Nieuwsberichten. Marktbericht. lantin, Camille en Valmoreau, brengen het Btuk volkomen tot zijn recht. Zij brengen met de hun bekende begaafdheid, in de soms wel wat lange dialogen leven en beweging. In dit stuk toonen zij hun meesterschap, die den vorm beheerscht. Plaats tegenover de welbespraaktheid en den fraaien spreektoon van mevrouw de Yries, het schoone spel en de dieptref- fende taal van Mej. van Bienevereenig de flink geuite opvattingen van Morin, de zienswijze van den meer cyniscben Tour- niaire en de poëtische opmerkingen van de Jong met de genoemde damesrollen en ge hebt een stel, een geheel compleet stel acteurs en actrices waarop ge fier kunt zijn. Mevrouw Róssing was gekleed als een meisje in de korte kleeren. Het costuum vormde een aardig geheel met haar lief, natuurlijk spel. Wij zijn het Nederlandsch Tooneel dank schuldig dat het ons op deze wijze deed kennis maken met „de Ideeën". Tot slot werd gegeven: de Krekel bij de mieren, blijspel in een bedrijf uit het Pransch van A. Labiche. Het werd vlug genoeg afgespeeld met al de nauwgezet heid het personeel eigen. Een burgerge zin, dat wel de kunst van geldsparen maar niet die van gelduitgeven verstaat en daardoor belachelijk wordt, zich wil veranderen, maar hiertoe in een ander uiterste vervalt en dus alweer belachelijk wordt, eene plotseling opkomende liefdes geschiedenis enz. enz. Toch zouden wij het stukje niet voor de tweede maal gaan ziendaartoe is de tijd te kostbaar en het stukje te onbeduidend, hoewel het van tijd tot tijd vroolijkheid te weeg brengt. Maandag drong de heer de Ranitz, bij het in de Tweede Kamer voortgezet debat over de Indische Begrooting, aan op het aangaan van leeningen voor Indiesche spoorwegen, omdat men hier te doen had met buitengewone uitgaven, waarvan de vruchten ook door een later geslacht zullen genoten worden, zoodat het niet meer den billijk is, dat dit later geslacht ook mede de lasten drage. De heer Keuchenius bestreed dit denkbeeld, en ontried ook ernstig verkoop of afstand van exploitatie van spoorwegen aan par- tikulierenook kwam deze spreker op tegen de geringe raming van onderhoud voor inlandsche scholen, in vergelijking met het bedrag voor scholen voor Europeanen geraamd. De Min. was ook van ge voelen, dat het sluiten van leeningen voor Indische spoorwegen zeer was afte- raden. Omtrent den verkoop van Spoor wegen handhaafde de Min. zijn vroegere denkbeelden. De heer v. Gennep steunde den heer de Ranitz. De heer v. d. Sleyden drong aan op krachtige maatregelen tot behoud of verbetering van de West- en Oostgaten van Soerabaia, en gaf daartoe een techniek advies ten beste. De Min. van Kol. beloofde te zul len blijven toezien op de voortzetting der werkenhij zou het advies van den heer v. d. Sleyden in overweging nemen. Dinsdag drong de heer v. Gennep aan op een algemeene portverlaging tusschen Nederland en Indië. De Min. van Kol. verzekerde, dat daartoe strekkende plan nen in onderzoek zijn. Hij voor zich was met den heer v. Gennep tegen het maken van onderscheid tusschen port bij ver zending per Nederlandsche of vreemde mail. De heeren v. d. Goes van Dirx- land en W. v. Dedem drongen verder aan op eene groote verlaging der Spoor wegtarieven. De Min. wees er op, dat de Indiesche regeering volkomen vrij is, desverlangend, vrachten te verlagen. Het gebeele hoofdstuk uitgaven in Indië werd aangenomen met 54 tegen 1 stem. Bij hoofdstuk uitgaven in Ne derland verzekerde de Min. van Kol. den heer Keuchenius, dat, indien de Reg. voor- deeliger voorwaarden kan bedingen, een nieuw kontrakt met de Biliton-Maatschap- pij wel gewenscht ware; doch dat in elk geval wettelijke bekrachtiging daar van zou gevraagd worden, evenals voor kolen-exploitatie in de Ombilien-velden. Tegenover den heerKielstra bleef de Min. de noodzakelijkheid eener afzonderlijke Rijks instelling voor opleiding van Indiesche ambtenaren bestrijden. Beperking van het 1 koloniaal werf-depót noemde de Min. vooralsnog ongewenscht. De Min. zal in overweging nemen den wensch van den