Nieuwsberichten. Marktbericht. kwam hij daartegen op en weigerde zijn ondersteuning aan de maatregelen van geweld. Hij had gezworen de gereformeerde re ligie te beschermen, dien eed zou hij ge stand doen. Daardoor ontbrandde de strijd. De scherpe resolutie was het antwoord van Oldenbarneveldt. Deze schiep een zelfstandig leger en schreef den soldaten voor wat ze te doen hadden. 'tWas de vraag of de Unie of Holland regeeren zou en Oldenbarneveldt's val was daardoor noodzakelijk geworden. Er werd een aanklacht tegen hem gericht en het einde van het geding was het doodvon nis van den 70-jarigen grijsaard, een man van groote besogne en directie, zooals in het proces-verbaal der Staten van dien noodlottigen dag te lezen staat. Weinig terechtstellingen zijn zoo weinig gerechtvaardigd, vervolgde de spreker. Hij had, zoo luidde de beschuldiging, de staat der religie in gevaar gebracht, zich te veel autoriteit aangematigd en de krijgsmacht aan het gezag van de Staten- Generaal onttrokken. De vraag naar de gegrondheid dezer beschuldiging is terug te brengen tot deze andere: Waren de provinciën soeverein of de Generale Staten? En dan kan het antwoord niet twijfelachtig zijn, want geen der provinciën had ooit van zijn zelfstandigheid afstand gedaan. De Unie van Utrecht was een militaire overeenkomst, geen grondwet. De scherpe resolutie was geen onrecht maar een politieke fout. Dat men Oldenbarneveldt daarvoor ver wijderde was billijk, niet dat men 't hem tot misdaad rekende. Maar niet alleen was deze handelwijze onrechtvaardig, zij was ook ten hoogste ondankbaar. Oldenbarneveldt had de kracht en het vermogen van Holland aangewend om de andere provinciën te bevrijden, en dus kwam het hun niet toe denzelfden man te dooden, toen hij hen traohtte te be- heerschen. Maurits meende verplicht te zijn het geloof te verdedigen en de unie te hand haven en bleef daarom doof voor alle pogingen zoowel van Willem Friso als Louise de Coligny om de strengheid van het vonnis te matigen. Oldenbarneveldt noch zijne echtgenoote wilden door het vragen van gratie den schijn op zich laden van schuld te bekennen, en juist deze bede werd door Manrits geeischt. Geen per soonlijke haat, maar trouw aan zijn be ginsel, verhinderde hem de voltrekking van het vonnis te voorkomen. Na den dood van Oldenbarneveldt had Maurits het hoofd van den Staat kunnen worden, doch hij was er te weinig eer zuchtig voor en wilde van geen veran dering hooren. Hij miste de kracht tot Tegeeren en had er derhalve ook het recht niet toe. Tegenover Manrits verrijst daarom ook de figuur van Oldenbarneveld in volle glorie. Hij had niet geaarzeld het land te bevrijden ook niet het te beheerschen. Bij dat alles heeft de bevordering van de eer van zijn land hem geleid in zijn leven en sterven, en moet hij door ons worden beschouwd als de tweede grondlegger der Republiek. Voor hem verrijze dan ook een standbeeld zijner waard, want aan tijdgenoot en nakomeling heeft de groote patriot deze hulde van het nageslacht verdiend. Even helder en klaar als de gedach- tengang, even boeiend, machtig en wel sprekend was de vorm, van dit geheele betoog, en mocht de laatste wensch van den spreker in vervulling gaan, dan zal het den beeldenden kunstenaar, moeielijk vallen, te wedijveren met den indruk, dien het grootsche beeld van den staatsman door Prof. Jorissen geschetst in het ge moed zijner hoorders heeft achtergelaten. KRONIEK. In de laatste vergadering van den Raad dezer gemeente herinnerde de Voorzitter met een enkel woord aan de afkondiging der wijzigingen van de Grondwet, welke onlangs had plaats gevonden. