enz. by de Rijks-werven. Het betrof de wijze van uitbetaling. De heer Heldt was tegen uitbetaling van den onderstand na afloop van het kwartaal, en drong aan op uitbetaling by den aanvang van het kwartaal. De Min. v. Marine verklaarde, dat hij het den werklieden zoo gemak kelijk mogelijk wilde maken, en beloofde de zaak te overleggen met den Min. van Fin. De heer Verniers v. d. Loeff ondersteunde den aandrang tot wijziging van de wet. De betaling na afloop van een trimester zou een aanleiding worden voor werklieden om schulden te maken. Maandsgewyze achtte hij beter, en dan wel in 't begin van elke maand. De Min. van Marine oppert bezwaren van administratieven aard, die door den heer Gleichman wel gevoeld worden toch zou deze spreker uitbetaling by den aanvang van elk kwartaal wenschelijk achten. De heer Verniers van der Loeff stelde by amendement laatstgenoemde wijze van uitbetaling voor, en de Min. van Marine nam het over. De heer de Savornin Lohman vroeg nu of het geheele kwar taal werd uitbetaald, als de belangheb bende in den aanvang overleed, maar hem werd de opmerking gemaakt, dat art. 13 daarin voorzag. De Voorzitter vroeg den Minister, of in art 13 nu geen wijziging noodig was. De heer Beelaerts van Blokland stelde voor art. 12 op nieuw te behandelen en in stemming te brengen, welk voorstel met 37 tegen 22 stemmen werd aangenomen, niettegenstaande de heer van Kerkwijk had opgemerkt, dat art. 12 stilzwijgend was aangenomen. De heer Fabius betoogde nu, dat het door den Min. overgenomen ameudement- v. d. Loeff schadelijk was voor de werk lieden, omdat deze voorschot kunnen krij- gen op hunne pensioenakte voor levens onderhoud by 't begin van het kwartaal. Hij stelde voor herstelling van de oor spronkelijke redaktie der Reg.De heeren Kerdijk en Goeman Borgesius oordeelden echter beter wat de heer Verniers van der Loeff eerst gewild had, maar later had laten glippen. Zij zagen bezwaar in betaling per kwartaal, 't zy in den aan vang, of na afloop, en wilden de regeling der betaling geheel aan een bestuursmaat regel overlaten. De heer Kerdijk diende een amendement in dezen geest iD. De heer v. d. Feltz aehtte het niet waar schijnlijk, dat aan de werklieden rente- looze voorschotten op hun pensioen zou den worden verstrekt, en vond bovendien, dat het niet op den weg des wetgevers ligt, te zorgen, dat de werkman spaar zaam met zijn geld omga, als hy zijn penrioen vooruit ontvangt. De heer Fabius bleef beweren, dat er ruimschoots gelegenheid bestaat, om zulk renteloos voorschot krijgen. - De heer Gleiehman meende te moeten waarschuwen tegen het am.-Kerdijk, maar achtte het denk beeld van den heer Goeman Borgesius goed, om slechts 4 maal per jaar de attestalieën de vita te doen overleggen. De heer Kerdyk verdedigde zyn amen dement, en de Min. van Marine, die zich blijkbaar had laten overbluffen, maar, na raadpleging van den Min. van FiD., weer op zyn verhaal was gekomen, verklaarde, dat de Reg. tegen dit amendement geen bezwaar had, dat daarna werd aangeno- men met 30 tegen 26 stemmen. Het geheele ontwerp werd toen goedgekeurd met algemeene stemmen. De ware reden waarom de bekende Deroulède den heer Grévy met aandrang heeft uitgenoodigd niet zijne betrekking neer te leggen, blijkt thans te zyn gelegen in zijne vrees voor eene kandidatuur Ferry. Vrijdag heeft de President zyne boodschap ingezonden, waarbij hy betuigt, dat be leid en vaderlandsliefde hem gebieden te wijken en dat hij hen, die een conflict tusschen de uitvoerende macht en het parlement hebben veroorzaakt, daarvoor verantwoordelijk stelt. Hij eindigde met te schrijven Ik leg ten bureele der Kamer van afgevaardigden myn ontslag neder als president der republiek. De zitting van den Senaat en van de Kamer is opgeheven en tot Dinsdag ver daagd. Met het oog op de orde zijn /le troepen in verscheidene kazernes vervan-i gen door garnizoenen uit de provincie, terwijl