ring van "het aantal notarissen niet raad zaam. Het ontwerp betreffende arrestatie van veroordeelden, waarop de heer Mackay had gewezen, zon den volgenden dag reeds de Kamer bereiken. Den heer Levy antwoordde de Min., dat de Kom missie tot herziening van het Wetboek van Koophandel reeds een ontwerp had ingediend betreffende faillissement en sur séance, en spoedig gereed zal zijn met ont- I werpen op vennootschappen, vrachtgoede ren, firma en handelspapier. Met den heer v. d. Biesen wil de Min. medewerken, om onze nationale zedelijkheid te ver- hoogen, maar art. 1 der vreemdelingen wet geeft niet het recht tot nitzetting van medewerkers in café's-chantants, als zij voldoende middelen van bestaan hebben. Opheffing van nog meer hoven achtte de Min. niet geraden. Hij verdedigde zich inzake de notprisbenoemingen, waarop de heer v. d. Feltz had gedoeld, te Leeuwarden en te Wijk-bij-Duurstede, op welke beide plaatsen kandidaten zijn be noemd, die zich tevreden stelden met weinig of niets te verdienen. Vrijdag werd het debat over Hoofdst. IV voortgezet. De heeren Dijkmeester, Greeve, Huber, van Osenbruggen en van Baar drongen aan op lotsverbetering der deurwaarders, door hun, in plaats van aan de Rijksveldwachters, de exploiten in strafzaken op te dragen. De Min. van Justitie verdedigde de opdracht aan de veldwachters in het belang der zuinig heid; er zou toch zeker een bedrag van f 50.000 noodig zijn om te gemoet te komen aan het verlangen der leden, die voor de deurwaarders in de bres waren gesprongen, te voldoen, terwijl de be grooting met 2000 is verminderd we gens de niet-vervulling van het ambt van snbsi8tuut-griffier bij het Hof te 's-Hertogenbosch. Met 40 tegen 21 stemmen werd verworpen het voorstel van den heer Van der Sleyden, om alsnog de overeenkomst met de Rijnspoorweg maatschappij in de afdeelingen te onder zoeken, in weerwil van de verklaring van den Min. van Waterstaat, dat de Reg. op de behandeling prijs stelde. Nadat nog gedebatteerd was over de gebouwen gevangenissen en werkinrichtingen aan welk debat de heeren Dijckmeester en Kist en de Min. van Justitie deel namen, werd Hoofdst. IV aangenomen met 52 tegen 4 stemmen (de HH. v. Diggelen, Hartogb, Goeman Borgesius en Kerdijk). Op een interpellatie van den heer Heldt, over den stand der wet op den kinderarbeid, verklaarde de Min. van Jnst., dat het ontwerp binnen betrekke lijk korten tijd de Kamer zou bereiken. Het algemeen debat over Hoofdst. V, Binnenl. Zakenwas zeer beknopt, De heer Rooseboom wees op de onevenredig heid in de verhouding van de bewoners der kiesdistrikten voor Prov. Staten tot het aantal leden, dat zij afvaardigen. De Min. van Binnenl. Zaken erkent de juistheid der gemaakte opmerking; de bestaande onevenredigheid zou wellicht tot partieele wijziging kunnen leiden. Daarmee was het algemeen debat afgeloo- pen. —Bij art. 2 stelde de heer v. Houten een amendement voor, om niet toe te staan eene traktemensverhooging ten bedrage van 1000 voor ambtenaren bij het Dep. van Binnen!. Zakenvooral omdat er op de begrooting eene algemeene post voor verbetering van traktementen voorkomt. De Min. achtte alzoo de zuinigheid te ver gedreven, waarop de heer v. Houten antwoordde, dat hij en anderen niet zoozeer zuinigheid, maar alleen regelmaat in de administratie beoogde. Het amendement werd verworpen met 29 tegen 20 stemmen. De nadere vereeniging der republi- keinsohe partijen in Frankrijk is ondanks de eenparigheid der verkiezing van den President, niet tot stand gekomen, zelfs is de partijhaat grooter geworden en gunt men elkaar geen zetel in het ministerie. Men begint zelfs nu reeds Carnot aan te vallen door hem te verdenken in het ge heim te hebben samengespannen met Ferry, dien men een grooten haat toedraagt, omdat hij behoorde tot de personen, die meenden, dat Frankrijk nog niet in staat was zich in den oorlog te meten met Duitschland en daarom de werkkracht der natie trachtte afteleiden op de koloniale staatkunde in Noord-Afrika en in Achter-Indië. Reeds gedurende langen tijd heeft men dan ook Ferry het leven zuur gemaakt en bet is niet te verwonderen als door al de harts tochtelijke uitingen in deze de minder nadenkende tot