heer v. Asch van Wijck betreffende de zorg voor voorloopig gekeurde, doch te Harderwijk afgekeurde jongelieden. Na aanbeveling door den heer Smit om het nieuw te bouwen schip voor de In diesche Marine te maken met een stoom werktuig quadruple compound System en een stoomdruk van 14 atmosfeeren, werd Hoofdst. uilgaven in Nederland aangenomen met 51 tegen 1 stem. Bij de Middelen drong de heer W. van Dedem aan op vermindering der landrente bij daling van den rijstprijs. Beide hoofdstukken der Middelen zijn aangenomen. Donderdag ochtend is in de stad 1 Chorley, in Lancashire, een hevige stoot van aardbeving waargenomen, welke de huizen deed trillen. In paniek vluchtten de bewoners op straat. De Russische pers heeft sedert het bezoek van den czaar te Berlijn van hoo- gerhand bevel ontvangen haar aanvallen op Duitschland te staken. Te Berlijn in de woning van graaf Waldersee is een karakteristieke bijeen komst van streng orthodoxe en conser vatieve kerkelijke en andere autoriteiten gehouden, bijgewoond door prins en prinses Wilhelm. Prins Wilhelm, de vermoede lijke aanstaande keizer, zette in een lange rede het doel der vergadering uiteen, dat hierin bestaat, de voortdurende socialisti sche, anarchistische en andere bewegin gen met kracht tegen te gaan. Op de rede volgde een langdurige discussie. Twaalf dnizend personen te Ha vanna zijn buiten verdiensten geraakt door het sluiten van 95 sigarenfabrieken aldaar. De reden der sluiting ligt in den eisch der werklieden om loonsverhooging. Er zijn heftige biljetten aangeplakt tegen de candiaatuur van Ferry. Daarbij wordt met opstand gedreigd. De Fransche Kamer had hare zittingen gesloten tot Donderdag, als wanneer de regeering in staat zou zijn tot het doen van mededeelingen. Onder de vermoedelijke opvolgers van Grévy noemt men de Freycinet en Ferry. Van zekere zijde zijn nog pogingen aangewend om den President tot blijven te bewegen, doch heden komt het bericht dat de bemoeiingen in deze zijn opgegeven. De candidatuur van Ferry begint te ver liezen. Men gelooft dat zijn aankomen aanleiding zou kunnen geven tot ernstige ongeregeldheden. In de Donderdag gehouden minister- vergadering welke gehouden werd onder voorzitterschap van den heer Grévy, heeft deze verklaard dat de stand van zaken eene wijziging heeft ondergaan, en dat hy dientengevolge geen enkele mededeeling aan het parlement zal doen toekomen. In den trekpot van een huisgezin te Noordgouwe, bestaande uit man en vrouw, werd eene zekere hoeveelheid muizentarwe ontdekt. Of hier aan eena poging tot moedwillige vergiftiging moet worden gedacht, is nog niet gebleken. Er is gelukkig niets van de thee gebruikt bij tijds werd de muizentarwe ontdekt. De politie heeft trekpot met inhoud in beslag genomen. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben den hoofden en direc teuren van scholen binnen hunne gemeente aangeschreven, dat er geen termen bestaan om dezen winter een of meer ochtend schooltijden vrij te geven aan de leerlin gen om te gaan schaatsenrijden. Wanneer ouders ven leerlingon voor hunne kinderen verlof hebben gevraagd, vinden B. en W. geen bezwaar om tot dit doel een namiddag schooltijd vrij te geven. Overal in den lande heeft Woens dag de plechtige afkondiging van de nieuwe grondwetsbepalingen door de hoofden van de plaatselijke gemeentebe sturen plaats gehad, maar deze nieuwe bepalingen zijn over 't algemeen door de bevolking boel ontvangen. Men schijnt niet overtuigd van de werkelijk milde bepalingen, die de grondwet thans bevat in tegenstelling met die van vroeger en wel voornamelyk op het punt van het kiesrecht. Volgens den regenmeter der rijks landbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand No vember j.l. 46 m.M., tegen 82.5 m.M. over dezelfde maand van 1886. Te Amsterdam is een nieuwe, een burger kiesvereeniging opgericht onder den naam van Amstels burgerij. Zij telt reeds vele leden. Bij ons te Haarlem blijft het voor het oogenblik op dit punt kalmer dan ooit, nu zelfs de Vrijzinnige Kiesvereeniging is