er uitgebreide politiemaatregelen zyn genomen en er was veel volk op de leen. Zaterdag middag te twee uur is het Congres bijeengekomen tot verkiezing van ten nieuwen President. Bij de eerste stemming werden 849 stemmen uitge bracht op Sadi Carnot waren de meeste, 303 stemmen,vereenigd en dan volgde Ferry met 212 stemmen. Deze laatste verklaar de, even als de Freyeinet, zich terug te trekken, ten gunste van Carnot en deze verkreeg dan ook by de tweede stemming 616 stemmen. Alzoo is verkozen tot Pre sident der Frausche republiek de heer Sadi Carnot. In antwoord op de gelukwenschingen van den President van de Senaat en van de Kamer, betuigde Sadi Carnot zijn dank met de betuiging, dat de uitslag der stemming bewees, dat het Frankrijke wil was de pacificatie en de eensgezindheid te handhaven. Niettegenstaande een groote volksmenigte zich op de straten bewoog, zyn er geen ongeregeldheden voorgeval len en heerschte er in de stad volkomen rust. De nieuwe President is vijftig jaar oud en werd te Limoges geboren. Zyn vader was minister van onderwijs onder de republiek van 1848 en een staatsman van naam. Zijn grootvader was als lid der Conventie een der verdienstelijkste mannen van de eerste Fransche republiek eu zijn naam staat als zoodanig nog hoog in eere. De President heeft eene opleiding ge noten als ingenieur en was eenige jaren als zoodanig werkzaam, tot hij in 1871 benoemd werd als prefect van het depar tement van de Beneden-Seine. In 1876 werd hij verkozen voor de kamer van afgevaardigden. Hij is een warm republi kein en behoort tot de gematigde, vrij zinnige partij. De President heeft den ministers verzocht hunne portefeuilles te behouden voor het afdoen der loopende zaken. Over het algemeen is men met de verkiezing van Sadi Carnot ingenomen. Het Journal des Debats gaat zelfs zoover, te verklaren, dat het Presidentschap j hem ia te beurt gevallen als een soort van prix de vertu. Er bestaat een onderaardsche gang tusschen het Raadhuis te Parijs en eene 1 der kazernes. De gang was indertijd ge sloten geworden, maar thans weer geo pend. De Voorzitter van den gemeente raad heeft hierover den prefect geïnter pelleerd, aangezien hij in dat openen een aanslag meende te zien tegen de Parijsche bevolking, doch de prefect ant- woordde dat hij gehandeld heeft op last der regeering. Tengevolge van een en ander heeft de gemeenteraad Zaterdag een zeer onstuimige vergadering gehad. In de Belgische Kamer heeft zich, naar aanleiding van de behandeling van een wetsvoorstel waarbij werd bepaald dat de Belgische officieren, te beginnen met 1890 beide talen, het Fransch en het Vlaamseh, moeten knnnen spreken, een eigenaardig voorval plaats, toen een der Vlaamsche afgevaardigden o. a. verklaarde, dat de Vlamingen erkend werden als te zijn het meest solide en het beste element der Belgische natie. Hij werd natuurlijk tot de orde geroepen. Een der Waalsche afgevaardigden bracht toen in het midden dat de Walen niet minder goede Belgen waren dan de Vlamingen, De eerste ant woordde weder en een hevig tumult ont stond. Gelukkig kwam nu echter de minister De Moreau, zelf een Waal, kal meerend tusschenbeiden, maar toch ver lieten vele leden de vergaderzaal. Sillivan, de lord-mayor van Dublin, lid van het Parlement is veroordeeld, tot twee maanden gevangenis, wegens het in strijd met de wet openbaar maken van een verslag eener verboden bijeen komst van de Nationale Liga. Naar de Kreuzztg. mededeelt is door dr Scheuerlein te Berlijn een baccille van den kanker gevonden, welker bestaan langen tijd als oorzaak dier ziekte werd vermoed. De Montyon-prijs van 2000 frcs. voor buitengewonen moed en trouw, is door de Fransche academie dit jaar toe gekend aan Jean Adolphe Delannoy, een loods te Calais, die een en twintig maal zijn leven waagde om dat van schipbreu kelingen te redden. Delannoy's borst is bedekt met medailles, terwijl hij het