het denkbeeld komt, dat zulk een mar, als behoorende tot het uitvaagsel der natie, behoort gedood te worden. Zoo iets heeft dan ook Zaterdag plaats gehad, toen omstreeks drie uur een persoon zich aanmeldde aan het paleis Bourbon om de heeren Goblet en Ferry te spreken en daarop drie revolverschoten op den heer Ferry loste, waarvan twee hem troffen, doch niet ernBtig. De man heet Aubertin. Hij werd ge grepen en het wapen werd hem ontnomen. Er schijnt nog een ander persoon bij de zaak betrokken geweest te zijn, dien men ook onschadelijk heeft gemaakt. De aanslag maakte een diepen indruk en verwekte de hevigste verontwaardiging. Men zegt dat Aubertin tot de anarchisten behoort, hoe wel hij bij zijn verhoor beslist verklaarde er niet toe te behooren. De heer Ferry ondervindt groote belangstelling, doch vol- gens het bulletin heeft hij rust noodig, aangezien bij zeer geagiteerd is. Een nieuwe ministerie was nog niet tot stand gekomen. De vorming zou opge dragen zijn aan den heer Fallières. De heer Goblet had aan den Pre sident der Fransche republiek kennisge geven, dat hij afziet van eene kabinet vorming, aangezien het hem niet is mogen gelukken, het getal noodige geschikte personen te vinden. Ribot en de Ferry- isten hadden namelijk geweigerd. Maandag is het eindelijk gelukt een ministerie bijeen te krijgen en des avonds is het besluit dienaangaande reeds getee- kend,waarbij benoemd worden tot minister president en van financiën Tirard, tot minister van buitenlandsche zaken Flou- rens, van justitie Fallières, van binnen- landsche zaken Sarrien, van onderwijs en eeredienst Faye, van marine Mahy, van openbare werken Louvet, van koophandel Dautresme, van landbouw Viette, generaal Logerot heeft de portefeuille van oorlog aangenomen. Eene boodschap van den President een en ander betreffende, zou Dinsdag inkomen. Omtrent de Russische troepenbewe gingen aan de Oostenrijksche grenzen schijnt men zich noodeloos bezorgd te maken. Oostenrijk en Duitschland schijnen alles te doen om een oorlog onmogelijk te makenDuitschland kan zich in een Rus sischOostenrijkschen oorlog niet ten gunste van Oostenrijk bezig houden, zonder zijn eigen westelijke grenzen in het oog te houden. Duitschland heeft indertijd verklaard aan Oostenrijk niets te veroor loven wat een oorlog zou kunnen veroor zaken en daar sedert de toestand dezelfde is gebleven, heeft men reden te gelooven, dat het zich nog steeds aan die uitspraak houdt. Oostenrijk heeft dan ook niets gedaan, wat de gedachte zou kunnen opwekken om zijne Gallicische grenzen te dekken, neen, er is zelfs besloten in deze niets te doen. Een Britsch reiziger, dr.Middleton, besteeg met een gids den toren van de kathedraal te Cordova. Boven gekomen greep de gids hem achter in den hals aan, dr. Middleton vuurde zijn revolver af en doodde den gids. Hij deelde het ge val den Britschen vice-consul mede en gaf zich daarna in handen der Spaansche politie. In de bierbrouwerij der firma Ditt- mann en Sauerlander te Valkenburg is Vrijdag namiddag een waterreservoir, zwaar ongeveer 45,000 kilo, naar beneden gestort, in zijnen val nog twee reservoirs van eene aanzienlijke zwaarte medeslepen de. Men vreest voor het instorten van de muren van het gebouw. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaats gehad. Het bestuur van Artis te Amsterdam is bezig met plannen voor de feestelijke herdenking van het 50-jarig bestaan der Diergaarde op 1 Mei e. k. Onderscheidene commis8iën zijn benoemd om het bestuur daarin behulpzaam te zijn. Er is o. a. eene versiering van de uitgetrekte ter reinen ontworpen in verband met eene algemeene verlichting. De Amli Ct. maakt melding van iemand die zijn kiesrecht verloor, omdat zijn huisbaas het hem ontnam. Deze wist, dat zijn huurder in politieke meening van hem verschilde, en hij zeide hem de huur op. Daardoor kon hij niet beantwoorden aan den eisch, negen maanden op dezelf de kamers gewoond te hebben, aan welken eisch, volgens den minister Heemskerk, moet worden voldaan, wil men kiezer zijn. Als eene tegenstelling verdient het vermelding, dat voor de vacante betrekking van gemeenteontvanger te Utrecht zich slechts 2 sollicitanten opgedaan hebben niet