afgebroken. HAARLEM2 December 1887. De eerste lezing der Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" had Dinsdag plaats in den Schouwburg. Als spreker trad op de heer F. D. Henny uit Utrecht. Dezelfde novelle door den spreker het vorige seizoen voorgedragen in 't Nut deed weder dienst en opnieuw een schets van 't stukje te geven is dus overbodig. De wijze van voordracht was niet slechter of beter en het toen uitgesproken gevoe len is dus ongewijzigd gebleven. Na de pauze droeg de spreker een vijftal ge dichtjes voor, die ons toeschenen spranken van gezonden humor te bevatten en met genoegen werden gehoord. De verschil lende stukjes waren geheel eigen werk. In dit opzicht behoorde dus de lezing tot de uitzonderingen. De kunst van voordragen stelt hooge eischen aan hare beoefenaren. Hoezeer zij wordt gewaardeerd, is ieder bekend en wat er wordt gewerkt om het in haar tot eene zekere hoogte brengen en welke pogingen worden gedaan om alleen door en gebaren eigen gedachten of die van stem anderen te vertolken, zóó dat de voor dracht oor en oog boeit, is te begrijpen. Maar goede sprekers te zoeken is gemak kelijker dan ze te vinden. Volgens onze bescheiden meening had den de werkende leden van „Cremer" dezen leesavond heel goed, neen, veel beter, zelf kunnen houden, want mij zijn leden dier Vereeniging bekend, die het veel verder in de kunst gebracht hebben dan de heer Henny, of het moest zijn, dat men meent, de Vereeniging beter gediend is met een spreker van buiten af. Nu, daar kan men vrede mee hebben, mits de spreker van „buiten af" werkelijk beter weet te boeien, dan de meer .bekende mannen. Dit was evenwel Dinsdag het geval niet. Wij vestigen de aandacht van onze le zers op de advertentie betreffende de Maatschappij van Levensverzekering „Caisse Générale des Families", opgericht te Parijs in 1858. De uiterst solide wijze waarop bij deze Maatschappij de herverzekering plaats heeft gevoegd bij de omstandigheid dat de re eerven als onderpand gedeponeerd zijn bij de Fransche bank, zijn waarborgen voor de stipte naleving van de gesloten con tracten, waarbij nog moet opgemerkt wor den, dat FranscheLevensverzekering-Maat- schappijen werkzaam zijn onder toezicht van het Gouvernement. Onder de contrac ten is er een, dat de bijzondere aandacht verdient wegens eene bepaling die den deel nemer eene winstvan 20 tot 30%der betaal de premiën wordt toegestaan, waardoor dit contract tevens een solide geldbelegging kan genoemd worden. Een ander contract verzekert den deelnemer vrijstelling van 1 premiebetaling bij tijdelijke ongeschikheid tot arbeid, terwijl bij volslagen ongeschikt- heid onmiddelijk 80% van het verzekerde kapitaal en de rest op den vervaldag wordt uitgekeerd. Deze Maatschappij ver dient dus bij de voordeelige voorwaarden van deelneming en haar degelijke waar borgen door het publiek gekend te worden. Inlichtingen verschaft de Agent voor Haarlem en omstreken de heer T. C. Niephaus, De door de diakenen der christelijke Gereformeerde gemeente (afd. Ged. Oude gracht), gisteren gehouden, Wintercollecte heeft opgebracht 499.885 Naar men ons mededeelt, zal Zon dag 4 December a. s. op het Museum van Kunstnijverheid een aantal platen, betrekking hebbende op de Egyptische Bouw-, (-childer- en Beeldhouwkunst ten toongesteld zijn. Toegang vrij. - Het stedelijk museum van schilde ryen en oudheden op het Raadhuis alhier, is in de maand November jl. bezocht door 91 personen tegen en 293 zonder betaling. Gedurende de afgeloopen maand No vember waren aan de markt alhier: Aardappelen. Aangev. 7455, verk. 4670 HL. L. pr. 1.50, II. pr. ƒ3.25 p. Heet. Appelen. Aangev. 2780, verk. 2070 HL. L. pr. 2.00, H. pr. f 10.00 p. Heet. Teren. Aangev. 1460, verk. 12-10 HL. L. pr. 2.00, H. pr. f 10.00 p. Heet. Boter. Aangev. 824, verk. 824 KG. L. pr. ƒ1.25, H. pr. 1.70 p. Kilogr. Biggen. Aangev. 