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat de gemaakte veranderingen in hunne gevolgen tot heil van het vaderland mochten strekken. Gedeputeerde Staten hadden bezwaar gemaakt tegen een besluit van den Raad waarbij aan den heer Hubregtse was toe gekend een personeele toelage van 200. De wet op het lager onderwijs eischte, dat aan elke onderwyzers-iefre/fctóiy, niet aan den persoon eene vaste jaarwedde werd toegekend. De Raad veranderde daarop thans de nitdrukking personeele toelage in jaarlijk- sche gratificatie, en meende daarmede aan den wensch van Ged. Staten te hebben voldaan, te meer daar deze aan een der gelijke term reeds bij vroegere gelegenheid hunne goedkeuring hadden geschonken. Het gemeentebestuur van Eindhoven dankte voor de hulp aldaar door onzen gemeente-architect verleend. Tot opzichter over de gasverlichting werd de heer J. W. Hol terman gekozen. De Raad wijdde aan dit onderwerp eerst eene geheime zitting en daarna 2 stem mingen. Eindelijk werd door het lot be slist tusschen de heeren Holterman en H. C. Prinsen Geerligs. Tot regent van het Gasthuis werd de heer Cnoop Koopmans, tot curator van het Gymnasium de heer Jhr. F. W. van Styrum en tot leden van de commissie voor het lager onderwijs gekozen de heeren J. H. Slangen, R. W. Zuidema en L. de Vlaming. Tot onderwijzeressen aan school E wer den benoemd Mejuffrouwen G. M. Eggink, en M. ten Hope, terwijl de heer C. Verheul tot onderwijzer 2de klasse en de dames E. C. W. Trik en M. H. C. Schokker tot onder wijzeressen 2de klasse werden benoemd. Aan R. Dudink, gewezen werkman bij de gemeentereiniging werd voorloopig voor één jaar eene toelage van ƒ2 per week verstrekt. Een crediet van 100 werd toegestaan voor het aanschaffen van een mikroskoop tot keuring van vleesch. De heer Sneltjes deed hierbij uitkomen dat voor het beoogde doeleinde mikroskopen van 50 ruim schoots voldoende waren. Op verzoek van Directeuren van Tey- lers stichting werd een luchtpomp, die vroeger door professor van Marum was gebruikt en aan de gemeente ten geschenke was gegeven, thans wederom teruggegeven, ten einde daarmede de verzameling werk tuigen van dien geleerde aan te vullen. De Directeur der H. Burgerschool had daartegen geen bezwaar en de Raad keurde zonder hoofdelijke stemming het voorstel dienaangaande goed. De Voorzitter wees daarbij op de mede werking welke de gemeente zoo vaak van Directeuren had mogen ondervinden. De heer de Kanter verzocht den brief Van den heer Thöne mede in de notnlen te willen opnemen. De zaak van de overwegen werd we derom opnieuw in handen der commissie ad boo gesteld. De technische oplossing der quaestie werd vrij algemeen als afdoende beschouwd, de commissie van financien evenwel, even min als Burgemeester en Wethouders, wenschten te treden in het voorstel tot een bijdrage van ƒ390.000 van gemeente wege en meenden dat een kostelooze af stand of lage erfpacht der gemeente-eigen dommen die in het plan waren opgenomen, voldoende zoude zijn. De versohillende rapporten zullen thans nader door de commissie worden nagegaan. De project-straat aan den Zylweg werd nog niet aanvaard, omdat men het wen- sohelijk oordeelde eerst nit te maken of men voort zou gaan even als tot nu toe een gulden per M3. te vragen, voor rio- leeren, bestraten en verlichting. Tot den verkoop van eenige boomen in den Hout werd besloten. De opheffing der stedelijke begrafe nissen werd niet goedgekeurd en de stich ting van een pomp op de Groenmarkt kon zijn beslag nog niet krijgen, omdat men eerst de onderhandelingen met de duinwater-maatschappij wilde doen af- loopen. De boerderij het „Torentje" werd aan den tegenwoordigen huurder, wederom verhuurd, evenals eenige gemeentegrond aan den Harmen Jansweg; een huis aan het Kennemerplein en het gymnastieklokaal. De geloofsbrieven van den Heer Gal- landat Huet werden onderzocht en daarna tot zijne toelating besloten. Aan den Heer Scholten werd uitstel verleend tot het nemen van eene beslis sing over zijne aanvrage om grond in den Hout. De overige stukken werden allen aangehouden. Onder deze bevond zich ook een voor stel van B. en W. om het terrein van de Buiten-Societeit, wederom aan „Trouw moet Blijken" te verhuren, op voorwaarde dat het terrein