der schoolkinderen te Brussel ook al een deel uitmaakte van de zorg der stedelijke regeering, vernemen wij voor het eerstI een tandmeester, van gemeentewege aan gesteld, onderzoekt de gebitten der leer lingen en in het jaar 1886/87 heeft deze 1178 patiënten behandeld. De maatregel, welke genomen is op grond dat op geen gebied der geneeskunde bij kinderen zoo veel wordt verwaarloosd als op tandheel kundig gebied, geeft zeer gunstige uit komsten. Van wege het Rijk is men op ver schillende punten om Amsterdam aan het opsporen van goed drinkwater. Men is voornemens het bodem-onderzoek tot op 200 meter diepte voort te zetten. Tot heden vond men op 80 meter diepte niets dan zeer zout water en de bodem van 80 tot ruim 100 meter bestaat uit zeer hard zeezout. Er is weer een Spanjaard in ons land bezig om personen te vinden, die door geldelijke bijdragen hem in staat willen stellen, om een millioen, dat volgens zijn voorgeven ergens in ons land begra ven ligt, aan den dag te brengen. Is de schat gevonden, dan wordt die broe- derlijk tusschen hem en de voorschotgevers verdeeld. Dezer dagen vermiste eene familie te 's-Hage een bankbiljet van 60. De verdenking viel op de dienstbode, in wier bezit het biljet niet gevonden werd. Later werd het in hare kleedingstukken ontdekt. Het meisje is thans spoorloos verdwe nen, en er bestaat grond voor het ver moeden, dat zij zich van het leven heeft 1 beroofd. Ten bewijze misschien, hoe weinig waarde de veekooplieden tegenwoordig aan hun vee hechten, kan dienen, dat een zwart met wit gevlekte iy2 jarige pink- stier, die den lsten November jl. na afloop van de wekelijksehe veemarkt te Rotter dam onbeheerd is blijven staan en door de politie in bewaring is genomen, nog niet is opgevorderd geworden. Drie werklieden te Vlissingen heb ben het vleesch opgegraven van eene koe, die aldaar was gestorven aan een besmet telijke ziekte en daarom na bijvoeging van ongebluschte kalk, door begraving aan de consumptie onttrokken was. De da ders zijn in handen der politie. Zaterdag morgen vertrok van Rot terdam naar New-York het stoomschip W. A. Scholten, kapitein Taat, met 160 passagiers en 54 man equipage. Volgens ontvangen telegram had Zondag ochtend bij Dover, tusschen dit en zeer waarschijn lijk het stoomschip Rose Mary eene aanva ring plaats, tengevolge waarvan de Scholten is gezonken. Het Engelsche stoomschip Ebro, juist in de nabijheid, kon ongeveer 80 van de opvarenden behouden te Dover aan land brengen. De masten van het schip zijn bij laagwater zichtbaar. Volgens nadere berichten zijn bij Dover twee en twintig lijken aangespoeld. Door de nabijheid van zeilschepen is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat er meerdere perso nen dan het bovengenoemde aantal ge red zijn geworden. Het schip en de inventaris waren verzekerd voor f 350.000. De verzekerde waarde der lading bedraagt ongeveer anderhalf miljoen gulden. In hoeverre op de Scholten alles is aange wend om de redding van allen mogelijk te maken is nog niet geheel gebleken. Zoo wordt medegedeeld, dat de booten uit de davids moesten losgehakt worden. De geheele verantwoordelijkheid van den ramp zou evenwel neerkomen op den ka pitein van de Rose Mary. Den 18 dezer is met eene geringe meerderheid van stemmen (4 tegen 3) door den raad der gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude besloten de secre tarie van Haarlem naar Haarlemmerliede te verplaatsen, ingaande 1 Mei 1888. Financieel verschaft dit der gemeente of liever het algemeen Armbestuur (aange zien het voor secretarie in te richten raadhuis het eigendom is van 't algemeen Armbestuur) een jaarlijksch voordeel van f 75, doch voor dit geringe voordeel wordt de secretarie thans gevestigd, wel is waar in de gemeente zelf, doch voor de verschillende wijken op een zeer on gunstige plaats, zoodat de ingezetenen soms genoodzaakt zijn 1 a 2 uur te wan delen om de secretarie te bereiken. Hoewel Haarlem eene andere gemeente is, meenen wij toch te moeten gelooven, dat deze plaats den inwoners gemakkelijker is dan Haarlemmerliede. HAARLEM, 22 November 1887. Tengevolge van de Brandsein-inrich- ting, hier ter stede tot stand gekomen, bestaat thans op vijftien plaatsen binnen de gemeente gelegenheid om brand te kunnen melden. Deze posten zijn zoo ge kozen, dat men in den regel niet langer dan vijf minuten behoeft te gaan om een ervan te bereiken. Zij zijn, behalve aan het hoofdbureau van politie in de Zijlstraat en aan de verschillende hulpbureaux, gevestigd ten huize van verschillende per sonen, die door hunne betrekking tot het korps