kruis van het legioen van eer eveneens bezit. Een groote diamanten diefstal is te Parijs gepleegd, bij een juwelier op den Boulevard de la Madeleine. Inbrekers hebben daar 's nachts voor 530,000 francs aan kostbaarheden gestolen, welke grootendeels door den juwelier gekocht waren op de veiling der Fransche kroon- diamanten. De politie heeft de schuldigen nog niet L gevat. In geval van besmettelijke ziekte worden de bewoners van besmette woningen verwijderd tot de oorzaak der besmetting is weggenomen, maar dan zijn gedurende dien tijd de bewoners van zoo'n huis geheel of gedeeltelijk zonder huisvesting. Om hierin te voorzien heeft de Brussel- sche gemeenteraad wachtzalen doen in richten,waar belanghebbenden kunnen ver blijven tot het ontsmettingsproces is af- geloopen. In deze inrichting, in Februari dezes jaars in gebruik genomen, werden tot heden 189 personen tijdelijk opge nomen. Naar men verzekert is vorst Ferdi nand zeer teleurgesteld, omdat de groote mogendheden blijven weigeren hem te er kennen. Onlangs zou hij het voornemen tekennen hebben gegeven afstand te doen, indien de houding der Europeesche staten niet verandert. Daar prins Ferdinand on langs zijn moeder naar Bulgarije heeft laten komen, blijkbaar in het vertrouwen vast in den zadel te zitten, klinkt het boven staande bericht niet zeer geloofelijk. Een zware aardschok is Dinsdag te Oran gevoeld. De schudding der aarde duurde 8 seconden en geschiedde in de riohting van het Oosten naar het Westen. Op enkele plaatsen scheurden de zolde ringen der huizendoch persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Wederom zijn door de Peterburgsche politie twee nihilistische schuilhoeken ont dekt, de eene in de stadswy k Wassiii Ostroff, de andere in de wijk Paszki; in de laat ste woning vond een hevige worsteling tusschen de politie en de revolutionai ren plaats. Bij Kon. besluit van 1 December is de heer Mr. P. N. Engelberts benoemd tot burgemeester der gemeente Zandvoort. Een landbouwer te Wittel te had een koe, die reeds eenigen tijd gesukkeld had en eindelijk dood gemaakt werd. Bij opening bleek het, dat 'tdier eene haar speld had binnen gekregen. Uit Brussel wordt aan de Nette l'reie Presse het sensatie makende bericht geseind, dat de kanselarij van Berlijn te Brussel en Den Haag haar invloed aan wendt om België te bewegen met Neder land een militaire conventie te sluiten, die de beide landen in staat stelt in geval van oorlog zich by de triple allian tie aan te sluiten. De conventie zou ge heim blijven, daar de neutraliteit van België de regeering verbiedt openlijk en officieel zulk een verdrag te sluiten. Op de mailbooten van de stoom vaartmaatschappij Zeeland hadden in den laatsten tijd exercities in het neerlaten van de reddingbooten plaats. Er werden, waar noodig, verbeteringen aangebracht. De vijf booten van ieder schip kunnen in vijf minuten bemand, uitgerust en te water gelaten worden. Donderdag middag had er een ern stig ongeluk plaats te Kibbelgaarn, een plaatsje onder de gemeente Veendam. Twee jongelui stoeiden met een geladen geweer en eene sabel. Het geweer ging onver wachts af, met het gevolg, dat een van hen dë volle lading in het hoofd kreeg en dood nederviel. Te 's Gravenhage sloeg een echtge noot al het huisraad kort en klein en beet vervolgens zijn vrouw een duim af. Vier agenten hadden moeite den woest- aard naar het politiebureau te brengen. De Eerste kamer is opgeroepen tegen 19 December 's avonds. Te Baarn zijn dezer dagen drie jon gens, broers, van welke de oudste slechts 11 jaar telt, gesnapt, daar zij bezig wa ren huis te houden in een ledig staande villa. Zeven huizen hadden zij reeds be zocht. Kleinigheden werden wel eens mede genomen, ook hadden zij reeds een paar fl(S8chen wijn leeggedronken en een spel letje gekaart, de meubelen door elkander gezet, enz. enz. Verleden jaar waren de zelfde feiten voorgekomen, doch men kon de daders toen niet betrappen. Aan den Ringdijk der Haarlemmer meerpolder bij Halfweg is Zondagavond door het springen van eene petroleumlamp brand ontstaan in de bouwmanswoning, bewoond door H. Langereiswelke zoo danig toenam, dat in den tijd van een paar uur alles in asch lag. Een en ander is verzekerd bij de Haarlem8che Assurantie-Maatschappij. HAARLEM, 6 December 1887. Aan de heeren Emrik en Binger is door het gemeentebestuur vergunning ver leend om eene smederij op te richten in het perceel in de Koningstraat no. 32, kad. sectie C. no. 4362. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 33 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand November van het vorig jaar was dit getal 45, dus toen 12 meer. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG, den 7den December 1887, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. omtrent brief Gede puteerde Staten, houdende niet-goed- keuring personeele toelage hoofd jon gensschool. 2. Goedgekeurde vierde suppletoire be grooting dienst 1887. 3. Processen-verbaal keurmeester afge keurd vleesch. 4. Brief gemeente-bestuur Eindhoven, dankbetuiging hulp gemeente-architect. 5. Benoeming opzichter gasverlichting. 6. Id. regent gasthuis. 7. Id. curator gymnasium en 3 leden comm. lager onderwijs. 8. Id. onderwijzeressen school E. 9. Voorstel B. en W. bevordering onder wijzer opleidingschool voor jongens. 10. Id. id. bevordering onderwijzeres sen meisjesschool. 11. Id. Id. ondersteuning gewezen werkman bij de gemeente-reiniging, met advies comm. voor de pensioenen. 12. Id. id. aanschaffing microscoop voor keuring van vleesch. 13. Id. id. teruggaaf luchtpomp. 14. Id. id. overwegen spoorweg. 15. Id. id. aanvaarding in schenking project-straat Zylweg. 16. Id. id. verkoop hoornen. 17. Id. id. pomp N. Groenmarkt. 18. Id. id. opheffingstedel. begrafenissen. 19. Id. id. retributiën tramway-maatsch. 20. Id. id. toelage Kamer van Koophan del en Fabrieken. 21. Id. id. goedkeuring reglement Kamer van Koophandel en Fabrieken. 22. Id. id. verhuring boerderij „Het Torentje", met advies comm. van fin. 23. Id. id. vergunning plaatsing ge bouwtje Frederikspark, met advies comm. van fin. 24. Id. id. beschikking onvoorziene uit gaven, met advies comm. van fin. 25. Id. id. verhuring grond Harmenjans- weg, met advies comm. van fin. 26. Id. id. verhuring huis Kennemer- plein, met advies comm. van fin. 27. Id. id. verhuring gymnastieklokaal, met advies comm. van fin. 28. Advies comm. v. fin. suppletoire be grooting gildegoederen 1887. 29. Id. id. begrooting Gasthuis 1888. 30. Voorstel B. en W. omtrent de Bui- tensocieteit. 31. Vaststelling tarief onderstand 1888. 32. Onderzoek geloofsbrieven en verdere stukken nieuw inkomend lid. 33. Voorstel B. en W. uitstel verkoop grond in den Hout. 34. Brief id. gedane opzeggingen van verhuurde eigendommen. 35. Voorstel id. bouw nieuwe school Leidsche Vaart. 36. Id. id. bouw bewaarderewoning. Marktbericht van 5 December. mi te tarwe. L. pr. ƒ6.00 H. pr. ƒ6.85. Rogge. L. pr. 4.60 H. pr. ƒ4.70. Ilaver. L. pr. 2.75 H. pr. ƒ3.125. Garst. 4.10. Huiventoonen. L. pr. 6.25 H. pr. 6.40. Aardappelen. Aangev. 710 verk. 650 HL. L. pr. f 1.75, H. pr. 2.50 p. Heet. Appelen. Aangev. 240, verk. 170 HL. L. pr. 2.00, H. pr. 6.00 p. Heet. Peren. Aangev. 90, verk. 60 HL. L. pr. 2.00, H. pr. f 4.00 p. Heet. Poter. Aangev. 180, verk. 180 KG. L. pr. 1.25 H. pr. 1.40 p. KG. Biggen. Aangev. 192, verk. 160 ƒ5.00 H. pr. 18.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St.. Bavokerk alhier, op Donderdag 8 Dec. 1887, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1Inleiding en Fuga uit Back's Mo tetten: Ich hatte viel Bekümrner- niss, bewerkt doorLiszt. 2. CUoral: Aus ticfer Noth schrei ich zu OirBach Liszt. 3. llosaunah il'ièce d'orgue)Lemmens. 4. Lied ohne lVorteLux 5. Variatien (in A.).Hesse.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2