gezet. De heer Kielstra brak een lans voor de machinisten. Art. 32 'aktieve zeemacht) en een daarop voorgesteld amen dement van den heer Rooseboom namen al den tijd in beslag. De heer Roo seboom, die berekende, dat naar 's Mi nisters plannen niet meer dan 48 matrozen binnenslands zouden overblijven, stelde voor vermindering met ƒ38.000, met het doel om het varen buitengaats in het aanstaande jaar op dezelfde schaal te doen plaats hebben als dit jaar. De heeren Lieftinck en Reuther, ofsohoon overigens wel gestemd voor oefeningen buitengaats, steunden, nadat de Min. ge poogd had zijne zaak te verdedigen, het amendement; zoo ook de heer Viruly Verbrugge. Over het amendement staakten de stemmen 26 tegen 26, zoodat er den volgenden dag over moest worden beslist. Eene kwestie van ge heel anderen aard werd te berde gebracht bij art. 57 Bebakening van de Eems). De heer Levy wees er op, dat de over eenkomst met Pruisen over deze aange legenheid had moeten worden goedgekeurd door de Staten-Generaal. De Min. van Buitenl. Zaken antwoordde, dat onder zijn voorganger deze zaak reeds geregeld was, en de Kamer had bij de vorige begrooting den eersten termijn goedge keurd, wat werd toegestemd door den heer Verniers van der Loeff, die echter ook meende, dat de Kamer nn niet vrij genoeg was in haar oordeel over de zaak, nu de Reg. buiten de wetgevende macht om de overeenkomst gesloten had. De heeren Beelaerts van Blokland, Levy en de Geer van Jntphaas eischten, dat de Reg. zou verklaren, dat in 't vervolg niet meer dergelijke overeenkomsten zou den worden gesloten dan in den vorm van een traktaat, en de Min. van Buitenl. Zaken beloofde, dat deze Reg. zich daaraan houden zou. De zitting van Vrijdag begon met de verwerping met 34 tegen 28 stemmen van het bovenvermelde amen dement—Rooseboom, wat den voorsteller bewoog bg de konsiderans te verklaren, dat hg tegen het hoofdstuk zou stemmen, omdat door de verwerping van zijn amen dement de binnenlandsche defensie te water in 1888 op bedenkelyke wijze ver zwakt werd. De Min. van Marine protesteerde tegen die ongemotiveerde af keuring van zijn beleid. De Min. moet werken met de gasten die hy heeft, en zorgen zoowel voor Indië als voor Ne derland. Hoofdstuk VI werd aange nomen met 56 tegen 8 stemmen. IluuWst. vii A irrationale isanutff) werd goedgekeurd met 57 tegen 12 stemmen, nadat de Min. van Fin. aan den heer Hartogh, die op de groote kassaldo's 36 miljoen gewezen had, had ver klaard, dat binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend tot aflossing der Entrep6t-dok-leening ad 3 miljoen. De Min. was in onderhandeling met de Direktie der Rykspostspaarbank, om daarin een deel der saldo's te leggen. Aan de orde was nu Hoofdst. VII B. (Financiën). By het algemeen debat vroeg de heer Brouwers, of de Min. nieuwe traktementen aan gods dienstleeraren dacht te geven. De heer Clercx drong krachtig aan op ver hooging der inkomende rechten, in 't be lang van schatkist, nyverheid en handel. De heeren Verniers v. d. Loeff en J. Schimmelpenninck v. d. Oye wenschten indiening der wet tot regeling van het pensioenfonds nog in deze zitting.De Min. van Fin. beloofde dit laatste te zul len doen, indien het eenigszins mogelijk was. In de tariefkwestie wilde hy niet treden. Voor noodzakelijke nieuwe trak tementen van godsdienstleeraren zal in elk konkreet geval een voorstel worden gedaan. Het algemeen debat werd nu gesloten. By de 7de afdeeling werd door verscheidene sprekers aangedrongen op verbetering van het kadaster. Voorts drongen de heeren Smeenge en Lieftinck aan op eene rechtvaardige behandeling van de landmeters der 4de klasse. De Min. ontkende onrecht te hebben gedaan. Het amendement van den heer Smeene om aan landmeters 4de klasse het trak tement van een 3de te geven, werd ver worpen met 36 tegen 20 stemmen, en het Hoofdstuk aangenomen met 53 tegen 2 stemmen. Aan de orde was nu Hoofdst. VIII {Oorlog). By het alge meen debat antwoordde de Min. van Oor log den heer van den Schrieck, dat het tekort op het garnizoen te 's-Hertogen- bosch