brandblusschcrs als deskundigen kuDnen worden aangemerkt. De perceelen, waar brandaanzegging kan plaats hebben, zijn aangeduid door rood en wit geschil derde houten borden. Wanneer aan een der vijftien posten bovenbedoelde aanzegging van brand is gedaan, dan wordt dit dadelijk medege deeld aan het Telephoon-bureau in de 1 Smedestraat en van hier uit geschieden de verschillende oproepingen per telephoon. Dan rukt onmiddellijk van het hoofdbu reau van politie de slangenwagen uit naar den brand. Wanneer de blnssching niet door de politie alleen kan geschieden, wordt de brandklok in beweging gesteld om het noodige personeel tot bediening der spui ten op te roepen. De leden van den staf en de officieren en onderofficieren van het korps brandblusschers zijn dan al per telephoon met den omvang van den brand in kennis gesteld of opgeroepen. De kos ter der Groote-Kerk luidt de brandklok na bekomen order van het thelephoon- bureau of van de politie. De torenwach ters behouden de bevoegheid, bij het bemer ken van een uitslaanden brand de klok te luiden. Tegen betrekkelijk geringe kos ten is in de gemeente het brandwezen op een goeden voet gekomen en de nieuwe inrichting geeft bovendien aanleiding tot aanzienlijke besparingen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registratie te Haarlem den heer Ter Kuile, thans te Zaandam. Op de 67e algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cultuur, den 19en Deoember a.s. te houden in de Sociëteit „Vereeni ging alhier, zal o.a. behandeld worden het voorstel van de commissie, aangewe zen tot het aangeven van middelen om den verkoop en den handel in afgesneden bloemen tegen te gaan, tot goedkeuring van het door haar ontworpen reglement van orde ter verzekering van de goede uitvoering der door de algemeene verga dering, te dier zake, genomen besluiten. Door den heer A. J. Meijerink van de gymnastiek- en Schermvereeniging Sparta" alhier is bij het Zaterdag en Zondag gehouden schermconcours, uitge schreven door de vereeniging „Oranje" te Rotterdam, een 2en prijs behaald voor schermen op den langen stok en voor schermen op de sabel een 2en prijs door den heer J. Faber van de gymnastiek- en schermvereeniging Bato, alhier. Aan de heden gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, noo dig geworden door het aftreden van den heer Mr. R. H. J. Gallandat Huet, is deelgenomen door 1219 kiezers. Het aantal kiezers bedraagt 2098. Door het springen van een petro leumlamp ontstond gisteren avond ten ruim half negen ure een begin van brand in den winkel van den broodTerkooper Bouwer aan de Gedempte Kraagenhor- stergracht No. 12. De vrouw, die in den winkel stond, wilde dezen hlnsschen maar geraakte daarbij zelf in den brand. Ge lukkig werd dit door eenige voorbijgan gers gezien, die de vlammen dadelijk heb ben uitgemaakt. De vrouw heeft brand wonden aan de linkerhand bekomen. Tegen een fcierhuishouder is door de politie alhier proces-verbaal opge maakt wegens het tappen van sterken drank in het klein zonder de daartoe ver- eischte vergunning. Tegen een korporaal der infanterie I alhier, die in strijd met de wet gewapend gisteren avond een openbare vergadering der sociaal-democraten bijwoonde, is proces verbaal opgemaakt. Maandagnamiddag ontstond brand op eene bovenkamer van het perceel no. 2 aan den Zijlsingel alhier, waarschijnlijk door het in brand geraken van eene mand met turf. De spuit der fabriek van de Katoen maatschappij en de slangenwagen der politie, spoedig ter plaatse aanwezig, behoefden geen dienst te doen, aangezien de brand door de bewonerB en eenige andere personen geblusoht kon worden. Marktbericht van 21 November. Witte tarwe. L. pr. ƒ5.90 H. pr. ƒ6.90. Rogge. L. pr. f 4.50 H. pr. ƒ4.80. Haver. L. pr. 2.50 H. pr. 3.25. Garst. f 4.25. Duivenbooncn. L. pr. f 6 25 H. pr. 6.50. Paardenboonen. L. pr. f 5.20 H. pr. 5.50. Bruine bootten, f 9.25. Aardappelen. Aangev. 810 verk. 790 HL. L. pr. f 1.50, H. pr. f 3.00 p. Heet. Appelen. Aangev. 415, verk. 312 HL. L. pr. 2.50, H. pr. 4.50 p. Heet. Peren. Aangev. 210, verk. 107 HL. L. pr. 2.00, H. pr. f 6.00 p. Heet. Boter. Aangev. 164, verk. 164 KG. L. pr. 1.55 H.pr. 1.70 p. KG. Biggen. Aangev. 140 verk. 112 5.50 H. pr. 19.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2t Nov. 1887, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezermah. PROGRAMMA. iSonateJ. J. v. Eijhen. a. Moderato. bAndante c. Intermezzo. d. Fuga. 2. Benediction nuptialeSaint-Saëns. 3. FantasieBrosig. 4 Préludetheme variation et finale Guilmant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2