ook op gezette tijden voor het pnbliek toegankelijk zou zijn, en de Sociëteit ook met geldelijke bijdragen de gemeentelijke kas zou stijven. De Heer Pinedo had in een adres aan den Raad ƒ3000 als minimum pachtsom geboden voor het bedoelde terrein, en had dit in een den 7den Dec. ingezonden adres nader bevestigd. Hij beklaagde zich daarin tevens over de vertraagde behandeling van zijn eerste adres. De tijd veroorloofde niet deze en de andere belangrijke stukken verder in over weging te nemen. Men vertelt, dat Freycinet heel wat heeft gewerkt tot het verkrijgen van stemmen voor zijne kandidatuur als pre sident. Gunstig steekt hierbij af de hou ding van Sadi Carnot, die wel verklaarde onder zekere voorwaarden de kandidatuur te willen aanvaarden, maar geen pogingen te willen doen tot het verkrijgen van stemmen. Het is thans natuurlijk nog alles mooi weer tusschen Carnot en de verschillen de partijen, dooh zijne verkiezing heeft hij te danken aan de samenwerking van de partijen en ieder van deze zal dus rechten op hem doen gelden. De wijsheid van den nieuwen President zal al dadelijk, met de vorming van een nieuw ministerie op een zwaren proef gesteld worden. Er schijnt neiging te bestaan tot het vor men van een ministerie Ribot als presi dent, terwijl sommigen zeer voor een Ka binet van radikalen zijn. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat de verdeeldheden onder de republikeinen weer schijnen aan te vangen, men verneemt evenwel dat Carnot de Goblet de vorming van een Kabinet zou hebben opgedragen en dat deze de opdracht zou hebben aanvaard. De Siècle stelt voor een nationale inschrijving te openen voor een stand beeld van Sadi Carnot's grootvader, den bekenden revolutionnair, dat in 1889 ter gelegenheid van het eeuwfeest der revolutie onthuld zal worden. Na eene reis van drie maanden kwam Woensdag te Amsterdam binnen het driemast brakschip Christine van Ecuador met eene lading oacaoboonen tot een waarde van een miljoen gulden. De lading is in haar geheel bestemd voor de fabriek van de firma van Houten en Zonen te Weesp. Te Meersen is eene brigade maré chaussees, ter sterkte van 4 man, ge detacheerd, in verband met de vele bran den welke daar, en vooral te gehucht Raar, in den laatsten tijd hebben plaats gehad en aan kwaadwilligheid worden toe- HAARLEM9 December 1887. Aanstaande Zondag den llden De cember zal er op het Museum van Kunst nijverheid eene tentoonstelling van ge kleurde platen betrekking hebbende op de decoratieve schilderkunst gehouden worden Woensdag avond halfacht ontstond door zelfontbranding van een bak met caoutchouc vermengd met benzine, een begin van brand in de caoutchouc-fabriek van de heeren Merens aan het Zuider Buitenspaarne alhier. De slangenwagen, hoewel spoedig ter plaatste aanwezig, be hoefde geen dienst te doen aangezien het vunr inmiddels door de werklieden met behulp der waterleiding gebluscht was ge worden. De schade is zeer gering. Donderdag is door Burg. en Weth. overgegaan tot de openbare aanbesteding van het ophoogen en onder profil bren gen met zand, het verwerken van zoden en zwarten grond, het maken van een ijzeren hek en houten afrasteringen, het uitdiepen van het Spaansch vaartje enz., op een terrein ten noorden van het Spaansch vaartje, tusschen den landweg door den Schoter veenpolder en den Schoterweg. Ingeleverd werden 17 biljetten waarvan het hoogste was van C. Bos te Haarlem mermeer voor ƒ39977 en het laagste van W. H. Swets te Hardinxveld voor f 30538. Uitspraak over acht dagen. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende), zal Zondag 11 December in „Felix Favore" des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure optreden de Heer Sweers van Amsterdam. Woensdag 14 Dec., des avonds ten 8 ure, zal optreden de Heer W. van Leeuwen van Schiedam. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2 Dec. A. vanNerumenR. v. Nerum.