nog niet aangevuld is, met het oog op de nietvoldoening aan de eischen, door den Min. gesteld. De zaak van Dr. Gratama kwam nu aan de beurt. De heer van Kerkwijk begon inlichtingen te vragen. De Min. van Oorlog gaf toen verslag van het gebeurde in het hospitaal. De Min voerde vrij wat tegen Dr. Gratama aan, maar toch niet zooveel, dat daaruit nu bleek, dat men den overigens zeer verdienstelijken man niet hard bejegend heeft, met hem te pen sioneeren. Dit verklaarden de heeren v. Kerkwijk, Gleichman en Rooseboom, die blijkbaar Dr. Gratama niet minder hoog achtten om het over hem gevelde ministeri eels vonnis. De heer J. Schimmelpen ninck v. d. Oye vond het niet gepast, dat de Kamer in eene zaak als deze als jury optrad. De Minister poogde toch zich te verdedigen, maar deed dat op een aller ongelukkigste manier, namentlyk door te zeggen, dat hy nog wel andere feiten ten nadeele van Dr. Gratama kende, welke hy echter niet aan de Kamer mededeelen kon. Wilde Dr. Gratama met getuigen aan zijn Departement komen, dan zou de Min. hem voorlezen, wat men tegen hem had ingebracht. Het algemeen debat was daarmee afgeloopen. Bij de derde afdeeling verklaarde de Min. aan den heer Rooseboom, dat een plan tot garnizoens verandering nog niet vast staat. Volgens het Handelsblad zal een proef genomen worden met het planten van vrnchtboomen langs de bermen der wegen. Voorloopig is het gedeelte der lijn tnsschen Amsterdam en Sloterdijk hiervoor aangewezen, alwaar een vijfhon- derdtal pyramide-appel- en perenboomen worden gezet. De heer Bell, de uitvinder der tele- phoon, heeft thans een werktuig bedacht, dat eenige gelijkenis heeft met het Edisons phonograaf, maar veel goedkooper is. De uitvinder noemt zyn werktuig graphophon. Onder de gemeente Reuver, op de z. g. Romeinseheheide, heeft men eene koperen bel uit den grond gedolven, die volgens deskundigen uit den Romeinschen tijd zou dagteekenen. Zij bestaat uit eene gebeitelde plaat, waaraan een klepel ge soldeerd is. Naar men mededeelt, wordt thans aan het ministerie van financiën de laatste hand gelegd aan een voorstel tot herzie ning der bestaande pensioenwetgeving, in verband met de voorziening in het lot der weduwen en wezen van de burgerly- ke ambtenaren. HAARLEM20 December 1887. "Volgens Koninklijk besluit is de telephonische gemeenschap tusschen Am sterdam, Haarlem en Zaandam mogelijk geworden en het Handelsblad verneemt, dat de Telephoonmaatschappy ondanks de zeer bezwarende voorwaarden, de vergun ning er toe zal aanvaarden. By het Koninklijk besluit zyn tevens de tarieven vastgesteld voor het gebruik der lijnen: Elk gesprek van hoogstens vijf minuten wordt door den aanvrager betaald met 50 ets., behalve wanneer binnen twee minuten aan de oproeping geen gevolg wordt gegeven; dan wordt slechts 25 cents in rekening gebracht. Wie een veelvuldig gebruik denkt te maken van deze nieuwe verbinding, kan tegen storting van eene som in eens zich het onbeperkt gebruik der lyn verzekeren. Dit abonnement is bepaald op f 50 voor Amsterdam en 90 voor Haarlem en Zaandam per jaar. De dienst zal waarschijnlijk in Januari reeds worden geopend. Ook te Amsterdam zullen voor het ge bruik van de niet-aangesloten personen publieke stations worden opengesteld, al waar tegen het boven aangegeven tarief de gelegenheid tot het spreken met aan gesloten geabonneerden, zoowel in Haarlem als in Zaandam wordt gegeven. Van de zeer gunstig ontvangen Godsdienstige Overdenkingen en Gebeden door Dr. Johs. Dyse- rinek is thans by de Erven Loosjesde tweede druk verschenen. Het smaakvol gebonden boekwerk leent zich goed tot een geschenk by de aanstaande feestdagen. Zooals men weet, is ingevolge be schikking van den Minister van Oorlog aan jongelieden van de Inrichtingen van Onderwijs de gelegenheid gegeven zich in den wapenhandel te bekwamen. Dienten gevolge bevonden zich Maandag namiddag te 4 ure een 90-tal jongelieden in de infan terie kazerne alhier. Toen men verzameld was, hield de garnizoenskommandant, de heer J. A. K. H. W. Vogel, een toe spraak, waarin hij