omdat de betrekking niet gewenscht is, maar omdat slechts enkelen in staat zijn den hoogen borgtocht te kunnen stellen. HAARLEM13 December 1887. Het fraaie kerkgebouw der Remon strantsche gemeente aan de Wilhelmina- straat leverde Vrijdag avond een verras senden aanblik met zijn gekleurde licht ramen en zijn bevallige lijnen, scherp afgeteekend tegen den achtergrond welke gevormd werd door de donkere lucht, een goed geheel vormend met de omgeving. Hiermede geheel in overeenstemming was het intérieur van het gebouw, dat ook met kunstlicht een goeden indruk maakt. Doch de kerk bezit tot heden geen orgel; daarom werd Vrijdag avond een Concert gegeven ten voordeele van het fonds tot de stichting ervan. Het bekende Remonstrantsche Zangkoor onder directie van den heer J. Steenman had zich hiertoe beschikbaar gesteld, terwijl de heeren J. J. Rogmans van Amsterdam en Joban Steenman alhier, hierbij hunne welwillen de medewerking verleenden. Vroeger reeds is opgemerkt, dat het gebouw zich flink tot den Zang leende, heden bevestigde zich dit met de werkelijk goede voordracht van Bastiaan's Hymne, Gods grootheid in de natuur en waarin voornamelijk de Aria voor Sopraan en Koor en hieruit het gedeelte: Wie kan naar eisch Uw groot heid roemen, uitstekend voldeed, evenals het Duet voor Sopraan en Tenor. Ook het kwartet: Heilig is, o God! werd breed voortgedragen de klankverhouding was schoon te noemen. Nog maakte een diepen indruk het lied van Bóhringer: Onze Troost, muziek van Van der Wulp. Met veel toewijding werd het fraaie werkje gezongen. Onze beroemde Tenor, de heer J. J. Rogmans, bracht de Cavatine uit „Paulus" van Mendelssohn ten gehoore. Zijn ontwikkeld geluid, zijn beschaafde, en bovenal zijn innige voordracht deden het publiek hem hartelijk toejuichen. Het Recitatief en Aria uit „de Scböpfung" van Ilaydn, deden hem ook in dit opzicht op nieuw kennen als een zanger van on gewone begaafdheden: Het »Geistliches Abendlied« van C. Reinecke, waarin de heer Rogmans de Tenorsolopartij vervulde, besloot het programma. De heer Johan Steenman, onze Violist, verschafte een heerlijk kunstgenot met de Sonate in G. Mol van Tartini en het Adagio van Mendelssohn. Men duide het evenwel niet euvel dat de Aria van Bach het glanspunt moet genoemd worden. De schoone melodie, die tot het gemoed spreekt, de volle tonen, de fijn genuanceerde voor dracht, brachten het publiek bepaald in verrukking. Een woord van lof tot den directeur den heer J. Steenman voor de energieke leiding van het Koor moge hier eene plaats vinden. De gunstige invloed, dien een Koor kan uitoefenen op het gemeenschappelijk ge zang der gemeente, is in dit blad reeds vroeger besprokendoch het koorgezang van Vrijdag avond heeft tevens bevestigd, dat het, doelmatig aangewend, de belang rijkheid der godsdienstoefeningen ontegen zeggelijk kan verhoogen. Bij uitzondering hoort men in het gewone leven een gees telijk lied uit den mond des volks. De oorzaak is niet ver te zoekenmen vindt die in de onbelangrijkheid van verreweg de meeste gebruikelijke melodien. Sommi ge van deze dragen alle blijken van hunne oorspronkelijk rythmische zetting. Wanneer en waarom het rythmus veranderd is in de tegenwoordig gelijkmatig voortschrij dende, en hoe men er toe gekomen is bij zulke verminkte melodiën woorden te zoeken, die er in het geheel niet bij pas- ren, moge men gerust daarlaten. Het ontwaakt beter inzicht in deze is geluk kig ingetreden en daarom is het dan ook, dat de zangkoren, in deze richting wer kende, alle ondersteuning verdienen. Zondag is alhier op bijna 83-jarigen leeftijd overleden de heer G. van Rossum. Sedert tal van jaren was de overledene met den meesten ijver en den besten uit slag werkzaam in zijne betrekking als godsdienstonderwijzer en krankenbezoeker. Door zijne leerlingen, uit alle standen der maatschappij, werd hij hoog geacht terwijl jl hij bij allen gunstig stond aangeschreven om zijne hoedanigheden van verstand en hart. Wij brengen in herinnering, dat de Onderoff. Vereen, der D. D. Schutterij, Hasselaar» alhier, Vrijdag den 16en a. s. 