— 5 Dcc. F. C. Yersclewel de Witt Hamer en M. C. van Bergen.6 Dec. Ij. v.d. Have enE. J. H. Scvenhuijsen.7 Dec. C. Kooij en A. Bakker. K. J. Braakenburg cu D. C. Schornagel.F. Bouman en A. L. Homburg. getrouwd. 7 Dec. W. G. Bonnen en M. de Haan. geboorten. 30Nov. J. H. Zuurcndonkgeb. Heijdanu» d.S. de Koe geb. Faberz. F. Lemgeb. Nijstadd.J. C. v. Maris geb. Bersclia. H. Rusbach geb. v. Tilburgz.1 Dec. G. Tatnis geb. Brugemann zJBosch geb. v Esd.G. v. Esso geb. Koren d.W. Wes- seling geb. Kion d.C. F. Vermeer geb. Sacre zAHertog geb .v.d Laan d 2 Dec. C E. vCranenbroek geb. Blij d. A. C. Giebinggeb. Gieskend.S. D. Jans- sens geb. Rijbroek z.3 Dec. J. Derrgeb. Bouwmeester z. A. P. A. R. Krabbe geb. Tavenraatz.— A. Baruchgeb. Arpsd (levenl). 4 Dec. D. C. Claus geb. Moolevlietz.G. Lennings geb. Mulder z. M. v. Leeuwen gebvSchooten zen dCde Wilde geb. Halm z.M. E. Divendal geb. v. Hazen- broek z5 DecAJRosenberg geb. van Deventer zCMEken gebHanagraaf z. B. M Hopkesgeb.Zachtez. end. M. Martens gebNieborg zHK. Zweers geb. v.d. Voort z.— 6 Dec. R. C. Luikelgeb. Schot dHvdSchaar gebMouthaan z. H. v. Absgeb.Monsmad. E Bakker geb. Wernik d (levenl).7 Dec. D. Beek man geb. Meertens d.S. J. Waning geb. v. Honschoten d.II. Groeneveld geb. Win ters z.H. Swaanswijk geb. Oostz.— M. Smit geb. Bakker z. (levenl).A. Meijer geb. Boersmad.M. C. Conijngeb. Jacobs a. (levenl). 8 Dec. A. v.Slujjters geb. Brus- see dJv.d. Berg gebvGastelen z. overleden; 30 Nov. J. Gommans32j. Vrouwest.P. van Dijck 3 jz. Barrev.steeg.1 Dec. W. de Mon 8 jzde Clercqstr. AWalig 8 m d. L. Veerstr. B. F. Groeneveld geb. Huls hof 84 j Smedestr.2 Dec. K. E. Kohier geb. Werner 83 j. Zuiderstr.3 Dec. H. M. Roosen 7 j. z. Patientiestr.C. Kaakebeen 67 j. Spaarne G E. Elffers geb. v. d. Hulst 47 j. Gasthuissingel.4 Dec. N. Lutgens 59j. Wilhelminastr.A. Vennegeb. Vestcr 72 j. Hagestr.5 Dec. J. A. Schouten 61 j Drappenitrsstr.J Vermeulen 9 m. z. Val- kensteegGJ. Sarlet 35 j Lindschoterstr. J. WTijmann 46 jSpaarnw.str.6 Dec. C. v.d. Moolen 2 j.d. L.Annastr.F. A. Lemin 65 j. Gr. Heiligland. Voorworpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een passer. Een hamer en een bei tel. Een bont boezelaar. Een hon den halsband. Een zwarte kinderhand schoen. Een gonden medaillon, waarin een mans- en vrouwenportret. Eene portemonnaie met. eenig geld. Eene meisjesschooltasch, waarin een zakdoek en een schoolboek. Een geschiedkun dig boekje. Eenige teekeningen van parquetvloertegels. Een blauwe werk kiel. Een muilkorf. Eenige sleutels. Terug te bekomen by L. B. Lohman, Anthoniestraat no. 65, een muntbillet, door hem in zynen winkel gevonden. By Leupen, Groote Houtstraat no. 189, een nikkelen armband. By Mej. Lucas, Spaarnwonderstraat no. 8, eene dames- parapluie. By P. van Cittert en Zonen, Oude Groenmarkt, hoek Warmoesstraat no. 14, eene parapluie.By H. J. Reerink en Zonen eene zwarte damesparapluie en een wandelstok. By F. H. Rosier, Rustenbnrgersloot no. 31, eenen groote geelharige hond. By C. Junge, Kor te Lakenstraat no. 2, een byna nieuw witkatoenen gordyn. 30 November jl. ten ongeveer 3Va ure vm. is door een persoon abusievelyk nit den winkel van Bak, Goote Hont- Btraat no. 72 medegenomen, eene zoo goed als nieuwe parapluie, donkerblauwe stof en lichtgelen stok, aan wiens uiteinde eene krul. Bedoelde persoon wordt beleefd, doch dringend uitgenoodigd, deze zoo spoedig mogelyk aan het bnrean van politie te deponeeren. 7 December. Kaas. Aangev. en verk. 4.5 stapels, uitmakende 5295 kazen, we gende 11051 kilogrammen. Hoogste pry s per 50 K. Gr. 31. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 13 Deo. 1887, des namiddags van 1—2 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga (No. 3)Mendelssohn. 2. Adagio uit Bach's Viool Sonate arrGottschalg 3. Sonate (in C.)Kühmstedt. a. Moderato. 1)Adagio. c. Finale. 4. 2e MeditationQuihnant 5Fantasie patetitcaEinck

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2