er op wees, van hoe groot belang het was zich in den wapenhandel to bekwamen, nu men aan den vooravond stond van de invoering van den algemeenen dienstplicht. Er was echter een ding, zeide hy, dat noodzake- was om die oefeningen tot een doeltreffend einde te brengen, en dit was onvoorwaar delijke gehoorzaamheid aan de instructeurs strenge tucht. Het was hem aangenaam te zien, dat er in deze oefeningen zooveel belangstelling getoond werd. De 2e luitenant Menningh, die zich wel willend met de leiding der oefeningen heeft belast, wordt daarin bijgestaan door 9 onderofficieren. Hy deelde de aanwezigen in afdeelingen van 11 a 12 man in, doch vond het wenschelyk, vooral met oog op de naderende kerstvacantie, op 9 Januari a. s. met de oefeningen te begin nen. Op dien datum zullen dan de dage- lyksche oefeningen op den Doelen aan vangen. Vrijdagavond had in den Schouw burg de Liefdadigheidsvoorstelling plaats te geven door de Onderofficiers-vereeniging der D. D. Schutterij „Hasselaar" ten voordeele van de weduwe Versteegh, wier echtgenoot, Sergeant-majoor en lid van bovengenoemde Vereeniging, onlangs is overleden. By inzage van het Programma kon men zich al dadelijk voorstellen, dat men een zeer genoegelyken avond zou hebben. Zy die er geweest zyn, hun ge tal was groot want alle plaatsen waren bezet zullen moeten verklaren, dat ze genoten hebben. Waren de nummers van het uitgebreide programma ook al geen bepaald nieuwe stukjes, toch vond de wijze waarop ze Vrydagavond werden opgevoerd, grooten by val. De dame, die hare zeer gewaardeerde medewerking ver leende, werd een bouquet aangeboden. Naar wij vernemen, is de moeite die de Vereeniging „Hasselaar" zich heeft getroost, ruimschoots beloond; er zal na aftrek der onvermijdelijke onkosten een be drag van ongeveer 600 der weduwe kun nen worden aangeboden. Moge „Hasselaar" in de grootte der som den dank vinden, dien zy ten volle verdient. Blijkens het verslag van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, was het gehalte der melk, geleverd door de Haar- lemsche Melk-Inrichting gedurende de maand November, als volgt: Soortelijk Vaste gewicht. stoffen Maximum 1.033 3.5 12.6 Minimum 1.029 3.2 °/0 11.4 Gemiddeld 1.0318 3.33% 12.34% Tot deelneming aan de vry willige oefeningen in den wapenhandel hebben zich, naar men mededeelt, te Haarlem aangemeld ongeveer 80 jongelieden, allen leerlingen van het gymnasium, de hoogere burgerschool en andere inrichtingen van onderwijs. In de Algemeene Vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, Maandag alhier gehouden, werden tot leden van het Hoofdbestuur herkozen de heeren J. Polman Mooy en G. H. van Waf eren. Omtrent de bemoeiingen der Vereeniging in zake de aan te wenden middelen om den handel in afgesneden bloemen tegen te gaan werd medegedeeld, dat de lijsten hierop betrekking hebbende, door 1450 personen waren geteekend. Van deze verbonden zich 1160 zonder voorbehoud en 180 voorwaardelijk om geen afgesneden bloemen te verkoopen, terwijl 110 weigerden de verbintenis te onderteekenen. Over het voorstel der afdeeling Sassenheim-Voorhout, om de hyacinthen die op publieke veilingen ver beneden de productiekosten verkocht wer den, voor gemeenschappelijke rekening aan te koopen en te vernietigen, had een voorloopige beraadslaging plaats. Door de politie alhier zijn aange houden en naar het huis van bewaring over gebracht drie knapen van 16 en 17 jaren, die zich door middel van braak en in klimming hadden schuldig gemaakt aan diefstal van eenige paren heerenbottines in een perceel aan de Jansstraat No. 87, waarin tijdelijk uitverkoop van schoenen en laarzen wordt gehouden. Nog is aangehouden een 25-jarige metselaarsknecht die een ledig petroleum vat had gestolen en verkocht. Deze heeft reeds meermalen wegens diefstal gevan genisstraf ondergaan. Zaterdag avond is een 60jarige metselaar alhier door het inslikken van een stukje vleesch gestikt. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 17 Dee. 1887, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Timmermanswerkplaats met Bovenwoning, Gei. ltaamgr. 