's avonds om 7V2 uur hare liefdadigheids voorstelling geeft. Op verzoek van het Bestuur berichten wij tevens, dat dien avond geene plaats- kaarten te verkrijgen zijn. De commissie tot het verschaffen van warm voedsel aan behoeftige school kinderen heeft sedert een paar weken haar werk begonnen. Driemaal per week ontvangen 425 kinderen een goeden maal tijd en zij gedragen zich over het algemeen netjes. De eettafels, bezet met kinderen, die zich te goed doen aan de spy zen hun door de Commissieleden zeiven toegediend leveren een niet te vergeten aanblik. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat bij de Erven Loosjes een bus geplaatst is, tot het ontvangen van bijdragen voor bovengenoemd doel, welke gelegenheid den kindervrienden alsnog ten zeerste wordt aanbevolen. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand No vember evenals in de laatste maanden zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmet telijke ziekten werden ter gemeente-secre tarie aangegeven 8 gevallen van mazelen, 5 van roodvonk, 3 van febris typhoïdea, en 5 van angina diphtherina, terwijl 4 lijders aan laatstgenoemde ziekte bezweken. Het totaal der overledenen bedraagt met 5 levenloos aangegevenen 77. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 19.2. Aan lichaamszwakte stierven 13, aan kanker 3, aan hersenziekten 6, aan croup 7, aan organische hartgebreken 7, aan ziekten der ademhalingsorganen 14 (waarvan 5 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 8, aan andere oorzaken 6, aan onbekende oorzaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 21, van 15 jaren 9, van 514 jaren 6, van 1420jaren 1, van 2050 jaren 13, van 5065 jaren 3, van 6580 jaren 16, boven 80 jaren 3. Geboren zyn 72 jongens en 56 meisjes. In den nacht van 1). Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken op het erf van C. Baggerman in de Lange Annastraat, vermoedelijk ontstaan door het werpen van asch tegen het houten pakhuis van de heeren van Diesen en Kerrebijn, dat op dat erf uitkomt. De achterzijde van het pakhuis stond reeds in volle vlam toen de brand door de buren werd ontdekt. Spoedig was de politie met haar slangen wagen aanwezig, die onder toezicht van den staf der brandweer den brand heeft gebluscht. Alles was verzekerd. In den nacht van 10 op 11 dezer is door de politie alhier aangehouden een schildersknecht genaamd C. v. d. A., die zioh had schuldig gemaakt aan diefstal van drie werkbroeken, die op een afge sloten erf aan de Zomervaart hingen te drogen. Ook was hij in het bezit van drie paren wanten, vermoedelijk van dief stal afkomstig. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld Maria Kok, vr. van J. Harmse, vroeger woonachtig te 's Hertogenbosch, die zich aldaar aan bedriegelijke oplichting had schuldig gemaakt en tegen wie door de Rechtbank bevel tot inhechtenisneming was verleend. Gisteren avond omstreeks 10 ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den stucadoor C. H. Scheffers in de Amsterdamstraat Zijweg B, No. 12, vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtig heid met een lucifer op den zolder. De brand werd ontdekt toen een mand met vodden en een bedstede in brand stond. Door krachtige hulp der buren was de brand spoedig gebluscht. De schade is vooral door het water nog al belangrijk en niets was verzekerd. Marktbericht van 12 December. Witte tarwe. L. pr. ƒ6.30 H. pr. f 6.75. Ilaver. L. pr. 2.80 H. pr. 3.30. Garst. f 4.00. Huivenioonen. L. pr. f 6.00 H. pr. 6.40. Groene Erwten, f 7.25. Aardappelen. Aangev. 630 verk. 310 HL. L. pr. f 1.50, H. pr. 3.00 p. Heet. Appelen. Aangev. 107, verk. 80 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 7.00 p. Heet. Peren. Aangev. 50, verk. 40 HL. L. pr. f 2.50, H. pr. f 4.00 p. Heet. Boter. Aangev. 284, verk. 284 KG. L. pr. 1.20 H. pr. f 1.45 p. KG. "Biggen. Aangev. 97, verk. 81 f 5.50 H. pr. 19.00 p. et. ORGELBESPELING in de Groote- of St.. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Dec. 1887, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezeuman. PROGRAMMA. 1. Preludium en fugaBach. 2. Aria (uit de Schepping)Ilaydn. 3. Sonate No. 5Mendehsohn. a. Andante. t. Andante con moto. c. Allegro maestoso. 4. MelodieGuilmant. 5. fantasieTrutschel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2