780, verk. 708, L. pr, 5.00, H. pr. ƒ19.00 p. st. Woensdag middag ten twaalf ure heeft de openbare afkondiging der nieuwe bepalingen van de grondwet plaats gehad 1 in tegenwoordigheid van een driehonderd tal personen, die op de Groote Markt waren samengekomen. Van eenige publieke gebouwen wapperde de Nederlandsche vlag. Voor het overige heerschte er zeer weinig geestdrift. Woensdag avond tegen half elf brak brand uit in eene loods, dienende tot berging van hooi, van den landbouwer Kors aan de Amsterdamsche vaart. Het gevaar was spoedig bedwongen, maar de schade moet nogal aanzienlijk zijn. De oorzaak is tot heden onbekend. De nieuwe brandsein-inrichting werkte uitstekend; binnen betrekkelijk korten tijd, was het benoodigde personeel op de plaats van de brand aanwezig. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende), zal Zondag 4 December in „Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure optreden de Heer D. Koffijberg van Amsterdam. Woensdag 7 Dec., des avonds ten 8 ure, godsdienstoefening. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 25 Nov. G. J. van Bilderbeek en SLcn- nings.30 Nov. A. J. T. Pannekeet en E de Vries. J. D. KlaasseenP. Hooreman. A. F. Vrenegoor en E. Daan.—P. van Brc- derodeeuM. E. Metscli. G. Duijns en M. EWinterkampt DecGLotman en C Leonhardi M. Schoijeren R. Binger. GETROUWD. 30 Nov. J. P. v. Honschoten en A.Alberts* CRoelols en AMTerol GEBOORTEN. 23 Nov. C. Horeman geb. Kruup d 24 Nov. M. Pkilippo geb. van Weesd.M. Sa- belisgeb. Welaged.II. A. v. Dobbengeb. Otto d.25 Nov. K. v. Brederode geb. London d.C. M. Gieskegeb. Kroon z. 26 Nov. B. de Mink geb. Dijkstra z.M. A. Schreuder geb. v. Bockhooven d.J. M. Burgers geb. llandgraafd 28 Nov. J. M. Horemaugeb. Kloosz.-AV. M. Cornetgeb. Hirs dA van der Meer geb. de Lugt d Evan Niekerk geb. Rijbroek zW. van der Heijden geb. Fuhrloge z, C. Mes geb. van Wieringcnz 29 Nov. A. C. Westbofgeb. Blijleevenz.II. M. de Geus geb. Mieras d. J. Lauscr geb. Delhaesz. C. Hartogh geb. Bekker d. A. P. E. Siglinggeb. van Deursen z.— 30 Nov. M. E. IClessergeb. Honing d.J. H. Suurendonk geb. Ileijda- nus d.S. de Koe geb. Fabcrz. F. Lem Nijstad d. J C. v. Maris geb. Berschd. II. Rusbacil geb. van Tilburg z. OVERLEDEN. 24 Nov. A. D. Stijver 21 m. z. Oranjcstr. S. M. H. Bosse 8 m. d. Zijlsingel.— A. M. Lijcklama 6 m. d. Zoetestr.J. P. de Geus 5 m. z. Burgwal25 Nov. W. Peper geb. Lamboorj 72 j. Baljuwslaan.A. M. Ste vens 5 in. d. Leidschestr.-J, G. M. Kune- man geb. Bette 72 jGr. Houtstr.20 Nov. M. Sclüjvcnaar geb. Willemse64j. KBe- gyuestr. A. D. v. Dijck2j. d.Barrevoete- str.28 Nov. M. Klerk geb. Stam 67 j. Keu- nemerstr.G. M. Broers40jdZomerv. A. M. van Loojj geb. Staphorst 32 j. Brcesteeg. P. Zwaanswijk 47 j. Z. Polderstr. 29 Nov. W. A. Spiering 49 j. Wagenmakers laan.1 Dec. S. van Soest 46 j. Raamsteeg Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 'a middags 12 tot 2 ure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Eene roode beurs met zilveren knip waarin eenig geld. Een dames glacé handschoen. Eene portemonnaie zonder geld. Een beursje waarin eenig geld. Een paar zwarte gebreide bandschoenen. Een zilveren vingerhoel. Twee fles- schen Wildunger-wasser. Een nikkelen hondenhalsband. Eene zweep.Een zilveren oorknop. Drie muilkorven.— Eenige sleutels. Terug te bekomen bij Au/ces en Co., Lange Begijnestraat no. 17, een paar brainglacé handschoenen. Bij J. A. MathotBrouwersvaart no. 64, eene Eogelsch lederen broek, eene donkere dito, een werkkiel en een zakdoek. Bij Mevr. Figeê, Spaarndammerweg no. 8, een grijsharig hondje met rood bandje om den nek. In een der tramwagens aohtergelaten Twee parapluies. Nog steeds voorhanden Een aantal hondenrauilkorven. 30 November. Kaas. Aangev. en verk. 62 stapels, uitmakende 7005 kazen, we gende 14550 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 K. G. 31. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 6 Dcc. 1887, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezeuman. PROGRAMMA. Preludium en Fugaliach 2. Sonate No. 0Rheinberger aPriiludium. b. Romanze c. Fantasie und Fuge. 3. Eisa's BrautzngWagner. 4. Variation en FinaleRatel'. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2