73zw. enrd. 2860,P. Muller. No. 2. Winkelhuis en Erve, Spaarnwouderstraat 67. - 3. WinkelhuisenErve,Spaamwouderstraat65. 4. Pakhuis en Erve met Bovenwoning, Hout markt 49zwart en rood No. 2, 3 en 4 te zamen f 5730, P. Muller. 5. Pakhuis en Erve, met Bovenwoning, Hout markt 51 zwart en rood ƒ2100, P. M. Janzen. - 6. Huis en Erve met Bovenwoning, Sophia- straat lzwarten rood. 4415, J.v.d.Linden. 7. Huis en Erve met Bovenwoning, Sophia- straat lczwart en rood. ƒ3950, D. Houtman. 8. Hms en Erve met Bovenwoning, Gedempte Zijdgracht 4zwart en rood. 3900, IJ. Hout man. 9. Heerenhuis en Erve met Tuin, Wilhelmina- straat 15, 10705, opgehouden. 10. Huis en Erve met Tuin, Zuider Buiten Spaarue No. 98. - 11. Huis en Erve met Tuin, Zuider Buiten Spaarne No. 100. 12. Huis en Erve met Tuin, Zuider Buiten Spaarne No. 102. 13. Huis en Erve met Tuin, Zuider Buiten Spaarne No. 104. No. 10 tot en met 13 te zamen ƒ8650, 77. C. Tombergh qq. 14. Huis en Erve met Tuin en Bovenwoning, Rustenburgerlaan No. 18. 15. Huis en Erve met Tuin met Bovenwoning, naast het voorgaande No. 16. No. 14enl5 tezam.6205,77.C. Tombergh qq. 16. Huis en Erf, Burgwal No. 105. 2500, JB. Lokman. - 17. Huis en Erf, Burgwal No. 99. ƒ2700, P. Muller. 18. Tuin met Woning, Burgwal. 19. Huis en Tuin, Lange Heereuvest No. 134. No. 18 en 19 te zamen 6925, J. Heems 20. Hecht van Opstal, perceel Ilaarlemmerliede en Spaarnwoude. 525, 77. .7. Pre'vo. 21. Heerenhuis en Erve met Tuin, Wilhelmina- straat 25 7025,77. IV.vanBroekhuijsen. 22. Huis en Erve, Groene Buurt No. 3 ƒ565, opgehouden. - 23. Huis en Erve met Tnin, Krans Halsstraat No. 13 ƒ3680, opgeh. - 24. Winkelhuis en Erve, en Huis en Erve met Bovenwoning, Brouwerstraat 3 en özw. en rd. 25. Huis en Erve, achter het voorgaande no. 7b. 26. Huis en Erve, naasthet voorgaande, no. 7a. No. 24, 25 en 26 te zamen 5105, 77. C. Mom. 27. Winkelhuis en Erve, Korte StAnnastraat No. 54. ƒ2980, opgeh. 28. Winkelhuis en Erve met Tnin, Hooimarkt No. 24zwart en rood. ƒ3810, E. C. Mem. e 29. Twee Huizen en Erve, Kraaienhorstergracht No. 11 en 9n. 30 Twee Huizen en Erve, naast het voorgaande No. 7 en 9a. No.29 en 30 te zam. 6135, Ratelband Voorwerpen, gedeponeerd aan-het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een donkerbrnine handschoen. Eene turfmand. Een bruin wantje. - Een paternoster. Eene pet. Een bonte halskraag. Drie defecte brillen. Een kindersohoentje. Eene ijzeren 1 K. G. Een knipmes met gebroken pennemes. Een bont boezelaar. Eene gouden oorbel met blanwe steentjes. Een knipmes. Een leesboek. Een paternoster. Terug te bekomen bij A. Mok, Kleine Houtstraat no. 35, een blauwkoralen oorbel in goud gevat. Bij G. G. Bies, Koningstraat no. 27, 2 roode zakdoeken, een handschoen, een rolletje gouddraad en eene parapluie. By H. J. Kogen- hop, Dijkstraat no. 9, een beursje met zilveren knip. Aan het bureau van de Gemeentereiniging, Harmenjansweg. een touw met 13 sleutels en een zilveren lepeltje in het opgehaalde vuilnis gevonden. In een der tramswagens achtergelaten Een witte zakoek. Marktbericht van 19 December. Witte tarwe. L. pr. ƒ6.15 H. pr. ƒ6.90. Kogge. L. pr. 4.60 H. pr. 4.75. Haver. L. pr. 2.75 H. pr. 3.00. Garst. L. pr. 4.20 H. pr. 5.125 Buivenboonen. L. pr. 5.80 H. pr. 6.35. Paardenboonen. 5.40 Groene Erwten, f 7.00. Aardappelen. Aangev. 610 verk. 280 HL. L. pr. 1.75, H. pr. 3.00 p. Heet. Appelen. Aangev. 90, verk. 50 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 6.00 p. Heet. Peren. Aangev. 20, verk. 12 HL. L. pr. 3.00, H. pr. 4.50 p. Heet. Koter. Aangev. 272, verk. 272 KG. L. pr. 1.25 H.pr. 1.45 p. KG. Biggen. Aangev. 102, verk. 92 L. pr. 5.00 H. pr. 16.00 p. st. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Dec. 1887, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezebman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ.S.Bach. 2. Andante.Hay dn. 3. Sonate No. 1MendeUsohn. ta. Allegro moderato. Vv. Adagio. \c. Recit. Finale. 4. MarchefunèbreChopin. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2